Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 26
Tauranga
Saturday, September 25
Awapuni
Matamata
Friday, September 24
Gore
Thursday, September 23
Wanganui
Wednesday, September 22
Cambridge
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

AVONDALE - Wednesday, January 24

Race 1 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:09.74
Prizemoney: $12,000
1
5/4
T: A W Pike
R: D S Johnson (59.5)
5/4
4m per incanto (USA) x yeah nah (NZ) (kinjite (NZ))
Winning siblings: Viadana,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
4
12/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
12/1
4m duelled (AUS) x rosa marada (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
4.8
15/4
T: M and K Murdoch
R: C E Lammas (59)
15/4
5m stravinsky (USA) x pokuru star (NZ) (o'reilly (NZ))
4
8.1
4/1F
T: M and K Murdoch
R: M R Du Plessis (57.5)
4/1F
3f iffraaj (GB) x della mimosa (NZ) (generous (IRE))
5
15.1
11/4
T: Ms J K Mahoney
R: M Cameron (59)
11/4
5m swiss ace (AUS) x hot rocks (AUS) (conatus (AUS))
Race 2 - New Lynn Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:10.43
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (55)
13/2
3f show a heart (AUS) x furze (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
5.5
11/2
T: K and B Kelso
R: C E Lammas (55)
11/2
3f snippetson (AUS) x inertia (NZ) (danasinga (AUS))
3
5.6
9/4
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (55)
9/4
3f postponed (USA) x subglacial (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
6.6
8/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
8/1F
4m darci brahma (NZ) x pokuru star (NZ) (o'reilly (NZ))
5
6.8
8/1F
T: B W Hawtin
R: S R Weatherley (55)
8/1F
3f cape blanco (IRE) x lashed (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
7.3
11/1
T: B J Dyke
R: Jake Bayliss (57)
11/1
3g red giant (USA) x sheza gem (NZ) (danehill (USA))
7
11.1
80/1
T: Ms S Hewetson
R: M Vance (58.5)
80/1
5g paco boy (IRE) x polly perkins (NZ) (faltaat (USA))
8
11.6
40/1
T: N J Allen
R: A F Jones (55)
40/1
3f ego (NZ) x laurette (NZ) (centaine (AUS))
9
11.9
100/1
T: P G Tucker
R: K H Marzuki (55.5)
100/1
4h stravinsky (USA) x ali spur (NZ) (more than ready (USA))
10
13.5
11/2
T: R D Collett
R: A B Collett (58.5)
11/2
4g testa rossa (AUS) x taunt pauline (AUS) (oamaru force (AUS))
11
13.8
Moses (2)
20/1
T: Ms C Evans
R: S C Spratt (58.5)
20/1
4g zacinto (GB) x bering island (IRE) (bering (GB))
12
20.9
40/1
T: S J McKee
R: T D Thornton (57)
40/1
3c fully fledged (NZ) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
Race 3 - Ajc Members Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:11.25
Prizemoney: $10,000
1
15/4
T: A Oliveira
R: M D Hills (58.5)
15/4
5g savabeel (AUS) x ever clever (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 33 runners; 22 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/8
T: M Baker and A Forsman
R: D S Johnson (55)
15/8
3
4
80/1
T: M, M L and M F Rogers
R: K H Marzuki (53.5)
80/1
6m buffalo man (CAN) x badgirldeb (NZ) (van nistelrooy (USA))
4
5.5
10/1
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (56.5)
10/1
4m stravinsky (USA) x deebee belle (NZ) (bin ajwaad (IRE))
5
6.8
Pushka (2)
50/1
T: G Merkulov
R: R E Scott (55.5)
50/1
5g sufficient (NZ) x la rousset (NZ) (westminster (NZ))
6
6.9
14/1
T: P and D Williams
R: M T Coleman (56.5)
14/1
4m iffraaj (GB) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
7
8.7
25/1
T: Ms J K Mahoney
R: S T Collett (55)
25/1
3f rock 'n' pop (AUS) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
8
9.3
11/4
T: A W Pike
R: Jake Bayliss (55)
11/4
3f fastnet rock (AUS) x frustrating (AUS) (stravinsky (USA))
9
9.9
100/1
T: Ms C Evans
R: S M McKay (55)
100/1
3f guillotine (NZ) x celtic ace (NZ) (cape cross (IRE))
10
20.8
8/1F
T: M G Forbes
R: L G Innes (57)
8/1F
3g showcasing (GB) x accompli (AUS) (anabaa (USA))
11
24.8
60/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: A F Jones (57)
60/1
3g guillotine (NZ) x ngahiiti (NZ) (senor pete (USA))
Race 4 - Kevin Magness Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:19.21
Prizemoney: $10,000
1
20/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
20/1
5m tavistock (NZ) x interdict (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Indeem, Injunction, Sweet Nineteen, The Hulk,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/10
T: A W Pike
R: L G Innes (58.5)
9/10
4g bullbars (AUS) x sunday whisper (AUS) (sunday silence (USA))
3
1
10/1
T: J J Steffert
R: S R Weatherley (58.5)
10/1
4
1.1
Aigne (2)
14/1
T: C R Isdale
R: T K Allan (58.5)
14/1
5g sufficient (NZ) x emlajay (NZ) (johar (USA))
5
2.4
25/1
T: S Wright
R: M Cameron (58.5)
25/1
6g sir percy (GB) x deebee lady (NZ) (brilliant invader (AUS))
6
5.4
100/1
T: P G Tucker
R: M Vance (58.5)
100/1
4g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
7
5.6
Hoopla (12)
60/1
T: Ms S Houston
R: C E Lammas (56.5)
60/1
8
6.1
30/1
T: S D Cole
R: A B Collett (57)
30/1
3g denman (AUS) x quality appeal (AUS) (elusive quality (USA))
9
6.3
100/1
T: Ms C Evans
R: C Dell (58.5)
100/1
4g benfica (AUS) x rubimill (AUS) (rubiton (AUS))
10
6.4
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
20/1
3f jimmy choux (NZ) x zuri (NZ) (kaapstad (NZ))
11
8.2
3/1F
T: P W Lock
R: M T Coleman (55)
3/1F
3f iffraaj (GB) x daydream (NZ) (centaine (AUS))
12
15.6
Buffit (8)
200/1
T: P P Mirabelli
R: J K Riddell (57.5)
200/1
3g buffalo man (CAN) x ana dubawi (AUS) (dubawi (IRE))
13
15.7
40/1
T: S J McKee
R: T D Thornton (55)
40/1
3f per incanto (USA) x al's angel (AUS) (honours list (IRE))
14
15.8
150/1
T: M, M L and M F Rogers
R: K H Marzuki (53.5)
150/1
5m buffalo man (CAN) x the brazillian (NZ) (mellifont (USA))
15
31.5
100/1
T: Ms L M Laing
R: R M Norvall (57)
100/1
3g azamour (IRE) x aston eyre (NZ) (cape cross (IRE))
Race 5 - Avondale's Sunday Market Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:23.34
Prizemoney: $10,000
1
Matauri (15)
30/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55.5)
30/1
3f ocean park (NZ) x calveen (NZ) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Binary, Delveen, Hi Gorgeous, Perfect Gem,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
12/1
T: Ms J K Mahoney
R: A B Collett (57.5)
12/1
3g bel esprit (AUS) x venezuela (AUS) (johannesburg (USA))
3
1.7
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57.5)
9/2
3g teofilo (IRE) x sunstyle (AUS) (xaar (GB))
4
5.7
Toitoi (11)
25/1
T: S J McKee
R: M T Coleman (55.5)
25/1
5
6.5
Pierina (12)
13/8
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55.5)
13/8
3f savabeel (AUS) x quizzical (NZ) (carnegie (IRE))
6
8
11/1
T: G Richardson and G Parker
R: R T Elliot (54.5)
11/1
3f swiss ace (AUS) x miscellanea (AUS) (vettori (IRE))
7
8.6
50/1
T: P W Lock
R: T K Allan (55.5)
50/1
3f pins (AUS) x show dame (NZ) (savabeel (AUS))
8
12.5
8/1F
T: A W Pike
R: L G Innes (55.5)
8/1F
3f iffraaj (GB) x capacia (NZ) (cape cross (IRE))
9
13.4
O'Sam (9)
11/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
11/2
3f o'reilly (NZ) x marahau (NZ) (pins (AUS))
10
14.3
16/1
T: N W Tiley
R: S R Weatherley (57.5)
16/1
3g showcasing (GB) x xpress (NZ) (don eduardo (NZ))
11
16.4
50/1
T: S D Cole
R: J W Nason (55.5)
50/1
3g niagara (AUS) x peace (NZ) (ishiguru (USA))
12
39.9
100/1
T: B W Hawtin
R: D J Hain (57.5)
100/1
3g align (AUS) x she's my girl (NZ) (spartacus (IRE))
Race 6 - Rosebank Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.31
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: A W Pike
R: M T Coleman (55)
6/1
3f pierro (AUS) x galshaan (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Glen Frey, Mister Reliable,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
80/1
T: Ms D Waddell
R: S M McKay (58.5)
80/1
6g swiss ace (AUS) x eight the cash (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
1.1
100/1
T: C R Isdale
R: T K Allan (57)
100/1
3g mettre en jeu (NZ) x eucharia (NZ) (howbaddouwantit (USA))
4
2.4
20/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: Jake Bayliss (55)
20/1
3f ocean park (NZ) x pernod (NZ) (centaine (AUS))
5
2.7
9/4
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: A F Jones (57)
9/4
3g jimmy choux (NZ) x camilla (NZ) (personal escort (USA))
6
3.1
25/1
T: Ms R Whiteside
R: A B Collett (56.5)
25/1
5m darci brahma (NZ) x mirandola (AUS) (o'reilly (NZ))
7
3.2
3/1F
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (57)
3/1F
3g burgundy (NZ) x viva roma (NZ) (spartacus (IRE))
8
3.5
30/1
T: J and B Vance
R: M Vance (58.5)
30/1
9
3.7
40/1
T: N P Bishara
R: A C Schwerin (54.5)
40/1
5m showcasing (GB) x contemplate (NZ) (dream well (FR))
10
6.8
8/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
8/1
4m showcasing (GB) x ocean of tears (NZ) (minardi (USA))
11
7.8
Yakuza (7)
8/1
T: M H Brooks
R: S T Collett (58.5)
8/1
4g rios (NZ) x sheza gamble (NZ) (montjeu (IRE))
12
8.6
Rusalka (14)
16/1
T: M and K Murdoch
R: C E Lammas (56.5)
16/1
4m savabeel (AUS) x passchendaele (NZ) (montjeu (IRE))
13
10.1
60/1
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (58.5)
60/1
5g fast 'n' famous (AUS) x path (AUS) (brief truce (USA))
14
30
40/1
T: G I Alton
R: L G Innes (58.5)
40/1
5g high chaparral (IRE) x justa babe (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - Next Meeting 21 Feb. Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:37.08
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: R A James
R: M T Coleman (57)
1/1F
3g jimmy choux (NZ) x rockelle (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: No Regrets, Sharp Elle, Wow,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (56.5)
11/2
4m iffraaj (GB) x cross my heart (NZ) (cape cross (IRE))
3
2.1
10/1
T: C K Ormsby
R: S C Spratt (57)
10/1
3g niagara (AUS) x arizona (NZ) (high chaparral (IRE))
4
2.4
13/2
T: G J Old
R: T D Thornton (55)
13/2
3f showcasing (GB) x ivy hall (NZ) (towkay (AUS))
5
4.2
15/2
T: B W Hawtin
R: R T Elliot (56)
15/2
3g roc de cambes (NZ) x summer rose (NZ) (spartacus (IRE))
6
7
15/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57)
15/1
3g written tycoon (AUS) x katherine gold (AUS) (made of gold (USA))
7
8.1
16/1
T: S J McKee
R: A C Schwerin (53)
16/1
3f o'reilly (NZ) x cong'er (NZ) (zenno rob roy (JPN))
8
8.4
50/1
T: I L George
R: R E Scott (53.5)
50/1
4m redwood (GB) x douzaine (NZ) (minardi (USA))
9
10.2
Pirate (1)
66/1
T: Ms D Waddell
R: S R Weatherley (58.5)
66/1
5g mettre en jeu (NZ) x la boriqua (NZ) (kinjite (NZ))
10
11.9
30/1
T: Ms C Evans
R: S M McKay (56.5)
30/1
Race 8 - West Brook Cellar Sales-Bm65 (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:37.21
Prizemoney: $10,000
1
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (59)
25/1
5g alamosa (NZ) x fellowship (AUS) (success express (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: M Cameron (57)
15/1
4g bachelor duke (USA) x teen a te (NZ) (cape cross (IRE))
3
0.9
20/1
T: B Wallace and A Peard
R: G L Cooksley (58.5)
20/1
5g o'reilly (NZ) x vickezzchardonnay (NZ) (don eduardo (NZ))
4
1.7
16/1
T: R A James
R: S R Weatherley (59)
16/1
5g pentire (GB) x polka (NZ) (groom dancer (USA))
5
2.5
8/1
T: R D Collett
R: A B Collett (57.5)
8/1
3g guillotine (NZ) x mary agnes (AUS) (zabeel (NZ))
6
2.7
12/1
T: R A James
R: S T Collett (56)
12/1
4m pour moi (IRE) x villa wanda (GB) (grand lodge (USA))
7
2.8
5/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: Jake Bayliss (57.5)
5/1
3g tavistock (NZ) x paris diamond (AUS) (el moxie (USA))
8
3.3
Tobi (17)
60/1
T: G B Whitburn
R: C Dell (57.5)
60/1
5g tobique (AUS) x charming (NZ) (bold venture (NZ))
9
3.4
40/1
T: Ms K Zimmerman
R: C E Lammas (57.5)
40/1
4g cape blanco (IRE) x donelmi (NZ) (stravinsky (USA))
10
5.5
50/1
T: Ms D Waddell
R: A F Jones (54.5)
50/1
6m shinko king (IRE) x the heroine (NZ) (heroicity (AUS))
11
5.8
20/1
T: L R Noble
R: L G Innes (55.5)
20/1
4m manhattan rain (AUS) x keratiya (FR) (iron mask (USA))
12
5.9
50/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T D Thornton (58)
50/1
4g red giant (USA) x letsgoparty (NZ) (oregon (USA))
13
6
3/1F
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (58)
3/1F
3g commands (AUS) x adulterer (NZ) (traditionally (USA))
14
6.1
25/1
T: S F Ritchie
R: J K Riddell (58.5)
25/1
4g nadeem (AUS) x knocknacrea (GB) (green desert (USA))
15
6.6
Tavlin (11)
13/2
T: D Logan and C Gibbs
R: D S Johnson (57.5)
13/2
3g tavistock (NZ) x norse affair (NZ) (viking ruler (AUS))
16
11
20/1
T: M and K Murdoch
R: M R Du Plessis (58)
20/1
5g postponed (USA) x subglacial (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 9 - Westbrook.Co.Nz Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:36.32
Prizemoney: $10,000
1
9/10
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
9/10
5m o'reilly (NZ) x not sure (NZ) (masterclass (USA))
This nick: 10 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
4
Nabiac (2)
40/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
40/1
5g tavistock (NZ) x game duchess (AUS) (montjeu (IRE))
3
4.8
Azaboy (4)
7/1
T: R D Collett
R: A B Collett (57)
7/1
3g azamour (IRE) x cataari (NZ) (manntari (IRE))
4
5.3
10/1
T: Ms K Zimmerman
R: M R Du Plessis (56.5)
10/1
4m postponed (USA) x marendez (AUS) (marquetry (USA))
5
7.1
30/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
30/1
3f per incanto (USA) x dancing daze (NZ) (dance floor (USA))
5
7.1
Verses (3)
5/1F
T: Ms E Osborne
R: S R Weatherley (57)
5/1F
3g sakhee's secret (GB) x vice versa (NZ) (bachelor duke (USA))
7
7.7
Mozart (6)
25/1
T: M Baker and A Forsman
R: S T Collett (57)
25/1
3g redwood (GB) x concert girl (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
12.1
11/1
T: Ms A S Johnson
R: Jake Bayliss (56.5)
11/1
5m postponed (USA) x princess zanzibar (AUS) (royal academy (USA))
9
13.6
Luciana (11)
80/1
T: Ms D Waddell
R: A F Jones (56.5)
80/1
10
13.8
25/1
T: S Wright
R: G L Cooksley (58.5)
25/1
7g sakhee's secret (GB) x silvarola (NZ) (paris house (GB))
11
13.9
50/1
T: B Wallace and A Peard
R: T D Thornton (57)
50/1
3g sufficient (NZ) x jungle cat (NZ) (tale of the cat (USA))
12
15.6
80/1
T: M, M L and M F Rogers
R: K H Marzuki (52)
80/1
3f rios (NZ) x legs and lips (NZ) (bachelor duke (USA))
* Nick figures are for Australasia.