Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park
Thursday, March 11
Riccarton Park

AVONDALE - Wednesday, April 25

Race 1 - Sandy Lane Development Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 2:14.08 (37.03)
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: Ms K Zimmerman
R: S R Weatherley (56.5)
16/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/1F
T: L R Noble
R: C E Lammas (58.5)
5/1F
4g savabeel (AUS) x j'adane (NZ) (danehill (USA))
3
2.8
Lucetta (12)
7/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
7/2
3f savabeel (AUS) x bright (NZ) (pins (AUS))
4
2.9
11/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: M J McNab (58)
11/1
3g animal kingdom (USA) x spirited dancer (IRE) (sadler's wells (USA))
5
3.1
50/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jordan Grob (54.5)
50/1
4m raise the flag (GB) x ignite (NZ) (yamanin vital (NZ))
6
5.6
Raqisa (7)
13/2
T: Joseph Waldron
R: A B Collett (56.5)
13/2
4m nadeem (AUS) x duch (NZ) (danske (NZ))
7
7.4
15/1
T: J K Ruddell
R: T D Thornton (58.5)
15/1
4g gorky park (NZ) x te awa rose (NZ) (prized (USA))
8
7.5
Chiara (11)
11/2
T: S B Marsh
R: Jake Bayliss (56)
11/2
3f pentire (GB) x shegra (AUS) (royal academy (USA))
9
15.1
8/1
T: A E Barton
R: T N Harris (58.5)
8/1
5g king's best (USA) x winner's call (GB) (indian ridge (IRE))
10
15.5
16/1
T: Ms N Tanner
R: M Vance (58.5)
16/1
4g showcasing (GB) x you're my angel (NZ) (shinko king (IRE))
11
15.6
9/1
T: A W Pike
R: D S Johnson (58.5)
9/1
4g tavistock (NZ) x hidden passion (AUS) (desert prince (IRE))
Race 2 - Magness The Steam Train (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 2:13.03 (35.97)
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: S D Cole
R: A B Collett (58.5)
15/2
4g captain sonador (AUS) x tessie rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Baracca, Rose Clip, Rose Of Tessie,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: B Wallace and A Peard
R: S C Spratt (58)
7/1
5g o'reilly (NZ) x vickezzchardonnay (NZ) (don eduardo (NZ))
3
3.2
15/4
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (56)
15/4
4m pour moi (IRE) x tin goose (NZ) (pentire (GB))
4
3.3
5/2F
T: S B Marsh
R: T N Harris (57)
5/2F
4m per incanto (USA) x apowwow (NZ) (kaapstad (NZ))
5
6.8
7/2
T: C J Waller
R: S R Weatherley (59.5)
7/2
5g makfi (GB) x priorities (NZ) (zabeel (NZ))
6
8.1
10/1
T: S and E Clotworthy
R: K J Cowan (55.5)
10/1
5g raise the flag (GB) x river bear (NZ) (chief bearhart (CAN))
7
8.3
12/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: Jake Bayliss (58)
12/1
5g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
8
11
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59)
20/1
5g shamoline warrior (AUS) x ilinca (NZ) (star way (GB))
Race 3 - 5 Star Horse Transport Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:26.68 (35.83)
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: N W Tiley
R: M Cameron (58.5)
16/1
4g remind (USA) x switches (AUS) (naturalism (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 3
$4,500
Vendor: Long Acres Stud
Buyer: Miss DB Venn
2
0.1
5/2F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
5/2F
3f darci brahma (NZ) x italic (GB) (medicean (GB))
2019 NZB Karaka Book 2
$40,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Marsh Racing
3
0.2
12/1
T: A W Pike
R: M J McNab (58)
12/1
3g mossman (AUS) x zebizan (NZ) (zabeel (NZ))
4
0.3
5/1F
T: S L Crawford
R: J W Nason (56.5)
5/1F
4g tobique (AUS) x chatter box (NZ) (al akbar (AUS))
5
1.8
12/1
T: S T Wenn
R: R T Elliot (55.5)
12/1
5m patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
6
3.1
60/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (58)
60/1
3g zed (NZ) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
7
3.3
30/1
T: C K Ormsby
R: M R Du Plessis (56)
30/1
3f zacinto (GB) x joyous (NZ) (golan (IRE))
8
4.1
11/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (56)
11/1
3f pins (AUS) x dandee topwin (AUS) (danewin (AUS))
9
4.4
15/1
T: R A James
R: V A Colgan (56)
15/1
10
8.2
Marbles (14)
14/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: Jake Bayliss (56)
14/1
3f jimmy choux (NZ) x my parlay (AUS) (flying spur (AUS))
11
9
40/1
T: B W Hawtin
R: M T Coleman (56.5)
40/1
4m bachelor duke (USA) x palmy (AUS) (danehill (USA))
12
9.7
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58)
25/1
3g dalghar (FR) x skara brae (NZ) (grosvenor (NZ))
13
10.9
16/1
T: L R Noble
R: C E Lammas (58)
16/1
3g star witness (AUS) x metellus (AUS) (naturalism (NZ))
14
11.4
10/1
T: M, M L and M F Rogers
R: S T Collett (58.5)
10/1
4g dalghar (FR) x si signorina (NZ) (senor pete (USA))
15
16.1
66/1
T: G Thomas and M Gillies
R: L H Satherley (56.5)
66/1
4m mastercraftsman (IRE) x no fibs (NZ) (casual lies (USA))
16
22
60/1
T: L A Winters
R: Jordan Grob (54.5)
60/1
5m tavistock (NZ) x dawninsky (NZ) (stravinsky (USA))
Race 4 - Ajc Governor Gen. Cup (Bm85) (1600m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(7) Time: 1:37.87 (36.15)
Prizemoney: $15,000
1
5/1F
T: S J McKee
R: A B Collett (54)
5/1F
5m per incanto (USA) x belle chantecler (NZ) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Boyer, Captain Meringue, Najah, Vistabelle,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.4
5/2F
T: B Wallace and A Peard
R: S C Spratt (56.5)
5/2F
3
0.6
13/4
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (54)
13/4
4m tavistock (NZ) x zanetta (NZ) (centaine (AUS))
4
2.1
Altius (9)
20/1
T: C W Cole
R: S T Collett (54)
20/1
7g savabeel (AUS) x natural rhythm (NZ) (natural (NZ))
5
2.6
11/2
T: P and D Williams
R: V A Colgan (56)
11/2
5m o'reilly (NZ) x chorus (NZ) (danasinga (AUS))
6
4.1
13/2
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (59)
13/2
6g faltaat (USA) x cherokee rose (NZ) (frontal (USA))
7
4.5
30/1
T: J C Blackadder
R: S R Weatherley (59.5)
30/1
7g yeats (IRE) x champaka (IRE) (caerleon (USA))
8
5.2
15/1
T: G Thomas and M Gillies
R: D S Johnson (55.5)
15/1
7m high chaparral (IRE) x no fibs (NZ) (casual lies (USA))
9
5.5
16/1
T: N W Tiley
R: K J Cowan (51)
16/1
6m pentire (GB) x danbourne (AUS) (danzero (AUS))
Race 5 - Ajc Members Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:11.33
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: S D Cole
R: A B Collett (58)
13/4
3g power (GB) x assertiveobsession (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Smiling Assassin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/1
T: S Autridge and J Richards
R: M J McNab (58)
11/1
3g pierro (AUS) x irish lights (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
0.8
7/1F
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (56.5)
7/1F
4m makfi (GB) x lazulia (NZ) (zabeel (NZ))
4
3.3
7/4F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
7/4F
3f darci brahma (NZ) x gin player (NZ) (defensive play (USA))
5
6.3
Dream (12)
20/1
T: N W Tiley
R: S R Weatherley (56)
20/1
6
6.4
25/1
T: S J McKee
R: M R Du Plessis (56)
25/1
3f o'reilly (NZ) x classic clare (NZ) (gold brose (AUS))
7
7.1
20/1
T: R P Liefting
R: T Wenn (53.5)
20/1
4m ekraar (USA) x inspire (NZ) (shinko king (IRE))
8
7.3
13/2
T: R James and R Wellwood
R: M Cameron (56)
13/2
3f dream ahead (USA) x sassybella (NZ) (viking ruler (AUS))
9
8.5
50/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (56.5)
50/1
5m showcasing (GB) x contemplate (NZ) (dream well (FR))
10
10.1
50/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
50/1
3f iffraaj (GB) x hermitage (NZ) (generous (IRE))
11
16.1
50/1
T: B W Hawtin
R: K Chowdhoory (52.5)
50/1
3f darci brahma (NZ) x evana (NZ) (entrepreneur (GB))
12
21.3
30/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
30/1
3f power (GB) x phar lass (NZ) (lucky unicorn (AUS))
Race 6 - Contessa Vanessa Pearl Series (1200m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:13.49
Prizemoney: $14,000
1
8/11F
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (56.5)
8/11F
2f i am invincible (AUS) x different to (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Amelia's Contraire,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2
10/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: A B Collett (56.5)
10/1
2f savabeel (AUS) x patsy o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2.8
10/1
T: A W Pike
R: T N Harris (56.5)
10/1
2f o'reilly (NZ) x waterford (NZ) (darci brahma (NZ))
4
3
20/1
T: S J McKee
R: S T Collett (56.5)
20/1
5
3.2
30/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
30/1
2f reliable man (GB) x scene queen (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4
Pacific (13)
25/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: M Cameron (56.5)
25/1
2f ocean park (NZ) x mygoodgrace (AUS) (royal academy (USA))
7
4.7
Chapeau (11)
20/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (56.5)
20/1
2f denman (AUS) x trilby (NZ) (o'reilly (NZ))
8
5.5
9/2
T: Team Rogerson
R: M T Coleman (56.5)
9/2
9
7.4
16/1
T: N W Tiley
R: M J McNab (56.5)
16/1
2f unencumbered (AUS) x show bling (AUS) (flying spur (AUS))
10
15.6
50/1
T: S J McKee
R: A C Schwerin (54.5)
50/1
2f echoes of heaven (AUS) x mawah vellous (NZ) (southern image (USA))
Race 7 - West Brook Wines (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:25.65 (36.59)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: C J Waller
R: M T Coleman (58)
12/1
3g rock 'n' pop (AUS) x wee tipple (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (56.5)
7/2F
3f animal kingdom (USA) x johan's toy (AUS) (johan cruyff (GB))
3
2.5
40/1
T: R D Collett
R: K Chowdhoory (52.5)
40/1
4
2.7
10/1
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (56)
10/1
3f snitzel (AUS) x geisha (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
4
9/2
T: S B Marsh
R: T N Harris (59)
9/2
4g o'reilly (NZ) x cancan (NZ) (pins (AUS))
6
5.3
14/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (57)
14/1
7
5.4
10/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: Jake Bayliss (57.5)
10/1
3g tavistock (NZ) x paris diamond (AUS) (el moxie (USA))
8
6.7
25/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (56)
25/1
4g coats choice (AUS) x mrs pea (NZ) (pentire (GB))
9
6.9
11/1
T: S L Crawford
R: J W Nason (56.5)
11/1
4g longhorn (AUS) x second attempt (AUS) (secret savings (USA))
10
7.3
12/1
T: M H Brooks
R: S T Collett (58.5)
12/1
3g d'cash (AUS) x ciarlatano (NZ) (one cool cat (USA))
11
8.5
40/1
T: S T Wenn
R: R T Elliot (54.5)
40/1
8g st reims (NZ) x ninety nine (NZ) (shinko king (IRE))
12
8.6
8/1
T: S J McKee
R: A B Collett (59.5)
8/1
4g o'reilly (NZ) x breezy (NZ) (pins (AUS))
13
8.7
Firefly (13)
16/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
16/1
4m savabeel (AUS) x starry (NZ) (o'reilly (NZ))
14
8.8
40/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (55)
40/1
Race 8 - Precinct Realty Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:39.06 (37.78)
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58)
11/4
3g shocking (AUS) x cassovia (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Grozny, Nom Du Beel,
This nick: 15 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
2/1F
3
2.1
Replica (16)
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56)
9/1
3f darci brahma (NZ) x zaabi (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.4
20/1
T: R A James
R: T D Thornton (56)
20/1
3f makfi (GB) x figeac (NZ) (zabeel (NZ))
5
4.2
40/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: A B Collett (58)
40/1
3g iffraaj (GB) x punctual (GB) (lead on time (USA))
6
5.5
Cameo (13)
20/1
T: Ms K Zimmerman
R: M R Du Plessis (56.5)
20/1
4m chinese dragon (USA) x kahlo (NZ) (masterpiece (AUS))
7
6.4
25/1
T: S T Wenn
R: S T Collett (58.5)
25/1
6g nadeem (AUS) x honorjeu (NZ) (montjeu (IRE))
8
6.6
50/1
T: Ms R Cave
R: C Dell (56.5)
50/1
7m st reims (NZ) x fondant (AUS) (show a heart (AUS))
9
6.9
Momus (2)
40/1
T: R A James
R: S R Weatherley (58.5)
40/1
4g o'reilly (NZ) x proustian (NZ) (zabeel (NZ))
10
7.5
60/1
T: S B Marsh
R: R T Elliot (57)
60/1
3g rip van winkle (IRE) x blanchard (NZ) (kaapstad (NZ))
11
11.1
15/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T N Harris (58)
15/1
12
13.2
40/1
T: S J McKee
R: A C Schwerin (54)
40/1
13
13.9
12/1
T: Ms K Fursdon
R: M J McNab (56.5)
12/1
14
23.9
16/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (58)
16/1
100
16/1
T: G Richardson and G Parker
R: S C Spratt (58)
16/1
3g niagara (AUS) x georgia gold rush (AUS) (elusive quality (USA))
* Nick figures are for Australasia.