Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, September 24
Gore
Thursday, September 23
Wanganui
Wednesday, September 22
Cambridge
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

AVONDALE - Wednesday, May 23

Race 1 - Ajc Members Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:32.23 (43.16)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
12/1
3f iffraaj (GB) x dazzling walk (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 31 runners; 18 winners; 1 SW. Details
2
2.3
15/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
15/4
3f iffraaj (GB) x katchme if youcan (AUS) (giant's causeway (USA))
3
5.6
8/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T N Harris (58.5)
8/1
4
5.8
2/1F
T: L R Noble
R: L G Innes (58.5)
2/1F
4g savabeel (AUS) x j'adane (NZ) (danehill (USA))
5
9.1
9/2
T: T F Leahy
R: R M Norvall (58.5)
9/2
4g rip van winkle (IRE) x lady brunnhilde (NZ) (viking ruler (AUS))
6
12.6
O'Sugar (10)
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
25/1
3f sebring (AUS) x more than adequate (NZ) (generous (IRE))
7
15.3
16/1
T: M Moroney and P Gerard
R: A Comignaghi (54.5)
16/1
4m raise the flag (GB) x ignite (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
27.8
40/1
T: I L George
R: R E Scott (52.5)
40/1
4m redwood (GB) x douzaine (NZ) (minardi (USA))
9
29.3
13/2
T: S T Wenn
R: V A Colgan (58.5)
13/2
6g nadeem (AUS) x honorjeu (NZ) (montjeu (IRE))
10
29.8
40/1
T: C B Stevenson
R: A J Calder (58.5)
40/1
4g cape blanco (IRE) x st germaine (NZ) (keeper (AUS))
Race 2 - Wingate (Jmp&Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:34.93 (44.70)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: N J Allen
R: J Seivwright (66)
12/1
6g any suggestion (AUS) x marina (NZ) (wharf (USA))
Winning siblings: Edge Of Fame, Mariner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1F
T: R S Manning
R: B R Lammas (68.5)
3/1F
5g don eduardo (NZ) x dana zeel (NZ) (danasinga (AUS))
3
3.8
Cochise (10)
6/1
T: T F Leahy
R: W Gordon (64)
6/1
5g savabeel (AUS) x indian empress (AUS) (red ransom (USA))
4
5.1
10/1
T: Ms S Logan
R: A N Kuru (70)
10/1
6g postponed (USA) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
8.6
20/1
T: R R Manning
R: E J Farr (68.5)
20/1
6
16.1
6/1
T: G Richardson and G Parker
R: T N Harris (65)
6/1
4m iffraaj (GB) x emerald (NZ) (grosvenor (NZ))
7
22
9/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: G J Walsh (66.5)
9/1
4g coats choice (AUS) x mrs pea (NZ) (pentire (GB))
8
25
11/2
T: J Williams
R: C M Studd (66)
11/2
6g gallant guru (AUS) x arurite (NZ) (rua rukuna (NZ))
9
27.6
40/1
T: Team Rogerson
R: H A McNeill (65)
40/1
5g sufficient (NZ) x beaver (NZ) (kashani (USA))
10
38
25/1
T: Ms A Browne
R: M J Roustoby (65.5)
25/1
10g johar (USA) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
11
61.2
10/1
T: S N Rees
R: S Phelan (71)
10/1
6g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
Race 3 - Westbrook.Co.Nz Mdn Hwt (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:52.71 (44.87)
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: A W Pike
R: A N Kuru (68)
5/2F
4g tavistock (NZ) x hidden passion (AUS) (desert prince (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
20/1
T: R P Liefting
R: M J Roustoby (65)
20/1
4g bullbars (AUS) x high calibre (NZ) (high chaparral (IRE))
3
3
6/4
T: S B Marsh
R: T N Harris (66)
6/4
4m darci brahma (NZ) x pokuru star (NZ) (o'reilly (NZ))
4
6
16/1
T: D Ferguson
R: W Gordon (65)
16/1
5
7
10/1
T: C T Faulkner
R: B R Lammas (68)
10/1
6
7.3
7/1
T: M H Brosnan
R: S Phelan (68)
7/1
5g nom du jeu (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
7
22.3
30/1
T: R Patel
R: C M Studd (64.5)
30/1
8
23.1
30/1
T: S T Wenn
R: E J Farr (68)
30/1
4g man of power (AUS) x ticketyboo (NZ) (twenty four karat (USA))
9
23.8
Wrinkle (10)
15/1
T: M Lupton
R: G J Walsh (68)
15/1
10
25.8
Valhexa (13)
50/1
T: S Ralph
R: J Seivwright (63)
50/1
4m man of power (AUS) x shutricia (NZ) (grosvenor (NZ))
11
91.9
50/1
T: G J Old
R: H A McNeill (65)
50/1
5g fast 'n' famous (AUS) x path (AUS) (brief truce (USA))
Race 4 - Avondale Sunday Markets Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:49.97 (42.24)
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (57.5)
8/1
3g zed (NZ) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
Winning siblings: Black Lace, Verry Elleegant,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2020 NZB Karaka Book 1
$140,000
Vendor: Grangewilliam Stud
Buyer: John Chalmers Bloodstock Services
2
4
6/1F
T: A W Pike
R: T N Harris (57.5)
6/1F
3g redwood (GB) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
11.3
9/1
T: M Moroney and P Gerard
R: A Comignaghi (55.5)
9/1
4
14.1
12/1
T: Ms L Munro
R: K A McCulloch (57.5)
12/1
3g guillotine (NZ) x o'dorcia (NZ) (o'reilly (NZ))
5
16.6
7/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (57.5)
7/2
3g rock 'n' pop (AUS) x fairy tale (NZ) (tale of the cat (USA))
6
18.1
60/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
60/1
3f duelled (AUS) x nailbiter (AUS) (giant's causeway (USA))
7
19.2
15/1
T: R A James
R: M T Coleman (55.5)
15/1
3f o'reilly (NZ) x love diamonds (AUS) (danehill (USA))
8
21.7
30/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
30/1
9
22.2
6/1F
T: S T Wenn
R: M Cameron (57.5)
6/1F
3g azamour (IRE) x hot in black (NZ) (pyrus (USA))
10
25.2
16/1
T: Ms T Rae
R: L G Innes (57.5)
16/1
3g makfi (GB) x shylock's daughter (NZ) (generous (IRE))
11
25.7
20/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57.5)
20/1
12
25.9
7/1
T: R A James
R: T D Thornton (55.5)
7/1
3f makfi (GB) x figeac (NZ) (zabeel (NZ))
13
39
50/1
T: B S Wallbank
R: S T Collett (57.5)
50/1
3g zed (NZ) x regal symphony (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 5 - Nzb Ins. Pearl Series Race Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:18.71 (40.67)
Prizemoney: $12,000
1
Ritani (15)
20/1
T: S B Marsh
R: T N Harris (57.5)
20/1
3f makfi (GB) x elegant emerald (AUS) (unbridled's song (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57.5)
11/1
3f keeper (AUS) x interdict (AUS) (quest for fame (GB))
3
7.3
4/1F
T: S C Tierney
R: S T Collett (57.5)
4/1F
3f ego (NZ) x bonavia (NZ) (bianconi (USA))
4
10.6
Yamuna (3)
8/1
T: C J Wood
R: M D Hills (57.5)
8/1
3f iffraaj (GB) x yamanna (NZ) (yamanin vital (NZ))
5
12.1
50/1
T: Ms C Pomare
R: K Chowdhoory (53.5)
50/1
6
12.5
11/1
T: Ms A S Johnson
R: K A McCulloch (57.5)
11/1
3f dream ahead (USA) x commentate (AUS) (commands (AUS))
7
12.8
25/1
T: S B Marsh
R: S R Weatherley (56.5)
25/1
3f pins (AUS) x turf fire (NZ) (o'reilly (NZ))
8
15.6
50/1
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (57.5)
50/1
9
16.8
Nuttee (9)
25/1
T: M H Brosnan
R: A F Jones (57.5)
25/1
4m ego (NZ) x just la don (NZ) (don eduardo (NZ))
10
17.7
7/2
T: Ms D Jeffcoat
R: M T Coleman (57.5)
7/2
4m makfi (GB) x lazulia (NZ) (zabeel (NZ))
11
18.7
50/1
T: S R Dowling
R: C E Lammas (57.5)
50/1
3f falkirk (NZ) x portobello road (NZ) (volksraad (GB))
12
22.2
10/1
T: S Lucock and S Gillespie
R: C Dell (57.5)
10/1
3f iffraaj (GB) x wentwood parade (NZ) (perfectly ready (AUS))
13
32.9
Cailin (7)
12/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (57.5)
12/1
3f o'reilly (NZ) x belleville (IRE) (danehill (USA))
14
53.5
7/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57.5)
7/1
3f per incanto (USA) x tender poison (AUS) (palace music (USA))
Race 6 - Avondale Racing 4 June (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:19.87 (41.23)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: N W Tiley
R: S T Collett (58)
12/1
5g gold mine (USA) x ath luan (NZ) (thorn park (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58.5)
9/1
3g falkirk (NZ) x satin gold (NZ) (woodborough (USA))
3
2.3
6/1F
T: M and K Murdoch
R: C E Lammas (57)
6/1F
4m gold centre (AUS) x airlia (NZ) (colombia (NZ))
4
2.6
25/1
T: C J Wood
R: R E Scott (52.5)
25/1
5
4.1
13/2
T: P and D Williams
R: D S Johnson (56.5)
13/2
5m shocking (AUS) x marley magic (NZ) (carnegie (IRE))
6
4.9
7/4
T: B W Hawtin
R: S R Weatherley (59)
7/4
3g align (AUS) x champagne lady (NZ) (volksraad (GB))
7
6.2
25/1
T: M and M Pitman
R: R T Elliot (55.5)
25/1
5g red giant (USA) x amarantha (NZ) (van nistelrooy (USA))
8
8.3
11/1
T: T L Riddell
R: K J Cowan (55.5)
11/1
4g nadeem (AUS) x virgin islands (NZ) (o'reilly (NZ))
9
9.6
50/1
T: M H Brosnan
R: D J Danis (55.5)
50/1
5g captain rio (GB) x wild princess (NZ) (mighty grey (AUS))
10
11.2
20/1
T: R P Liefting
R: A Comignaghi (52.5)
20/1
4m coats choice (AUS) x lady in blue (NZ) (crested wave (USA))
11
11.3
20/1
T: C R Isdale
R: T K Allan (57.5)
20/1
4g showcasing (GB) x keeper coming (NZ) (keeper (AUS))
12
13.6
30/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (54.5)
30/1
3g street cry (IRE) x jersey lily (AUS) (catbird (AUS))
13
17.8
40/1
T: P P Mirabelli
R: A F Jones (58)
40/1
5g keeper (AUS) x chiclaya (NZ) (gold brose (AUS))
14
36.9
Attire (3)
40/1
T: D A Walker
R: L H Satherley (58.5)
40/1
4g pentire (GB) x charmeel (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - West Brook Cellar Door (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(11) Time: 1:34.45 (41.75)
Prizemoney: $11,000
1
11/1
T: S T Wenn
R: V A Colgan (58.5)
11/1
8g patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
Winning siblings: Hardtaluva, Moet Molly,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: B W Hawtin
R: S C Spratt (56)
8/1
3g azamour (IRE) x sonet (NZ) (gold brose (AUS))
3
5
13/4
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: A F Jones (59.5)
13/4
4g red giant (USA) x letsgoparty (NZ) (oregon (USA))
4
7.5
12/1
T: J and B Vance
R: K J Cowan (51)
12/1
6g remind (USA) x fancyaligndown (NZ) (align (AUS))
5
11.5
10/1
T: H J Trumper
R: S R Weatherley (57.5)
10/1
6
12.5
6/1F
T: Ms K Taylor
R: D J Danis (56.5)
6/1F
7
15.4
40/1
T: L W Somervell
R: L H Satherley (54)
40/1
5m civics (AUS) x qualit'e (NZ) (kaapstad (NZ))
8
16
6/1F
T: T A Da Cruz
R: D S Johnson (54.5)
6/1F
3f falkirk (NZ) x guinevere (IRE) (fairy king (USA))
9
16.3
40/1
T: J L Revell
R: T K Allan (54)
40/1
4m guillotine (NZ) x baby gangster (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
18.4
20/1
T: Andrew Carston
R: S T Collett (54)
20/1
4m savabeel (AUS) x waimarie lass (NZ) (fasliyev (USA))
11
20.1
11/2
T: S Autridge and J Richards
R: N M Abu Bakar (53)
11/2
4m alamosa (NZ) x tinsel time (USA) (more than ready (USA))
12
23.8
30/1
T: Ms K Coxon
R: C E Lammas (54.5)
30/1
5g tobique (AUS) x tatum starr (NZ) (al akbar (AUS))
Race 8 - Sandy Lane (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:51.47 (41.75)
Prizemoney: $10,000
1
5/1F
T: M Baker and A Forsman
R: T N Harris (57.5)
5/1F
4m mastercraftsman (IRE) x maidjeu (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Donatrice, Ishma, King Zeus, Mime,
This nick: 22 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
3.5
9/2
T: R D Collett
R: K Chowdhoory (52.5)
9/2
3f medaglia d'oro (USA) x lunar eclipse (NZ) (darci brahma (NZ))
3
4
7/1
T: R R Manning
R: R E Scott (51)
7/1
5m makfi (GB) x blue skies (NZ) (spectatorial (AUS))
4
5.3
7/2
T: J W Richards
R: O P Bosson (59.5)
7/2
4g roc de cambes (NZ) x stever house (USA) (el gran senor (USA))
5
5.5
30/1
T: R S Manning
R: S T Collett (56)
30/1
6m keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
6
7
20/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: T D Thornton (54)
20/1
3f showcasing (GB) x centenaire (NZ) (centaine (AUS))
7
7.7
Wagner (1)
16/1
T: Tarissa Mitchell
R: T L Newman (56)
16/1
5g civics (AUS) x opera rose (NZ) (straussbrook (AUS))
8
7.8
14/1
T: S F Ritchie
R: S R Weatherley (57)
14/1
3g jimmy choux (NZ) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
8.2
Kane (10)
15/4
T: M Moroney and P Gerard
R: A Comignaghi (54.5)
15/4
5m darci brahma (NZ) x dream lass (NZ) (dream well (FR))
10
10
40/1
T: R A Yuill
R: T Yanagida (52)
40/1
5m sebring (AUS) x mandeville (AUS) (hussonet (USA))
11
17.6
La Foi (18)
30/1
T: G Thomas and M Gillies
R: L H Satherley (54.5)
30/1
4m pour moi (IRE) x lady cavalier (NZ) (towkay (AUS))
Race 9 - Sharon Davis (Letica) Mem. Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:35.62 (43.12)
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
5/4F
4m makfi (GB) x oenology (NZ) (sound reason (CAN))
Winning siblings: Cellarmaster, La Sommeliere, Vintner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: S T Wenn
R: R T Elliot (55.5)
11/2
5m patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
3
4.6
14/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (52.5)
14/1
3f makfi (GB) x zambria (NZ) (zabeel (NZ))
4
5.4
10/1
T: N W Tiley
R: K J Cowan (55.5)
10/1
4g road to rock (AUS) x lingian lass (NZ) (carolingian (AUS))
5
5.8
Mr Big (17)
60/1
T: K M Dell
R: C Dell (58.5)
60/1
4g ego (NZ) x daads girl (NZ) (istidaad (USA))
6
6.2
20/1
T: R D Collett
R: A J Calder (58.5)
20/1
3g any suggestion (AUS) x southern touch (NZ) (stark south (USA))
7
7.9
11/1
T: S Ralph
R: T L Newman (54.5)
11/1
3g showcasing (GB) x kauri cliffs (AUS) (more than ready (USA))
8
10.8
20/1
T: R P Liefting
R: R E Scott (52.5)
20/1
4m ekraar (USA) x inspire (NZ) (shinko king (IRE))
9
16.6
20/1
T: Ms P Riley
R: L H Satherley (56.5)
20/1
4m guillotine (NZ) x star diva (NZ) (black minnaloushe (USA))
10
26.7
Brother (15)
30/1
T: G I Alton
R: K Chowdhoory (54.5)
30/1
5g high chaparral (IRE) x justa babe (AUS) (flying spur (AUS))
11
59.5
Dream (11)
9/1
T: N W Tiley
R: S R Weatherley (55.5)
9/1
12
64.1
40/1
T: K and G Opie
R: S T Collett (56.5)
40/1
4m jimmy choux (NZ) x rising niagara (NZ) (generous (IRE))
* Nick figures are for Australasia.