Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park
Thursday, March 11
Riccarton Park

AWAPUNI - Saturday, July 7

Race 1 - Rayner Building 2yo (1200m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:18.21
Prizemoney: $22,500
1
25/1
T: M N Eales
R: D A Hirini (55)
25/1
2g showcasing (GB) x fudge (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Candy Floss,
This nick: 13 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
2
1/2F
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (56.5)
1/2F
2f per incanto (USA) x cantsaymydadsname (NZ) (almutawakel (GB))
3
2.2
40/1
T: Ms K A Little
R: M Singh (55)
40/1
2g haradasun (AUS) x alicia markova (NZ) (entrepreneur (GB))
4
9.2
20/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57)
20/1
2c redwood (GB) x atomic dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
13.7
6/1
T: Team Rogerson
R: B E Grylls (57)
6/1
2g swiss ace (AUS) x merayaat (AUS) (viscount (AUS))
6
13.8
30/1
T: J Benner and H Wynyard
R: W F Pinn (53)
30/1
2g zed (NZ) x carib (NZ) (montjeu (IRE))
7
15.3
11/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (55)
11/1
2f alamosa (NZ) x calm grove (NZ) (grosvenor (NZ))
8
18.3
15/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
15/1
9
21.3
11/1
T: R J Bergerson
R: D G Bradley (55)
11/1
2f rip van winkle (IRE) x maxamore (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - Rangitikei Tyre Centre 3yo (1200m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:17.94
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: K and G Opie
R: R J Myers (55.5)
5/2F
3f ekraar (USA) x dahling (NZ) (generous (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Kotahi (2)
11/2
T: Ms L Latta
R: J Parkes (57.5)
11/2
3g alamosa (NZ) x sacha (NZ) (keeper (AUS))
3
1.6
16/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (55.5)
16/1
4
1.8
8/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57.5)
8/1
3g rock 'n' pop (AUS) x island time (NZ) (al akbar (AUS))
5
3.6
9/2
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
9/2
3g dalghar (FR) x tyndinsky (NZ) (stravinsky (USA))
6
6.9
5/1F
T: Team Rogerson
R: L J Allpress (55.5)
5/1F
3f swiss ace (AUS) x forgive (NZ) (no excuse needed (GB))
7
13.2
30/1
T: A I Bambry
R: W F Pinn (51.5)
30/1
8
13.7
8/1
T: A M Clement
R: M Singh (53.5)
8/1
3f zed (NZ) x fair padoza (NZ) (kenfair (NZ))
9
26.5
20/1
T: R R Manning
R: B E Grylls (57.5)
20/1
3g swiss ace (AUS) x morning haze (NZ) (volksraad (GB))
Race 3 - Coombe Smith Rangitikei (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:17.14
Prizemoney: $22,500
1
6/1
T: Ms R Hackett
R: L J Allpress (59)
6/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
10/1
T: B W Hawtin
R: B R Jones (54.5)
10/1
6m thewayyouare (USA) x no porsche needed (NZ) (no excuse needed (GB))
3
3.3
7/2
T: A M Clement
R: M J McNelis (54.5)
7/2
6m thano (ARG) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
4
3.4
5/2F
T: Team Rogerson
R: S J Macnab (57.5)
5/2F
3g makfi (GB) x la bruja (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.6
10/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57.5)
10/1
6
4
7/2
T: A W Pike
R: W F Pinn (55)
7/2
4g swiss ace (AUS) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
7
4.8
16/1
T: A I Bambry
R: B E Grylls (55.5)
16/1
4m align (AUS) x handsome blondie (NZ) (handsome ransom (AUS))
8
18.3
20/1
T: K Gray
R: R J Hannam (55)
20/1
Race 4 - Kelly & Associates Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:32.94
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: B W Hawtin
R: B R Jones (58.5)
16/1
4g echoes of heaven (AUS) x valkyrie (AUS) (danehill (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/2
T: K W Marshment
R: L J Allpress (56.5)
15/2
4m hinchinbrook (AUS) x luscilla (NZ) (entrepreneur (GB))
3
4.8
10/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (56.5)
10/1
4
4.9
Leaf (1)
5/4F
T: Ms K D Nicholson
R: B E Grylls (58.5)
5/4F
3g keeper (AUS) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
5
5.7
80/1
T: F Stammers
R: D L Turner (57)
80/1
5m makfi (GB) x victim of love (NZ) (pentire (GB))
6
6.5
Veneto (10)
9/1
T: Ms S Kay
R: C L O'Beirne (53.5)
9/1
4m per incanto (USA) x pensive (NZ) (pentire (GB))
7
7
40/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (54.5)
40/1
5m per incanto (USA) x beach party (NZ) (victory dance (IRE))
8
7.1
50/1
T: M P Breslin
R: J Parkes (58.5)
50/1
3g fully fledged (NZ) x cindz (NZ) (van nistelrooy (USA))
9
7.9
20/1
T: K Gray
R: Z W Moki (53.5)
20/1
4m iffraaj (GB) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
10
8.9
60/1
T: Ms E Rennie
R: M Singh (54.5)
60/1
5m handsome ransom (AUS) x hot sista (NZ) (al akbar (AUS))
11
14.7
30/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
30/1
4g nom du jeu (NZ) x tangerine dream (NZ) (thorn park (AUS))
12
18.7
40/1
T: G R Vile
R: S J Macnab (54.5)
40/1
3f perfectly ready (AUS) x waza foxton (NZ) (desert fox (GB))
13
37.5
11/1
T: E Carson
R: R J Hannam (58.5)
11/1
6g danfive (AUS) x sterling lea (NZ) (one pound sterling (GB))
100
8/1
T: D M O'Leary
R: W F Pinn (54.5)
8/1
4g swiss ace (AUS) x sand jewell (NZ) (sandtrap (USA))
Race 5 - Bonny Glen Landfill (Bm85) (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(11) Time: 2:24.61
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Ms S Kay
R: C L O'Beirne (56)
5/1
5g road to rock (AUS) x pensive (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Pondering, Veneto,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/1
T: K W Marshment
R: L J Allpress (57)
10/1
8g zed (NZ) x baha men (NZ) (casual lies (USA))
3
0.2
Wazuzu (2)
5/2
T: K T Myers
R: R J Myers (59)
5/2
5g le bec fin (NZ) x breaker dawn (NZ) (lord ballina (AUS))
4
3.5
20/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (53)
20/1
5g zed (NZ) x dont kick my float (NZ) (paris opera (AUS))
5
4.3
Zartan (4)
6/1
T: Ms K A Little
R: M Singh (56)
6/1
8g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
6
7.3
13/2
T: Ms J Pettit
R: S J Macnab (53)
13/2
7m handsome ransom (AUS) x joie de chine (NZ) (racing is fun (USA))
7
13.1
4/1F
T: K T Myers
R: J Parkes (56.5)
4/1F
7g keeper (AUS) x american cash (USA) (american chance (USA))
8
15.6
12/1
T: P D Pascoe
R: J K Riddell (58.5)
12/1
7g citi habit (NZ) x tiana (NZ) (lord ballina (AUS))
9
19.6
30/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (56)
30/1
9g handsome ransom (AUS) x st divot (NZ) (sandtrap (USA))
Race 6 - Barristers & Solicitors (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:23.28
Prizemoney: $22,500
1
15/8
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (59.5)
15/8
5g nom du jeu (NZ) x plaything (NZ) (victory dance (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: R M Connors
R: M Singh (55.5)
20/1
5g darci brahma (NZ) x an lass (NZ) (generous (IRE))
3
1.5
50/1
T: Ms S Dougan
R: D L Turner (58.5)
50/1
5g raise the flag (GB) x sea maid (NZ) (don tristram (NZ))
4
2.8
30/1
T: R J Mudgway
R: R J Hannam (54)
30/1
6m road to rock (AUS) x zeta black (AUS) (black hawk (GB))
5
4.3
6/1F
T: A W Pike
R: B E Grylls (59)
6/1F
3g redwood (GB) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.5
20/1
T: R M Connors
R: C L O'Beirne (55)
20/1
4g zacinto (GB) x mirror the magic (AUS) (barathea (IRE))
7
5
25/1
T: A M Clement
R: D G Bradley (58)
25/1
6g keeper (AUS) x freezem (NZ) (stark south (USA))
8
5.1
14/1
T: G C McKay
R: R J Myers (58.5)
14/1
9g zed (NZ) x pentavale (NZ) (pentire (GB))
9
6.4
30/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (54.5)
30/1
6g sir percy (GB) x game call (NZ) (montjeu (IRE))
10
7.7
15/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (57)
15/1
5g st reims (NZ) x lovely honey (NZ) (towkay (AUS))
11
8.7
Avastin (14)
9/1
T: Ms S Dougan
R: L J Allpress (55)
9/1
5m tavistock (NZ) x byzantium (CAN) (silver bluff (USA))
12
8.8
25/1
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (53.5)
25/1
5g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
13
14.8
16/1
T: Ms L Latta
R: W F Pinn (54)
16/1
3g bullbars (AUS) x amazing sky (NZ) (danroad (AUS))
14
27.3
13/2
T: G R Vile
R: J Parkes (59)
13/2
4g road to rock (AUS) x lyford cay (NZ) (montjeu (IRE))
Race 7 - Norwood Farm Machinery Ctr Hcp (1400m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:31.47
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: Ms M Paewai
R: L J Allpress (54)
5/4F
4m redwood (GB) x glad eye (GB) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: See Cruise, Wind Wand,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Taurus (1)
8/1
T: E and J Rayner
R: J K Riddell (60)
8/1
3
1
Ringo (2)
11/2
T: M P Breslin
R: J Parkes (58.5)
11/2
8g fastnet rock (AUS) x akris (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.3
5/1F
T: Ms L Latta
R: R J Myers (54)
5/1F
6m red giant (USA) x wednesday rocks (NZ) (encosta de lago (AUS))
5
3.3
30/1
T: Ms S Kay
R: D G Bradley (55.5)
30/1
6g handsome ransom (AUS) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
6
4.6
10/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (54)
10/1
4g manhattan rain (AUS) x charming estelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
6.1
10/1
T: S A Sharrock
R: D L Turner (57)
10/1
6g darci brahma (NZ) x bellaroof (NZ) (maroof (USA))
8
20.9
14/1
T: P L McKenzie
R: B E Grylls (54)
14/1
5g bushranger (IRE) x stella rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 8 - J & J Walters (Bm75) (1550m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:41.40
Prizemoney: $25,000
1
10/1
T: K and G Opie
R: W F Pinn (50.5)
10/1
5m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Manhatten Affair,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Durham (16)
40/1
T: C Connors
R: D G Bradley (54)
40/1
4g guillotine (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
3
0.3
40/1
T: G J Haigh
R: S O'Malley (54.5)
40/1
4
0.5
30/1
T: Ms K D Nicholson
R: T K Allan (56)
30/1
4g keeper (AUS) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
5
0.6
11/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (54)
11/1
4m nom du jeu (NZ) x cape rose (NZ) (cape cross (IRE))
6
0.8
9/2F
T: M Baker and A Forsman
R: L J Allpress (56.5)
9/2F
7
0.9
11/4
T: J R Lynds
R: R J Myers (54.5)
11/4
8
1.1
20/1
T: B E Newman
R: C L O'Beirne (53)
20/1
4g gorky park (NZ) x gimmeawink (AUS) (carnegie (IRE))
9
1.3
Dez (1)
11/2
T: S J Wilson
R: J Parkes (59.5)
11/2
6g zed (NZ) x black falcon (NZ) (felix the cat (USA))
10
3.6
25/1
T: C J Bothwell
R: M Singh (54.5)
25/1
11
3.9
25/1
T: F S Neill
R: S J Macnab (54.5)
25/1
8g handsome ransom (AUS) x dame singa (NZ) (danasinga (AUS))
12
4.4
16/1
T: A W Pike
R: B E Grylls (57)
16/1
4g tavistock (NZ) x hidden passion (AUS) (desert prince (IRE))
13
14.7
Finn (8)
20/1
T: A R Macgregor
R: D L Turner (57)
20/1
6g le bec fin (NZ) x rosetta stone (NZ) (pat's victory (USA))
14
15.5
16/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57.5)
16/1
* Nick figures are for Australasia.