Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway

AWAPUNI - Saturday, July 28

Race 1 - Vets On Riverbank 3yo Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:19.67
Prizemoney: $10,000
1
4/1
T: K Gray
R: L J Allpress (57.5)
4/1
3g he's remarkable (NZ) x ting aling (NZ) (green perfume (USA))
Winning siblings: Such A One,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: Ms L Pickford
R: D L Turner (56)
4/1
3f swiss ace (AUS) x dane divine (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1.4
6/1
T: K Gray
R: C Waddell (53.5)
6/1
3g rios (NZ) x heineken lass (NZ) (golan (IRE))
4
5.4
8/1
T: J H Scott
R: C W Johnson (55.5)
8/1
3f fully fledged (NZ) x cabazon (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.7
25/1
T: Ms L Tanner
R: C L O'Beirne (53)
25/1
3f dalghar (FR) x dido (NZ) (danasinga (AUS))
6
6.2
2/1F
T: H G Marsh
R: J Parkes (55.5)
2/1F
3f shocking (AUS) x fleur d'amour (NZ) (thorn park (AUS))
7
19
11/2
T: F J Auret
R: M Singh (53.5)
11/2
3f burgundy (NZ) x hilily (NZ) (sandtrap (USA))
Race 2 - Fasttrack Insurance Hcp (1200m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:18.04
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: Ms M Paewai
R: L J Allpress (54)
5/4F
4m redwood (GB) x glad eye (GB) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: See Cruise, Wind Wand,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/2F
T: Ms S Kay
R: S O'Malley (56)
5/2F
5g per incanto (USA) x our shiraz (NZ) (nediym (IRE))
3
4.8
7/2
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (52)
7/2
6g darci brahma (NZ) x bellaroof (NZ) (maroof (USA))
4
8.1
16/1
T: K T Myers
R: T L Taiaroa (52)
16/1
8g gold centre (AUS) x miss leading (NZ) (casual lies (USA))
5
12.9
5/1F
T: Ms M Paewai
R: S J Macnab (52)
5/1F
4m bachelor duke (USA) x catalano (NZ) (montjeu (IRE))
Race 3 - Otaki Xmas At The Races Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:35.41
Prizemoney: $10,000
1
Merlot (2)
11/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
11/2
Winning siblings: Jakkalbomb,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
25/1
T: Ms E L Holmes
R: J Parkes (56.5)
25/1
4m towkay (AUS) x thundabel (AUS) (thunder gulch (USA))
3
1
14/1
T: J R Lynds
R: D L Turner (58.5)
14/1
3g redwood (GB) x lady verify (AUS) (grand lodge (USA))
4
2.3
Veneto (8)
5/1
T: Ms S Kay
R: C L O'Beirne (53.5)
5/1
4m per incanto (USA) x pensive (NZ) (pentire (GB))
5
4.6
20/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (54.5)
20/1
5m per incanto (USA) x beach party (NZ) (victory dance (IRE))
6
7.1
9/1
T: E N Johanson
R: T K Allan (56.5)
9/1
5m towkay (AUS) x snobbish (NZ) (centaine (AUS))
7
12.9
Veloce (7)
15/2
T: Ms T M Yeates
R: M Singh (54.5)
15/2
5m shocking (AUS) x bounce de ball (NZ) (jetball (AUS))
8
16.9
4/1F
T: K W Marshment
R: L J Allpress (56.5)
4/1F
4m hinchinbrook (AUS) x luscilla (NZ) (entrepreneur (GB))
9
18.9
4/1F
T: M P Breslin
R: R J Myers (56.5)
4/1F
10
25.4
25/1
T: Ms E L Holmes
R: J K Riddell (58.5)
25/1
5g iffraaj (GB) x our jubilee (NZ) (howbaddouwantit (USA))
11
31.9
50/1
T: D F Fuge
R: Timothy Johnson (55)
50/1
4m tavistock (NZ) x la mersonet (NZ) (hussonet (USA))
Race 4 - Haunui Farm (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:17.30
Prizemoney: $25,000
1
11/1
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (54.5)
11/1
4g pour moi (IRE) x monte makemyday (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Crafty Lady, Fistfulofdollars,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/2F
T: M P Breslin
R: J Parkes (58.5)
5/2F
4g alamosa (NZ) x red cougar (AUS) (lion heart (USA))
3
2.1
15/2
T: G C McKay
R: Timothy Johnson (55)
15/2
6g zed (NZ) x pentavale (NZ) (pentire (GB))
4
2.6
15/4
T: Ms R Hackett
R: L J Allpress (56.5)
15/4
5
3.1
10/1
T: A M Clement
R: D G Bradley (54)
10/1
6m thano (ARG) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
6
3.9
12/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59.5)
12/1
7
7.7
12/1
T: A I Bambry
R: M Singh (52)
12/1
4m align (AUS) x handsome blondie (NZ) (handsome ransom (AUS))
8
7.8
5/1F
T: P J Kiernan
R: C L O'Beirne (56.5)
5/1F
5g per incanto (USA) x criss cross (NZ) (cape cross (IRE))
9
18.6
25/1
T: Ms L Pickford
R: D A Hirini (52)
25/1
5m road to rock (AUS) x tickles (NZ) (montjeu (IRE))
10
21.4
30/1
T: E Carson
R: D L Turner (56)
30/1
8g sandtrap (USA) x sterling lea (NZ) (one pound sterling (GB))
Race 5 - Ryder Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:18.95
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: M N Eales
R: D A Hirini (56.5)
6/1
2g showcasing (GB) x fudge (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Candy Floss,
This nick: 13 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
3
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (56.5)
9/2
2c o'reilly (NZ) x mexican rose (NZ) (volksraad (GB))
3
3.5
5/4F
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (54.5)
5/4F
2f per incanto (USA) x cantsaymydadsname (NZ) (almutawakel (GB))
4
3.9
40/1
T: Ms J Guilford
R: T K Allan (54.5)
40/1
2f el hermano (NZ) x delectica (AUS) (dehere (USA))
5
4.3
5/1F
T: G Lowry and G Cullen
R: C W Johnson (54.5)
5/1F
6
4.4
30/1
T: I A Shaw
R: M Singh (56.5)
30/1
2g zed (NZ) x hoorang (NZ) (zerpour (IRE))
7
6.4
10/1
T: Ms K A Little
R: D L Turner (56.5)
10/1
2g haradasun (AUS) x alicia markova (NZ) (entrepreneur (GB))
8
23.9
25/1
T: Joshua Shaw
R: D G Bradley (56.5)
25/1
2g super easy (NZ) x nikki's bride (NZ) (o'reilly (NZ))
9
30.2
20/1
T: Ms E Shattock
R: R J Myers (54.5)
20/1
2f haradasun (AUS) x faberge (NZ) (towkay (AUS))
Race 6 - Creative Catering (Bm65) (1550m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:45.00
Prizemoney: $22,500
1
7/1
T: Ms L Latta
R: J Parkes (58.5)
7/1
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.5
20/1
T: C J Bothwell
R: S J Macnab (57)
20/1
3
2.8
Durham (3)
11/4
T: C Connors
R: D G Bradley (59)
11/4
4g guillotine (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
4
3.6
6/1F
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (59.5)
6/1F
5g teofilo (IRE) x hairicin (IRE) (hurricane run (IRE))
5
4.6
11/2
T: K T Myers
R: R J Myers (59)
11/2
3g zed (NZ) x madam forli (NZ) (san luis (AUS))
6
4.7
6/1F
T: J R Lynds
R: C W Johnson (60)
6/1F
6g nom du jeu (NZ) x litigate (NZ) (electronic zone (USA))
7
5.5
30/1
T: Ms L Latta
R: Timothy Johnson (57)
30/1
8g gallant guru (AUS) x greyling (NZ) (sandtrap (USA))
8
8.8
25/1
T: G R Vile
R: C L O'Beirne (55.5)
25/1
4g road to rock (AUS) x lyford cay (NZ) (montjeu (IRE))
9
31.1
15/4
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (56.5)
15/4
5m sir percy (GB) x finesse (NZ) (star way (GB))
Race 7 - Courtesy Ford (Bm75) (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 2:29.50
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: G R Vile
R: J Parkes (56)
5/4F
4m nom du jeu (NZ) x cape rose (NZ) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Dragon Beauty, Mibachelorboy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/1
T: K W Marshment
R: L J Allpress (59)
7/1
8g zed (NZ) x baha men (NZ) (casual lies (USA))
3
1.8
10/1
T: Ms J Pettit
R: C L O'Beirne (53)
10/1
7m handsome ransom (AUS) x joie de chine (NZ) (racing is fun (USA))
4
2.6
5/1F
T: G J Haigh
R: S O'Malley (53.5)
5/1F
5
3.9
Zartan (2)
11/1
T: Ms K A Little
R: M Singh (56.5)
11/1
8g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
6
4.7
11/2
T: Ms J Millar
R: Timothy Johnson (55)
11/2
6m roc de cambes (NZ) x almuta wawho (NZ) (almutawakel (GB))
7
12.7
30/1
T: M K Oulaghan
R: D G Bradley (54)
30/1
5g mettre en jeu (NZ) x desiderata (NZ) (four seasons (GB))
8
13.2
20/1
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (54)
20/1
3g bullbars (AUS) x amazing sky (NZ) (danroad (AUS))
9
54.2
20/1
T: J R Lynds
R: R J Myers (54.5)
20/1
4m mastercraftsman (IRE) x hymn for her (NZ) (thorn park (AUS))
* Nick figures are for Australasia.