Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

OTAKI - Thursday, November 9

Race 1 - Mills Reef Winery 2yo (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:58.80
Prizemoney: $10,000
1
4/7F
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (57)
4/7F
2f burgundy (NZ) x streaming (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
5
9/2
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (57)
9/2
2f zacinto (GB) x secret scent (NZ) (o'reilly (NZ))
2020 NZB Karaka Book 1
$270,000
Vendor: Inglewood Stud
Buyer: Moody Racing
3
5.5
8/1
T: B E Newman
R: Timothy Johnson (55)
8/1
4
6.3
15/4
T: G R Vile
R: L T Hemi (57)
15/4
2f burgundy (NZ) x another call (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
10.6
14/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S L Wynne (57)
14/1
2f epaulette (AUS) x deysey (NZ) (lord of warriors (USA))
Race 2 - Vets On Riverbank (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:16.53
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: Ms L Latta
R: A Y Shin (55)
12/1
8g gallant guru (AUS) x greyling (NZ) (sandtrap (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2
T: Ms J Guilford
R: J Parkes (57.5)
7/2
6m el hermano (NZ) x te akau jo (NZ) (sir tristram (IRE))
3
1.9
6/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (53.5)
6/1
5m savabeel (AUS) x yanna marie (NZ) (lord ballina (AUS))
4
2.7
16/1
T: Ms M Loveday
R: A K Chan (54)
16/1
8g electronic zone (USA) x cee cee's gold (NZ) (high stepper (AUS))
5
3
6/1
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
6/1
7m keeper (AUS) x lithe (AUS) (zabeel (NZ))
6
3.5
12/1
T: F J Auret
R: A B Collett (57.5)
12/1
5m sufficient (NZ) x mountain magic (NZ) (thorn park (AUS))
7
3.6
3/1F
T: Ms T Keegan
R: R J Myers (56)
3/1F
6m roc de cambes (NZ) x majolica (NZ) (prized (USA))
8
15.4
10/1
T: Ms S Cookson
R: S L Wynne (58.5)
10/1
5g road to rock (AUS) x luminary (NZ) (star way (GB))
9
16.7
Sussed (12)
40/1
T: W R Armstrong
R: T K Allan (54)
40/1
8m istidaad (USA) x suds (NZ) (woodborough (USA))
10
20.5
10/1
T: Ms K A Little
R: S T Collett (54.5)
10/1
5g zed (NZ) x go annie go (NZ) (racing is fun (USA))
Race 3 - Interislander Summer Fest. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.46
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: Ms T Keegan
R: J K Riddell (56.5)
15/2
5m per incanto (USA) x eyesonella (NZ) (keeper (AUS))
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.5
4/5F
T: D M Goldsbury
R: J Parkes (57)
4/5F
3g burgundy (NZ) x strictly time (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.3
10/1
T: Nicola Marshall
R: S J Macnab (54.5)
10/1
4m road to rock (AUS) x miss daphne (NZ) (diamond express (NZ))
4
4.8
25/1
T: Ms S Walsh
R: Timothy Johnson (56.5)
25/1
5g thano (ARG) x tamahere star (NZ) (star way (GB))
5
5.6
40/1
T: Ms D J Parry
R: M J McNelis (55.5)
40/1
5g buffalo man (CAN) x alma june (NZ) (almutawakel (GB))
6
6.1
20/1
T: Andrew Carston
R: M Tanaka (56.5)
20/1
5m congrats (USA) x miss midas (AUS) (flying spur (AUS))
7
15.9
25/1
T: H W Mathews
R: T K Allan (58.5)
25/1
8
20.7
9/1
T: J G Bary
R: D L Turner (58.5)
9/1
4g thorn park (AUS) x sirani (AUS) (galileo (IRE))
9
38.7
40/1
T: F J Auret
R: C L O'Beirne (53.5)
40/1
5m rip van winkle (IRE) x ballermoss (NZ) (lord ballina (AUS))
10
51
20/1
T: R N Scott
R: A K Chan (56.5)
20/1
11
65.5
40/1
T: Glenn Hacche
R: H R Andrew (56.5)
40/1
4g postponed (USA) x ekstra dane (NZ) (ekraar (USA))
12
80.5
50/1
T: Joshua Shaw
R: S O'Malley (54.5)
50/1
100
30/1
T: D and E Haworth
R: C E Lammas (55)
30/1
3f iffraaj (GB) x fiscal folly (NZ) (align (AUS))
Race 4 - Haunui Farm Wfa On 24/2 Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.67
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (56.5)
13/2
4m jimmy choux (NZ) x beejay belle (NZ) (perfectly ready (AUS))
Winning siblings: Reign,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/8
T: J Benner and H Wynyard
R: R J Myers (55)
15/8
3f per incanto (USA) x magic babe (NZ) (magic ring (IRE))
3
3.3
30/1
T: Andrew Carston
R: J K Riddell (56.5)
30/1
4m bullbars (AUS) x wealth queen (NZ) (san luis (AUS))
4
3.8
Thelma (11)
16/1
T: J G Bary
R: S T Collett (56.5)
16/1
4m pins (AUS) x masquerade (NZ) (no excuse needed (GB))
5
5.8
14/1
T: G Lowry and G Cullen
R: J Parkes (56.5)
14/1
4m per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
6
6.3
Toms (1)
13/2
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (55.5)
13/2
4g towkay (AUS) x steel stilettos (AUS) (hussonet (USA))
7
7.3
40/1
T: R G Allen
R: M J McNelis (54.5)
40/1
8
8.6
30/1
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (56.5)
30/1
4m per incanto (USA) x chica mala (NZ) (danasinga (AUS))
9
9.6
5/1F
T: C J Bothwell
R: C E Lammas (56.5)
5/1F
4m falkirk (NZ) x summer nymph (NZ) (danske (NZ))
10
12.9
12/1
T: F J Auret
R: A B Collett (56.5)
12/1
5m lucky unicorn (AUS) x russian opera (NZ) (stravinsky (USA))
11
13
20/1
T: B D Revell
R: S L Wynne (58.5)
20/1
5g falkirk (NZ) x double owe (NZ) (oregon (USA))
12
15.7
40/1
T: A I Bambry
R: D L Turner (57)
40/1
4m pins (AUS) x rockelle (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
13
15.9
30/1
T: B E Newman
R: Timothy Johnson (54.5)
30/1
14
16
60/1
T: Ms H Weller
R: A K Chan (56.5)
60/1
4g nom du jeu (NZ) x aquatainia (NZ) (touching wood (USA))
Race 5 - Gardner Homes Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.79
Prizemoney: $10,000
1
7/2F
T: F J Auret
R: A B Collett (57.5)
7/2F
3g makfi (GB) x pineau (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Not Santa, Puke Park, Travimyfriend,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.8
13/2
T: J G Bary
R: S T Collett (55.5)
13/2
3f savabeel (AUS) x audi (NZ) (viking ruler (AUS))
3
3.1
13/2
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
13/2
3g rip van winkle (IRE) x all in black (NZ) (don eduardo (NZ))
4
3.9
13/8
T: R J Patterson
R: J Parkes (57.5)
13/8
3g burgundy (NZ) x precious (NZ) (stravinsky (USA))
5
5.2
20/1
T: Ms L Latta
R: D L Turner (57.5)
20/1
3c rock 'n' pop (AUS) x island time (NZ) (al akbar (AUS))
6
5.7
50/1
T: D and E Haworth
R: R J Myers (55.5)
50/1
3f he's remarkable (NZ) x sabbia bay (NZ) (j.o. dahlia (USA))
7
5.8
50/1
T: J G Bary
R: C E Lammas (57.5)
50/1
3g ocean park (NZ) x dorotea dior (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
7.4
100/1
T: M N Eales
R: D A Hirini (56.5)
100/1
3g zacinto (GB) x variation (NZ) (volksraad (GB))
9
7.5
40/1
T: A I Bambry
R: L T Hemi (55.5)
40/1
3f ocean park (NZ) x florette (USA) (sword dance (IRE))
10
7.6
40/1
T: Ms R Frost
R: D G Bradley (55.5)
40/1
11
8.1
20/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57.5)
20/1
3g bullbars (AUS) x amazing sky (NZ) (danroad (AUS))
12
9.7
Pania (10)
14/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (51.5)
14/1
3f ocean park (NZ) x ciara (NZ) (o'reilly (NZ))
13
10.3
40/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S L Wynne (57.5)
40/1
3g power (GB) x almeida (NZ) (don eduardo (NZ))
14
10.6
100/1
T: K Gray
R: M J McNelis (54.5)
100/1
3g he's remarkable (NZ) x ting aling (NZ) (green perfume (USA))
Race 6 - Riverstone Cafe Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.97
Prizemoney: $10,000
1
25/1
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (53.5)
25/1
4m per incanto (USA) x eighty twenty (NZ) (mellifont (USA))
Winning siblings: Party Girl,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Owned (12)
20/1
T: D and E Haworth
R: J Parkes (56.5)
20/1
4m savabeel (AUS) x kept (NZ) (keeper (AUS))
3
1.6
5/2F
T: F J Auret
R: A B Collett (57)
5/2F
3g sufficient (NZ) x mountain magic (NZ) (thorn park (AUS))
4
2.1
12/1
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56.5)
12/1
5g indy king (USA) x lady laura (AUS) (king's theatre (IRE))
5
3.4
50/1
T: C J Bothwell
R: S T Collett (56.5)
50/1
4m tavistock (NZ) x clear blue (NZ) (o'reilly (NZ))
6
3.6
8/1
T: Danny Crozier
R: M Tanaka (56.5)
8/1
5m road to rock (AUS) x vanny fair (NZ) (van nistelrooy (USA))
7
4.5
11/4
T: Ms S Cookson
R: R J Myers (56.5)
11/4
8
5.1
40/1
T: H W Mathews
R: L T Hemi (58.5)
40/1
9
5.3
Elamo (1)
12/1
T: Ms P Gillett
R: T K Allan (58.5)
12/1
5g alamosa (NZ) x chato margaux (NZ) (montjeu (IRE))
10
7.5
8/1
T: G D Innes
R: J K Riddell (57)
8/1
4m nadeem (AUS) x little hazel (NZ) (black minnaloushe (USA))
11
8
50/1
T: Tennielle Bishop
R: A K Chan (54.5)
50/1
6m tavistock (NZ) x cajun two step (IRE) (danehill dancer (IRE))
12
9
40/1
T: D F Fuge
R: D A Hirini (55.5)
40/1
4m tavistock (NZ) x la mersonet (NZ) (hussonet (USA))
13
13.3
40/1
T: G J Haigh
R: D G Bradley (58.5)
40/1
4g jimmy choux (NZ) x coquille (NZ) (oregon (USA))
14
14.2
16/1
T: B D Revell
R: S L Wynne (56.5)
16/1
4m jimmy choux (NZ) x over play (NZ) (no excuse needed (GB))
Race 7 - Aquashed Roofing Levin (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:36.86
Prizemoney: $11,000
1
Rayas (8)
6/1F
T: Joshua Shaw
R: C E Lammas (54)
6/1F
4m rip van winkle (IRE) x imco main (ITY) (danehill (USA))
This nick: 16 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
0.1
Joby (3)
20/1
T: Andrew Carston
R: L T Hemi (57.5)
20/1
3
0.3
13/8
T: M P Breslin
R: J K Riddell (58)
13/8
5g alamosa (NZ) x boxapins (NZ) (pins (AUS))
4
1.6
20/1
T: E and J Rayner
R: A K Chan (57.5)
20/1
5g nadeem (AUS) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
5
2.4
9/2
T: Ms S Cookson
R: S T Collett (54)
9/2
5m brilliance (USA) x bev's choice (NZ) (al akbar (AUS))
6
3.9
30/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (50)
30/1
5m per incanto (USA) x alyssum (NZ) (prized (USA))
7
4.3
10/1
T: C J Bothwell
R: S J Macnab (55)
10/1
8
4.5
16/1
T: F J Auret
R: A B Collett (54)
16/1
4g darci brahma (NZ) x assertive princess (AUS) (desert prince (IRE))
9
6
6/1F
T: K T Myers
R: R J Myers (54.5)
6/1F
4m stravinsky (USA) x lazaan (NZ) (zabeel (NZ))
10
11
25/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (56)
25/1
7g savabeel (AUS) x greensleeves (NZ) (green perfume (USA))
Race 8 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:10.47
Prizemoney: $12,000
1
4/1F
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
4/1F
3f power (GB) x marcey's belt (AUS) (golan (IRE))
Winning siblings: Entriviere, Granite Ridge, Welcome Back,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: D M Goldsbury
R: Timothy Johnson (57.5)
11/2
4m iffraaj (GB) x royal show (NZ) (deputy governor (USA))
3
1
10/1
T: H W Mathews
R: R J Myers (57.5)
10/1
5m per incanto (USA) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
2017 NZB Select Yearling Sale
$20,000
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Beamish Bloodstock
4
1.2
8/1
T: F J Auret
R: A B Collett (59)
8/1
4m darci brahma (NZ) x cape princess (NZ) (cape cross (IRE))
5
1.6
7/2
T: S L Brown
R: L T Hemi (59)
7/2
4m guillotine (NZ) x star lass (AUS) (johannesburg (USA))
6
2.4
15/1
T: R G Allen
R: A Y Shin (53)
15/1
6m nom du jeu (NZ) x anz time (NZ) (anziyan (USA))
7
3.4
12/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S L Wynne (56.5)
12/1
5m per incanto (USA) x senagalia (NZ) (don eduardo (NZ))
8
3.7
11/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (57.5)
11/1
3f dream ahead (USA) x hussidora (AUS) (hussonet (USA))
9
4.2
Mocca (5)
25/1
T: J G Bary
R: S T Collett (58.5)
25/1
4m fully fledged (NZ) x copious (NZ) (racing is fun (USA))
10
9.5
20/1
T: A I Bambry
R: D L Turner (58.5)
20/1
4m align (AUS) x handsome blondie (NZ) (handsome ransom (AUS))
11
11
80/1
T: A B Bidlake
R: S J Macnab (53)
80/1
4m tiger prawn (SAF) x this is it (NZ) (sandtrap (USA))
12
12.3
12/1
T: A I Bambry
R: J Parkes (57)
12/1
Race 9 - El Cheapo Cars (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:23.58
Prizemoney: $10,000
1
20/1
T: F J Auret
R: A B Collett (59)
20/1
6g haradasun (AUS) x pearl ardane (AUS) (danehill (USA))
This nick: 20 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
0.1
10/1
T: A I Bambry
R: J K Riddell (57.5)
10/1
6g pins (AUS) x martini (NZ) (centaine (AUS))
3
0.5
9/1
T: Ms L Latta
R: Timothy Johnson (54)
9/1
5m per incanto (USA) x princess chapel (NZ) (king's chapel (AUS))
4
2.3
40/1
T: Joanne Roylands
R: D A Hirini (54)
40/1
5m captain rio (GB) x storm brose (NZ) (gold brose (AUS))
5
2.6
25/1
T: Ms T Keegan
R: S T Collett (57.5)
25/1
5g chinese dragon (USA) x satin cinders (NZ) (dance floor (USA))
6
3
20/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (55.5)
20/1
5m high chaparral (IRE) x tip the wink (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.3
16/1
T: E and J Rayner
R: A K Chan (57.5)
16/1
6g any suggestion (AUS) x gemima (NZ) (casual lies (USA))
8
3.6
7/1
T: E and J Rayner
R: J Parkes (58.5)
7/1
5g showcasing (GB) x starbelly (NZ) (stravinsky (USA))
9
4.4
15/2
T: M K Oulaghan
R: M Tanaka (59)
15/2
4m nadeem (AUS) x eva kelly (NZ) (o'reilly (NZ))
10
4.6
40/1
T: M N Eales
R: H R Andrew (56.5)
40/1
5g nom du jeu (NZ) x plaything (NZ) (victory dance (IRE))
11
5.1
12/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S L Wynne (55.5)
12/1
3f power (GB) x ransom success (AUS) (red ransom (USA))
12
5.9
2/1F
T: Ms K Lane
R: T K Allan (58)
2/1F
4g tobique (AUS) x figurative (NZ) (his royal highness (NZ))
13
8.9
40/1
T: R G Allen
R: M J McNelis (54.5)
40/1
14
16.9
20/1
T: N J Auret
R: L T Hemi (60)
20/1
6g darci brahma (NZ) x frizzle (NZ) (pompeii court (USA))
* Nick figures are for Australasia.