Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

OTAKI - Thursday, December 20

Race 1 - Tackup Equestrian Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 2:14.66
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: Ms G Temperton
R: C L O'Beirne (53.5)
16/1
5m st reims (NZ) x notcross (NZ) (cape cross (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
6/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (56.5)
6/1
4m castledale (IRE) x forest bronze (AUS) (forest glow (USA))
3
3.8
7/4F
T: M K Oulaghan
R: L J Allpress (57)
7/4F
3g thewayyouare (USA) x eva kelly (NZ) (o'reilly (NZ))
4
3.9
Veneto (8)
11/2
T: Ms S Kay
R: S O'Malley (55)
11/2
5m per incanto (USA) x pensive (NZ) (pentire (GB))
5
4.4
5/2
T: M P Breslin
R: R J Myers (56.5)
5/2
4m savabeel (AUS) x i que (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.6
Rigel (4)
20/1
T: P L McKenzie
R: M Singh (56.5)
20/1
4g nom du jeu (NZ) x betels (NZ) (his royal highness (NZ))
7
7.4
Maipe (11)
8/1
T: T A Preston
R: C E Lammas (55)
8/1
3f guillotine (NZ) x tangoette (NZ) (thorn park (AUS))
8
12.4
25/1
T: J R Lynds
R: Timothy Johnson (58.5)
25/1
4g echoes of heaven (AUS) x cordoba (NZ) (storm creek (USA))
Race 2 - Levin Cosmopolitan Club Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:13.64
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: Ms L Latta
R: M Singh (55.5)
12/1
3g savabeel (AUS) x dating (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Date Night, Lincoln Star,
This nick: 145 runners; 105 winners; 18 SW. Details145 runners; 105 winners; 18 SW. Details
2
0.5
1/2F
T: R J Bergerson
R: J L Waddell (57.5)
1/2F
3c savabeel (AUS) x karla bruni (NZ) (pins (AUS))
3
1.8
20/1
T: K Gray
R: L J Allpress (57.5)
20/1
3c zed (NZ) x marcey's belt (AUS) (golan (IRE))
4
3.1
7/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (55.5)
7/1
3f dalghar (FR) x ready or not (NZ) (perfectly ready (AUS))
5
3.2
40/1
T: Angela Greig
R: C L O'Beirne (54.5)
40/1
3g jimmy choux (NZ) x badaboom (NZ) (le bec fin (NZ))
6
3.7
10/1
T: G D Innes
R: J Parkes (57.5)
10/1
7
4
8/1
T: R G Allen
R: S T Collett (57.5)
8/1
3g niagara (AUS) x impulse (NZ) (flying spur (AUS))
8
6.3
14/1
T: W J Thurlow
R: R J Myers (55.5)
14/1
3f niagara (AUS) x precious maree (NZ) (al akbar (AUS))
Race 3 - Levin Tab & Sports Bar Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:13.23
Prizemoney: $10,000
1
Stumpy (1)
2/1F
T: K Gray
R: L J Allpress (58.5)
2/1F
5g o'reilly (NZ) x stravinskys affair (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Rock 'N' Affair,
This nick: 11 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: Ms S Gordon
R: C E Lammas (58.5)
20/1
4g buffalo man (CAN) x pentango (NZ) (pentire (GB))
3
3
13/2
T: Ms S Gordon
R: S T Collett (58.5)
13/2
4g pins (AUS) x burnzees magic (NZ) (kinjite (NZ))
4
3.8
20/1
T: K Gray
R: M Singh (54.5)
20/1
4m showcasing (GB) x savannah rain (AUS) (thunder gulch (USA))
5
4.6
25/1
T: G D Innes
R: S M McKay (56.5)
25/1
4m towkay (AUS) x seathepost (NZ) (postponed (USA))
6
5.1
9/2
T: Peter Didham
R: J L Waddell (57)
9/2
7
6.9
80/1
T: Anne Davies
R: S O'Malley (55)
80/1
4m fully fledged (NZ) x frankie that (NZ) (alto-vita (AUS))
8
8.9
60/1
T: Ms T M Yeates
R: Z W Moki (53.5)
60/1
4m towkay (AUS) x miss centrefold (NZ) (gold centre (AUS))
9
10.4
20/1
T: Ms L E Elliot
R: R J Hannam (58.5)
20/1
10
10.9
5/1
T: B C McDermott
R: R J Myers (58.5)
5/1
4g captain rio (GB) x jean genie (NZ) (faltaat (USA))
11
12.2
16/1
T: Ms D J Parry
R: Timothy Johnson (56.5)
16/1
6m no excuse needed (GB) x sanserif (NZ) (wiganthorpe (IRE))
12
16.7
66/1
T: Ms M Loveday
R: L T Hemi (56.5)
66/1
5m mr. nancho (ARG) x cee cee's gold (NZ) (high stepper (AUS))
13
20.5
50/1
T: Ms L Tanner
R: C L O'Beirne (53.5)
50/1
4m dalghar (FR) x dido (NZ) (danasinga (AUS))
14
34.3
12/1
T: G Lowry and G Cullen
R: J Parkes (56.5)
12/1
4m swiss ace (AUS) x betty belle (NZ) (southern image (USA))
Race 4 - Fasttrack Insurance Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:26.12
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: W J Thurlow
R: J L Waddell (58.5)
5/4F
4g niagara (AUS) x our sweetheart (NZ) (lion heart (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: Emma Davies
R: R J Myers (56.5)
16/1
4m denman (AUS) x phocis (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.7
5/1
T: Ms M Paewai
R: L T Hemi (55)
5/1
3f redwood (GB) x redwood forest (AUS) (timber country (USA))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
Vendor: Baramul Stud Widden Valley NSW
Buyer: Psd $22000 Res $25000
2019 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
$10,000
Vendor: Baramul Stud, Widden Valley, NSW
Buyer: Zhang Jian
4
3
Veloce (11)
16/1
T: Ms T M Yeates
R: Z W Moki (53.5)
16/1
6m shocking (AUS) x bounce de ball (NZ) (jetball (AUS))
5
3.1
6/1
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (53)
6/1
3f cape blanco (IRE) x keep smiling (NZ) (stravinsky (USA))
6
4.9
30/1
T: G J Haigh
R: S O'Malley (55)
30/1
7
5.3
25/1
T: G R Vile
R: S T Collett (58.5)
25/1
4g burgundy (NZ) x jazzcat (NZ) (one cool cat (USA))
8
6.3
4/1
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (56.5)
4/1
4m power (GB) x la marina (NZ) (golan (IRE))
9
8.1
30/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56.5)
30/1
4m pour moi (IRE) x theda bara (NZ) (volksraad (GB))
10
11.1
40/1
T: Ms D J Parry
R: Timothy Johnson (58.5)
40/1
5g fully fledged (NZ) x ziggy (NZ) (centaine (AUS))
Race 5 - Fusion Electrical Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:40.11
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: C D Cromarty
R: L J Allpress (57)
9/2
3g road to rock (AUS) x ascolini (NZ) (bertolini (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
3
1.4
25/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56.5)
25/1
4
1.5
14/1
T: K Gray
R: S T Collett (58.5)
14/1
4g rios (NZ) x heineken lass (NZ) (golan (IRE))
5
1.6
6/4F
T: W L Bolton
R: J Parkes (56.5)
6/4F
4m all too hard (AUS) x viva caro (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
1.8
20/1
T: Glenn Hacche
R: H J Durrant (54.5)
20/1
5g postponed (USA) x ekstra dane (NZ) (ekraar (USA))
7
7.1
13/2
T: B R Lammas
R: C E Lammas (58.5)
13/2
4g o'reilly (NZ) x neversaynever (NZ) (howbaddouwantit (USA))
8
7.9
15/4
T: M P Breslin
R: R J Myers (56.5)
15/4
Race 6 - Shirley's Strawberries Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:38.23
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
5/2
3g redwood (GB) x atomic dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Ace King, Energetic Class, Qiji Dancer,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
7/2
T: G R Vile
R: J Parkes (57)
7/2
3g bachelor duke (USA) x rumour has it now (NZ) (traditionally (USA))
3
8.6
20/1
T: D B Jensen
R: S O'Malley (55)
20/1
5g fully fledged (NZ) x sampier (NZ) (senor pete (USA))
4
9.6
14/1
T: G R Vile
R: L T Hemi (58.5)
14/1
4g alamosa (NZ) x sharp chance (NZ) (thorn park (AUS))
5
10.4
30/1
T: G D Innes
R: S T Collett (57)
30/1
3g rios (NZ) x poppy rose (NZ) (thorn park (AUS))
6
13.4
2/1F
T: B R Lammas
R: C E Lammas (58.5)
2/1F
4g reliable man (GB) x clifton (NZ) (bahhare (USA))
7
14.7
Run Lee (13)
20/1
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (53.5)
20/1
4m rock 'n' pop (AUS) x qwikchik (NZ) (grosvenor (NZ))
8
18.7
10/1
T: T A Preston
R: S M McKay (57)
10/1
3g fabulous (NZ) x ellie'o (NZ) (golan (IRE))
9
21.5
60/1
T: A M Davies
R: D A Hirini (56.5)
60/1
10
23.3
40/1
T: Ms S Gordon
R: Z W Moki (55.5)
40/1
5g dalghar (FR) x appleton's lass (NZ) (woodbury lad (USA))
11
42.8
30/1
T: E and J Rayner
R: Timothy Johnson (58.5)
30/1
4g shocking (AUS) x allegory (AUS) (woodman (USA))
Race 7 - One Foundation Xmas Cup (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:38.92
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: R J Bergerson
R: J Parkes (57.5)
7/1
5m pins (AUS) x rosecroft (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: All About Magic, Wapiti,
This nick: 10 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
1/1F
T: J Benner and H Wynyard
R: J L Waddell (58)
1/1F
3
3.3
11/2
T: Ms G Temperton
R: M Singh (56)
11/2
5m sufficient (NZ) x society belle (NZ) (postponed (USA))
4
4.6
14/1
T: G Lowry and G Cullen
R: L J Allpress (58.5)
14/1
7g road to rock (AUS) x pub singa (NZ) (danasinga (AUS))
5
4.7
30/1
T: S A Sharrock
R: Timothy Johnson (56.5)
30/1
5m cape blanco (IRE) x ekstreme (NZ) (ekraar (USA))
6
5.2
12/1
T: H W Mathews
R: C L O'Beirne (56)
12/1
6m pins (AUS) x vont to chat (NZ) (volksraad (GB))
7
6.5
8/1
T: S A Sharrock
R: C E Lammas (57.5)
8/1
5m mastercraftsman (IRE) x larrinka (NZ) (volksraad (GB))
8
6.6
11/1
T: N J Auret
R: L T Hemi (57.5)
11/1
4m power (GB) x stracile (NZ) (stravinsky (USA))
9
7.9
20/1
T: S A Sharrock
R: S T Collett (56)
20/1
10
17.9
Suffign (12)
80/1
T: S M Hamill
R: R J Hannam (55)
80/1
Race 8 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:25.83
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: D and E Haworth
R: R J Myers (56)
6/1
3f pins (AUS) x front lady (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Front Fun,
This nick: 54 runners; 36 winners; 4 SW. Details
2
0.3
9/4F
T: Ms S Cookson
R: J Parkes (57.5)
9/4F
4m ilovethiscity (AUS) x crystalina (IRE) (danehill (USA))
3
1.1
Relda (9)
5/1
T: Ms S Kay
R: S O'Malley (55)
5/1
4m ekraar (USA) x radio rocket (NZ) (blues traveller (IRE))
4
2.4
4/1
T: W L Bolton
R: S M McKay (56)
4/1
3f epaulette (AUS) x beguile (AUS) (elusive quality (USA))
5
3.9
20/1
T: P G Keegan
R: Z W Moki (54.5)
20/1
4m thewayyouare (USA) x indian song (NZ) (indian danehill (IRE))
6
6.7
16/1
T: Ms L Latta
R: S T Collett (57.5)
16/1
4m alamosa (NZ) x desert inn (NZ) (desert sun (GB))
7
7.7
5/2
T: J Benner and H Wynyard
R: J L Waddell (57.5)
5/2
4m zed (NZ) x martini (NZ) (centaine (AUS))
* Nick figures are for Australasia.