Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, August 1
Te Aroha
Saturday, July 31
Arawa Park
Otaki
Thursday, July 29
Awapuni
Wednesday, July 28
Cambridge
Sunday, July 25
Oamaru
Saturday, July 24
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Thursday, July 22
Hastings
Wednesday, July 21
Avondale
Saturday, July 17
Ruakaka
Friday, July 16
Phar Lap Raceway
Thursday, July 15
Wanganui
Wednesday, July 14
Cambridge
Sunday, July 11
Te Aroha
Saturday, July 10
Awapuni
Te Rapa
Friday, July 9
Waverley
Thursday, July 8
Ashburton
Wednesday, July 7
Arawa Park
Saturday, July 3
Hastings
Ruakaka
Friday, July 2
Wingatui

PUKEKURA RACEWAY - Friday, November 2

Race 1 - Comcat Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 2:05.04
Prizemoney: $10,000
1
9/4
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (56.5)
9/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/1F
T: Ms E L Holmes
R: D L Turner (56.5)
5/1F
5m towkay (AUS) x thundabel (AUS) (thunder gulch (USA))
3
3.8
7/2
T: J R Wheeler
R: S T Collett (56.5)
7/2
4m azamour (IRE) x blue veil (NZ) (justice prevails (AUS))
4
3.9
14/1
T: P D Pascoe
R: W F Pinn (53.5)
14/1
6m perfectly ready (AUS) x the bod (AUS) (spectrum (IRE))
5
5.2
11/1
T: D B Hollinshead
R: R J Myers (57)
11/1
6
6.5
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
11/1
5m savabeel (AUS) x sky blue lover (NZ) (blues traveller (IRE))
7
7.5
11/1
T: Ms T Egan
R: L T Hemi (56.5)
11/1
5m faltaat (USA) x it's my time (AUS) (marscay (AUS))
8
7.6
40/1
T: F Stammers
R: D A Hirini (54.5)
40/1
6m makfi (GB) x victim of love (NZ) (pentire (GB))
9
8.4
60/1
T: Ms T Keegan
R: S M McKay (58.5)
60/1
4g road to rock (AUS) x rotogravure (AUS) (strategic (AUS))
10
8.9
50/1
T: G Thomas and M Gillies
R: L H Satherley (58.5)
50/1
4g azamour (IRE) x fashionabeel (NZ) (zabeel (NZ))
11
10.2
16/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55)
16/1
3f roc de cambes (NZ) x devour (NZ) (bachelor duke (USA))
12
11
25/1
T: P D Pascoe
R: J Parkes (56.5)
25/1
6m mastercraftsman (IRE) x ghia (NZ) (kaapstad (NZ))
13
86.8
100/1
T: P D Pascoe
R: Timothy Johnson (58.5)
100/1
Race 2 - Members Race A Horse 2/2 Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:05.72
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: Ms J Millar
R: R J Myers (55.5)
13/2
3f jakkalberry (IRE) x explosive girl (NZ) (san luis (AUS))
Winning siblings: Merlot,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Vulcan (5)
7/4F
T: Ms D Guy
R: D S Johnson (57.5)
7/4F
3g per incanto (USA) x mayfair (NZ) (grosvenor (NZ))
3
3
20/1
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (57.5)
20/1
3g thewayyouare (USA) x sola gratia (AUS) (black minnaloushe (USA))
4
3.3
7/4F
T: R James and R Wellwood
R: V A Colgan (57.5)
7/4F
3g dalghar (FR) x penny arcade (NZ) (straussbrook (AUS))
5
8.1
30/1
T: Ms S Cookson
R: T K Allan (55.5)
30/1
3f dial a prayer (NZ) x queen of ur (NZ) (patapan (USA))
6
11.1
14/1
T: C L Dravitzki
R: J Parkes (57.5)
14/1
3g captain rio (GB) x tristadee (NZ) (don tristram (NZ))
7
12.1
30/1
T: I C Marks
R: D J Danis (52.5)
30/1
3f ferlax (NZ) x contemplate (NZ) (dream well (FR))
8
17.1
11/1
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (57.5)
11/1
3g niagara (AUS) x la vie en rose (NZ) (elusive city (USA))
9
23.9
12/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
12/1
Race 3 - Waikato Equine Vet Ctre Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:11.30
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: S A Sharrock
R: J Parkes (56.5)
11/4
Winning siblings: House Of Cartier,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/1
T: Ms J Millar
R: R J Myers (56.5)
11/1
4m savabeel (AUS) x vespolina (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2.6
15/8
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
15/8
4m darci brahma (NZ) x gin player (NZ) (defensive play (USA))
4
4.9
50/1
T: G Thomas and M Gillies
R: L H Satherley (56.5)
50/1
4m thewayyouare (USA) x never cent (NZ) (centaine (AUS))
5
5.2
60/1
T: I C Marks
R: D J Danis (53.5)
60/1
5m per incanto (USA) x luna scene (NZ) (langfuhr (CAN))
6
5.3
60/1
T: Ms T Keegan
R: B E Grylls (56.5)
60/1
7
5.7
Zenvo (6)
13/2
T: S F Ritchie
R: S T Collett (56.5)
13/2
4m zacinto (GB) x shehad (NZ) (falkirk (NZ))
8
6
7/2F
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (57)
7/2F
3g darci brahma (NZ) x castlebar (NZ) (volksraad (GB))
9
7
20/1
T: I J Adams
R: S M McKay (56.5)
20/1
4m ego (NZ) x maid in berlin (NZ) (germano (GB))
10
8
66/1
T: Rosie Buchanan
R: R J Hannam (56.5)
66/1
4m burgundy (NZ) x candy stargazer (NZ) (postponed (USA))
100
66/1
T: A M Clement
R: D L Turner (58.5)
66/1
4g fully fledged (NZ) x lucy's habit (NZ) (citi habit (NZ))
Race 4 - Stella Artois Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:36.05
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (57)
8/1
3g roc de cambes (NZ) x regal thrills (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Angel Child, Iffragal, Regal Winks, Starossa,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
15/4
T: S A Sharrock
R: J Parkes (58.5)
15/4
4g bachelor duke (USA) x black grace (NZ) (postponed (USA))
3
3.1
4/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
4/1F
3g zed (NZ) x adriatico (NZ) (stravinsky (USA))
4
5.4
10/1
T: W L Bolton
R: T Yanagida (53.5)
10/1
4m all too hard (AUS) x viva caro (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
5.8
13/4
T: E and J Rayner
R: V A Colgan (58.5)
13/4
4g keeper (AUS) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
6
6.6
15/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
15/1
3g red giant (USA) x my marguerite (NZ) (spectacular love (USA))
7
6.9
16/1
T: Ms T Keegan
R: B E Grylls (56.5)
16/1
8
8.7
15/2
T: K T Myers
R: R J Myers (56.5)
15/2
9
9.5
80/1
T: C D Cromarty
R: Z W Moki (55.5)
80/1
5g thano (ARG) x lady dane (NZ) (danasinga (AUS))
10
9.9
Grant (15)
60/1
T: S F Ritchie
R: R T Elliot (57.5)
60/1
4g redwood (GB) x daisy louise (NZ) (catbird (AUS))
11
14.4
40/1
T: S L Crawford
R: A J Calder (58.5)
40/1
4g bullbars (AUS) x creole (NZ) (zabeel (NZ))
12
18.7
60/1
T: S L Crawford
R: W F Pinn (55.5)
60/1
4g ocean park (NZ) x ms seneca rock (USA) (seneca jones (USA))
13
19.2
50/1
T: J R Wheeler
R: S T Collett (55)
50/1
3f rip van winkle (IRE) x mont fay (NZ) (montjeu (IRE))
14
27.7
Atlobaz (13)
100/1
T: Erin Hocquard
R: R J Hannam (56.5)
100/1
4m raise the flag (GB) x zabolta (NZ) (zabeel (NZ))
Race 5 - Landmark Homes Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:25.38
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
11/1
3g the factor (USA) x letmebe (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Fight For Glory, Noanoa,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.4
McHale (6)
20/1
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (57)
20/1
3g o'reilly (NZ) x ransom success (AUS) (red ransom (USA))
3
1.2
2/1F
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (53.5)
2/1F
4m redwood (GB) x margravine (AUS) (red ransom (USA))
4
1.7
7/1
T: J W Richards
R: S T Collett (55)
7/1
3f camelot (GB) x holy moly (NZ) (holy roman emperor (IRE))
5
2.1
80/1
T: Ms T Keegan
R: B E Grylls (56.5)
80/1
4m shocking (AUS) x midnight breaker (NZ) (housebuster (USA))
6
2.9
100/1
T: P J Rodewald
R: D J Danis (55.5)
100/1
8g chianti (IRE) x twenapina (NZ) (twenty four karat (USA))
7
3.2
4/1
T: R J Patterson
R: J Parkes (58.5)
4/1
4g pour moi (IRE) x our ko ko (NZ) (istidaad (USA))
8
3.7
9/1
T: W L Bolton
R: T Yanagida (52.5)
9/1
3f epaulette (AUS) x beguile (AUS) (elusive quality (USA))
9
4.1
15/1
T: E and J Rayner
R: V A Colgan (56.5)
15/1
4m remind (USA) x careen's legacy (NZ) (chagall (AUS))
10
4.2
25/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S M McKay (57)
25/1
3g savabeel (AUS) x rosie's cause (AUS) (giant's causeway (USA))
11
4.3
40/1
T: I J Adams
R: Timothy Johnson (58.5)
40/1
4g iffraaj (GB) x western star (NZ) (high chaparral (IRE))
12
5.3
13/2
T: Andrew Parkes
R: H J Parkes (52.5)
13/2
4m he's remarkable (NZ) x rodeo queen (NZ) (occidental tourist (USA))
13
7.3
20/1
T: Ms J Millar
R: R J Myers (55)
20/1
3f ocean park (NZ) x flirting (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Platinum Homes Taranaki Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:24.26
Prizemoney: $10,000
1
Ignored (14)
15/8
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55)
15/8
3f savabeel (AUS) x she's snubbed (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 152 runners; 110 winners; 18 SW. Details152 runners; 110 winners; 18 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: J Lupton
R: J Parkes (58.5)
7/4F
4g darci brahma (NZ) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
3
5
13/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: R J Myers (55)
13/2
3f power (GB) x snippets' miss (AUS) (snippets (AUS))
4
5.1
Dezella (10)
30/1
T: R J Patterson
R: Timothy Johnson (56.5)
30/1
4m zed (NZ) x kasella (NZ) (kaapstad (NZ))
5
7.4
12/1
T: C D Cromarty
R: S M McKay (56.5)
12/1
5m cape blanco (IRE) x go fastar (NZ) (magic of sydney (AUS))
6
8.2
66/1
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (55)
66/1
3f pins (AUS) x valconic (AUS) (val royal (FR))
7
8.6
15/1
T: Ms G Temperton
R: T L Taiaroa (52.5)
15/1
5m st reims (NZ) x notcross (NZ) (cape cross (IRE))
8
8.7
80/1
T: A M Clement
R: D L Turner (56.5)
80/1
6m el hermano (NZ) x nista (NZ) (black minnaloushe (USA))
9
8.8
30/1
T: G Thomas and M Gillies
R: L H Satherley (58.5)
30/1
4g rip van winkle (IRE) x mangaroa molly (NZ) (thorn park (AUS))
10
9
15/1
T: S L Crawford
R: A J Calder (58.5)
15/1
4g makfi (GB) x show exhibit (AUS) (danehill (USA))
11
14.8
16/1
T: Ms T Keegan
R: T L Newman (55.5)
16/1
5g jimmy choux (NZ) x jungle barbie (NZ) (jungle pocket (JPN))
12
22.3
100/1
T: C J Bothwell
R: L T Hemi (58.5)
100/1
Race 7 - Seaton Park (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:23.99
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: Ms T Keegan
R: S T Collett (57.5)
30/1
6g chinese dragon (USA) x satin cinders (NZ) (dance floor (USA))
Winning siblings: Cotton On, Turfburner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
8/1
3
0.4
40/1
T: J M Bliss
R: T Yanagida (56.5)
40/1
5g fully fledged (NZ) x ziggyinthemiddle (NZ) (fantastic light (USA))
4
1.7
14/1
T: Ms G Temperton
R: L T Hemi (56)
14/1
5m sufficient (NZ) x society belle (NZ) (postponed (USA))
5
2.5
11/1
T: Ms M Falconer
R: V A Colgan (57)
11/1
6m swiss ace (AUS) x tycoon's gold (AUS) (last tycoon (IRE))
6
3.8
20/1
T: G H Sharrock
R: R J Myers (56)
20/1
6g brilliance (USA) x ally mcbeal (NZ) (manntari (IRE))
7
3.9
Remarx (6)
20/1
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (56.5)
20/1
8
4
20/1
T: Team Rogerson
R: Z W Moki (53.5)
20/1
5g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
9
4.2
5/1F
T: Ms D Guy
R: D S Johnson (56.5)
5/1F
4g rios (NZ) x rongonui (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
10
5.2
66/1
T: J M Bliss
R: D J Danis (52)
66/1
6m per incanto (USA) x stadsmadad (NZ) (kaapstad (NZ))
11
5.4
15/1
T: Ms D M Harris
R: D L Turner (54.5)
15/1
5m keeper (AUS) x dawninsky (NZ) (stravinsky (USA))
12
5.5
15/8
T: S A Sharrock
R: J Parkes (58.5)
15/8
5g swiss ace (AUS) x bacio del vinto (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
6.8
7/1
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (53)
7/1
14
7.6
40/1
T: J Lupton
R: Timothy Johnson (56.5)
40/1
6g showcasing (GB) x starbelly (NZ) (stravinsky (USA))
Race 8 - Isabella Spiers (Bm72) (1800m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 1:51.73
Prizemoney: $11,000
1
5/2F
T: W J Thurlow
R: Z W Moki (58.5)
5/2F
6m red giant (USA) x bilancia (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Aniceta, Nerve Not Verve,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
5/1F
T: J W Richards
R: S T Collett (57.5)
5/1F
4g cape blanco (IRE) x cool diamond (NZ) (one cool cat (USA))
3
2.3
5/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (57)
5/1F
6g zed (NZ) x sanstar (NZ) (san luis (AUS))
4
2.8
11/2
T: Ms M Paewai
R: W F Pinn (57)
11/2
5m bachelor duke (USA) x catalano (NZ) (montjeu (IRE))
5
3.2
13/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57.5)
13/4
6g nom du jeu (NZ) x plaything (NZ) (victory dance (IRE))
6
4.5
16/1
T: Ms K Fursdon
R: S M McKay (54)
16/1
4g iffraaj (GB) x so you (NZ) (grosvenor (NZ))
7
6.8
16/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (55)
16/1
5g showcasing (GB) x mangatete miss (NZ) (stark south (USA))
8
9.6
20/1
T: P D Pascoe
R: Timothy Johnson (57.5)
20/1
8g citi habit (NZ) x tiana (NZ) (lord ballina (AUS))
Race 9 - Next Twilight Fri 23/11 (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 2:05.32
Prizemoney: $10,000
1
10/1
T: Ms D Guy
R: J Parkes (56.5)
10/1
4m mastercraftsman (IRE) x tekeela (NZ) (thorn park (AUS))
Winning siblings: Grazie Mille Bella,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58)
7/1F
7g alamosa (NZ) x effloresce (NZ) (montjeu (IRE))
3
1.8
11/4
T: R R Manning
R: S T Collett (55.5)
11/4
5m all american (AUS) x riddling (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2
Kolee (4)
11/2
T: Erin Hocquard
R: Z W Moki (54.5)
11/2
6m shinko king (IRE) x sanlee (NZ) (san luis (AUS))
5
4.3
9/2
T: J R Wheeler
R: B E Grylls (58)
9/2
5g encosta de lago (AUS) x bellerama (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
5.4
7/1F
T: C J Bothwell
R: R J Myers (56.5)
7/1F
4m road to rock (AUS) x joypoloy (NZ) (viking ruler (AUS))
7
6.3
Vega (7)
30/1
T: P G Keegan
R: R J Hannam (57)
30/1
9g duelled (AUS) x operavega (NZ) (stravinsky (USA))
8
7.4
50/1
T: A W Soffe
R: S M McKay (55)
50/1
9g brilliance (USA) x haeata (NZ) (morcon (GB))
9
8.4
30/1
T: A M Clement
R: D J Danis (56)
30/1
10g one cool cat (USA) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
10
12.9
25/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
25/1
5g cape blanco (IRE) x pierian (NZ) (montjeu (IRE))
11
25.8
13/2
T: Ms L Latta
R: W F Pinn (54)
13/2
5g darci brahma (NZ) x gifted lass (AUS) (more than ready (USA))
* Nick figures are for Australasia.