Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, June 19
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge

REEFTON - Tuesday, January 16

Race 1 - Wild Buck Nz Ale Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:02.38
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
13/4
4g pins (AUS) x tesoro (NZ) (prized (USA))
Winning siblings: Come Sei, Panthera, Puttanesca,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
8
Advent (11)
9/1
T: J C Blackadder
R: C W Johnson (56.5)
9/1
4m echoes of heaven (AUS) x baldaque (NZ) (grosvenor (NZ))
3
10
20/1
T: M P McCann
R: J D Laking (58.5)
20/1
4g ego (NZ) x mount albert lions (NZ) (almutawakel (GB))
4
10.8
25/1
T: S and E Clotworthy
R: C A Campbell (54)
25/1
3g postponed (USA) x countess zoya (AUS) (flying spur (AUS))
5
10.9
Nakuru (5)
15/1
T: Andrew Carston
R: S T Collett (58.5)
15/1
5g don eduardo (NZ) x sonatina (NZ) (grosvenor (NZ))
6
11.8
11/2
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57.5)
11/2
4g per incanto (USA) x explosive girl (NZ) (san luis (AUS))
7
14.2
8/1
T: K and P Hughes
R: T Jonker (53.5)
8/1
6m bahhare (USA) x rushanwin (NZ) (karensky (USA))
8
18.5
5/1F
T: Ms P Robson
R: L Callaway (56.5)
5/1F
9
28.6
11/2
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (55.5)
11/2
5m duelled (AUS) x vivache (NZ) (magic of sydney (AUS))
10
31.6
30/1
T: P Harris and K Moore
R: J L Morris (56.5)
30/1
5m roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
400
Nancy (10)
30/1
T: K and P Hughes
R: K Mudhoo (55.5)
30/1
5m raise the flag (GB) x emerald fire (NZ) (honor grades (USA))
700
20/1
T: Ms P Robson
R: Ms K Williams (58.5)
20/1
6g d'cash (AUS) x what a feeling (NZ) (kingfisher mill (USA))
Race 2 - Greg Daly Real Estate (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:03.79
Prizemoney: $10,000
1
8/1F
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55.5)
8/1F
7m keeper (AUS) x lots and lots (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Winning siblings: Final Lot, Lotterio,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
10/1
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (56)
10/1
3
1.6
16/1
T: S L Cameron
R: L Callaway (57.5)
16/1
8g pentire (GB) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
4
2.6
11/8
T: K T Myers
R: C A Campbell (54.5)
11/8
5m shocking (AUS) x pentrose (NZ) (pentire (GB))
5
3.1
13/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (56)
13/2
4g showcasing (GB) x mangatete miss (NZ) (stark south (USA))
6
3.5
11/2
T: Andrew Carston
R: J D Laking (59)
11/2
5m shocking (AUS) x elehara (NZ) (pentire (GB))
7
3.6
40/1
T: Ms D Green
R: H K Bennet (53.5)
40/1
5m per incanto (USA) x retrieved (NZ) (kessem (NZ))
8
3.7
30/1
T: G A Wright
R: C K Kwo (54)
30/1
6g gallant guru (AUS) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
9
5.5
40/1
T: Ms P Robson
R: T Jonker (55.5)
40/1
6g st reims (NZ) x kashwood (NZ) (kashani (USA))
10
6.5
16/1
T: Steven Woodsford
R: Ms K Williams (57)
16/1
6m thorn park (AUS) x flytaine (NZ) (centaine (AUS))
11
13.5
16/1
T: K J Hampton
R: K Mudhoo (57)
16/1
12
13.6
25/1
T: P Harris and K Moore
R: S T Collett (56.5)
25/1
5m bachelor duke (USA) x azmaan (USA) (bahri (USA))
Race 3 - Vernon & Vazey Truck Parts Mdn (1020m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:59.86
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: S L Cameron
R: J D Laking (57)
11/1
3g super easy (NZ) x gilfinali (NZ) (blues traveller (IRE))
Winning siblings: Madam Kirk,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
9/2
4g tiger prawn (SAF) x key message (NZ) (sandtrap (USA))
3
1.4
8/1
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (56.5)
8/1
4m iffraaj (GB) x speedy kids (AUS) (snippets (AUS))
4
2.4
12/1
T: C L Spittles
R: C W Johnson (56.5)
12/1
4m echoes of heaven (AUS) x harshada (NZ) (hussonet (USA))
5
2.7
Smile (10)
3/1F
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (53)
3/1F
3f showcasing (GB) x desire (NZ) (danehill dancer (IRE))
6
4.2
15/4
T: D B Frye
R: L Callaway (56.5)
15/4
4m rip van winkle (IRE) x sakura cluden (NZ) (yamanin vital (NZ))
7
5.5
40/1
T: K T Myers
R: R Firdhaus (54.5)
40/1
4m colombia (NZ) x wisteria girl (NZ) (bachelor duke (USA))
8
5.9
12/1
T: Steve Tyler
R: C A Campbell (49)
12/1
9
7.2
Tatum (5)
20/1
T: S Kennedy and A Furlong
R: C K Kwo (53.5)
20/1
4m tavistock (NZ) x stella rosa (NZ) (zabeel (NZ))
10
8.6
25/1
T: P Harris and K Moore
R: S T Collett (55)
25/1
3f guillotine (NZ) x spinlin (NZ) (spinning world (USA))
11
8.7
20/1
T: Kelvin Tyler
R: G A Jogoo (55.5)
20/1
4m jimmy choux (NZ) x madame rouge (NZ) (jungle pocket (JPN))
12
29.8
60/1
T: G and T Shaw
R: K Mudhoo (57.5)
60/1
5g el hermano (NZ) x the pearl singa (NZ) (danasinga (AUS))
Race 4 - Reefton Crane & Constr. (Bm65) (1020m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 0:59.89
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: P Harris and K Moore
R: Ms K Williams (57)
9/2
4m nadeem (AUS) x seishona (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Keep Spinning, Ruby Red,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1F
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (57.5)
5/1F
5g swiss ace (AUS) x edie (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.8
20/1
T: Ms T J Foley
R: C W Johnson (55)
20/1
7g danroad (AUS) x miss cugat (AUS) (king cugat (USA))
4
2
Acrylic (16)
11/1
T: Peter Rudkin
R: S J Macnab (53.5)
11/1
5g battle paint (USA) x searching for gold (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
2.8
16/1
T: P Harris and K Moore
R: S T Collett (54)
16/1
4m iffraaj (GB) x commonplace (AUS) (whiskey road (USA))
6
3.1
7/1
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (55)
7/1
7m pins (AUS) x martini (NZ) (centaine (AUS))
7
3.2
10/1
T: S Kennedy and A Furlong
R: C K Kwo (51.5)
10/1
5m per incanto (USA) x nadia jean (AUS) (commands (AUS))
8
4
40/1
T: S L Cameron
R: L Callaway (56.5)
40/1
6g ad valorem (USA) x sprites delight (AUS) (kenny's best pal (AUS))
9
6.8
13/2
T: Ms P Robson
R: T Jonker (55)
13/2
5m per incanto (USA) x red carrera (AUS) (rory's jester (AUS))
10
7.7
20/1
T: T and L Prendergast
R: H K Bennet (54)
20/1
11
10.9
14/1
T: Andrew Carston
R: J D Laking (56.5)
14/1
5m iffraaj (GB) x la vazza (NZ) (jungle pocket (JPN))
300
6/1
T: Steve Tyler
R: C A Campbell (54)
6/1
Race 5 - Tasman Agriculture (Bm75) (2000m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 2:03.07
Prizemoney: $11,000
1
7/1
T: S and E Clotworthy
R: S T Collett (54)
7/1
5m nom du jeu (NZ) x vermillion (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Dragon Infinity,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: S L Cameron
R: L Callaway (56)
11/2
6g sakhee's secret (GB) x so you (NZ) (grosvenor (NZ))
3
0.4
13/4
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (54)
13/4
6m faltaat (USA) x alexa (NZ) (danroad (AUS))
4
0.7
Chic (5)
2/1F
T: K T Myers
R: S J Macnab (53)
2/1F
5
3
20/1
T: K and P Hughes
R: T Jonker (54.5)
20/1
7g spartacus (IRE) x aromay (NZ) (green perfume (USA))
6
3.4
7/2
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (54)
7/2
5m thorn park (AUS) x queenza (NZ) (king of kings (IRE))
7
3.8
Minerva (10)
30/1
T: Aaron Taylor
R: R Firdhaus (52)
30/1
6m perfectly ready (AUS) x evaline (NZ) (van nistelrooy (USA))
8
11.8
40/1
T: Steve Tyler
R: C A Campbell (51)
40/1
9m don eduardo (NZ) x lots of fun (NZ) (soviet star (USA))
Race 6 - Fasttrack $5k Hcp (2000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:01.73
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (52)
9/2
4g zacinto (GB) x mystique (NZ) (montjeu (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/4
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (60)
11/4
6g ad valorem (USA) x mon jolie (NZ) (montjeu (IRE))
3
0.4
30/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (51)
30/1
5g alamosa (NZ) x woodbury belle (NZ) (woodbury lad (USA))
4
4.5
9/2
T: G and T Shaw
R: C W Johnson (54)
9/2
6g iffraaj (GB) x geordie girl (NZ) (towkay (AUS))
5
5.8
12/1
T: F Stammers
R: P Shaikh (52)
12/1
7g citi habit (NZ) x kelly browne (NZ) (star of luskin (AUS))
6
7.2
9/2
T: Andrew Carston
R: S T Collett (56)
9/2
6m guillotine (NZ) x good reflections (NZ) (st. petersburg (AUS))
7
7.7
Zartan (6)
8/1F
T: Ms P Robson
R: T Jonker (51)
8/1F
8g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
8
14.1
80/1
T: R G Eatwell
R: H K Bennet (53)
80/1
7m gallant guru (AUS) x glacier gem (NZ) (noble bijou (USA))
9
15.1
8/1F
T: M J Harris
R: Ms K Williams (54)
8/1F
5h o'reilly (NZ) x russian embassy (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
15.8
30/1
T: G A Wright
R: C K Kwo (51)
30/1
7g keeper (AUS) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 7 - Electronet Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.91
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (56.5)
11/4
5m savabeel (AUS) x frivolous (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Feelin' Fancy,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
11/4
5g savabeel (AUS) x conquisteraad (NZ) (volksraad (GB))
3
2.8
9/1
T: J M Simons
R: C W Johnson (56.5)
9/1
6m buffalo man (CAN) x five roses (NZ) (entrepreneur (GB))
4
3
20/1
T: B S Smith
R: S T Collett (56.5)
20/1
5m ruby's jester (AUS) x esperance (NZ) (housebuster (USA))
5
3.4
Mahana (8)
8/1F
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (54.5)
8/1F
4m no excuse needed (GB) x desire (NZ) (danehill dancer (IRE))
6
3.9
40/1
T: Ms J Burrows
R: C A Campbell (54)
40/1
3g minstrel court (AUS) x stonk (NZ) (yamanin vital (NZ))
7
4.9
16/1
T: S L Cameron
R: J D Laking (58.5)
16/1
6g civics (AUS) x al be nif te (NZ) (alibhai (NZ))
8
5.1
10/1
T: K T Myers
R: C K Kwo (52)
10/1
9
7.6
40/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55.5)
40/1
4g road to rock (AUS) x chennai (NZ) (towkay (AUS))
10
7.7
11/2
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (54.5)
11/2
4m bullbars (AUS) x wealth queen (NZ) (san luis (AUS))
11
15
60/1
T: Ms P Robson
R: T Jonker (55.5)
60/1
5g shamoline warrior (AUS) x black sugar (NZ) (sound reason (CAN))
12
45.8
100/1
T: R G Eatwell
R: H K Bennet (53)
100/1
3f danzighill (AUS) x maghada (NZ) (star way (GB))
Race 8 - Evelyn Carran Mem. Reefton Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:24.29
Prizemoney: $26,000
1
8/1
T: L and R Didham
R: S T Collett (54)
8/1
7m sakhee's secret (GB) x middlebrook (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/1F
T: K T Myers
R: S J Macnab (58)
5/1F
3
0.3
6/1
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (55.5)
6/1
5g perfectly ready (AUS) x jazzmatazz (NZ) (citidancer (IRE))
4
1.8
6/1
T: K T Myers
R: C W Johnson (54)
6/1
6m swiss ace (AUS) x amica giovane (NZ) (bertolini (USA))
5
2.8
8/1
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (51)
8/1
5m flying spur (AUS) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
6
2.9
13/2
T: Ms P Robson
R: T Jonker (51)
13/2
5m battle paint (USA) x jabot (NZ) (green perfume (USA))
7
5.1
9/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (54.5)
9/1
8g excellent art (GB) x jarada (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
7.7
20/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (54)
20/1
7m no excuse needed (GB) x pretty vegas (NZ) (viking ruler (AUS))
9
8.3
9/2
T: Danny Crozier
R: Bb Hong (53)
9/2
6g battle paint (USA) x misdee (NZ) (stark south (USA))
10
10.7
40/1
T: Aaron Taylor
R: R Firdhaus (52)
40/1
10g snippetson (AUS) x dorin donna (NZ) (rodrigo de triano (USA))
Race 9 - Fahey Contracting (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:24.63
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (57)
7/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
6/1
T: Ms K Hampton
R: K Mudhoo (54.5)
6/1
5g cecconi (AUS) x morlaye (NZ) (varikos (AUS))
3
0.8
40/1
T: P Harris and K Moore
R: J L Morris (56.5)
40/1
4
1
5/1F
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55)
5/1F
4g no excuse needed (GB) x porshabeel (NZ) (savabeel (AUS))
5
2
Vishnu (11)
15/2
T: Andrew Carston
R: S T Collett (55)
15/2
6
3.4
11/4
T: K T Myers
R: G A Jogoo (57)
11/4
5g danroad (AUS) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
7
6.3
8/1
T: R Simpson
R: H K Bennet (55)
8/1
8
7.7
12/1
T: Peter Rudkin
R: C K Kwo (53)
12/1
9
8.1
11/2
T: K and P Hughes
R: T Jonker (54)
11/2
6g mettre en jeu (NZ) x depuessence (NZ) (deputy governor (USA))
Race 10 - Molloy & Assoc. C.A. (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:24.51
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
9/2
6g thewayyouare (USA) x striking sneek (NZ) (straight strike (USA))
Winning siblings: Happy Sound,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: J M Simons
R: C W Johnson (56.5)
2/1F
4m fully fledged (NZ) x status quo (NZ) (o'reilly (NZ))
3
0.9
5/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (59)
5/1
4g swiss ace (AUS) x kiri (NZ) (prized (USA))
4
5.4
10/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (53)
10/1
4m makfi (GB) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
5
5.6
Mira (1)
11/1
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (59.5)
11/1
4g red giant (USA) x sabino canyon (AUS) (danehill (USA))
6
6.8
30/1
T: Anne Davies
R: P Shaikh (54.5)
30/1
8g handsome ransom (AUS) x lutaana (NZ) (o'reilly (NZ))
7
9.8
Stitch (10)
5/1
T: N W Coulbeck
R: K Mudhoo (55)
5/1
4m pins (AUS) x altesino (AUS) (more than ready (USA))
8
10.1
16/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56.5)
16/1
4g no excuse needed (GB) x lady chanele (NZ) (citidancer (IRE))
9
15.3
15/1
T: Andrew Carston
R: J D Laking (56.5)
15/1
5g per incanto (USA) x out on bail (NZ) (justice prevails (AUS))
Race 11 - Birchfield Coal Mines (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:24.83
Prizemoney: $11,000
1
2/1F
T: K T Myers
R: J D Laking (58.5)
2/1F
6m shaft (AUS) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Bruegel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Entree (6)
9/2
T: Danny Crozier
R: S T Collett (55.5)
9/2
6m tiger prawn (SAF) x jamacia (NZ) (woodbury lad (USA))
3
2.6
7/1
T: Aaron Taylor
R: K Mudhoo (55)
7/1
8g gallant guru (AUS) x zillian (NZ) (prized (USA))
4
3.2
20/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (56)
20/1
6g road to rock (AUS) x la mondo (NZ) (spinning world (USA))
5
3.5
11/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (54)
11/2
6
4.7
11/4
T: K T Myers
R: C W Johnson (54)
11/4
4m stravinsky (USA) x lazaan (NZ) (zabeel (NZ))
7
5
25/1
T: F Stammers
R: P Shaikh (52)
25/1
6m nom du jeu (NZ) x bubble act (AUS) (snowland (AUS))
8
9.3
30/1
T: Steve Tyler
R: C A Campbell (53)
30/1
8g bachelor duke (USA) x flicka grove (NZ) (grosvenor (NZ))
* Nick figures are for Australasia.