Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha

RICCARTON PARK - Wednesday, June 7

Race 1 - Nz Bloodstock 2yo (1000m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:03.92
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: E E Winsloe
R: C W Johnson (57)
1/1F
2g ekraar (USA) x irish babe (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
4/4
T: M P McCann
R: A B Collett (55)
4/4
2f super easy (NZ) x spectacular (NZ) (spectatorial (AUS))
3
6.1
5/5
T: C L Spittles
R: K Mudhoo (54.5)
5/5
2f foxwedge (AUS) x donna marie (NZ) (don eduardo (NZ))
4
11.1
2/2
T: Ms S McKay
R: L Kalychurun (55)
2/2
5
15.4
3/3
T: S J Woodsford
R: S T Collett (55)
3/3
2f per incanto (USA) x luxury cat (NZ) (tale of the cat (USA))
Race 2 - Mondo Travel (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:03.09
Prizemoney: $10,000
1
3/3
T: K L Tyler
R: T R Moseley (59.5)
3/3
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/7
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (58)
7/7
7g any suggestion (AUS) x killa loox (NZ) (city on a hill (USA))
3
2.9
5/2
T: Ms N Lloyd
R: L Callaway (54)
5/2
4
3.9
4/5
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (54)
4/5
4m guillotine (NZ) x tiverton (NZ) (pins (AUS))
5
5.2
1/1F
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (56.5)
1/1F
5m thorn park (AUS) x kate's talent (NZ) (montjeu (IRE))
6
5.5
6/6
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53.5)
6/6
3f falkirk (NZ) x elsa (NZ) (montjeu (IRE))
7
12.7
2/4
T: D M Crozier
R: R Firdhaus (53)
2/4
4m alamosa (NZ) x huntley lass (NZ) (defensive play (USA))
Race 3 - Gavelhouse.Com 3yo (1200m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:18.54
Prizemoney: $10,000
1
Zawhip (4)
1/1F
T: B W Wilson
R: C W Johnson (56.5)
1/1F
3f zacinto (GB) x the persuader (NZ) (personal escort (USA))
Winning siblings: Highlight, The Force,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/5
T: K L Tyler
R: T R Moseley (55.5)
5/5
3f makfi (GB) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
3
1.5
4/4
T: K L Tyler
R: J R Lowry (56.5)
4/4
3g no excuse needed (GB) x porshabeel (NZ) (savabeel (AUS))
4
1.7
2/2
T: P J Rudkin
R: L T Hemi (56.5)
2/2
3f beneteau (AUS) x la lune (AUS) (dehere (USA))
5
14.2
3/3
T: K and P Hughes
R: T Jonker (53.5)
3/3
3f swiss ace (AUS) x makayla (NZ) (faltaat (USA))
6
17.8
6/6
T: P J Rudkin
R: S T Collett (54)
6/6
7
30
7/7
T: P J Rudkin
R: A B Collett (56)
7/7
3g darci brahma (NZ) x southern cry (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 4 - Daphne Bannan Memorial Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:19.87
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: L M Robinson
R: L T Hemi (56.5)
1/1F
4m remind (USA) x that boelyn girl (NZ) (king's best (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
2/2
T: Ms T Rae
R: A B Collett (56.5)
2/2
4m wanted (AUS) x gypsy frolic (AUS) (bluebird (USA))
3
3.3
Scooby (2)
4/5
T: D Champion and K Murphy
R: S L Wynne (58.5)
4/5
3g captain rio (GB) x shamrox (NZ) (pyrus (USA))
4
5.8
5/4
T: D M Crozier
R: R Firdhaus (55.5)
5/4
4g alamosa (NZ) x blondini (NZ) (big spender (NZ))
5
8.1
Stitch (5)
3/3
T: N W Coulbeck
R: C W Johnson (56.5)
3/3
3f pins (AUS) x altesino (AUS) (more than ready (USA))
6
10.3
6/6
T: L M Robinson
R: C R Barnes (56.5)
6/6
Race 5 - Canterbury Equine Clinic-Bm75 (2000m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 2:16.82
Prizemoney: $10,000
1
5/5
T: K L Tyler
R: L Callaway (56)
5/5
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
1/1F
T: R C Balcombe
R: R Firdhaus (51.5)
1/1F
4m red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
3
1
2/4
T: N W Coulbeck
R: C W Johnson (59.5)
2/4
7m istidaad (USA) x burn time (NZ) (desert sun (GB))
4
5.8
3/2
T: Aaron Taylor
R: S L Wynne (54)
3/2
5m perfectly ready (AUS) x evaline (NZ) (van nistelrooy (USA))
5
16.3
4/3
T: P J Rudkin
R: S T Collett (55)
4/3
5g keeper (AUS) x car key (AUS) (carnegie (IRE))
Race 6 - Remembering Pv (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:35.00
Prizemoney: $10,000
1
6/5
T: E E Winsloe
R: S T Collett (58)
6/5
Winning siblings: Irish Excuse, Irish Express, Irish Guru,
This nick: 66 runners; 47 winners; 5 SW. Details
2
0.2
2/2
T: K T Myers
R: A B Collett (59)
2/2
5m shaft (AUS) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
3
3.7
1/1F
T: Ms T Rae
R: C W Johnson (58.5)
1/1F
4m alamosa (NZ) x tief (NZ) (viking ruler (AUS))
4
4.5
3/4
T: M F Boyle
R: S L Wynne (58.5)
3/4
5g keeper (AUS) x queen's colours (GB) (rainbow quest (USA))
5
5
5/6
T: K T Myers
R: L T Hemi (56)
5/6
4g excellent art (GB) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
6
13.1
4/3
T: P E Gray
R: G A Jogoo (53.5)
4/3
6m teofilo (IRE) x sky rocket (NZ) (stravinsky (USA))
Race 7 - Nautical Insurance Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:51.83
Prizemoney: $10,000
1
Ahyum (7)
1/2F
T: D Champion and K Murphy
R: S L Wynne (56.5)
1/2F
3f iffraaj (GB) x nan's dream (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Connor John, Olivia Ann, Watson,
This nick: 14 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
5.5
7/7
T: Ms P Robson
R: T Jonker (55.5)
7/7
5g st reims (NZ) x kashwood (NZ) (kashani (USA))
3
14.5
3/3
T: S J Woodsford
R: A B Collett (56.5)
3/3
5m king of roses (AUS) x super class (NZ) (masterclass (USA))
4
16.3
Essdee (1)
2/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (58.5)
2/1
4g bachelor duke (USA) x hormones (AUS) (commands (AUS))
5
18.1
8/8
T: S J Hewitt
R: C R Barnes (56.5)
8/8
6m le saint (NZ) x kiss me quick (NZ) (little brown jug (NZ))
6
20.4
4/4
T: Ms K Thomson
R: L T Hemi (58.5)
4/4
4g paco boy (IRE) x starcent (NZ) (centaine (AUS))
7
22.5
5/6
T: Ms D Green
R: T R Moseley (56.5)
5/6
4m per incanto (USA) x retrieved (NZ) (kessem (NZ))
8
23
6/5
T: S B Laming
R: L Kalychurun (58.5)
6/5
Race 8 - R'course Htl & Mtr Lodge-Bm65 (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:50.51
Prizemoney: $10,000
1
8/8
T: Ms J Burrows
R: T Jonker (56)
8/8
7g zed (NZ) x springvale lass (NZ) (magic ring (IRE))
Winning siblings: Class Above, Legal Advice,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
O'Kiwi (1)
2/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (60)
2/1
4g pentire (GB) x herculaneum (NZ) (elusive city (USA))
3
4.8
Chic (7)
1/2F
T: K T Myers
R: S L Wynne (56.5)
1/2F
4
4.9
11/11
T: K J Hampton
R: A B Collett (55)
11/11
5
7.9
6/7
T: L and R Didham
R: S T Collett (56.5)
6/7
4g alamosa (NZ) x jayasuriya (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
10.9
7/6
T: M J Weastell
R: J R Lowry (58)
7/6
4g raise the flag (GB) x tanzia (NZ) (kilimanjaro (GB))
7
11.2
4/3
T: J and K Parsons
R: K Mudhoo (56)
4/3
4g shinko king (IRE) x nareda (NZ) (al jadeed (USA))
8
11.8
10/9
T: Ms S McKay
R: L Kalychurun (55)
10/9
6m postponed (USA) x switches (AUS) (naturalism (NZ))
9
17.6
5/5
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57)
5/5
4m showcasing (GB) x louders (NZ) (danasinga (AUS))
10
17.7
3/4
T: D R McKenzie
R: T R Moseley (54.5)
3/4
5m ekraar (USA) x dream gift (NZ) (generous (IRE))
11
22.8
9/10
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (56)
9/10
4m thorn park (AUS) x trella (NZ) (golan (IRE))
12
43.6
12/12
T: Ms B Blackie
R: R Firdhaus (52)
12/12
13
49
13/13
T: M Dijkstra
R: L T Hemi (54)
13/13
* Nick figures are for Australasia.