Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

RICCARTON PARK - Saturday, November 11

Race 1 - Christchurch Casino (Bm85) (2000m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 2:04.32
Prizemoney: $30,000
1
8/1F
T: T and L Prendergast
R: S L Wynne (54)
8/1F
5g iffraaj (GB) x wee tipple (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 14 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 2
$85,000
Vendor: Ardsley Stud Ltd
Buyer: Qiji Bloodstock
2
0.3
9/2
T: Bevan Wilson
R: O P Bosson (59.5)
9/2
6g raise the flag (GB) x groom thee (NZ) (groom dancer (USA))
3
1.6
11/8
T: R C Balcombe
R: R J Myers (54)
11/8
5m red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.9
12/1
T: B S Smith
R: L G Innes (57.5)
12/1
9g kingmaker (NZ) x pipkin (NZ) (little brown jug (NZ))
5
3.7
12/1
T: C L Trembath
R: T L Newman (50)
12/1
5g d'cash (AUS) x let's go shopping (NZ) (no excuse needed (GB))
6
7.7
13/4
T: T W Mitchell
R: M Cameron (59)
13/4
6h civics (AUS) x autumn queen (NZ) (take your partner (AUS))
7
15
12/1
T: M P Breslin
R: T R Moseley (54.5)
12/1
8g thorn park (AUS) x starrinka (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - Nz Bloodstock Insurance-Bm85 (1600m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 1:37.86
Prizemoney: $30,000
1
7/4
T: K T Myers
R: R J Myers (54)
7/4
4g zacinto (GB) x mystique (NZ) (montjeu (IRE))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (58)
9/2
7g savabeel (AUS) x shynzi (USA) (danzig (USA))
3
0.4
13/2
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (57)
13/2
6g towkay (AUS) x shivnivas (NZ) (centaine (AUS))
4
1.9
12/1
T: M and M Pitman
R: J L Waddell (59.5)
12/1
11g savabeel (AUS) x lightning spur (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.2
25/1
T: K and P Hughes
R: L T Hemi (54)
25/1
5m iffraaj (GB) x emerald (NZ) (grosvenor (NZ))
6
4
16/1
T: N F Ridley
R: Ruzaili Yatim (51)
16/1
7
4.4
2/1F
T: Tarissa Mitchell
R: S L Wynne (58.5)
2/1F
6g civics (AUS) x irish era (NZ) (o'reilly (NZ))
8
8
30/1
T: R and A McKay
R: Ms K Williams (54)
30/1
6g iffraaj (GB) x success etoile (AUS) (success express (USA))
Race 3 - Muritai Group Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.34
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (55)
7/2
3f savabeel (AUS) x eudora (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Master Hero, Save The Stars,
This nick: 114 runners; 85 winners; 15 SW. Details
2
2.3
7/1
T: T Charles and P Corbett
R: T Jonker (55.5)
7/1
4g sepoy (AUS) x alessandra (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
3.6
10/1
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (56.5)
10/1
4
4.6
14/1
T: S J Kirkland
R: O P Bosson (56.5)
14/1
5
5.6
30/1
T: Andrew Carston
R: J R Lowry (56.5)
30/1
4m tavistock (NZ) x tanzer (NZ) (stravinsky (USA))
6
5.7
10/1
T: Tarissa Mitchell
R: S L Wynne (55)
10/1
3f civics (AUS) x opal (NZ) (sky chase (NZ))
7
6.9
16/1
T: L M Robinson
R: A B Collett (56.5)
16/1
4m iffraaj (GB) x nikey davone (NZ) (bertolini (USA))
8
7.4
6/1F
T: K T Myers
R: R J Myers (58.5)
6/1F
4g tiger prawn (SAF) x key message (NZ) (sandtrap (USA))
9
8.2
Tatum (10)
15/1
T: S Kennedy and A Furlong
R: M Cameron (56.5)
15/1
4m tavistock (NZ) x stella rosa (NZ) (zabeel (NZ))
10
9.5
Epee (18)
50/1
T: R and A McKay
R: Ms K Williams (58.5)
50/1
5g fastnet rock (AUS) x foiled (AUS) (snippets (AUS))
11
9.6
20/1
T: M P Breslin
R: J K Riddell (56.5)
20/1
4m bernardini (USA) x the quarewan (AUS) (supremo (USA))
12
9.7
60/1
T: M P McCann
R: K Mudhoo (55.5)
60/1
4m ego (NZ) x blue sapphire (NZ) (blues traveller (IRE))
13
9.8
100/1
T: Shane Laming
R: R Cuneen (58.5)
100/1
4g thano (ARG) x daisy bridge (NZ) (waikiki star (USA))
14
10.2
50/1
T: Steven Woodsford
R: C A Campbell (53.5)
50/1
15
12.2
13/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: M R Du Plessis (55)
13/2
3f tavistock (NZ) x tanzer (NZ) (stravinsky (USA))
16
13.2
40/1
T: Johanna Wyllie
R: D R Bothamley (58.5)
40/1
Race 4 - Andie McNeill Birthday (Bm75) (1100m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:02.54
Prizemoney: $30,000
1
9/4
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (57)
9/4
4m starcraft (NZ) x savoia (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Miss Labasa,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
6/4F
T: M and M Pitman
R: J L Waddell (57)
6/4F
4g dalghar (FR) x jazzmatazz (NZ) (citidancer (IRE))
3
3.8
7/2
T: Ms T Rae
R: A B Collett (57)
7/2
4
4.2
7/1
T: Danny Crozier
R: M Cameron (59)
7/1
5g tickets (AUS) x misty dawn (AUS) (mister c. (USA))
5
5.2
10/1
T: K and P Hughes
R: S L Wynne (57)
10/1
5g showcasing (GB) x normandy lass (NZ) (rossini (USA))
6
7.2
30/1
T: T Charles and P Corbett
R: R Cuneen (54)
30/1
5m mr nancho (ARG) x cordoba (NZ) (storm creek (USA))
7
8.6
30/1
T: K and P Hughes
R: T Jonker (53.5)
30/1
4m swiss ace (AUS) x makayla (NZ) (faltaat (USA))
Race 5 - Yesberg Insurance Pegasus Hcp (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.28
Prizemoney: $50,000
1
15/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (53)
15/2
5g testa rossa (AUS) x sheerama (AUS) (catbird (AUS))
Winning siblings: Milanesa, Oklahoma Thunder,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.3
3/1F
T: Michael Daly
R: Ms K Williams (53)
3/1F
4g per incanto (USA) x turf fire (NZ) (o'reilly (NZ))
3
1.5
13/4
T: A M Cowan
R: R Cuneen (60)
13/4
6g perfectly ready (AUS) x pica pica (NZ) (stravinsky (USA))
4
2.5
12/1
T: T J Perry
R: L T Hemi (53)
12/1
5m pins (AUS) x really reputable (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2.6
9/2
T: M and M Pitman
R: M Cameron (55)
9/2
6g street cry (IRE) x gamble me (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
4
6/1
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (53)
6/1
5g redoute's choice (AUS) x palm shade (GB) (oasis dream (GB))
7
4.7
16/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (53)
16/1
6m iffraaj (GB) x ciampino (AUS) (woodman (USA))
8
6.2
25/1
T: Ms P Robson
R: C R Barnes (53)
25/1
5m battle paint (USA) x jabot (NZ) (green perfume (USA))
9
6.5
100/1
T: M J Harris
R: T Jonker (53)
100/1
7m fast 'n' famous (AUS) x russian embassy (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
7.6
66/1
T: Peter Rudkin
R: M R Du Plessis (53)
66/1
11
12
66/1
T: R and A McKay
R: A B Collett (53)
66/1
5g darci brahma (NZ) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
Race 6 - Msocial Auckland (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:23.17
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: W J Thurlow
R: R J Myers (54.5)
6/1
5m red giant (USA) x bilancia (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Aniceta, Nerve Not Verve,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Zawhip (5)
4/1F
T: Bevan Wilson
R: O P Bosson (57.5)
4/1F
4m zacinto (GB) x the persuader (NZ) (personal escort (USA))
3
1.3
30/1
T: K J McCauley
R: T R Moseley (57.5)
30/1
4
1.8
10/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (57)
10/1
6m shaft (AUS) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.8
15/8
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (56)
15/8
4g showcasing (GB) x vannista belle (NZ) (van nistelrooy (USA))
6
3.6
8/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57.5)
8/1
4m pins (AUS) x metropolitan (NZ) (elusive city (USA))
7
5.1
8/1
T: H W Mathews
R: B R Jones (56)
8/1
5m pins (AUS) x vont to chat (NZ) (volksraad (GB))
8
5.3
16/1
T: K T Myers
R: L G Innes (58)
16/1
6g edenwold (CAN) x ashberg (NZ) (bigstone (IRE))
9
6.1
100/1
T: Andrew Carston
R: A B Collett (54)
100/1
5g per incanto (USA) x out on bail (NZ) (justice prevails (AUS))
10
6.2
Elfee (3)
25/1
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (58)
25/1
6m iffraaj (GB) x elf queene (IRE) (fairy king (USA))
11
6.3
Mira (7)
30/1
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (53)
30/1
4g red giant (USA) x sabino canyon (AUS) (danehill (USA))
Race 7 - Al Basti Equiworld 2000 Gneas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.80
Prizemoney: $500,000
1
11/4
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (56.5)
11/4
3c savabeel (AUS) x bling (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Deadly Shadow, Diademe, Shanstar,
This nick: 156 runners; 112 winners; 18 SW. Details156 runners; 112 winners; 18 SW. Details
2
1.3
20/1
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (56.5)
20/1
3
1.8
11/2
T: A W Pike
R: J L Waddell (56.5)
11/2
3g sebring (AUS) x miss lucille (AUS) (rory's jester (AUS))
4
1.9
9/2F
T: S Autridge and J Richards
R: M J McNab (56.5)
9/2F
3g rip van winkle (IRE) x bak da chief (NZ) (chief bearhart (CAN))
5
7.4
11/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (56.5)
11/2
6
11.3
9/2F
T: A W Pike
R: L G Innes (56.5)
9/2F
3g jimmy choux (NZ) x keepa cheval (NZ) (keeper (AUS))
7
13.4
50/1
T: J R Wheeler
R: A B Collett (56.5)
50/1
3g zed (NZ) x fleur de l'orient (NZ) (thunder gulch (USA))
8
14
12/1
T: J Benner and H Wynyard
R: M R Du Plessis (56.5)
12/1
3g dalghar (FR) x extra celestial (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
15.1
30/1
T: S J McKee
R: R J Myers (56.5)
30/1
3g lonhro (AUS) x lost in dubai (NZ) (dubai destination (USA))
10
16
Finbarr (12)
150/1
T: Ms G Robinson
R: J R Lowry (56.5)
150/1
3g falkirk (NZ) x southern cloud (NZ) (kaapstad (NZ))
11
38.8
40/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (56.5)
40/1
3g all too hard (AUS) x hickory hills (AUS) (more than ready (USA))
12
47.8
100/1
T: B D Court
R: D G Bradley (56.5)
100/1
3g swiss ace (AUS) x circles of ice (AUS) (marauding (NZ))
Race 8 - Gold Club (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:09.35
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (59.5)
20/1
6g darci brahma (NZ) x miss elusive (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/1
T: Ms T Rae
R: A B Collett (56)
15/1
5m wanted (AUS) x gypsy frolic (AUS) (bluebird (USA))
3
1.8
4/1F
T: Andrew Carston
R: R Cuneen (60)
4/1F
4g zacinto (GB) x julia (NZ) (ishiguru (USA))
4
1.9
7/1
T: K T Myers
R: R Firdhaus (58)
7/1
5g excellent art (GB) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.1
30/1
T: K J Hampton
R: R J Myers (56.5)
30/1
7m cecconi (AUS) x morlaye (NZ) (varikos (AUS))
6
2.2
10/1
T: Andrew Carston
R: M J McNab (58.5)
10/1
4g sakhee's secret (GB) x ogato (NZ) (high yield (USA))
7
6
12/1
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (55.5)
12/1
4m smart missile (AUS) x lagonissi (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.1
Daifuku (17)
40/1
T: C L Spittles
R: Ms K Williams (54)
40/1
6m mr nancho (ARG) x take the cake (NZ) (san luis (AUS))
9
6.2
40/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56)
40/1
10
7.2
25/1
T: S Kennedy and A Furlong
R: M R Du Plessis (56)
25/1
4m zacinto (GB) x our lily belle (NZ) (bertolini (USA))
11
7.4
Gloss (12)
13/2
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (56.5)
13/2
4m coats choice (AUS) x wella (AUS) (zabeel (NZ))
12
8.2
10/1
T: R Simpson
R: J R Lowry (58)
10/1
13
10.1
60/1
T: R and A McKay
R: M Cameron (60)
60/1
5g keeper (AUS) x xbert (NZ) (bertolini (USA))
14
13.3
13/2
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (59.5)
13/2
4g pins (AUS) x smitten kitten (NZ) (volksraad (GB))
15
17.2
30/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (57.5)
30/1
4m guillotine (NZ) x ebony babe (NZ) (ebony grosve (NZ))
16
19.7
Mimimac (15)
40/1
T: Shane Laming
R: T R Moseley (56)
40/1
5m coats choice (AUS) x danamac (NZ) (danasinga (AUS))
Race 9 - Redwood Metropolitan Trophy (2500m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:39.12
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: Ms T Rae
R: A B Collett (53)
7/2
5m alamosa (NZ) x tief (NZ) (viking ruler (AUS))
Winning siblings: Ross's Point,
This nick: 5 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
8/1
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (53)
8/1
3
4.3
Grazia (4)
11/4
T: S Autridge and J Richards
R: M J McNab (55.5)
11/4
5m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.5
5/1F
T: S F Ritchie
R: J L Waddell (58.5)
5/1F
6g nom du jeu (NZ) x that's my char (NZ) (peintre celebre (USA))
5
5.3
8/1
T: H W Mathews
R: B R Jones (60)
8/1
6
7
15/4
T: A W Pike
R: M R Du Plessis (53)
15/4
5g more than ready (USA) x danalaga (AUS) (danehill (USA))
7
8.7
11/1
T: G and T Shaw
R: C W Johnson (56.5)
11/1
6g iffraaj (GB) x geordie girl (NZ) (towkay (AUS))
Race 10 - Blue Star Taxis (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:37.20
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: B D Court
R: C W Johnson (60)
6/1
5g per incanto (USA) x we leica (NZ) (zeditave (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
30/1
T: J R Wheeler
R: T R Moseley (56.5)
30/1
4m ekraar (USA) x darkness (NZ) (colombia (NZ))
3
2.3
12/1
T: R J Patterson
R: C K Kwo (57)
12/1
5g keeper (AUS) x bouquet toss (USA) (nureyev (USA))
4
2.5
12/1
T: L M Robinson
R: Ms K Williams (56.5)
12/1
4m keeper (AUS) x red tulip (AUS) (red ransom (USA))
5
2.6
50/1
T: T Charles and P Corbett
R: T Jonker (55)
50/1
8g one cool cat (USA) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
6
3.8
O'Kiwi (2)
30/1
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (60)
30/1
5g pentire (GB) x herculaneum (NZ) (elusive city (USA))
7
4
Scooby (7)
25/1
T: D Champion and K Murphy
R: J R Lowry (59)
25/1
4g captain rio (GB) x shamrox (NZ) (pyrus (USA))
8
4.1
13/2
T: G R Vile
R: M J McNab (59.5)
13/2
4g darci brahma (NZ) x screen siren (NZ) (montjeu (IRE))
9
4.6
Wafer (12)
30/1
T: M P Breslin
R: J K Riddell (58)
30/1
5m alamosa (NZ) x salada (NZ) (sandtrap (USA))
10
4.7
15/2
T: Ms E Wilson
R: R Cuneen (57.5)
15/2
5m battle paint (USA) x furbish (USA) (afternoon deelites (USA))
11
4.9
Chic (20)
30/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (54)
30/1
12
5.3
60/1
T: C L Trembath
R: D A Hirini (58)
60/1
13
5.4
12/1
T: K T Myers
R: R J Myers (59)
12/1
4g showcasing (GB) x mangatete miss (NZ) (stark south (USA))
14
5.7
25/1
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (57)
25/1
4m savabeel (AUS) x brazen (NZ) (o'reilly (NZ))
15
9.1
11/1
T: Bevan Wilson
R: M R Du Plessis (58.5)
11/1
16
10.9
30/1
T: M C Stokes
R: A B Collett (57.5)
30/1
7m teofilo (IRE) x sky rocket (NZ) (stravinsky (USA))
17
12.1
5/1F
T: A J Meadows
R: J L Waddell (58.5)
5/1F
* Nick figures are for Australasia.