Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge

RUAKAKA - Saturday, September 1

Race 1 - Northland Rural Mechanical Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:13.09 (35.76)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: S B Marsh
R: M D Hills (55.5)
12/1
3f tavistock (NZ) x head enfilade (AUS) (mr henrysee (USA))
Winning siblings: All Friends, Kim Glory, Shaken,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: D S Johnson (55.5)
5/2F
3f snitzel (AUS) x madame echezeaux (NZ) (montjeu (IRE))
3
1.2
16/1
T: Team Rogerson
R: T Yanagida (52.5)
16/1
3f power (GB) x superefficient (AUS) (street sense (USA))
4
1.4
7/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57.5)
7/1
3c savabeel (AUS) x halloween (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.9
Pacific (10)
16/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: A J Calder (55.5)
16/1
3f ocean park (NZ) x mygoodgrace (AUS) (royal academy (USA))
6
4.2
12/1
T: A W Pike
R: B E Grylls (57.5)
12/1
7
4.3
10/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (55.5)
10/1
3g keeper (AUS) x little jess (NZ) (tuscany flyer (AUS))
8
4.9
16/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
16/1
3g roc de cambes (NZ) x cavestani (NZ) (duelled (AUS))
9
5.2
20/1
T: S B Marsh
R: D J Danis (52.5)
20/1
3f thewayyouare (USA) x ella's cat (AUS) (catbird (AUS))
10
5.3
8/1
T: A R Campbell
R: T D Thornton (57.5)
8/1
11
5.6
7/1
T: R James and R Wellwood
R: J W Nason (57.5)
7/1
3g dalghar (FR) x penny arcade (NZ) (straussbrook (AUS))
12
6.6
60/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: R L Smyth (55.5)
60/1
3f rip van winkle (IRE) x casual chick (NZ) (casual lies (USA))
13
7.1
60/1
T: D B Hollinshead
R: D J Hain (57.5)
60/1
14
7.6
40/1
T: S B Marsh
R: K J Cowan (52.5)
40/1
3f the factor (USA) x thirst (USA) (chester house (USA))
Race 2 - Bear Morgan @ Harcourts-Bm82 (2100m)
Class: Benchmark 82 Track: Dead(5) Time: 2:14.35 (36.84)
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: J Hatton
R: K J Cowan (56)
10/1
Winning siblings: Cav In The Castle,
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
2/1F
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (58.5)
2/1F
5g red giant (USA) x letsgoparty (NZ) (oregon (USA))
3
3.3
11/2
T: S and E Clotworthy
R: R T Elliot (53.5)
11/2
7g sir percy (GB) x wee tipple (NZ) (centaine (AUS))
4
5.6
11/4
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (56)
11/4
5g postponed (USA) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
5
6.9
8/1
T: J M Curran
R: R E Scott (50)
8/1
6
11.9
30/1
T: S and E Clotworthy
R: B E Grylls (54)
30/1
6g raise the flag (GB) x river bear (NZ) (chief bearhart (CAN))
7
14
13/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: S C Spratt (60.5)
13/2
6g iffraaj (GB) x pins valour (NZ) (pins (AUS))
8
22.4
16/1
T: C J Wood
R: M D Hills (59.5)
16/1
6g roc de cambes (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
Race 3 - Harcourts Just Rentals (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 2:16.26 (37.30)
Prizemoney: $22,500
1
5/4F
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (59)
5/4F
4g azamour (IRE) x divine ambition (AUS) (god's own (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S C Spratt (58.5)
11/1
4g power (GB) x ginella (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.8
40/1
T: C B Stevenson
R: Z W Moki (57)
40/1
10g colombia (NZ) x party jet (NZ) (jetball (AUS))
4
4.1
9/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: B E Grylls (57.5)
9/1
5
5.6
60/1
T: C B Stevenson
R: J W Nason (56.5)
60/1
6m roc de cambes (NZ) x zeeanic (NZ) (anziyan (USA))
6
6.1
Tavlin (5)
5/1F
T: Ms S Logan
R: A J Calder (58)
5/1F
4g tavistock (NZ) x norse affair (NZ) (viking ruler (AUS))
7
6.2
30/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: J J Fawcett (52)
30/1
4m guillotine (NZ) x danness (NZ) (danske (NZ))
8
8.1
20/1
T: M H Brooks
R: D J Danis (55)
20/1
4g zoffany (IRE) x luscilla (NZ) (entrepreneur (GB))
9
8.4
9/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: K J Cowan (51)
9/2
4m tavistock (NZ) x bantry bay (NZ) (viking ruler (AUS))
10
8.5
20/1
T: J C Collett
R: B R Jones (56)
20/1
5m makfi (GB) x wolfmother (AUS) (secret savings (USA))
11
8.9
30/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (57)
30/1
7m towkay (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
Race 4 - Hirepool (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 1:38.28 (37.73)
Prizemoney: $25,000
1
13/4
T: C Gibbs and M Bradley
R: S C Spratt (56)
13/4
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Kachhi (9)
8/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: B E Grylls (55.5)
8/1
5m showcasing (GB) x barija (USA) (phone trick (USA))
3
2
15/1
T: S and E Clotworthy
R: R T Elliot (55.5)
15/1
6g fast 'n' famous (AUS) x el ardiente (NZ) (desert sun (GB))
4
2.8
3/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: J J Fawcett (54.5)
3/1F
5m o'reilly (NZ) x kilfenora (NZ) (zabeel (NZ))
5
5.3
16/1
T: A W Pike
R: K J Cowan (58)
16/1
6
5.8
7/1
T: S D Cole
R: T Yanagida (54.5)
7/1
7
6
11/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (51)
11/1
4m battle paint (USA) x sanstar (NZ) (san luis (AUS))
8
10.6
4/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (56)
4/1
4m jimmy choux (NZ) x my parlay (AUS) (flying spur (AUS))
9
10.7
20/1
T: Ms D Waddell
R: L H Satherley (57.5)
20/1
9g deputy governor (USA) x courting (NZ) (green perfume (USA))
Race 5 - Harcourts Whangarei Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 1:12.38 (35.40)
Prizemoney: $35,000
1
Magnum (3)
6/1
T: Ms L Brennan
R: R T Elliot (56)
6/1
6g per incanto (USA) x sound lover (NZ) (sound reason (CAN))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/4
T: C Gibbs and M Bradley
R: S C Spratt (54)
15/4
5m tavistock (NZ) x macinally (NZ) (volksraad (GB))
3
1.5
3/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (59)
3/1F
5g zacinto (GB) x bequests (NZ) (stravinsky (USA))
4
1.8
11/2
T: N W Tiley
R: K J Cowan (51)
11/2
4m exceed and excel (AUS) x abeautifulred (NZ) (handsome ransom (AUS))
5
2.3
Spider (6)
8/1
T: Ms Kim Knight
R: J W Nason (55)
8/1
6g buffalo man (CAN) x arc angel (NZ) (college chapel (GB))
6
3.1
5/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: B E Grylls (56)
5/1
7
3.2
15/2
T: W P Hillis
R: D J Danis (57)
15/2
8
7
30/1
T: A R Campbell
R: T D Thornton (56.5)
30/1
6g tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
Race 6 - Mwis Lawyers (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Dead(5) Time: 1:26.47 (35.55)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (57.5)
7/4F
Winning siblings: Danza Kuduro, Le Gai Soleil,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
11/2
4m bullbars (AUS) x di lusso (AUS) (lonhro (AUS))
3
1.2
Padraig (10)
8/1
T: A R Campbell
R: T D Thornton (56.5)
8/1
4g power (GB) x dane dancer (AUS) (danehill (USA))
4
2
25/1
T: S F Ritchie
R: E A McCall (57)
25/1
5g tavistock (NZ) x strabelle (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.8
7/2F
T: C Gibbs and M Bradley
R: A J Calder (57.5)
7/2F
6
3
20/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: J J Fawcett (57)
20/1
6g redoute's choice (AUS) x boundless (NZ) (van nistelrooy (USA))
7
3.6
9/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S C Spratt (57)
9/1
5m rip van winkle (IRE) x rockadubai (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
3.7
30/1
T: J C Collett
R: K J Cowan (57.5)
30/1
7g patapan (USA) x angel's honour (NZ) (straight strike (USA))
9
4.1
8/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (53)
8/1
8g lando (GER) x auengunst (GER) (waky nao (GB))
Race 7 - Tavistock @ Cambridge Stud 3yo (1000m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 0:58.81 (35.06)
Prizemoney: $25,000
1
Melt (4)
2/1F
T: N W Tiley
R: S C Spratt (56.5)
2/1F
3f iffraaj (GB) x ticklish (NZ) (maroof (USA))
Winning siblings: Elephant, Hot In Pink, The Ice Knight,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.5
10/1
T: A W Pike
R: B E Grylls (55.5)
10/1
3f showcasing (GB) x spera (NZ) (country reel (USA))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Ardsley Stud Limited
Buyer: Psd, Res $200,000
3
3.3
11/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (53.5)
11/1
3f coats choice (AUS) x elle's aura (NZ) (my halo (ARG))
4
4.1
30/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (55.5)
30/1
3f jimmy choux (NZ) x sprites delight (AUS) (kenny's best pal (AUS))
5
4.2
Chapeau (13)
30/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: K J Cowan (51)
30/1
3f denman (AUS) x trilby (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.2
40/1
T: A W Pike
R: J W Nason (54)
40/1
3f sweet orange (USA) x wealth queen (NZ) (san luis (AUS))
7
4.4
5/2
T: D A Walker
R: A J Calder (57.5)
5/2
3g per incanto (USA) x star guest (NZ) (pentire (GB))
8
4.6
13/4
T: M Baker and A Forsman
R: D S Johnson (57.5)
13/4
3c kuroshio (AUS) x refuge (IRE) (sadler's wells (USA))
9
8.9
25/1
T: A W Pike
R: R T Elliot (53.5)
25/1
3f o'reilly (NZ) x waterford (NZ) (darci brahma (NZ))
10
19.4
40/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: T D Thornton (54)
40/1
3f iffraaj (GB) x more than adequate (NZ) (generous (IRE))
Race 8 - Harcourts Bream Bay (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 1:12.04 (35.58)
Prizemoney: $25,000
1
11/2
T: B W Hawtin
R: B E Grylls (57.5)
11/2
This nick: 42 runners; 32 winners; 2 SW. Details
2
1.5
12/1
T: S Ralph
R: T D Thornton (57.5)
12/1
5m per incanto (USA) x monarch (NZ) (volksraad (GB))
3
1.7
9/2F
T: F P Cornege
R: L H Satherley (57.5)
9/2F
4m makfi (GB) x queen of pop (NZ) (pins (AUS))
4
2.7
15/4
T: S F Ritchie
R: E A McCall (53.5)
15/4
4g swiss ace (AUS) x deutsche (AUS) (quest for fame (GB))
5
6
11/1
T: S T Wenn
R: A J Calder (55.5)
11/1
5m redwood (GB) x c'mon cuba (NZ) (thorn park (AUS))
6
7
14/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: R E Scott (52)
14/1
5m roc de cambes (NZ) x taupaki flight (NZ) (british banker (CAN))
7
7.4
13/4
T: C Gibbs and M Bradley
R: D J Danis (55)
13/4
4m show a heart (AUS) x furze (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
7.7
50/1
T: D B Hollinshead
R: D J Hain (57.5)
50/1
6m mastercraftsman (IRE) x vinskible (NZ) (stravinsky (USA))
9
7.8
Inanna (11)
30/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (54.5)
30/1
4m jimmy choux (NZ) x heart's delight (AUS) (show a heart (AUS))
10
7.9
30/1
T: S L Crawford
R: J W Nason (59)
30/1
5g manhattan rain (AUS) x flame of lanka (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
9.7
14/1
T: J W Richards
R: D S Johnson (57.5)
14/1
5g showcasing (GB) x vannista belle (NZ) (van nistelrooy (USA))
Race 9 - Polwarth Design (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:27.43 (37.35)
Prizemoney: $22,500
1
O'Guy (5)
6/1F
T: S J McKee
R: S C Spratt (59)
6/1F
5g pins (AUS) x woodminco (AUS) (woodman (USA))
Winning siblings: Brackenwood, Crown Witness, Peterswood,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/2
T: S L Crawford
R: J W Nason (57)
15/2
4m tavistock (NZ) x artesia (NZ) (no excuse needed (GB))
3
1.5
Rene (2)
6/1F
T: A R Campbell
R: D J Danis (56.5)
6/1F
5g tavistock (NZ) x pink opal (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.9
20/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: R L Smyth (54)
20/1
4m align (AUS) x lady cherokee (USA) (cherokee run (USA))
5
2.1
60/1
T: P P Mirabelli
R: L H Satherley (56)
60/1
6
2.2
20/1
T: C J Wood
R: T Yanagida (52.5)
20/1
6m swiss ace (AUS) x enthralling (NZ) (volksraad (GB))
7
2.3
40/1
T: S and E Clotworthy
R: K J Cowan (54.5)
40/1
6m nom du jeu (NZ) x vermillion (NZ) (danasinga (AUS))
8
3
7/2
T: R James and R Wellwood
R: B E Grylls (59.5)
7/2
5g jimmy choux (NZ) x lady gaga (NZ) (postponed (USA))
9
3.8
10/1
T: R James and R Wellwood
R: R T Elliot (57)
10/1
4g jimmy choux (NZ) x rockelle (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
3.9
30/1
T: D A Walker
R: K Chowdhoory (53.5)
30/1
4g alamosa (NZ) x priorite (NZ) (zabeel (NZ))
11
6.1
11/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (59)
11/2
4g coats choice (AUS) x el pzaaz (NZ) (faltaat (USA))
12
6.3
Mi Sky (14)
10/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: A J Calder (54)
10/1
5m stravinsky (USA) x chico (NZ) (high chaparral (IRE))
13
7.6
30/1
T: C J Wood
R: M D Hills (55)
30/1
5g redwood (GB) x chockaholic (NZ) (kaapstad (NZ))
* Nick figures are for Australasia.