Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham

TE AROHA - Friday, March 15

Race 1 - Grand Tavern Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:20.41
Prizemoney: $10,000
1
40/1
T: Ms D Guy
R: E A McCall (52)
40/1
3f rios (NZ) x mawasi (NZ) (the commander (NZ))
Winning siblings: Handsome Daniel, Win Along,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Acacia (5)
15/4
T: Team Rogerson
R: D A Mansour (56.5)
15/4
4m roc de cambes (NZ) x florella (NZ) (volksraad (GB))
2018 NZB Karaka - Book 2
$37,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Mr PB Payne
3
0.6
4/1
T: G Richardson and G Parker
R: R T Elliot (55)
4/1
3f reliable man (GB) x mahamaya (NZ) (bahhare (USA))
4
3.4
4/1
T: A W Pike
R: T N Harris (58)
4/1
3g rip van winkle (IRE) x creil (NZ) (frenchpark (GB))
5
3.8
13/2
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
13/2
4m ocean park (NZ) x jacqwin (AUS) (bluebird (USA))
6
4.6
Sylwek (1)
7/2F
T: Ms K D Nicholson
R: C Dell (58.5)
7/2F
4g gorky park (NZ) x well heeled (NZ) (volksraad (GB))
7
5.8
20/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (56.5)
20/1
5m raise the flag (GB) x ignite (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
6.1
10/1
T: M and K Murdoch
R: S M McKay (56.5)
10/1
4m azamour (IRE) x lady francesca (NZ) (blazing keel (AUS))
9
6.2
40/1
T: G Richardson and G Parker
R: A J Calder (56)
40/1
3f pierro (AUS) x oyster island (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
11.1
40/1
T: T G Autridge
R: A F Jones (58.5)
40/1
Race 2 - The Bgp Foundation Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:37.86
Prizemoney: $10,000
1
25/1
T: A W Pike
R: L G Innes (56)
25/1
Winning siblings: Always On Show, Perennial, Snitz Of Time,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 MM National Yearling Sale Book 1
$110,000
Vendor: Bhima Thoroughbreds Scone NSW
Buyer: Ontrack Thoroughbreds
2019 NZB Karaka Book 2
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Withdrawn
2
0.5
6/1
T: Ms L M Laing
R: S T Collett (56.5)
6/1
5m rip van winkle (IRE) x raadisi (NZ) (volksraad (GB))
3
2
7/1
T: Ms D Guy
R: C E Lammas (58)
7/1
4
2.5
5/4F
T: J W Richards
R: O P Bosson (58)
5/4F
3g savabeel (AUS) x la belle epoque (NZ) (montjeu (IRE))
5
3.3
8/1
T: Ms M Falconer
R: D A Mansour (58.5)
8/1
4g rothesay (AUS) x joan's best (AUS) (gold brose (AUS))
6
5.3
150/1
T: P J Rodewald
R: A C Goindasamy (55.5)
150/1
8g chianti (IRE) x twenapina (NZ) (twenty four karat (USA))
7
5.5
30/1
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (58.5)
30/1
8
5.8
60/1
T: M, M L and M F Rogers
R: C Dell (58.5)
60/1
5g dalghar (FR) x si signorina (NZ) (senor pete (USA))
9
6
20/1
T: B Wallace and G Cooksley
R: Jake Bayliss (58)
20/1
3g pierro (AUS) x miss sivivatu (IRE) (danehill dancer (IRE))
10
6.3
20/1
T: S B Marsh
R: T N Harris (58.5)
20/1
4g shocking (AUS) x shi kin fly (NZ) (shinko king (IRE))
11
6.8
7/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (56.5)
7/1
4m azamour (IRE) x spirit of sandford (NZ) (kilimanjaro (GB))
12
8.4
30/1
T: S T Wenn
R: L H Satherley (56.5)
30/1
4m sebring (AUS) x kathern's cat (USA) (catienus (USA))
13
11.8
Komrad (6)
100/1
T: Debbie Sweeney
R: R T Elliot (57.5)
100/1
4g gorky park (NZ) x hi time (NZ) (bold venture (NZ))
Race 3 - Nzb Insurance Series Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:39.85
Prizemoney: $10,000
1
7/4F
T: S B Marsh
R: T N Harris (57)
7/4F
3f sweet orange (USA) x polyana (NZ) (pyrus (USA))
Winning siblings: Miss Campbell, Statham, Stryda,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/2
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (57.5)
15/2
4m ocean park (NZ) x o'gio (AUS) (o'reilly (NZ))
3
1.8
16/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (57)
16/1
3f eurozone (AUS) x zennita (NZ) (commands (AUS))
4
2
5/1
T: A W Pike
R: M J McNab (57)
5/1
3f sepoy (AUS) x miss avalon (IRE) (fantastic light (USA))
5
2.1
5/2
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (57)
5/2
6
4.6
15/2
T: E and D Browne
R: S T Collett (57)
15/2
7
6.1
60/1
T: P G Tucker
R: C Dell (57.5)
60/1
7m dylan thomas (IRE) x lorride (AUS) (thunder gulch (USA))
8
8.6
25/1
T: M and K Murdoch
R: S M McKay (57.5)
25/1
4m rock 'n' pop (AUS) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
9
13
Lena (4)
80/1
T: W R Sherwin
R: A C Goindasamy (54.5)
80/1
4m storm creek (USA) x glee club (AUS) (royal academy (USA))
Race 4 - Sir Slick Winners Circle 3yo (1600m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:38.03
Prizemoney: $10,000
1
14/1
T: M and K Murdoch
R: C E Lammas (57.5)
14/1
3g darci brahma (NZ) x della lobra (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Lord Barrington, Parsifal,
This nick: 29 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Nordic (4)
7/2
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57.5)
7/2
3g ocean park (NZ) x queen cha cha (NZ) (high chaparral (IRE))
3
0.4
Gehrig (2)
11/2
T: R James and R Wellwood
R: V A Colgan (57.5)
11/2
3g cape blanco (IRE) x la sizeranne (NZ) (stravinsky (USA))
4
2.7
Sahar (3)
5/2F
T: M Baker and A Forsman
R: L G Innes (57.5)
5/2F
3g iffraaj (GB) x valpolicella (NZ) (red ransom (USA))
5
4.2
4/1
T: S B Marsh
R: T N Harris (57.5)
4/1
3g dundeel (NZ) x entrancement (NZ) (danehill (USA))
6
5.2
6/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (54.5)
6/1
3f the factor (USA) x thirst (USA) (chester house (USA))
7
6.4
Bingwa (8)
66/1
T: G B Swann
R: D A Mansour (54)
66/1
3f redwood (GB) x princess reims (NZ) (st reims (NZ))
8
6.7
10/1
T: M Baker and A Forsman
R: R T Elliot (54.5)
10/1
3f dalghar (FR) x catalina lady (NZ) (flying spur (AUS))
Race 5 - Nzb Insurance (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:39.24
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (58)
11/1
4m duporth (AUS) x silk pins (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Almighty Gold,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/2
T: M Baker and A Forsman
R: T N Harris (58.5)
13/2
4m zed (NZ) x adriatico (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.8
15/2
T: M A Da Cruz
R: A C Goindasamy (56)
15/2
4
2.1
5/4F
T: J W Richards
R: O P Bosson (59)
5/4F
4m savabeel (AUS) x now the world (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.4
16/1
T: G Richardson and G Parker
R: M J McNab (58)
16/1
4m swiss ace (AUS) x miscellanea (AUS) (vettori (IRE))
6
2.9
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
20/1
4m cape blanco (IRE) x inshelucky (NZ) (volksraad (GB))
7
3
11/2
T: M Baker and A Forsman
R: L G Innes (57.5)
11/2
3f darci brahma (NZ) x red magnolia (NZ) (red ransom (USA))
8
5.4
11/2
T: R James and R Wellwood
R: R T Elliot (57.5)
11/2
Race 6 - Comag Ltd Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.75
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (58.5)
5/4F
4g foxwedge (AUS) x true malt (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Gutsy,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.3
9/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58.5)
9/1
4g pour moi (IRE) x the mighty lions (NZ) (grosvenor (NZ))
3
2.4
20/1
T: R C Lang
R: Jake Bayliss (58)
20/1
3g bachelor duke (USA) x fleet action (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
2.9
5/1
T: N W Tiley
R: O P Bosson (58)
5/1
3g pins (AUS) x nordic dancer (NZ) (generous (IRE))
5
3.9
25/1
T: M A Da Cruz
R: M Hashizume (54.5)
25/1
6
4.9
30/1
T: Tanya Donaldson
R: V A Colgan (56.5)
30/1
5m redwood (GB) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
7
5.6
5/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (56.5)
5/1
4m dalghar (FR) x mrs no name (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
5.7
25/1
T: A W Wright
R: T N Harris (58.5)
25/1
4g playmaker (NZ) x mystic fire (NZ) (colombia (NZ))
9
7.6
10/1
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (58.5)
10/1
4g ocean park (NZ) x winsome (NZ) (housebuster (USA))
10
7.7
50/1
T: Ms D Venn
R: R M Norvall (56.5)
50/1
5m tobique (AUS) x oioio (NZ) (oregon (USA))
11
9.3
60/1
T: J L Revell
R: L H Satherley (56)
60/1
3f he's remarkable (NZ) x acuity (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 7 - Ecolab Ltd (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:10.21
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (55)
9/2
3f snippetson (AUS) x platinum dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Winning siblings: Black Platinum, Gone Platinum,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/4
T: N P Bishara
R: Jake Bayliss (58)
15/4
3f jimmy choux (NZ) x sprites delight (AUS) (kenny's best pal (AUS))
3
1.6
30/1
T: S C Tierney
R: T D Thornton (59)
30/1
4
1.9
5/4F
T: A W Pike
R: L G Innes (58)
5/4F
3f showcasing (GB) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
5
4.4
11/2
T: Jacob McKay
R: N M Abu Bakar (55)
11/2
4g pins (AUS) x dawning (NZ) (danasinga (AUS))
6
7.9
11/1
T: R S Manning
R: A C Goindasamy (55.5)
11/1
6m man of power (AUS) x miss strategy (NZ) (strategic image (AUS))
300
16/1
T: S L Crawford
R: T N Harris (58.5)
16/1
5g longhorn (AUS) x second attempt (AUS) (secret savings (USA))
Race 8 - Fiber Fresh Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:10.52
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (58.5)
9/2
4g darci brahma (NZ) x state circus (GB) (dr fong (USA))
Winning siblings: Brahma Circus, Flying Trapeze, Stately,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
$60,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Upper Bloodstock
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Diamond Lodge
Buyer: Withdrawn
2
1.8
Bruzo (5)
60/1
T: S and E Clotworthy
R: V A Colgan (58)
60/1
3g ego (NZ) x sophia (NZ) (spectatorial (AUS))
3
2.6
7/4F
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (56.5)
7/4F
4
4.1
8/1
T: M and K Murdoch
R: S M McKay (56)
8/1
3f swiss ace (AUS) x trojan lass (AUS) (helissio (FR))
5
4.3
60/1
T: T and M Carter
R: Jake Bayliss (58.5)
60/1
4g cape blanco (IRE) x irish dream (NZ) (savabeel (AUS))
6
4.4
Michiko (11)
100/1
T: Ms M Saunders
R: T Yanagida (53.5)
100/1
5m makfi (GB) x voli court (NZ) (volksraad (GB))
7
5.2
7/2
T: S B Marsh
R: S T Collett (56.5)
7/2
8
8.5
15/2
T: A W Pike
R: L G Innes (58.5)
15/2
5g northern meteor (AUS) x fairytale dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
8.9
30/1
T: S T Wenn
R: L H Satherley (56.5)
30/1
4m swiss ace (AUS) x lucy in disguise (NZ) (elusive city (USA))
10
12.2
Arrivo (6)
8/1
T: Ms J Entwisle
R: T D Thornton (56.5)
8/1
5m captain rio (GB) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
11
30.8
40/1
T: J J Steffert
R: C E Lammas (58.5)
40/1
4g alamosa (NZ) x monashees (AUS) (woodman (USA))
* Nick figures are for Australasia.