Breednet Results

TE RAPA - Saturday, December 10

Race 1 - New World Te Rapa (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:22.11
Prizemoney: $30,000
1
3/3
T: D G Greene
R: K A McCulloch (56.5)
3/3
4m roc de cambes (NZ) x arthena (NZ) (desert sun (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/5
T: C R McCarroll
R: S R Weatherley (56.5)
6/5
4m perfectly ready (AUS) x donaquillo (NZ) (don eduardo (NZ))
3
1.2
4/4
T: A W Pike
R: V A Colgan (59)
4/4
4g sir percy (GB) x ledahead (NZ) (jugalug (NZ))
4
2.5
5/6
T: Ms M and K Murdoch
R: C E Lammas (58.5)
5/6
4g makfi (GB) x fashionable lass (AUS) (carnegie (IRE))
5
6.8
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (56.5)
1/1F
3f makfi (GB) x imposingly (AUS) (zabeel (NZ))
6
8.4
2/2
T: F T Ritchie
R: M T Coleman (57)
2/2
4m darci brahma (NZ) x obsession (NZ) (bachelor duke (USA))
7
8.8
I Paco (5)
7/7
T: T and M Carter
R: M Cameron (57.5)
7/7
4g paco boy (IRE) x ididntdoit (NZ) (no excuse needed (GB))
8
12.1
9/9
T: R R Manning
R: Z Nor Azman (56.5)
9/9
4g cecconi (AUS) x arduous (NZ) (mohamed abdu (IRE))
9
14.2
11/11
T: C J Wood
R: M D Hills (56.5)
11/11
7g ferocity (AUS) x medrano (AUS) (general nediym (AUS))
10
14.4
10/10
T: Ms D Waddell
R: S C Spratt (56)
10/10
6m shinko king (IRE) x black anna (NZ) (centaine (AUS))
11
14.7
8/8
T: C J Wood
R: V E Gatu (54.5)
8/8
4g tiger prawn (SAF) x volcanello (AUS) (royal academy (USA))
12
19.4
12/12
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53)
12/12
5m duelled (AUS) x no name for a lady (AUS) (secret savings (USA))
13
20.8
13/13
T: P A Coutts
R: D Prastiyou (54)
13/13
Race 2 - Wentwood Grange 2yo (1100m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:05.63
Prizemoney: $30,000
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (55)
1/1F
2f nicconi (AUS) x caesour's promise (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Fast Pace,
This nick: 11 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/3
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (55)
3/3
2f iffraaj (GB) x regal thrills (AUS) (royal academy (USA))
3
0.5
2/2
T: P, D Williams and P Richards
R: M R Du Plessis (57)
2/2
2c jimmy choux (NZ) x in the midnight (AUS) (quest for fame (GB))
4
2.3
7/8
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (55)
7/8
5
2.8
8/7
T: R A James
R: V A Colgan (57)
8/7
2c power (GB) x java silk (AUS) (kashani (USA))
6
3.6
6/6
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
6/6
2f iffraaj (GB) x tristavel (NZ) (don tristram (NZ))
7
3.7
Kapoor (7)
5/5
T: J W Bell
R: S T Collett (55)
5/5
2f reliable man (GB) x supastar (NZ) (gold brose (AUS))
8
4.6
9/9
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (55)
9/9
2f showcasing (GB) x carnegie belle (NZ) (carnegie (IRE))
9
5.5
4/4
T: S F Ritchie
R: D S Johnson (55)
4/4
2f alamosa (NZ) x adalia (NZ) (lucky unicorn (AUS))
Race 3 - L Schollum & Jones (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(4) Time: 1:09.94
Prizemoney: $30,000
1
6/6
T: G N Richardson
R: S M McKay (54)
6/6
5m fast 'n' famous (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: Jimato, Karavali, Sir Nate, Uncle Kenneth,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/4
T: A W Pike
R: L G Innes (54.5)
4/4
5m northern meteor (AUS) x bahira (NZ) (volksraad (GB))
3
2.2
2/1
T: S F Ritchie
R: D S Johnson (54)
2/1
4
2.4
3/3
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (55.5)
3/3
5m o'reilly (NZ) x legs (NZ) (pins (AUS))
5
4.9
1/2F
T: S B Marsh
R: O P Bosson (60)
1/2F
6
5.3
5/5
T: S B Marsh
R: K H Marzuki (58)
5/5
8g pins (AUS) x burnzees magic (NZ) (kinjite (NZ))
7
6
8/8
T: F T Ritchie
R: S R Weatherley (54.5)
8/8
6m fast 'n' famous (AUS) x madhuri dixit (NZ) (famous star (GB))
8
6.5
7/7
T: S D Cole
R: D Prastiyou (55)
7/7
6g domesday (AUS) x polaris (AUS) (monashee mountain (USA))
9
21.2
9/9
T: A and J Teague
R: R T Elliot (52)
9/9
Race 4 - Lodge Real Estate (Bm85) (1600m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(4) Time: 1:35.17
Prizemoney: $30,000
1
Skyweka (11)
2/2
T: A W Pike
R: D S Johnson (55)
2/2
5m pentire (GB) x blue hope (NZ) (bigstone (IRE))
Winning siblings: Bunker Blues, Furio, Iriodes, Spera,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/3
T: L W Somervell
R: S M McKay (56)
3/3
4g stravinsky (USA) x kapsjoy (NZ) (kaapstad (NZ))
3
2
4/5
T: R A James
R: M R Du Plessis (54)
4/5
4m high chaparral (IRE) x returntosender (AUS) (elusive city (USA))
4
3
1/1F
T: R A James
R: L G Innes (54.5)
1/1F
4g zabeel (NZ) x j'adane (NZ) (danehill (USA))
5
3.2
10/10
T: L W Somervell
R: T D Thornton (58)
10/10
6
3.4
7/6
T: G and D Rogerson
R: S C Spratt (55.5)
7/6
5g tavistock (NZ) x biosphere (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.5
8/4
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (59.5)
8/4
6g savabeel (AUS) x shynzi (USA) (danzig (USA))
8
4.8
Bowie (6)
5/8
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
5/8
4g iffraaj (GB) x vicky (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
5.1
6/7
T: C J Wood
R: M D Hills (56.5)
6/7
4g roc de cambes (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
10
5.5
11/11
T: S Autridge and J Richards
R: J J Fawcett (59.5)
11/11
6g sebring (AUS) x bramble rose (NZ) (shinko king (IRE))
11
6.1
9/9
T: S T Wenn
R: K A McCulloch (57.5)
9/9
12
11.3
12/12
T: N J Allen
R: S T Collett (55.5)
12/12
8m savabeel (AUS) x rosie (NZ) (masterclass (USA))
Race 5 - Dunstan Feeds (Bm75) (2400m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 2:32.82
Prizemoney: $30,000
1
11/11
T: S T Wenn
R: S C Spratt (54.5)
11/11
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/2
T: M H Brooks
R: O P Bosson (57.5)
2/2
5g raise the flag (GB) x star of mulwala (NZ) (seasoned star (AUS))
3
2.6
8/8
T: N P Bishara
R: T Wenn (53)
8/8
5m towkay (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
4
2.9
1/1F
T: A W Pike
R: V A Colgan (58.5)
1/1F
4g more than ready (USA) x danalaga (AUS) (danehill (USA))
5
3.2
3/3
T: P N McKay
R: S M McKay (56)
3/3
4g savabeel (AUS) x clareta (AUS) (pauillac (AUS))
6
3.8
Runway (6)
9/10
T: J R Wheeler
R: K A McCulloch (56.5)
9/10
6m pins (AUS) x double elle (NZ) (generous (IRE))
7
4
4/4
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56)
4/4
4m rip van winkle (IRE) x theatre buff (USA) (theatrical (IRE))
8
4.5
7/7
T: Ben Ropiha
R: D S Johnson (56.5)
7/7
9
5.5
5/5
T: C W Thornton
R: M R Du Plessis (55)
5/5
10
6.1
6/6
T: T F Leahy
R: S R Weatherley (55)
6/6
5g tavistock (NZ) x splash of colour (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
11
22.3
Waja (10)
10/9
T: Ms D Waddell
R: L H Satherley (56)
10/9
5g red giant (USA) x irish nassie (NZ) (nassipour (USA))
Race 6 - J Swap Contractors Sprint (1400m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:22.22
Prizemoney: $50,000
1
2/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
2/2
5m mastercraftsman (IRE) x thee auld hussie (NZ) (spinning world (USA))
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.8
6/5
T: S B Marsh
R: L G Innes (59.5)
6/5
6g pins (AUS) x dancing mistress (NZ) (masterclass (USA))
3
2
1/1F
T: D Logan and C Gibbs
R: O P Bosson (60)
1/1F
5g tavistock (NZ) x alpine (NZ) (zabeel (NZ))
4
3
3/3
T: Ms M and K Murdoch
R: C E Lammas (53.5)
3/3
4m rip van winkle (IRE) x imco main (ITY) (danehill (USA))
5
3.8
7/7
T: A L Tait
R: M D Hills (57.5)
7/7
5g big brown (USA) x cataclopse (AUS) (catbird (AUS))
6
4.3
4/4
T: D Logan and C Gibbs
R: K A McCulloch (53.5)
4/4
5g road to rock (AUS) x dancing daze (NZ) (dance floor (USA))
7
7.7
8/8
T: Ms J Surgenor
R: V A Colgan (57)
8/8
5g fully fledged (NZ) x keshava (NZ) (maroof (USA))
8
8.3
5/6
T: M, M F and M L Rogers
R: S C Spratt (53)
5/6
5m falkirk (NZ) x satonda (NZ) (centaine (AUS))
Race 7 - Waikato Cup (2400m) Gr3
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:30.06
Prizemoney: $100,000
1
1/2F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (53)
1/2F
4m zabeel (NZ) x sabia (FR) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Zeldara,
This nick: 12 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.8
4/5
T: S F Ritchie
R: M T Coleman (53)
4/5
3
2.1
5/4
T: N W Tiley
R: K A McCulloch (55)
5/4
5g shinko king (IRE) x thirst (NZ) (desert sun (GB))
4
3.1
8/8
T: D Logan and C Gibbs
R: C E Lammas (56.5)
8/8
7m darci brahma (NZ) x prefer blondes (USA) (gentlemen (ARG))
5
3.6
3/3
T: A W Pike
R: M R Du Plessis (53)
3/3
6m teofilo (IRE) x ponte vechio (FR) (american post (GB))
6
6.4
10/10
T: J W Bell
R: V A Colgan (59.5)
10/10
8g storm creek (USA) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
7
6.5
9/9
T: S T Wenn
R: S C Spratt (53)
9/9
7g king's chapel (AUS) x turtle beach (AUS) (turtle island (IRE))
8
7.2
2/1
T: A W Pike
R: D S Johnson (55)
2/1
5m pentire (GB) x charmed (NZ) (o'reilly (NZ))
9
10.9
6/6
T: D Logan and C Gibbs
R: O P Bosson (60)
6/6
10
22.8
7/7
T: T and M Cruz
R: L H Satherley (53)
7/7
Race 8 - Cal Isuzu Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:35.35
Prizemoney: $100,000
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (57)
1/1F
4m savabeel (AUS) x forty two below (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 143 runners; 101 winners; 18 SW. Details143 runners; 101 winners; 18 SW. Details
2
0.8
4/5
T: D G Greene
R: K A McCulloch (57)
4/5
4m red giant (USA) x derrydane (NZ) (danehill (USA))
3
1
2/2
T: D G Greene
R: D S Johnson (57)
2/2
5m alamosa (NZ) x songbird (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
2.3
9/9
T: N W Tiley
R: S C Spratt (57)
9/9
6m gold centre (AUS) x o'noyoudont (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.3
5/6
T: Ms M and K Murdoch
R: L G Innes (57)
5/6
6
5.6
6/3
T: K and B Kelso
R: M T Coleman (57)
6/3
5m shamardal (USA) x kaatoon (NZ) (kaapstad (NZ))
7
6.2
3/4
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57)
3/4
8
7.6
10/10
T: M Moroney and P Gerard
R: M Cameron (57)
10/10
4m makfi (GB) x trujillo (USA) (saint ballado (CAN))
9
8.5
7/8
T: P P Mirabelli
R: S T Collett (57)
7/8
10
9.1
11/11
T: G Sanders and D Sweeney
R: M D Hills (57)
11/11
4m shocking (AUS) x komplete klass (NZ) (groom dancer (USA))
11
9.2
8/7
T: P, D Williams and P Richards
R: M R Du Plessis (57)
8/7
5m elusive city (USA) x free form (AUS) (octagonal (NZ))
Race 9 - Pathways Immigration (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 2:13.25
Prizemoney: $30,000
1
13/13
T: S B Marsh
R: C J Grylls (56)
13/13
5m pentire (GB) x fledged (AUS) (bluebird (USA))
Winning siblings: Atiamuri, Fledgling, Fully Fledged,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/11
T: S J McKee
R: A C Schwerin (57)
11/11
4g darci brahma (NZ) x the grin (NZ) (grosvenor (NZ))
3
3.1
2/2
T: N W Tiley
R: O P Bosson (57)
2/2
5m pentire (GB) x danbourne (AUS) (danzero (AUS))
4
3.2
6/6
T: G N Richardson
R: M Cameron (56)
6/6
4m darci brahma (NZ) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
5
3.4
4/5
T: S B Marsh
R: M T Coleman (56.5)
4/5
6
3.7
7/7
T: E and D Browne
R: L G Innes (56.5)
7/7
4m thewayyouare (USA) x tell tale (USA) (capote (USA))
7
3.9
Masu (1)
1/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (60)
1/1F
4g red giant (USA) x tina temple (NZ) (diamond express (NZ))
8
5
Varro (17)
16/15
T: T W Mitchell
R: L H Satherley (57)
16/15
8g spartacus (IRE) x mer de chine (NZ) (almutawakel (GB))
9
5.1
3/3
T: R A James
R: V A Colgan (57.5)
3/3
5g tavistock (NZ) x kilfenora (NZ) (zabeel (NZ))
10
5.5
12/12
T: L W Somervell
R: V E Gatu (55.5)
12/12
4m pentire (GB) x honor bound (NZ) (honor grades (USA))
11
6.4
10/10
T: Ms M and K Murdoch
R: B R Hutton (56.5)
10/10
5g tavistock (NZ) x darcey bussell (NZ) (rhythm (USA))
12
6.7
9/9
T: C P McNab
R: K A McCulloch (56)
9/9
5m thorn park (AUS) x monjarni (NZ) (montjeu (IRE))
13
6.8
8/8
T: J R Wheeler
R: R T Elliot (57.5)
8/8
6g istidaad (USA) x ruff diamond (NZ) (woodborough (USA))
14
6.9
15/16
T: G N Richardson
R: M R Du Plessis (57.5)
15/16
4g shocking (AUS) x mumzahoney (NZ) (magic of sydney (AUS))
15
7.1
5/4
T: J C Collett
R: S T Collett (58)
5/4
5g el hermano (NZ) x kahntinata (NZ) (king delamere (NZ))
16
12.7
14/14
T: G and D Rogerson
R: C E Lammas (55.5)
14/14
5m pins (AUS) x teresa (GB) (darshaan (GB))
* Nick figures are for Australasia.