Breednet Results

TIMARU - Thursday, December 28

Race 1 - Cmwo Breeders Assn Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:11.64
Prizemoney: $10,000
1
11/8
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (57)
11/8
3c jimmy choux (NZ) x cremisi (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Opouri (5)
20/1
T: N F Ridley
R: S T Collett (57)
20/1
3g pour moi (IRE) x zakharova (NZ) (daggers drawn (USA))
3
1.7
11/1
T: Steven Woodsford
R: R T Elliot (55.5)
11/1
4
2.2
10/1
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (56)
10/1
3g reliable man (GB) x lumir (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.5
30/1
T: R and A McKay
R: C A Campbell (53.5)
30/1
4m swiss ace (AUS) x frankish (NZ) (carolingian (AUS))
6
3.1
12/1
T: M P McCann
R: K Mudhoo (56)
12/1
3g sakhee's secret (GB) x grande vitesse (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
7
4.1
5/2F
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55.5)
5/2F
4m iffraaj (GB) x chanson d'amour (AUS) (choisir (AUS))
8
7.4
40/1
T: I C Rogers
R: R Cuneen (58.5)
40/1
5g oratorio (IRE) x pinker sea (AUS) (barathea (IRE))
9
7.8
12/1
T: L M Robinson
R: S L Wynne (57)
12/1
3c jimmy choux (NZ) x satisfaction (NZ) (occidental tourist (USA))
10
8.3
50/1
T: B A Inglis
R: T Jonker (54)
50/1
3g shamoline warrior (AUS) x my ideal (NZ) (istidaad (USA))
11
9.8
60/1
T: Ms F Hurst
R: C R Barnes (56.5)
60/1
5m alamosa (NZ) x oui brigitte (NZ) (paris opera (AUS))
Race 2 - Laurie Howard Memorial Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:10.65
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: N F Ridley
R: S L Wynne (57)
5/4F
3g charge forward (AUS) x mantova (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Man She's Fast, Same Old,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.5
20/1
T: M L Price
R: G A Jogoo (57.5)
20/1
4g swiss ace (AUS) x yankee wharf (AUS) (al maher (AUS))
3
3.8
20/1
T: Andrew Carston
R: R Cuneen (56.5)
20/1
4m per incanto (USA) x chatto creek (NZ) (desert prince (IRE))
4
4.1
8/1
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (55)
8/1
3f commands (AUS) x ara star (AUS) (hussonet (USA))
5
5.1
20/1
T: B S Smith
R: S T Collett (56.5)
20/1
5m ruby's jester (AUS) x esperance (NZ) (housebuster (USA))
6
5.2
6/1
T: Steven Woodsford
R: R T Elliot (54)
6/1
3f iffraaj (GB) x dimondsontheinside (NZ) (istidaad (USA))
7
5.3
20/1
T: L and R Didham
R: J L Morris (55)
20/1
3f no excuse needed (GB) x flirting (NZ) (o'reilly (NZ))
8
5.6
10/1
T: M and M Pitman
R: M Tanaka (57)
10/1
4h dream ahead (USA) x trick shot (AUS) (al maher (AUS))
9
7.3
Croyde (1)
40/1
T: Ms B Middlewood
R: K Mudhoo (57.5)
40/1
6g coats choice (AUS) x o'ruby (NZ) (o'reilly (NZ))
10
7.7
5/1F
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (56.5)
5/1F
4m iffraaj (GB) x speedy kids (AUS) (snippets (AUS))
11
10.4
66/1
T: D B Frye
R: J D Laking (58.5)
66/1
5g raise the flag (GB) x tackit (NZ) (pins (AUS))
Race 3 - C'bury Long Run Roofing (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 1:10.48
Prizemoney: $11,000
1
11/4
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (54.5)
11/4
4g dalghar (FR) x jazzmatazz (NZ) (citidancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
7/1
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (55.5)
7/1
5g keeper (AUS) x xbert (NZ) (bertolini (USA))
3
1.3
5/1
T: Ms T Rae
R: R T Elliot (53)
5/1
5m wanted (AUS) x gypsy frolic (AUS) (bluebird (USA))
4
1.5
3/1F
T: Peter Rudkin
R: S T Collett (54.5)
3/1F
4m beneteau (AUS) x la lune (AUS) (dehere (USA))
5
2
13/2
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (56)
13/2
4g pins (AUS) x smitten kitten (NZ) (volksraad (GB))
6
3.8
9/2
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (57)
9/2
5m keeper (AUS) x celtic rose (NZ) (pins (AUS))
7
5.7
20/1
T: Patrick Collins
R: J L Morris (54)
20/1
6m sufficient (NZ) x beaver (NZ) (kashani (USA))
Race 4 - J. Ballantyne & Co. (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:11.14
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Ms P Robson
R: T Jonker (54)
8/1
5m per incanto (USA) x red carrera (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Miss Serena, Wild Boy,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: L R Beckett
R: C K Kwo (53.5)
9/1
3
0.3
9/4
T: A and M Brown
R: R Cuneen (58)
9/4
4
1.6
20/1
T: Andrew Carston
R: J D Laking (58.5)
20/1
7m pins (AUS) x martini (NZ) (centaine (AUS))
5
2.1
8/1
T: Steven Woodsford
R: S L Wynne (56.5)
8/1
3f bernardini (USA) x beauty leap (NZ) (flying spur (AUS))
6
2.6
10/1
T: L M Robinson
R: J R Lowry (58)
10/1
7m thorn park (AUS) x little jess (NZ) (tuscany flyer (AUS))
7
2.8
40/1
T: N F Ridley
R: H K Bennet (56)
40/1
4g wanted (AUS) x stellafire (NZ) (testa rossa (AUS))
8
2.9
30/1
T: Ms S Cunningham
R: A M Morgan (58)
30/1
5m pins (AUS) x just berceuse (NZ) (oregon (USA))
9
3.7
14/1
T: Michael Daly
R: C A Campbell (55)
14/1
4m snippetson (AUS) x body language (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
3.8
7/2F
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (58)
7/2F
4m smart missile (AUS) x lagonissi (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
3.9
30/1
T: P Harris and K Moore
R: R T Elliot (57.5)
30/1
12
4.8
50/1
T: Aaron Taylor
R: K Mudhoo (56)
50/1
6m perfectly ready (AUS) x evaline (NZ) (van nistelrooy (USA))
Race 5 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:37.66
Prizemoney: $12,000
1
Gloss (11)
8/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (57)
8/1
4m coats choice (AUS) x wella (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Kirkland, Neptune Express, Well Spent,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: B A Inglis
R: S T Collett (57.5)
12/1
3
0.3
14/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57.5)
14/1
4
0.4
30/1
T: Steven Woodsford
R: R T Elliot (57)
30/1
5m iffraaj (GB) x tafelberg (NZ) (kaapstad (NZ))
5
0.9
10/1
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (58)
10/1
4m savabeel (AUS) x brazen (NZ) (o'reilly (NZ))
6
1.5
20/1
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (54.5)
20/1
5m pins (AUS) x rockelle (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
1.9
25/1
T: L M Robinson
R: Ms K Williams (57)
25/1
9m zed (NZ) x paddy's daughter (NZ) (mcginty (NZ))
8
2
10/1
T: K and P Hughes
R: T Jonker (54)
10/1
5m iffraaj (GB) x emerald (NZ) (grosvenor (NZ))
9
2.3
15/2
T: Andrew Carston
R: R Cuneen (57.5)
15/2
5m showcasing (GB) x la buster (NZ) (housebuster (USA))
10
2.6
15/2
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (56.5)
15/2
5m savabeel (AUS) x dandee topwin (AUS) (danewin (AUS))
11
3
7/1F
T: N F Ridley
R: K L Gundowry (59)
7/1F
12
3.4
60/1
T: Michael Daly
R: C A Campbell (55)
60/1
5m paco boy (IRE) x coup de folie (NZ) (prince salieri (AUS))
13
7.5
7/2F
T: N G Wigley
R: S L Wynne (57.5)
7/2F
3f iffraaj (GB) x mystique (NZ) (montjeu (IRE))
Race 6 - Dominator Doors Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:36.58
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: Andrew Carston
R: R Cuneen (56.5)
5/2F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Aboli (2)
13/4
T: Terry Kennedy
R: C W Johnson (58.5)
13/4
4g darci brahma (NZ) x o'ruby (NZ) (o'reilly (NZ))
3
1.4
40/1
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (57.5)
40/1
4g postponed (USA) x ella's lea (NZ) (galileo (IRE))
4
2.2
Macario (15)
40/1
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (55.5)
40/1
5m duelled (AUS) x vivache (NZ) (magic of sydney (AUS))
5
3
12/1
T: D B Frye
R: K L Gundowry (56.5)
12/1
5m howbaddouwantit (USA) x lady colleen (NZ) (northerly native (USA))
6
3.4
20/1
T: Ms P Robson
R: L Callaway (56.5)
20/1
7
3.6
11/1
T: P E Gray
R: S L Wynne (56.5)
11/1
4m nadeem (AUS) x free form (AUS) (octagonal (NZ))
8
3.8
13/4
T: T Charles and P Corbett
R: T Jonker (55.5)
13/4
4g sepoy (AUS) x alessandra (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
7.5
50/1
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (58.5)
50/1
5g raise the flag (GB) x vital satin (NZ) (yamanin vital (NZ))
10
9.6
25/1
T: Ms P Robson
R: G A Jogoo (57.5)
25/1
6g d'cash (AUS) x what a feeling (NZ) (kingfisher mill (USA))
11
11.5
30/1
T: Peter Rudkin
R: Bb Hong (54.5)
30/1
4g per incanto (USA) x sivocci (AUS) (testa rossa (AUS))
12
11.8
25/1
T: Ms S Clark
R: Ms K Williams (58.5)
25/1
6g pentire (GB) x insistant (NZ) (mr. mcginty (NZ))
13
20
Nakuru (3)
40/1
T: Andrew Carston
R: J D Laking (58.5)
40/1
5g don eduardo (NZ) x sonatina (NZ) (grosvenor (NZ))
14
22.6
50/1
T: M J Osborne
R: S T Collett (58.5)
50/1
4g zacinto (GB) x maybe moet (NZ) (maroof (USA))
Race 7 - Timaru Cup (1600m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:35.97
Prizemoney: $50,000
1
10/1
T: Ms T Rae
R: M Tanaka (53)
10/1
6g darci brahma (NZ) x lucky be lucky (USA) (storm cat (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/2
T: L M Robinson
R: S L Wynne (53)
9/2
3
1.3
8/1
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (60)
8/1
9g gallant guru (AUS) x lady vital (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
1.6
5/1F
T: S Autridge and J Richards
R: S T Collett (53)
5/1F
5
2.6
13/8
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (56.5)
13/8
5g al maher (AUS) x dance hit (NZ) (tights (USA))
6
2.7
Coulee (3)
16/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (55.5)
16/1
6m gallant guru (AUS) x cherry creek (AUS) (monashee mountain (USA))
7
2.8
10/1
T: Ms T Rae
R: R T Elliot (53)
10/1
5m alamosa (NZ) x tief (NZ) (viking ruler (AUS))
8
3.4
Spider (8)
12/1
T: Peter Rudkin
R: Ms K Williams (53)
12/1
5g buffalo man (CAN) x arc angel (NZ) (college chapel (GB))
9
6.6
50/1
T: Peter Rudkin
R: J L Morris (53)
50/1
8m faltaat (USA) x sweet caroline (NZ) (lake coniston (IRE))
Race 8 - Laser Electrical Timaru (Bm75) (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 2:11.72
Prizemoney: $11,000
1
9/10
T: S Kennedy and A Furlong
R: J D Laking (57.5)
9/10
Winning siblings: Ataahua Dreamtime,
This nick: 20 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
4.5
Vantaa (2)
7/2
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (58.5)
7/2
6g towkay (AUS) x heureka (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
4.6
30/1
T: K and P Hughes
R: C R Barnes (54)
30/1
6m bahhare (USA) x rushanwin (NZ) (karensky (USA))
4
6.4
6/1F
T: L G Dobbs
R: C K Kwo (52.5)
6/1F
5g sir percy (GB) x little gem (GB) (night shift (USA))
5
6.9
Nancy (9)
30/1
T: K and P Hughes
R: T Jonker (51)
30/1
5m raise the flag (GB) x emerald fire (NZ) (honor grades (USA))
6
10
6/1F
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (57)
6/1F
6m zabeel (NZ) x villa wanda (GB) (grand lodge (USA))
7
10.8
11/1
T: T Charles and P Corbett
R: S L Wynne (54.5)
11/1
8g one cool cat (USA) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
* Nick figures are for Australasia.