Breednet Results

TUMUT - Saturday, January 18

Race 1 - Sturt Thoroughbreds Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.49 (35.20)
Prizemoney: $12,000
1
15/4F
T: P J Korn
R: M Travers (59)
15/4F
4g Congrats (USA) x Danasierra (Danehill (USA))
2
1.0
4/1
T: Robert Anderson
R: G Castillo (59)
4/1
7g Star Witness x Effortless (Al Maher )
3
1.5
Jolien (7)
30/1
T: Richard Coulton
R: M Heagney (57)
30/1
4m Redente x Now You See Her (Bianconi (USA))
4
2.0
4/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (55.5)
4/1
3f Nicconi x Mrs Menzies (Commands )
5
2.5
12/1
T: D L Boal
R: Josh Richards (57)
12/1
9m Danzero x Gothic Darkness (Comrade (NZ))
6
2.7
16/1
T: Mitchell Beer
R: J Mallyon (55.5)
16/1
7
3.0
10/1
T: Garry Worsnop
R: Ms B Wright (57)
10/1
4g Fast 'n' Famous x Sound Loaded (Lion Heart (USA))
8
3.1
15/2
T: K P Weir
R: Simon Miller (57.5)
15/2
3g Krupt x Mythical Candi (Nadeem )
9
3.8
Cesam (1)
6/1
T: G P Vella
R: Damon Budler (56)
6/1
6g All American x Psyche (Zeditave )
10
11.7
8/1
T: N J Osborne
R: Ellen Hennessy (52.5)
8/1
3f Wandjina x Falqueen (Falbrav (IRE))
Race 2 - Kd Stoneworks Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.22 (37.49)
Prizemoney: $12,000
1
10/1
T: C Heywood
R: Josh Richards (59)
10/1
5g Purrealist x Chafia (Al Maher )
2
0.8
12/1
T: Peter Kirby
R: M Heagney (57)
12/1
5g Beau Chezz x Mini Minor (Esperero (USA))
3
1.1
20/1
T: Mitchell Beer
R: J Mallyon (57)
20/1
5m Via Corone x El Tacino (El Qahira (NZ))
4
2.1
15/4
T: T G Sutherland
R: Ms B Wright (55)
15/4
5g Red Arrow x Take Care (USA) (Gulch (USA))
5
4.2
13/8F
T: K P Weir
R: Simon Miller (57.5)
13/8F
3g Roman Emperor (NZ) x White (Danasinga )
6
4.9
7/1
T: M J Smith
R: Ellen Hennessy (54)
7/1
6m Bon Hoffa x Dignity Lady (Manner Hill )
7
5.6
Zenyasa (10)
10/1
T: R T Waters
R: B Murphy (57)
10/1
4m Eurozone x Vinyasa (Catbird )
8
7.1
14/1
T: Rick Freyer
R: Tyler Schiller (55)
14/1
4m Danerich x Kiera's Charm (Greig (NZ))
9
8.7
7/1
T: S Spackman
R: J Duffy (57)
7/1
4g Shrapnel x Miss Chris (Half Hennessy )
Race 3 - Club Tumut Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:23.94 (35.76)
Prizemoney: $12,000
1
15/2
T: Ms M Russell
R: M Heagney (54.5)
15/2
7g Tickets x Beaut Song (Bureaucracy (NZ))
2
2.0
13/4
T: Rick Freyer
R: Josh Richards (54)
13/4
2016 MM Gold Coast Yearling Sale
$190,000
Vendor: Newgate Farm Scone NSW
Buyer: McEvoy Mitchell Racing P/L
3
2.2
Bezos (1)
11/4
T: Mitchell Beer
R: Ellen Hennessy (59.5)
11/4
4g Written Tycoon x Munchie (Snippets )
4
2.8
20/1
T: T G Sutherland
R: Tyler Schiller (52)
20/1
4m Al Maher x Shy Date (Dexter (GB))
5
3.0
2/1F
T: Geoffrey Crothers
R: Ms A Masters (54)
2/1F
8g Aussie Rules (USA) x Magill Road (Brocco (USA))
6
4.5
80/1
T: Ms D Prest
R: Chelsea Ings (54)
80/1
6m Bon Hoffa x Felicitous (USA) (Mtoto (GB))
7
5.1
12/1
T: R W Green
R: Ms T Jeffries (62.5)
12/1
5g High Chaparral (IRE) x Miss Stone (Rory's Jester )
8
5.2
20/1
T: P J Korn
R: Ms B Wright (53)
20/1
8m Red Element x Extension Of Life (Flying Spur )
9
5.9
30/1
T: Ms W Baker
R: M Travers (54.5)
30/1
8m Ready's Image (USA) x Sky Academy (Royal Academy (USA))
10
10.8
16/1
T: Russell Osborne
R: B P Ward (54)
16/1
6m God's Own x Sacagawea (Devaraja (NZ))
Race 4 - Ray White Tumut Mile (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.19 (37.16)
Prizemoney: $15,000
1
8/1
T: G P Vella
R: R Bensley (55.5)
8/1
5g High Chaparral (IRE) x Alzira (NZ) (Bertolini (USA))
Winning siblings: Medalza, Orezira, Orion,
2
1.8
11/2
T: T G Sutherland
R: B Murphy (54)
11/2
3
3.1
30/1
T: K P Weir
R: Simon Miller (54.5)
30/1
5g Zoffany (IRE) x Bold Shift (Night Shift (USA))
4
4.2
15/4
T: Todd Smart
R: Damon Budler (58)
15/4
8g High Chaparral (IRE) x Grand Opening (IRE) (Desert King (IRE))
5
4.3
10/9F
T: N J Olive
R: B P Ward (59.5)
10/9F
6
7.1
14/1
T: Ms T Bateup
R: Josh Richards (54)
14/1
5m Stryker x Adequate (Encosta De Lago )
99
0.0
14/1
T: N J Olive
R: M Heagney (59)
14/1
99
0.0
10/1
T: Rick Freyer
R: Tyler Schiller (52)
10/1
7g Big Brown (USA) x Vignor (Flying Spur )
Race 5 - Garry Gillespie Constr. Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:11.26 (35.28)
Prizemoney: $12,000
1
7/1
T: Martin Stein
R: B P Ward (55.5)
7/1
4m Duporth x Holy Duck (Commands )
2
1.5
5/4F
T: Craig Weeding
R: J Duffy (55)
5/4F
6g Star Witness x Coast City (Carnegie (IRE))
3
3.0
4/1
T: Todd Smart
R: Simon Miller (55.5)
4/1
5m Teofilo (IRE) x Accademia (Royal Academy (USA))
4
4.1
9/2
T: Rick Freyer
R: Josh Richards (59)
9/2
5g Reset x Simply Boogie (NZ) (Johar (USA))
5
5.5
12/1
T: T G Sutherland
R: Ms B Wright (53)
12/1
4g Dream Ahead (USA) x Supamach (IRE) (Machiavellian (USA))
6
7.4
60/1
T: Ms D Prest
R: Chelsea Ings (54)
60/1
8m Enemy Of Average x Guaracha (Noverre (USA))
7
9.7
8/1
T: R T Waters
R: B Murphy (57)
8/1
5g Written Tycoon x True Seduction (Bellotto (USA))
8
11.4
14/1
T: Fiona Schneiders
R: Tyler Schiller (53.5)
14/1
4m Buriton (NZ) x Miss Firefly (Fantastic Light (USA))
Race 6 - Tumut Toyota (Bm50) (1000m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 0:56.77 (34.96)
Prizemoney: $12,000
1
7/2
T: M D Kelley
R: Damon Budler (60)
7/2
7m Wanted x Discretionary (Hurricane Sky )
Winning siblings: Hurricane Rock, Magnusificent,
2
1.5
8/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (59.5)
8/1
8g Dane Shadow x Explicit Vixen (General Nediym )
3
1.6
16/1
T: M D Kelley
R: Ellen Hennessy (56)
16/1
4
1.8
11/1
T: K P Weir
R: Simon Miller (60.5)
11/1
6g Foxwedge x Trumps (Catrail (USA))
5
1.9
20/1
T: R W Green
R: Ms T Jeffries (57)
20/1
7g Al Samer x Classy Miss (Snippets )
6
3.7
11/1
T: Russell Osborne
R: B P Ward (62)
11/1
5g Hillman x Lim's Falcon (Fasliyev (USA))
7
3.9
7/2
T: Doug Gorrel
R: Heni Ede (58.5)
7/2
8
4.5
Cooper (12)
14/1
T: S Spackman
R: J Duffy (58)
14/1
4g Strada x Iron Maid (Marechal )
9
11.6
3/1F
T: A Newing
R: M Travers (60)
3/1F
4g All Too Hard x Galapagos Girl (Dehere (USA))
10
23.5
11/1
T: Rick Freyer
R: Josh Richards (61)
11/1
6g Anacheeva x Mai Be Invincible (Invincible Spirit (IRE))