Breednet Results

NEWCASTLE - Saturday, May 1

Race 1 - Pivotal Business Systems (C1) (2350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:30.20 (34.61)
Prizemoney: $35,000
1
15/8
T: G D Hickman
R: A Gibbons (59)
15/8
4g dundeel (NZ) x allaboutus (AUS) (arena (AUS))
Winning siblings: All About Magic, Chapelis,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/4F
T: Matthew Smith
R: Ashley Morgan (59)
5/4F
4g rubick (AUS) x sworn to secrecy (NZ) (keeper (AUS))
3
0.6
20/1
T: Jay Hopkins
R: Jean Van Overmeire (57)
20/1
4m olympic glory (IRE) x permeate (GB) (rail link (GB))
4
1.8
12/1
T: Brad Widdup
R: A B Collett (55)
12/1
4m arlington (AUS) x itsahit (AUS) (pure theatre (AUS))
5
3.3
11/1
T: S J Hodge
R: D Mc Lellan (57)
11/1
5m good journey (USA) x north fork (AUS) (umatilla (NZ))
6
7.8
11/2
T: N J Olive
R: J Penza (55)
11/2
5m star witness (AUS) x dark star (AUS) (scenic (IRE))
7
22.3
30/1
T: Ms J Shapter
R: B Griffiths (56)
30/1
3g spirit of boom (AUS) x pheebles (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Start At Bottlemart (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:12.13 (33.59)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: Brad Widdup
R: A B Collett (60.5)
6/1
4m all too hard (AUS) x night war (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 19 runners; 12 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: Ms K Buchanan
R: D Mc Lellan (58)
7/4F
3f press statement (AUS) x amberino (AUS) (perugino (USA))
3
0.4
Kariba (4)
9/2
T: C E Conners
R: Jean Van Overmeire (58.5)
9/2
4m delago deluxe (AUS) x create (AUS) (shamardal (USA))
4
2.5
2/1
T: Andrew Robinson
R: A Gibbons (59.5)
2/1
5m reward for effort (AUS) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
5
3
Oksal (1)
8/1
T: Blake Ryan
R: J Ford (61)
8/1
5m denman (AUS) x flying hope (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Banktech Cashconnect Atm Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.89 (34.00)
Prizemoney: $35,000
1
Osamu (6)
1/7F
T: Annabel Neasham
R: R Hutchings (59)
1/7F
3g exceed and excel (AUS) x written dash (AUS) (written tycoon (AUS))
Winning siblings: Potentia,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
14/1
T: Tim McIntosh
R: Ms M Weir (59)
14/1
5g shrapnel (AUS) x swift gift (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.9
6/1
T: D Lane
R: Jean Van Overmeire (59)
6/1
4
4.8
80/1
T: Jeremy Smith
R: B Griffiths (57.5)
80/1
3g nicconi (AUS) x salonika (AUS) (galileo (IRE))
5
5.9
40/1
T: M P Quinn
R: C Lever (56.5)
40/1
6
12
80/1
T: S J Hodge
R: Matthew Palmer (59)
80/1
4g arlington (AUS) x tree fern (AUS) (dubleo (USA))
Race 4 - XXXX Gold Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.31 (32.92)
Prizemoney: $35,000
1
6/4
T: Lee & Cherie Curtis
R: J Ford (56)
6/4
3f time for war (AUS) x finally (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Military Bay,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/8F
T: A J Denham
R: A Gibbons (56.5)
11/8F
3
2.3
9/1
T: L J Fairhall
R: Ashley Morgan (56)
9/1
2g street boss (USA) x chinchilla (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
4.1
20/1
T: M S Minervini
R: C Lever (58)
20/1
3f wanted (AUS) x next top model (AUS) (royal academy (USA))
5
4.8
80/1
T: P H Bloomfield
R: Jean Van Overmeire (56.5)
80/1
3g time for war (AUS) x cristal beauty (AUS) (royal academy (USA))
6
5.2
7/1
T: P J Eggleston
R: J Penza (56)
7/1
5g onemorenomore (AUS) x tawfiq valley (AUS) (purrealist (AUS))
7
5.7
20/1
T: S J Gleeson
R: Ms M Weir (59)
20/1
3g no nay never (USA) x alli's aria (AUS) (oratorio (IRE))
Race 5 - Red Funnel Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.56 (33.64)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Jean Van Overmeire (58.5)
5/1
3g all too hard (AUS) x more caviar (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 48 runners; 35 winners; 3 SW. Details
2
4.3
7/2
T: P & P Snowden
R: B Griffiths (56.5)
7/2
3g medaglia d'oro (USA) x peggy jean (AUS) (myboycharlie (IRE))
3
4.5
20/1
T: L J Bridge
R: C Reith (57)
20/1
3g not a single doubt (AUS) x zillow (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.6
13/4
T: Brad Widdup
R: J Ford (59)
13/4
4g darci brahma (NZ) x bond street (NZ) (pentire (GB))
5
6.3
5/4F
T: C J Waller
R: L Magorrian (57.5)
5/4F
3g savabeel (AUS) x maxmara (NZ) (o'reilly (NZ))
6
8
20/1
T: J G Sargent
R: J Penza (59)
20/1
3g rock 'n' pop (AUS) x french (NZ) (o'reilly (NZ))
7
9.7
80/1
T: A J Cummings
R: A B Collett (57)
80/1
4g dalghar (FR) x extra celestial (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 6 - Ausure Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.24 (34.55)
Prizemoney: $35,000
1
Fumiko (9)
9/1
T: Ms K Buchanan
R: Ashley Morgan (55.5)
9/1
2f flying artie (AUS) x exceed and excite (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Exceed The Stars,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Alura (1)
10/9F
T: J A O'Shea
R: J Penza (58)
10/9F
3f i am invincible (AUS) x dwindle (AUS) (commands (AUS))
3
3
10/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Jean Van Overmeire (58)
10/1
3f exceed and excel (AUS) x miss hufflepuff (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.2
Wave (7)
7/4
T: L J Bridge
R: C Reith (58)
7/4
3f more than ready (USA) x flying siren (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.7
50/1
T: M S Minervini
R: Ms M Weir (58)
50/1
3f mongolian khan (AUS) x theda bara (NZ) (volksraad (GB))
6
5.4
20/1
T: D Lane
R: L Magorrian (58)
20/1
3f epaulette (AUS) x oakfield pearl (AUS) (viscount (AUS))
7
5.7
20/1
T: P & P Snowden
R: A B Collett (55.5)
20/1
2f american pharoah (USA) x miracles of life (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
8.2
150/1
T: Darryl Roberts
R: B Griffiths (56.5)
150/1
5m bon hoffa (AUS) x cherry tree (AUS) (forest glow (USA))
9
11.9
50/1
T: A M Boyle
R: C Lever (58)
50/1
3f super one (AUS) x chelsey cry (USA) (street cry (IRE))
Race 7 - Dfk Crosbie (Bm68) (1885m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:57.13 (34.29)
Prizemoney: $35,000
1
11/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (55)
11/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/2
T: G M Brown
R: J Ford (59)
15/2
4g zaha (CAN) x royal covet (AUS) (st. covet (AUS))
3
1.3
4/1
T: Paul Messara
R: L Magorrian (57)
4/1
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$150,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Phillip Stokes/Worldwide Bloodstock
4
1.8
16/1
T: M S Minervini
R: Ms M Weir (55)
16/1
5m dalakhani (IRE) x freedom belle (AUS) (royal academy (USA))
5
2.9
11/4F
T: T J Bartley
R: Ms J Taylor (60.5)
11/4F
6
4.5
11/4F
T: Ms K Buchanan
R: B Griffiths (60.5)
11/4F
6g casino prince (AUS) x mondial dame (AUS) (honours list (IRE))
7
6.3
Trescha (10)
60/1
T: T J Bartley
R: A E Denby (55)
60/1
5m albrecht (AUS) x meghalaya (AUS) (amalfi (NZ))
8
8.2
13/2
T: K A Lees
R: C Reith (56)
13/2
5g fiorente (IRE) x testama (FR) (testa rossa (AUS))
9
11.1
30/1
T: J G Sargent
R: J Penza (58)
30/1
4m dundeel (NZ) x shoot fer love (AUS) (ferocity (AUS))
10
15.6
30/1
T: J C Coyle
R: A B Collett (55)
30/1
5m manhattan rain (AUS) x lundi (AUS) (charge forward (AUS))
Race 8 - Impact Building (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.22 (35.02)
Prizemoney: $35,000
1
Ranges (5)
5/1
T: P & P Snowden
R: A B Collett (60.5)
5/1
4g shooting to win (AUS) x i believe (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2F
T: Ms K Waugh
R: B Griffiths (61)
9/2F
4g i am invincible (AUS) x unassailed (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.6
Mercury (10)
8/1
T: Richard Litt
R: J Penza (57.5)
8/1
4g brazen beau (AUS) x jerezana (AUS) (lonhro (AUS))
4
5.5
9/1
T: Brad Widdup
R: J Ford (60.5)
9/1
5
6.4
Edmond (2)
7/1
T: P & P Snowden
R: C Reith (61)
7/1
3g excelebration (IRE) x avec mon ami (NZ) (savabeel (AUS))
6
6.5
9/1
T: Joseph Pride
R: L Magorrian (60)
9/1
5g sepoy (AUS) x cherokee echo (USA) (cherokee run (USA))
7
7.6
7/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (60)
7/1
6g i am invincible (AUS) x agate (NZ) (stratum (AUS))
8
9.9
9/1
T: C E Conners
R: Jean Van Overmeire (57.5)
9/1
9
10.2
60/1
T: Aiden St Vincent
R: Ms R Murray (60)
60/1
10
15.5
30/1
T: Jeremy Smith
R: A E Denby (56.5)
30/1
3g carrara (AUS) x secretta (AUS) (secret savings (USA))
11
16.1
11/2
T: A J Denham
R: R Hutchings (61)
11/2
3c exceed and excel (AUS) x bennetta (AUS) (general nediym (AUS))
* Nick figures are for Australasia.