Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, September 12

Race 1 - Jayco Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.84 (35.82)
Prizemoney: $26,000
1
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
7/2
Winning siblings: Super Swoop,
This nick: 19 runners; 14 winners; 2 SW. Details
2
0.1
8/11F
T: M, W and J Hawkes
R: L Nolen (56)
8/11F
3c Sebring x Black Caviar (Bel Esprit )
3
3.1
13/2
T: Chris Meagher
R: B Melham (56)
13/2
112018 Inglis Australian Weanling Sale
$4,000
Vendor: Bowness Stud, Young
Buyer: P McPhee
4
4.3
25/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ben Thompson (56)
25/1
3c O'Reilly (NZ) x Metropolitan (NZ) (Elusive City (USA))
5
4.5
30/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
30/1
3f Americain (USA) x Northern Cath (Desert King (IRE))
6
7.3
16/1
T: Tony Romeo
R: Jye McNeil (58.5)
16/1
4g Bel Esprit x Shoot The Stars (Entrepreneur (GB))
7
9.3
12/1
T: Ms L Bonella
R: D Oliver (58.5)
12/1
8
9.4
50/1
T: J Dann
R: R McLeod (56.5)
50/1
4m Americain (USA) x Royal Isolt (Royal Academy (USA))
9
10.4
Lisette (13)
30/1
T: Byron Cozamanis
R: Ms L J Meech (54)
30/1
3f Ambidexter x Sacagawea (Devaraja (NZ))
Race 2 - Bet365 Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.07 (35.08)
Prizemoney: $26,000
1
4/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (58)
4/1
3g Hinchinbrook x Danzanta (USA) (King Of Kings (IRE))
Winning siblings: Gittana, Venture Capital,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: Michelle Payne
R: Ms Michelle Payne (58)
11/1
3
4.6
20/1
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (58)
20/1
4
4.9
16/1
T: R E Laing
R: B Melham (58)
16/1
3c Fiorente (IRE) x Signoret (Anabaa (USA))
5
5.0
11/1
T: Ms R Waymouth
R: Ms L J Meech (56)
11/1
3f Lope De Vega (IRE) x All Black Miss (Black Hawk (GB))
6
5.7
8/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (58)
8/1
7
6.2
25/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
25/1
3c Sebring x Stellar Vinia (Redoute's Choice )
8
6.3
100/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58)
100/1
3g Lucas Cranach (GER) x Cross Dancer (Citidancer (IRE))
9
8.1
10/1
T: N A Blackiston
R: D Oliver (58)
10/1
3g Excelebration (IRE) x Magita (Magic Albert )
10
8.4
13/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
13/4F
3f So You Think (NZ) x Gypsy's Best (Redoute's Choice )
11
8.6
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (58)
9/2
3g Pierro x Chinamora (Danehill Dancer (IRE))
12
8.7
16/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
16/1
3g Americain (USA) x Manhattan Treasure (Portland Pirate )
13
12.2
Jenstar (14)
100/1
T: D R Brideoake
R: Ms S Thornton (56)
100/1
Race 3 - Bendigo Mazda (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:37.87 (34.44)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Ms C Alderson
R: Craig Williams (60)
5/1
3f Sizzling x Parnissius (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Judelly,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
5.0
13/4
T: C Maher and D Eustace
R: J Mott (59.5)
13/4
3f Medaglia D'Oro (USA) x Gioe (Hussonet (USA))
3
7.3
13/4
T: Jason Warren
R: Ms L J Meech (59.5)
13/4
3f Unencumbered x Romantic Ballerina (USA) (Giant's Causeway (USA))
4
7.7
15/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (59.5)
15/4
3f The Factor (USA) x Latest Love (Favorite Trick (USA))
5
7.8
40/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (56.5)
40/1
3f Animal Kingdom (USA) x Annie's Logic (Greenwood Lake (USA))
6
8.6
60/1
T: P G Carey
R: R McLeod (58)
60/1
3f Reliable Man (GB) x Visa Lisa (Redoute's Choice )
7
10.8
5/2F
T: D K Weir
R: Regan Bayliss (59)
5/2F
3f Unencumbered x Victory Vein (Mr. Henrysee (USA))
Race 4 - Mawsons (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:37.75 (35.38)
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: Jason Warren
R: B Melham (57)
5/2F
Winning siblings: St Franco,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: P A Preusker
R: Dean Holland (58.5)
8/1
6m Pendragon (NZ) x Maie Casey (GB) (Singspiel (IRE))
3
1.7
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
3/1
4m Fastnet Rock x Most Striking (USA) (Giant's Causeway (USA))
4
3.9
9/2
T: Matthew Cumani
R: M Zahra (57.5)
9/2
4m O'Reilly (NZ) x Knocknacrea (GB) (Green Desert (USA))
5
5.4
20/1
T: Shea Eden
R: Teodore Nugent (59)
20/1
4g Helmet x Zipstream (Distant Music (USA))
6
6.2
Wham (12)
12/1
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (56.5)
12/1
3g Fiorente (IRE) x Mystic Dancer (Starcraft (NZ))
7
6.3
20/1
T: Mitchell Beer
R: John Allen (60.5)
20/1
4g Keep The Faith x Tilly May (Grass Wonder (USA))
8
7.0
8/1
T: Daniel Bowman
R: J Mott (58.5)
8/1
9
9.8
100/1
T: Aaron Peterson
R: Clayton Douglas (59.5)
100/1
6g Authorized (IRE) x Livid (Luskin Star )
10
10.3
40/1
T: C V Kelly
R: H Coffey (58)
40/1
5g Skilled x Look Jonathan (Armidale )
11
10.7
150/1
T: L E Robertson
R: Ms S Thornton (55.5)
150/1
9g Dash For Cash x Denise's Song (Western Symphony (USA))
12
28.7
20/1
T: T Busuttin and N Young
R: Craig Williams (60)
20/1
4g Savabeel x Persian Dynasty (NZ) (O'Reilly (NZ))
Race 5 - The Big Screen Company Hcp-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:24.87 (35.88)
Prizemoney: $25,000
1
7/2
T: D K Weir
R: B Melham (59.5)
7/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
16/1
4g Ocean Park (NZ) x Glamour Puss (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
3
0.2
30/1
T: D K Weir
R: John Allen (59.5)
30/1
6g Shocking x Summer Lot (NZ) (Kingdom Bay (NZ))
4
0.3
6/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (57)
6/1
4m Sebring x Global Balance (Redoute's Choice )
5
0.4
5/2F
T: T Busuttin and N Young
R: M Zahra (57)
5/2F
3g Tavistock (NZ) x Shanro (Lonhro )
6
0.6
Antilia (13)
20/1
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (55)
20/1
7
1.3
13/2
T: Rhiannon Schiffer
R: Ben Thompson (59)
13/2
6g King Of Prussia x No Blushing (Dolphin Street (FR))
8
2.3
11/1
T: Mitchell Freedman
R: Jye McNeil (54.5)
11/1
10
4.6
Wessels (12)
80/1
T: Daniel Bowman
R: Liam Riordan (56.5)
80/1
5g Turffontein x Night Sky Dancer (Danehill Dancer (IRE))
11
4.9
25/1
T: Brent Stanley
R: Ms L J Meech (56.5)
25/1
4m Ocean Park (NZ) x Songfest (Unbridled's Song (USA))
12
7.4
15/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: R McLeod (59)
15/1
4g Starcraft (NZ) x Drawbridge (IRE) (Rainbow Quest (USA))
Race 6 - No Fuss Event Hire (Bm78) (2400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:30.54 (35.48)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
7/4F
5g Nathaniel (IRE) x Steel Princess (IRE) (Danehill (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (58)
6/1
7g Dark Angel (IRE) x Polished Gem (IRE) (Danehill (USA))
3
0.9
10/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (55.5)
10/1
5g Kalanisi (IRE) x Peratus (IRE) (Mujadil (USA))
4
2.6
7/2
T: G Eurell
R: J Mott (58.5)
7/2
5
2.8
10/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
10/1
6
2.9
15/2
T: P A Preusker
R: D Oliver (59.5)
15/2
7
5.1
30/1
T: Shea Eden
R: S Baster (56.5)
30/1
8g Thewayyouare (USA) x Artistry (USA) (Theatrical (IRE))
8
5.6
8/1
T: Robert Kingston
R: D Dunn (55)
8/1
6g Holy Roman Emperor (IRE) x Zaziyra (IRE) (Dalakhani (IRE))
9
8.4
30/1
T: D S Archard
R: Ms L J Meech (54)
30/1
7g Turffontein x Test Zone (Langfuhr (CAN))
10
11.6
150/1
T: Daryn Drust
R: Dean Holland (54)
150/1
5g Delightful Choice x Cavalry Lady (Khamacruz (NZ))
11
23.6
200/1
T: D P Dwyer
R: Tahlia Hope (55.5)
200/1
6g D'Cash x Let's Go Shopping (NZ) (No Excuse Needed (GB))
Race 7 - Fliedners Racing (Bm84) (1000m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 0:58.06 (34.04)
Prizemoney: $30,000
1
5/2
T: D K Weir
R: Jordan Childs (56)
5/2
4h I Am Invincible x Amphritite (Statoblest (IRE))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
40/1
T: Patrick Starr
R: L Nolen (56)
40/1
8g Lonhro x Siwa (GB) (Green Desert (USA))
3
0.6
13/8F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ms L J Meech (54)
13/8F
4m Smart Missile x Coupe (Spinning World (USA))
4
1.0
30/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
30/1
6g Flying Spur x Broadway Harmony (Statue Of Liberty (USA))
5
1.7
20/1
T: K Hann
R: H Coffey (55.5)
20/1
6m Nicconi x Valaana (Woodman (USA))
6
2.1
20/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (56)
20/1
6g Makfi (GB) x Farasha (NZ) (Jeune (GB))
7
2.2
100/1
T: Nathan Hobson
R: Jye McNeil (55.5)
100/1
5g Reward For Effort x Elle's Decree (Red Ransom (USA))
8
2.4
40/1
T: J A McLean
R: M Aitken (55)
40/1
6g Equiano (FR) x Simply Rossa (Testa Rossa )
9
3.7
5/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (57.5)
5/2
4g Denman x Nerrin Twister (Elvstroem )
10
3.8
25/1
T: Andrew Noblet
R: J Bowditch (58)
25/1
5h Written Tycoon x Hello Doctor (Dr Johnson (USA))
11
5.0
40/1
T: P A Healey
R: Lachlan King (52.5)
40/1
6m Keep The Faith x Court Swinging (Rory's Jester )
Race 8 - Wild Plumbing (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:18.36 (34.34)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: Brent Stanley
R: Rose Pearson (59)
8/1
6g Exceed And Excel x Roses 'n' Wine (CAN) (Broken Vow (USA))
Winning siblings: Coonawarra, Hampton Court, Mutamayel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/8F
T: C Maher and D Eustace
R: M Zahra (59.5)
13/8F
4g Savabeel x Ennerdale (GB) (Singspiel (IRE))
3
1.4
5/2
T: G Eurell
R: D Dunn (58.5)
5/2
4g Dash For Cash x Ellexcell (Octagonal (NZ))
4
1.5
11/2
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (59)
11/2
4g Tavistock (NZ) x Surreal (NZ) (Zabeel (NZ))
5
2.2
8/1
T: B C Hearps
R: B Rawiller (61)
8/1
7m Churchill Downs x Go Bendigo (Vettori (IRE))
6
3.2
150/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (61)
150/1
7
3.3
50/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57)
50/1
8
8.3
8/1
T: B J McCarthy
R: J Mott (62)
8/1
6g Artie Schiller (USA) x Divine Princess (General Nediym )
9
8.4
100/1
T: Ms B Schreuder
R: Lachlan King (60)
100/1
7g Arch (USA) x Come Touch The Sun (IRE) (Fusaichi Pegasus (USA))