Breednet Results

CRANBOURNE - Sunday, October 15

Race 1 - Wilson Medic One (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:17.44 (36.12)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (56)
6/1
3f Bel Esprit x Suzebabe (Testa Rossa )
Winning siblings: Pickup The Pieces, Rock The Ring,
2
0.2
15/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (60)
15/2
3g Exceed And Excel x Nediym's Glow (General Nediym )
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$150,000
Vendor: Stonehouse Thoroughbreds, Eddington
Buyer: Target Bloodstock
3
0.6
8/1
T: N A Blackiston
R: Ben Allen (57)
8/1
3f Viking Ruler x Pas De Retraite (Charge Forward )
4
0.7
5/2F
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (59.5)
5/2F
5
0.8
40/1
T: John McArdle
R: D Moor (59.5)
40/1
3g Anacheeva x Sensational Spirit (Invincible Spirit (IRE))
6
1.3
11/4
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (59.5)
11/4
3g Dalakhani (IRE) x Pretty Composed (NZ) (Stravinsky (USA))
7
1.4
Pique (5)
20/1
T: D K Weir
R: D Yendall (59)
20/1
3c Commands x Pirouettes (Danehill Dancer (IRE))
8
1.8
5/1
T: G Eurell
R: D Oliver (59)
5/1
3g Denman x Miss Motown (NZ) (Darci Brahma (NZ))
9
16.8
100/1
T: D C Harrison
R: Jake Bayliss (54)
100/1
3f Moshe x Exelante (Exceed And Excel )
Race 2 - Cranbourne Holden-Hyundai Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.25 (37.46)
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: T Busuttin and N Young
R: Craig Williams (56)
5/2F
3c Jimmy Choux (NZ) x Calypso Miss (NZ) (Elnadim (USA))
Winning siblings: Chev Chelios, Red Peony,
2
1.0
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
9/1
3g Mossman x Darkwood Lodge (Grand Lodge (USA))
3
2.3
12/1
T: Levi Kavanagh
R: D Oliver (56)
12/1
3g O'Reilly (NZ) x Don't Blink (Redoute's Choice )
4
2.4
16/1
T: Glenn Cross
R: N Callow (58.5)
16/1
5g Reward For Effort x Apalachicola (Noalcoholic (FR))
5
2.5
7/2
T: D and B Pearce
R: Beau Mertens (56)
7/2
3c Redoute's Choice x Anadan (Anabaa (USA))
6
2.7
Roar (13)
7/1
T: Robert Hickmott
R: L Nolen (56)
7/1
3c Animal Kingdom (USA) x Line Honours (Hussonet (USA))
7
3.7
16/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Chris Symons (56)
16/1
3c Medaglia D'Oro (USA) x Starfish (Redoute's Choice )
8
7.0
15/1
T: Kasey Keys
R: Dale Smith (56.5)
15/1
9
7.1
25/1
T: Nathan Dunn
R: Brandon Stockdale (58.5)
25/1
4g Bel Esprit x Encapsulate (Encosta De Lago )
10
8.1
150/1
T: M E Templeton
R: Jake Bayliss (58.5)
150/1
4g Star Witness x Rain Shadow (Bianconi (USA))
11
15.1
100/1
T: S C Bottomley
R: Ms S Thornton (55)
100/1
4m Nicconi x Tango Express (Success Express (USA))
12
55.1
13/2
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (56.5)
13/2
4m Helmet x Emilydelago (Encosta De Lago )
Race 3 - Debortoli Wines Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.93 (35.94)
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: S C Bottomley
R: Ms S Thornton (57)
12/1
2
0.5
9/10F
T: Lloyd Kennewell
R: N Callow (56)
9/10F
3c Sebring x Joleur (Bite The Bullet (USA))
3
0.7
9/2
T: M M Laurie
R: L Currie (56)
9/2
4
1.9
10/1
T: Henry Dwyer
R: L Nolen (56)
10/1
3g Ocean Park (NZ) x Dominica (NZ) (Cape Cross (IRE))
5
3.4
11/2
T: A and J Williams
R: Craig Williams (56)
11/2
6
6.2
9/1
T: R E Laing
R: D Oliver (56)
9/1
3c Redoute's Choice x Mightier (Zabeel (NZ))
7
6.3
Tempt (10)
100/1
T: C A Conron
R: Chelsea Hall (54.5)
100/1
3g Congrats (USA) x Mesmerize Me (Al Maher )
8
10.5
150/1
T: Ms C Boyd
R: Nathan Punch (56.5)
150/1
6g Sharkbite x Close Embrace (NZ) (Zabeel (NZ))
9
13.5
150/1
T: F Creamona
R: Rose Pearson (53)
150/1
3f All American x Hyperinflation (Rock Of Gibraltar (IRE))
10
23.5
50/1
T: Peter Ioannou
R: Jake Bayliss (56.5)
50/1
4m Shinzig x I'm Taken (Cape Cross (IRE))
Race 4 - Patterson Cheney Isuzu (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:10.98 (35.84)
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (59.5)
5/4F
4g Helmet x Sleeque (Brief Truce (USA))
2
1.3
2/1
T: D K Weir
R: Ryan Maloney (57.5)
2/1
3g Sepoy x Our Tigress (Tiger Hill (IRE))
3
1.4
8/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (57)
8/1
5m Commands x Ouija (Viscount )
4
1.5
8/1
T: B F Cavanough
R: Damian Lane (55.5)
8/1
4m Sepoy x Donnica (Flying Spur )
5
3.9
12/1
T: S C Bottomley
R: D W Stackhouse (57.5)
12/1
6g Bon Hoffa x Opening Night (Canny Lad )
6
7.7
11/1
T: C W McDonald
R: M J Walker (59)
11/1
4g I Am Invincible x Gemmas Joy (Fasliyev (USA))
Race 5 - Mypunter.Com (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:37.01 (36.34)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: D W Whitworth
R: Jessica Eaton (58.5)
8/1
5g Turffontein x Bad Angel (Court Of Jewels (NZ))
Winning siblings: Dante's Finale,
2
1.0
5/2
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (58)
5/2
4g O'Lonhro x Phil's Ophidian (Golden Snake (USA))
3
1.5
9/2
T: R and S Cameron
R: L Nolen (60)
9/2
7m Primus x Dolphinora (Dolphin Street (FR))
4
2.0
9/4F
T: Michael Hickmott
R: Craig Williams (60.5)
9/4F
5g Shocking x Zelt (Red Ransom (USA))
5
2.4
9/1
T: C W McDonald
R: M J Walker (60)
9/1
5g Starcraft (NZ) x Any Other Day (Redoute's Choice )
6
4.4
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
15/2
4g Authorized (IRE) x Maybe Leica Dane (Nothin' Leica Dane )
7
4.5
20/1
T: S J Webb
R: Michael Poy (56)
20/1
8
10.0
100/1
T: R E Laing
R: Brandon Stockdale (58)
100/1
Race 6 - Frankston Sand Soil (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:25.04 (35.98)
Prizemoney: $30,000
1
Banish (11)
5/2F
T: James Cummings
R: Craig Williams (56.5)
5/2F
3f Lonhro x Meidung (Bernardini (USA))
Winning siblings: Repulse,
3
1.7
16/1
T: Mitchell Beer
R: D W Stackhouse (57)
16/1
4m Bel Esprit x Distant Grace (Distant Music (USA))
4
2.1
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (59)
8/1
4m Darci Brahma (NZ) x Ms Seneca Rock (USA) (Seneca Jones (USA))
5
2.3
11/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (57)
11/1
4m Sebring x Thirty Rock (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
2.4
13/4
T: Lloyd Kennewell
R: N Callow (57)
13/4
4m Street Cry (IRE) x Culminate (NZ) (Elnadim (USA))
7
3.1
11/1
T: Allan Peterson
R: Teodore Nugent (60.5)
11/1
8
3.4
9/1
T: M M Laurie
R: M J Dee (59)
9/1
4m Skilled x Lady Green (Grandera (IRE))
Race 7 - Procon Apache Cat Classic (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:58.24 (34.72)
Prizemoney: $100,000
1
2/1F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (54)
2/1F
7g Rock Of Gibraltar (IRE) x Goldberg (Geiger Counter (USA))
2
0.8
Danuki (8)
8/1
T: C W McDonald
R: M J Walker (54)
8/1
5g Exceed And Excel x Miduki (Snippets )
3
1.0
5/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
5/2
7g War Pass (USA) x Brief Embrace (Irgun (USA))
4
1.1
30/1
T: D C Harrison
R: Jake Bayliss (54)
30/1
7g Falkirk (NZ) x Comb The Seas (NZ) (Prince Salieri )
5
1.8
9/1
T: Patrick Starr
R: D W Stackhouse (54.5)
9/1
7g Lonhro x Siwa (GB) (Green Desert (USA))
6
1.9
20/1
T: J W Price
R: M J Dee (54)
20/1
6m Written Tycoon x Okiato (Flying Spur )
7
2.3
11/2
T: Ms C Alderson
R: Ben Thompson (54.5)
11/2
8
2.4
8/1
T: Dean Krongold
R: Jack Martin (54)
8/1
7g Danbird x Eliza Dream (Desert Sun (GB))
Race 8 - Tab Cranbourne Cup (2025m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:03.92 (37.04)
Prizemoney: $300,000
1
7/2F
T: Charlie Appleby
R: K McEvoy (59)
7/2F
Winning siblings: Good Omen,
2
2.8
16/1
T: J D Sadler
R: Ryan Maloney (55.5)
16/1
6g Al Samer x Beheshta (IRE) (Brief Truce (USA))
3
3.0
30/1
T: Matthew Cumani
R: D Yendall (54)
30/1
6g Galileo (IRE) x Grey Lilas (IRE) (Danehill (USA))
4
4.2
9/1
T: Liam Howley
R: Beau Mertens (54)
9/1
7g Montjeu (IRE) x Mixed Blessing (GB) (Lujain (USA))
5
5.2
Nozomi (9)
11/2
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (54)
11/2
6g Street Cry (IRE) x Rose Of Danehill (Danehill (USA))
6
6.2
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55)
9/2
5g High Chaparral (IRE) x Cherishing (USA) (Johannesburg (USA))
7
8.7
13/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (54)
13/2
6g Manhattan Rain x Lunaspur (Flying Spur )
8
9.9
50/1
T: Brent Stanley
R: M J Walker (54)
50/1
5g High Chaparral (IRE) x La Sangre (Fastnet Rock )
9
10.7
15/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (54)
15/1
4m Lope De Vega (IRE) x Lemon Reef (USA) (Lemon Drop Kid (USA))
10
11.9
6/1
T: M Baker and A Forsman
R: D Oliver (57)
6/1
5m Zabeel (NZ) x Sabia (FR) (Sadler's Wells (USA))
11
12.7
66/1
T: Daniel Bowman
R: Ms N Beriman (54)
66/1
8g Magnus x Luxapal (Kenny's Best Pal )
12
16.9
25/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
25/1
7g Dalakhani (IRE) x Guantana (GER) (Dynaformer (USA))
Race 9 - Zaparas Lawyers (Bm64) (2025m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:06.33 (38.20)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: G Eurell
R: J Mott (57.5)
8/1
5m High Chaparral (IRE) x Petta Gaye (Danehill (USA))
2
0.1
7/2
T: J D Sadler
R: Craig Williams (55)
7/2
3g So You Think (NZ) x Freja (Danehill (USA))
3
0.3
20/1
T: D M Noonan
R: Jye McNeil (58)
20/1
6m Pins x Kind Return (NZ) (Zabeel (NZ))
4
3.3
11/4F
T: Ms A Fulton
R: Damian Lane (57.5)
11/4F
5g Zabeel (NZ) x Parfore (NZ) (Gold Brose )
5
3.4
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (57)
6/1
3g Sebring x Cute Emily (Choisir )
6
3.6
15/1
T: E V Musgrove
R: D Yendall (59)
15/1
7
3.7
9/2
T: Robert Kingston
R: D Oliver (60.5)
9/2
5g Holy Roman Emperor (IRE) x Zaziyra (IRE) (Dalakhani (IRE))
8
4.7
14/1
T: M S Hibbs
R: Jarrod Fry (59.5)
14/1
6g Haradasun x Rock Nymph (Rock Of Gibraltar (IRE))
9
7.4
30/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (56)
30/1
4m Helenus x Cuban Girl (Hemingway (IRE))
10
10.7
30/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (58.5)
30/1
6g Snitzel x Blaze Em (Zabeel (NZ))
11
11.7
100/1
T: R J Caldwell
R: Ms Yoko Ota (54)
100/1
7g Red Ransom (USA) x Blaze Em (Zabeel (NZ))
Race 10 - Hertz (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:23.15 (35.56)
Prizemoney: $30,000
1
15/4
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
15/4
4g Foxwedge x Val De Loire (NZ) (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Melberra Star, Tanjier,
2
2.3
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54.5)
7/2
4m Fastnet Rock x River Serenade (Hurricane Sky )
3
4.1
6/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
6/1
4h Snitzel x Distant Thunder (Distant Music (USA))
4
4.2
5/2F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
5/2F
4g Redwood (GB) x Glory Run (Exceed And Excel )
5
5.2
25/1
T: Nigel Schuuring
R: B Rawiller (57.5)
25/1
6
6.9
12/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (56)
12/1
4m Lonhro x Patpong (Royal Academy (USA))
7
7.0
12/1
T: D K Weir
R: John Allen (56)
12/1
8
9.3
30/1
T: M C Kent
R: Ms S Thornton (58)
30/1
7g Royal Academy (USA) x Lady Peony (Belong To Me (USA))
9
10.5
20/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (57)
20/1
10
10.6
30/1
T: C W McDonald
R: Regan Bayliss (57.5)
30/1
6g High Chaparral (IRE) x Ponte De Lima (Encosta De Lago )