Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, November 11

Race 1 - National Storage Hcp (1110m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:05.70 (34.85)
Prizemoney: $60,000
1
10/1
T: Ms K Doughty
R: J Lloyd (58)
10/1
2g Denmarket x Blue White (Monashee Mountain (USA))
Winning siblings: Blue Collar Boy, Subway Surfer,
2
2.3
7/2F
T: Steven O'Dea
R: B N Stewart (58)
7/2F
2c Domesday x Premeditated (Commands )
3
2.4
15/4
T: J W Zielke
R: L R Dittman (58)
15/4
2c Manhattan Rain x Macedon Lady (Filante (NZ))
4
4.4
6/1
T: S W Kendrick
R: D J Browne (56)
6/1
2f Snitzel x Whiting (Singspiel (IRE))
5
4.6
60/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: G Colless (56)
60/1
6
4.8
20/1
T: Ben Currie
R: M Pegus (58)
20/1
2c Jet Spur x Mishani Shiva (Al Maher )
7
4.9
12/1
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (58)
12/1
8
7.2
16/1
T: Ms H Page
R: M McGillivray (58)
16/1
2g Spirit Of Boom x Tiyatro (Encosta De Lago )
9
7.4
30/1
T: K M Schweida
R: Tiffani Brooker (54)
30/1
10
7.6
6/1
T: Desleigh Forster
R: Adam Sewell (55.5)
6/1
2f Golden Archer x Rosaria (Rory's Jester )
11
8.4
9/1
T: S W Kendrick
R: L V Cassidy (58)
9/1
2c Unencumbered x Tangerine Dream (FR) (Sadler's Wells (USA))
12
8.6
30/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: James Orman (58)
30/1
2g Unencumbered x Aunty Betty (Encounter )
13
20.6
300/1
T: P Duff
R: Emma Ljung (55.5)
300/1
2g Mahisara x Barsha (Redoute's Choice )
Race 2 - Broncos Superstore Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.01 (34.51)
Prizemoney: $60,000
1
5/1
T: Chris Munce
R: J Lloyd (56.5)
5/1
3g Red Dazzler x More Than Sharp (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Red Prince,
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$55,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Boomer Bloodstock Pty Ltd (FBAA)
2
0.8
9/10F
T: T J Gollan
R: J Byrne (58)
9/10F
3f Your Song x Search For Fame (Quest For Fame (GB))
3
1.2
Zukaz (3)
5/1
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57)
5/1
3g I Am Invincible x Zabeeler (Magic Albert )
4
4.7
11/1
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (55)
11/1
3g Smart Missile x Royal Babe (Rory's Jester )
5
5.7
9/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: James Orman (56)
9/1
3f Sidereus x Feline Flyer (Catbird )
6
8.0
16/1
T: P and W Hulbert
R: M Hellyer (55)
16/1
7
8.2
40/1
T: G K Taylor
R: L V Cassidy (57.5)
40/1
3g Seidnazar x Showellen (Show A Heart )
Race 3 - Mark Cotterell Jeweller Hcp-70 (1200m)
Class: Restricted 70 Track: Good(4) Time: 1:10.40 (34.06)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (57)
9/2
5m Reset x Lectures (Arena )
2
0.3
5/1
T: L F Birchley
R: M McGillivray (55)
5/1
3
2.6
20/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (55.5)
20/1
6g Tavistock (NZ) x Wahaha (NZ) (Stravinsky (USA))
4
3.9
20/1
T: G K Taylor
R: G Colless (57)
20/1
5g Husson (ARG) x Morning Glow (Mister C. (USA))
5
4.3
6/1
T: S W Kendrick
R: B N Stewart (57)
6/1
5g Nom Du Jeu (NZ) x Tibouchina (Exceed And Excel )
6
4.4
6/4F
T: Ben Currie
R: M Pegus (55)
6/4F
4m Sequalo x Nothing Compares (Nuclear Freeze (USA))
7
4.5
40/1
T: Garry Smith
R: M Hellyer (56)
40/1
8
5.0
30/1
T: G A Grainger
R: Tiffani Brooker (55.5)
30/1
6g Hidden Dragon x Shalaal (Scenic (IRE))
9
8.5
8/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54)
8/1
4m Jet Spur x Locquacious (Royal Academy (USA))
Race 4 - Construction Skills Qld (Bm75) (2000m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 2:03.85 (35.54)
Prizemoney: $60,000
1
12/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (59)
12/1
6g Medaglia D'Oro (USA) x Belcentra (Bel Esprit )
Winning siblings: Extra, Gongs, Iconista, Mesa, Zocalos,
2
0.2
7/2
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (58)
7/2
5g Zabeel (NZ) x The General's Lady (General Nediym )
3
1.0
9/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (55)
9/1
4g Monaco Consul (NZ) x Atom Angel (NZ) (Defensive Play (USA))
4
1.2
10/1
T: P P Jenkins
R: Tiffani Brooker (56)
10/1
5m Tavistock (NZ) x Sursum Corda (NZ) (Zabeel (NZ))
5
1.3
Anzio (9)
10/1
T: Paul Robbins
R: B N Stewart (56)
10/1
5g Commands x Hosannah (Octagonal (NZ))
6
3.1
16/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (55)
16/1
7
3.3
11/4F
T: M J Dunn
R: J Byrne (57)
11/4F
4g Showcasing (GB) x Valicious (NZ) (Don Eduardo (NZ))
8
4.6
50/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (58.5)
50/1
5g Monaco Consul (NZ) x Haunting Rhythm (Mr. Henrysee (USA))
9
5.0
10/1
T: Daniel Bowen
R: J Lloyd (56.5)
10/1
4m Foxwedge x Sleepy Hollow (Carnegie (IRE))
10
5.2
100/1
T: Ms J Pratten
R: M Hellyer (55.5)
100/1
6m Teranaba x Sarab Miss (Dubai Destination (USA))
11
5.3
16/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (56)
16/1
12
6.1
12/1
T: S J Morrisey
R: J P Morris (58.5)
12/1
5g Shocking x Asshewaqua (Black Hawk (GB))
13
10.4
100/1
T: D A Williams
R: James Orman (54)
100/1
7g Ready's Image (USA) x Daloot (Danehill Dancer (IRE))
14
12.7
Tampere (16)
150/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (54)
150/1
8g Kempinsky x Annotation (Hector Protector (USA))
Race 5 - Epicure Memorable Events-Bm85 (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:09.61 (34.64)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: Michael Costa
R: S Galloway (57)
8/1
5g Hinchinbrook x Storminwinter (USA) (Seattle Slew (USA))
2
0.8
11/1
T: Bjorn Baker
R: D J Browne (63)
11/1
4g Mossman x Chuckle (Danehill (USA))
3
1.3
5/2F
T: A J Edmonds
R: N Tomizawa (55.5)
5/2F
4m Real Saga x Domitilla (Strategic )
4
1.8
11/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (55)
11/1
6g Jet Spur x Perfect Feeling (Spinning World (USA))
5
1.9
20/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (54)
20/1
4m Star Witness x Sister Phenomenon (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
2.3
13/2
T: T J Sears
R: Emma Ljung (57)
13/2
5g Tycoon Ruler x Meg's Ace (Buck's Pride )
7
2.5
12/1
T: L J Hatch
R: B N Stewart (58)
12/1
6g Ferocity x Shezabon (Darbonne (USA))
8
3.8
8/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (57.5)
8/1
4m I Am Invincible x Danrese (Hurricane Sky )
9
4.0
25/1
T: Donald Baker
R: Ms R Ride (51)
25/1
10
5.3
100/1
T: Ben Hull
R: P Hammersley (54)
100/1
6g Domesday x Tonicity (Blazing Sword )
Race 6 - National Storage Locker (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:36.71 (35.05)
Prizemoney: $40,000
1
11/8F
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
11/8F
4m Snitzel x Graphic (Rubiton )
Winning siblings: Graphic Content, Tahnee's Rain,
2
1.8
8/1
T: C J Waller
R: M Cahill (57.5)
8/1
4g Savabeel x Pingus (Falbrav (IRE))
3
2.0
20/1
T: S B Lee
R: B N Stewart (57.5)
20/1
5g Not A Single Doubt x Belzain (Woodman (USA))
4
2.8
10/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: G Colless (57)
10/1
5m Lope De Vega (IRE) x Attic (Zabeel (NZ))
5
3.1
66/1
T: B J Lockwood
R: L V Cassidy (55.5)
66/1
6m God's Own x Mirrant (NZ) (New Trumps (IRE))
6
3.3
14/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
14/1
5m Ekraar (USA) x Repetition (NZ) (Kingdom Bay (NZ))
7
4.1
14/1
T: B J Lockwood
R: M Hellyer (57)
14/1
8
4.3
80/1
T: E J Hayes
R: Tiffani Brooker (55.5)
80/1
9
5.1
10/1
T: Ben Currie
R: M Pegus (55.5)
10/1
5m Rip Van Winkle (IRE) x Sorestan (NZ) (Volksraad (GB))
10
7.4
9/2
T: Darlene Duryea
R: L R Dittman (57.5)
9/2
11
8.2
30/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57.5)
30/1
12
11.5
40/1
T: Kristie Clark-Peoples
R: James Orman (59)
40/1
6g Floral Pegasus x Safety First (Well Protected )
Race 7 - Mark Cotterell Jeweller Hcp-C6 (1110m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:04.40 (33.75)
Prizemoney: $60,000
1
5/2F
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (51.5)
5/2F
4g Per Incanto (USA) x Mazij (General Nediym )
Winning siblings: Kharir, Tamazoj,
2
1.3
8/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
8/1
4g Sequalo x Mountain Of Love (Monashee Mountain (USA))
3
1.5
15/4
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (54)
15/4
4g Falvelon x Stay In Honour (Honours List (IRE))
4
1.7
15/2
T: Chris Anderson
R: J Byrne (55.5)
15/2
4g Commands x My Cara Mia (King's Best (USA))
5
6.2
11/4
T: N P Stephens
R: James Orman (56.5)
11/4
4g Drumbeats x Cradle Rock (Sequalo )
6
7.5
20/1
T: David Vandyke
R: R Fradd (54)
20/1
6m Not A Single Doubt x Military Call (Military Plume (NZ))
7
8.5
30/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (52)
30/1
5m Stratum x Royal Snip (Royal Academy (USA))
8
10.3
Raido (7)
16/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (55)
16/1
6g Husson (ARG) x Misguiding (Royal Academy (USA))
Race 8 - #bronxnation Hcp (1350m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.39 (35.31)
Prizemoney: $60,000
1
5/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (58)
5/1
7g Choisir x Besame Mucho (Encosta De Lago )
2
0.4
6/1
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (54)
6/1
5g Mossman x Endearment (Danehill (USA))
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
$140,000
Vendor: Torryburn Stud, Torryburn
Buyer: Robert Heathcote Racing Pty Limited
3
0.8
Morendi (10)
80/1
T: D J Graham
R: M Cahill (54)
80/1
5g Onemorenomore x Haughty (Viscount )
4
1.2
12/1
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (57.5)
12/1
9g Falvelon x Miss Ivy (NZ) (Gold Brose )
5
1.5
150/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (52.5)
150/1
8g Magnus x Rhythm In The Skye (Arctic Rhythm )
6
1.8
9/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
9/4F
5g Hidden Dragon x Mountain Of Love (Monashee Mountain (USA))
7
2.0
14/1
T: L F Birchley
R: Ms T Harrison (54.5)
14/1
7h Pins x Glamour Puss (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
8
2.3
7/2
T: Ben Currie
R: M Pegus (57.5)
7/2
9
2.7
100/1
T: J E McConachy
R: Zoe White (52)
100/1
7g Hidden Dragon x Northern Friends (Distinctly North (USA))
10
4.0
100/1
T: R L Heathcote
R: Emma Ljung (53)
100/1
7g Savabeel x Call Me Lily (NZ) (Just A Dancer (NZ))
11
6.3
10/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (54)
10/1
6g Lucky Owners (NZ) x Tattyam (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
12
6.5
20/1
T: Lauren Herne
R: Ron Stewart (54)
20/1
8g Zaha (CAN) x Royal Covet (St. Covet )
Race 9 - Www.Brc.Com.Au (Bm75) (1350m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:19.75 (35.40)
Prizemoney: $60,000
1
5/2F
T: R L Heathcote
R: Ms R Ride (55.5)
5/2F
4g Mossman x Hussyanna (Hussonet (USA))
Winning siblings: Brazen Moss, Reneged,
2
0.2
5/2F
T: L F Birchley
R: M McGillivray (56)
5/2F
4g High Chaparral (IRE) x Rubinacci (Johannesburg (USA))
3
2.2
14/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Lloyd (54)
14/1
5m Sebring x Snowfall (End Sweep (USA))
4
3.0
20/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (55)
20/1
4m Pressday x Golden Dove (NZ) (Captain Rio (GB))
5
3.2
20/1
T: Ben Currie
R: Zoe White (58)
20/1
7h Court Command x Gully (Thunder Gulch (USA))
6
3.4
20/1
T: J Wehlow
R: Ashley Butler (59.5)
20/1
6g Kaphero x Secret Scribe (Kingston Rule (USA))
7
4.7
13/4
T: Matthew Dale
R: R Fradd (57.5)
13/4
5m Bradbury's Luck x Dyneclipse (Dynaformer (USA))
8
4.8
100/1
T: Jeffrey Chan
R: L R Dittman (59)
100/1
9g Big Bad Bob (IRE) x Heroine (GB) (Sadler's Wells (USA))
9
5.0
30/1
T: Wayne S Lawson
R: P Hammersley (57)
30/1
6m Jet Spur x De Lago Flash (Encosta De Lago )
10
7.3
60/1
T: S J Morrisey
R: J P Morris (55)
60/1
4g Falkirk (NZ) x Durham Walk (NZ) (Marju (IRE))
11
7.4
100/1
T: P A Smith
R: M Cahill (57)
100/1
6g Nadeem x Karamah (GB) (Unfuwain (USA))
12
8.7
10/1
T: David Vandyke
R: Ms S Lacy (56)
10/1