Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, October 24

Race 1 - Follow @ipswichturfclub Hcp-C4 (1350m)
Class: Class 4 Track: Soft(6) Time: 1:21.06 (35.82)
Prizemoney: $25,000
1
13/2
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (58)
13/2
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4
T: S W Kendrick
R: Jackson Murphy (53)
11/4
4g High Chaparral (IRE) x Isolda (NZ) (Sir Tristram (IRE))
3
0.7
20/1
T: N L Hilton
R: Leslie Tilley (57.5)
20/1
8g Hidden Dragon x Louise Louise (Mendham (GB))
4
4.0
13/2
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (55)
13/2
4g Excelebration (IRE) x Satirical Lady (Giant's Causeway (USA))
5
4.8
7/2
T: T J Sears
R: M Cahill (57.5)
7/2
5g Showcasing (GB) x Silkwood (NZ) (Grosvenor (NZ))
6
5.6
13/8F
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
13/8F
5g Stryker x Free City (NZ) (Street Cry (IRE))
Race 2 - Active Body Conditioning Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:11.44 (35.02)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: David Vandyke
R: J Lloyd (55)
2/1F
3f Spirit Of Boom x Equality (Conatus )
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
4/1
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (56)
4/1
4m Show A Heart x Purfectress (Jet Spur )
3
2.3
5/2
T: L F Birchley
R: J Byrne (56.5)
5/2
3g Pierro x Varenna Miss (Redoute's Choice )
4
4.1
5/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54)
5/1
3f Casino Prince x Wurood (More Than Ready (USA))
5
4.6
25/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (54)
25/1
4m Red Element x Swank (USA) (Stephen Got Even (USA))
6
6.1
30/1
T: N L Hilton
R: Leslie Tilley (57.5)
30/1
4g Publishing x Matuki (My Joy )
7
7.4
20/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (56)
20/1
4m Real Saga x Mishani Aura (Beautiful Crown (USA))
8
8.9
30/1
T: B W Brown
R: M R Du Plessis (59)
30/1
9
9.9
100/1
T: Geoff Hardy
R: Ms T Harrison (54)
100/1
3f Alert (ARG) x Yodalla (Tobougg (IRE))
10
11.9
60/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (56)
60/1
4g Parameter x Kentucky Danseur (Joyeux Danseur (USA))
11
16.2
100/1
T: W P Baker
R: A Spinks (54)
100/1
Race 3 - Cliff Pearce Accounting Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:58.10 (34.18)
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (57)
1/2F
3c Choisir x Mining Tycoon (Redoute's Choice )
Winning siblings: Ruuca,
This nick: 8 runners; 4 winners; 2 SW. Details
112019 Inglis Classic Yearling Sale
$35,000
Vendor: Segenhoe Stud Australia Pty Ltd, Scone
Buyer: Blue Sky Bloodstock (FBAA) / T Edmonds
2
2.0
14/1
T: Gary Doughty
R: M Cahill (55)
14/1
3f Zoustar x Go Again (Husson (ARG))
3
2.5
9/2
T: David Vandyke
R: M Hellyer (57)
9/2
3g Spirit Of Boom x Ossie's Secret (Red Dazzler )
112019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$110,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: John Morrisey
4
5.3
20/1
T: K M Schweida
R: Ms T Harrison (55)
20/1
3f Foxwedge x Call Me Paris (Hotel Grand )
5
5.8
60/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (55)
60/1
6
6.3
30/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (55)
30/1
3f Denman x Cuddlesome (Canny Lad )
7
7.1
8/1
T: Steven O'Dea
R: M R Du Plessis (55)
8/1
3f Longhorn x Factor Fiction (Untouchable )
8
8.6
100/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (52)
100/1
3f Reset x Ambazar (Starcraft (NZ))
9
13.1
30/1
T: Chris Anderson
R: James Orman (57)
30/1
3g I Am Invincible x Lune Rouge (USA) (Malibu Moon (USA))
Race 4 - Somerset Funerals Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:57.86 (34.67)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: T J Sears
R: M Cahill (55)
13/2
3f Show A Heart x Hey Blondie (Royal Academy (USA))
Winning siblings: A'richbrunette, Platinum Euros,
This nick: 21 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.1
15/1
T: Chris Anderson
R: R Wiggins (55)
15/1
3f Shamus Award x Rosekay Heart (Show A Heart )
3
1.4
4/7F
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (57)
4/7F
4
2.4
11/1
T: Ms K Geran
R: G Geran (57)
11/1
3c Spirit Of Boom x Court Bell (Bel Esprit )
5
3.7
15/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Taylor Marshall (53.5)
15/1
3f Drumbeats x Boardwalk Babe (Belong To Me (USA))
6
9.0
14/1
T: K M Schweida
R: Dale Smith (57)
14/1
3g Jet Spur x Mishani Ladyhawke (Show A Heart )
7
11.0
100/1
T: Louise White
R: Corey Bayliss (54)
100/1
3g Zoffany (IRE) x My Zazou (Semipalatinsk (USA))
8
13.5
13/2
T: Desleigh Forster
R: James Orman (57)
13/2
Race 5 - First National R/Estate (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 0:57.99 (34.08)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: A Ross and T Sweeney
R: J Lloyd (60.5)
7/4F
4g Zupaone x Nosteppins (Snippetson )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: R L Lyford
R: M R Du Plessis (58)
20/1
6g Snippetson x Autumn Dash (Dash For Cash )
3
2.0
12/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (57.5)
12/1
5g Hinchinbrook x Opportune (Clay Hero )
4
2.8
3/1
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (60)
3/1
5g Captain Sonador x Lady Leo (Lion Heart (USA))
5
3.8
16/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54.5)
16/1
3g Spirit Of Boom x Areeba Areeba (Victory Note (USA))
6
4.6
11/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (60)
11/1
7
4.8
15/2
T: B and D Guy
R: Clayton Gallagher (56.5)
15/2
5g Toorak Toff x Shoptalk (Flying Spur )
8
7.6
100/1
T: K Hickmott
R: Michael Murphy (56)
100/1
9
7.9
15/4
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58)
15/4
4g Exceed And Excel x Fate Rules (Encosta De Lago )
Race 6 - Stesco Constructions Hcp (C4) (1350m)
Class: Class 4 Track: Soft(5) Time: 1:21.22 (35.19)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: Dale Groves
R: Ms S Bogenhuber (54.5)
8/1
5m Hidden Dragon x Bubbled (Markane )
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/1
T: L G Ross
R: J Lloyd (58)
4/1
5m Red Element x Swank (USA) (Stephen Got Even (USA))
3
3.1
13/4
T: Gary Doughty
R: M Cahill (55)
13/4
4m Jet Spur x Eminence Grise (Sea Road )
4
4.6
2/1F
T: T J Gollan
R: J Byrne (58.5)
2/1F
4m Foxwedge x Miffy (Flying Spur )
5
6.6
12/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (55)
12/1
5m Sepoy x Hidden Wonder (Danzero )
6
11.9
20/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (54)
20/1
8m Power Of Destiny x Kenwest (Al Jaasi )
7
12.3
5/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (53.5)
5/1
Race 7 - Club Services Ipswich Mdn Hcp (1350m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:22.53 (35.99)
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: T J Gollan
R: J Lloyd (55)
13/4
4m Bernardini (USA) x Loch Maryanne (General Nediym )
Winning siblings: Lasting Friendship,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (54)
7/1
3g Hinchinbrook x Ultimate Rock (Tale Of The Cat (USA))
112019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Pepper Tree Farm, Cowra
Buyer: Passed in - $ 30,000
3
1.9
4/1
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (56.5)
4/1
5g So You Think (NZ) x Heretis (Dehere (USA))
4
2.2
16/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (54.5)
16/1
3f Mossman x Creative Chance (Encosta De Lago )
5
3.2
11/4F
T: T J Gollan
R: Dale Smith (56)
11/4F
6
4.2
Tizabee (17)
30/1
T: Ben Ahrens
R: Jackson Murphy (51)
30/1
7m Raheeb x Rica Picante (Canadian Silver (CAN))
7
4.3
13/2
T: S J Morrisey
R: M Cahill (55.5)
13/2
4g Ocean Park (NZ) x Zigalong (NZ) (Danzighill )
8
4.4
30/1
T: M J Lakey
R: J L Taylor (54)
30/1
3f Red Element x Justifier (Catbird )
9
4.5
100/1
T: Darlene Duryea
R: Luke Tarrant (54)
100/1
4m Hinchinbrook x Lily Isabella (NZ) (Anziyan (USA))
10
5.3
25/1
T: B J Dais
R: Corey Bayliss (51)
25/1
5m Trusting x Rock To Rock (Fastnet Rock )
11
6.8
25/1
T: L F Birchley
R: Ms T Harrison (54.5)
25/1
3f Fastnet Rock x El Laoob (USA) (Red Ransom (USA))
12
9.1
100/1
T: Kathleen Gruenefeld
R: Leslie Tilley (59)
100/1
8g Darci Brahma (NZ) x Promethean (NZ) (Grand Lodge (USA))
Race 8 - Learoyd Mini Diggers (Bm65) (1350m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:21.46 (35.46)
Prizemoney: $25,000
1
4/1F
T: K M Schweida
R: James Orman (55.5)
4/1F
4g High Chaparral (IRE) x La Boisselle (Danehill (USA))
This nick: 63 runners; 50 winners; 6 SW. Details
2
0.5
20/1
T: Ben Currie
R: Ryan Maloney (56.5)
20/1
3
1.5
11/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Taylor Marshall (53.5)
11/1
4m Dane Shadow x Ruffino (Bianconi (USA))
4
1.6
8/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (57)
8/1
5m Court Command x Creola (Palace Music (USA))
5
1.8
4/1F
T: Natalie McCall
R: B Pengelly (58)
4/1F
4g Rothesay x Rebelette (Switch In Time (IRE))
6
2.3
11/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
11/1
4m Captain Sonador x Everybodys Talking (Unbridled's Song (USA))
7
4.6
4/1F
T: Chris Anderson
R: J Lloyd (59.5)
4/1F
4g Star Witness x Majeed (Fastnet Rock )
8
5.9
40/1
T: M Callaghan
R: Baylee Nothdurft (56.5)
40/1
9g Free Flyer (IRE) x Jenipen (Son Of Gildoran )
9
6.2
Selfie (11)
25/1
T: Michael Frappell
R: K Yoshida (56)
25/1
8g Tycoon Ruler x Majestic Image (Coronation Day )
10
7.0
30/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (55.5)
30/1
11
9.8
13/2
T: Gary Doughty
R: R Plumb (58.5)
13/2
4g Snitzel x Zedatier (Zeditave )
12
10.6
40/1
T: J A Hanna
R: Ms R Ride (58.5)
40/1
13
11.6
40/1
T: L H Wheeler
R: Michael Murphy (54.5)
40/1
7g Bianconi (USA) x Testajoy (Testa Rossa )
Race 9 - Book Melb Cup Luncheon Hcp-C3 (1200m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:11.32 (34.73)
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56)
9/2
4g I Am Invincible x Orange Marmalade (NZ) (Stravinsky (USA))
This nick: 7 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
1.5
20/1
T: N L Hilton
R: Leslie Tilley (55)
20/1
3
1.7
Amorita (11)
4/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (54)
4/1
3f Foxwedge x Royal Pageant (Royal Academy (USA))
4
1.9
11/2
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (52.5)
11/2
6m Captain Sonador x Updrafts (Dangerous )
5
2.4
11/2
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (56)
11/2
5g Sebring x Private Nancy (Soldier's Tale (USA))
6
4.4
15/8F
T: Matthew Dunn
R: Baylee Nothdurft (56)
15/8F
7
4.9
40/1
T: L D Kelly
R: J L Taylor (54)
40/1
4m Hidden Dragon x Maximum Chance (Jan Murray (USA))
8
7.7
Talapus (16)
150/1
T: K R Kemp
R: Dale Smith (54)
150/1
4m Sebring x De Sweet Soca Song (Encosta De Lago )
9
13.0
9/1
T: Gary Doughty
R: J Lloyd (55.5)
9/1
4g Your Song x Quality Impulse (Elusive Quality (USA))