Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, September 11

Race 1 - Sky Racing Mdn Plate (1666m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:43.83 (36.81)
Prizemoney: $27,500
1
7/1
T: Gary Doughty
R: M Cahill (55.5)
7/1
4m Starmaker x Double Dutch (Snippets )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
Rerun (2)
2/1
T: M A Currie
R: Nicholas Keal (56)
2/1
5g Reset x Fleur De Louis (Desert King (IRE))
3
1.8
7/4F
T: R W Stephenson
R: R Goltz (57.5)
7/4F
4
3.8
20/1
T: B & D Guy
R: J Byrne (55.5)
20/1
4m Pierro x Lilakyn (NZ) (Danehill (USA))
5
6.3
9/2
T: L G Ross
R: Taylor Williams (52.5)
9/2
4m Hidden Dragon x Northern Friends (Distinctly North (USA))
6
7.6
15/2
T: Desleigh Forster
R: Anthony Allen (55)
15/2
3g Mahisara x Fillydelphia (Bianconi (USA))
Race 2 - Sirromet Plate (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:10.33 (34.69)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms S Thornton (55.5)
6/1
5g Exceed And Excel x Preserve (Canny Lad )
This nick: 20 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
0.2
Beacon (5)
6/4F
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (56)
6/4F
5g Lonhro x Luce Del Mare (Fastnet Rock )
3
1.7
9/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
9/2
6g Real Saga x Showy Little Miss (Show A Heart )
4
3.7
16/1
T: L G Ross
R: Ms T Harrison (57)
16/1
5
3.8
13/8
T: K M Schweida
R: James Orman (56)
13/8
4g Your Song x Bay Trixie (General Nediym )
6
6.3
50/1
T: P Duff
R: T K Allan (54)
50/1
4m Sequalo x Knight's Emotion (Sunday Knight )
Race 3 - Carlton Mid Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.39 (35.42)
Prizemoney: $27,500
1
Maslow (5)
11/8F
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (58)
11/8F
4g Lonhro x Tahnee Tango (Grand Lodge (USA))
Winning siblings: Compatriot, Octane Flyer, Worthy Cause,
This nick: 27 runners; 21 winners; 4 SW. Details
2
2.8
40/1
T: Desleigh Forster
R: Anthony Allen (56.5)
40/1
3g Arena x Royal Palm (Desert Sun (GB))
3
3.0
Dench (7)
8/1
T: C W Weston
R: M Cahill (57)
8/1
4m Denman x Princess Wiltons (Fastnet Rock )
4
3.8
11/8F
T: T J Gollan
R: J Byrne (56.5)
11/8F
5
5.1
30/1
T: E W Creighton
R: J Hodge (59)
30/1
6
5.3
Meaner (13)
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Adam Spinks (51)
100/1
6g Sepoy x Marina Lady (USA) (Riverman (USA))
7
5.4
Fizz (10)
11/1
T: T J Gollan
R: Jake Bayliss (56)
11/1
4m Spirit Of Boom x My Name Is Luka (Marauding (NZ))
8
5.8
30/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54)
30/1
4m Eurozone x Woongarra (Viscount )
9
8.8
66/1
T: Glen Baker
R: Brooke Ainsworth (54)
66/1
10
10.1
15/1
T: L F Birchley
R: R Wiggins (58)
15/1
4g Iffraaj (GB) x Glorious Summer (GB) (Dansili (GB))
Race 4 - Schweppes Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.44 (34.75)
Prizemoney: $27,500
1
9/4
T: M J Dunn
R: J Byrne (57)
9/4
3g Bel Esprit x Saluting (Ferocity )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/8F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (57)
11/8F
3g Falvelon x Clouded (Exceed And Excel )
3
3.3
10/1
T: B & D Guy
R: R Fradd (55)
10/1
3f The Factor (USA) x Leelinchin (End Sweep (USA))
4
4.6
14/1
T: T J Gollan
R: Jake Bayliss (57)
14/1
3g Rothesay x Gogoreilly (NZ) (O'Reilly (NZ))
5
4.8
15/2
T: B K Wakefield
R: M Cahill (57)
15/2
6
5.0
9/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (55)
9/1
7
7.5
25/1
T: L F Birchley
R: Jackson Murphy (53)
25/1
3f Mahisara x Primera (Reset )
8
9.5
Somnia (13)
66/1
T: Alan Boyd
R: J Woodhouse (55)
66/1
3f Dreamscape x Lostris (King Of Kings (IRE))
9
9.6
40/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms S Thornton (53)
40/1
3f Top Echelon x Survival Miss (Testafiable )
10
9.8
100/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (55)
100/1
3f Smart Missile x Thunder Belle (Thunder Gulch (USA))
11
10.3
Beaueta (14)
150/1
T: Debra Ainsworth
R: Brooke Ainsworth (55)
150/1
3f Top Echelon x Millyen (Dubleo (USA))
Race 5 - Ray White Ipswich Hcp (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:20.85 (36.54)
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (56.5)
7/4F
5g Pierro x Sorority Girl (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Genetics, Sorority Lass,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (57)
5/2
4g Lonhro x Seaside (Redoute's Choice )
3
1.0
15/4
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (55.5)
15/4
4g I Am Invincible x Kiss 'n Chase (Red Ransom (USA))
4
1.5
30/1
T: A W Doyle
R: Ron Stewart (54)
30/1
5m Commands x Z'honor (NZ) (Zabeel (NZ))
5
2.0
16/1
T: P Duff
R: T K Allan (55.5)
16/1
4g Show A Heart x McFly (Perugino (USA))
6
4.3
8/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54.5)
8/1
7
4.5
8/1
T: R Drysdale
R: Jake Bayliss (55.5)
8/1
6g Dusty Moon x Forever Silver (Forever Regal (CAN))
8
9.3
100/1
T: A Fisher
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
9g Dane Shadow x Te Runga (NZ) (Nassipour (USA))
Race 6 - River 94.9fm Plate (C3) (2150m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 2:15.92 (36.96)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: S W Kendrick
R: Ryan Maloney (56)
6/1
4g Dundeel (NZ) x Patronage (Fusaichi Pegasus (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: B & D Guy
R: J Byrne (57.5)
8/1
5g Animal Kingdom (USA) x Frenchs Forest (French Deputy (USA))
3
2.5
9/2
T: T J Gollan
R: Jake Bayliss (56)
9/2
4g Lucas Cranach (GER) x Unreal Deal (Redoute's Choice )
4
3.0
5/1
T: Ms K Purdy
R: M Cahill (59)
5/1
5
4.8
11/1
T: P P Jenkins
R: Ms T Harrison (57.5)
11/1
6
5.0
6/1
T: T B Thomas
R: Nicholas Keal (56)
6/1
6g Street Cry (IRE) x Gayika (Galileo (IRE))
7
5.2
7/2F
T: Paul Butterworth
R: R Fradd (54)
7/2F
4m Al Maher x Greenwood Echo (Greenwood Lake (USA))
8
5.7
11/2
T: L J Mayfield-Smith
R: James Orman (56)
11/2
5g Monaco Consul (NZ) x Susie Jane (King Of Kings (IRE))
9
7.0
Inkulu (2)
100/1
T: S L Smith
R: R M Goldsbury (59)
100/1
8g Denman x Greeting (Canny Lad )
10
13.0
100/1
T: T N Miller
R: Ms S Thornton (57)
100/1
10g Casino Prince x Garden Centre (Spectrum (IRE))
Race 7 - Queensland Times Hcp (C2) (1666m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:44.35 (35.85)
Prizemoney: $35,000
1
3/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
3/1
4m Rothesay x Virtual Velocity (Galileo (IRE))
Winning siblings: Frosty Rocks, Kitty's Own, Reaper,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Lotza (8)
14/1
T: M G Nolan
R: M R Du Plessis (54)
14/1
4g Rothesay x Pink Pepper (Reset )
3
2.0
40/1
T: Glen Baker
R: Alannah Fancourt (54)
40/1
5m Testa Rossa x Sexy Thing (Mossman )
4
2.1
30/1
T: B J Squair
R: M Cahill (54)
30/1
5m Toorak Toff x Comedy On The Run (Flying Spur )
5
2.2
Coach (2)
8/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (56)
8/1
4g Denman x Patina (Anabaa (USA))
6
3.2
13/2
T: K M Schweida
R: Jake Bayliss (55.5)
13/2
5m Dutch Harry x Tomboy (Murphy's Blu Boy )
7
3.7
10/9F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (59)
10/9F
5g Pierro x Bliss Street (Flying Spur )
8
5.7
100/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (51)
100/1
9
8.2
8/1
T: B S Baldwin
R: R Fradd (54)
8/1
6g Rothesay x Art Gallery (Marju (IRE))
Race 8 - Tab (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:04.09 (34.19)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (58)
5/1
4m Zoustar x Petty Cury (Not A Single Doubt )
Winning siblings: Key Largo,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/8F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms S Thornton (55)
11/8F
3
1.7
Cuzco (3)
5/1
T: P & W Hulbert
R: J Byrne (58)
5/1
4g Hidden Dragon x Quipu (Geiger Counter (USA))
4
1.9
14/1
T: Philip Kimmet
R: J Hodge (55.5)
14/1
7m Dr Doute's x Round Robin (Langfuhr (CAN))
5
5.4
9/2
T: B K Wakefield
R: Jackson Murphy (58.5)
9/2
6
5.7
10/1
T: T J Gollan
R: Jake Bayliss (57)
10/1
4m Smart Missile x Estatuilla (ARG) (Southern Halo (USA))
7
7.7
Dixie (9)
8/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (55)
8/1
5m Foxwedge x Texarcana (More Than Ready (USA))
8
24.0
150/1
T: Faye Hall
R: Hannah Phillips (54)
150/1
6g Raheeb x Husseza (Husson (ARG))
9
24.1
100/1
T: Faye Hall
R: M R Du Plessis (54)
100/1
4g Duporth x Sleigh (Commands )