Breednet Results

MOONEE VALLEY - Friday, November 22

Race 1 - 3 Point Motors Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.66 (36.55)
Prizemoney: $50,000
1
Kusari (7)
5/4F
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (57)
5/4F
3g Epaulette x Latona (GB) (Fantastic Light (USA))
Winning siblings: Lycia, Paximadia, Phaistos,
2
1.5
20/1
T: Anthony Cosgriff
R: John Allen (57)
20/1
3
3.3
Amami (8)
20/1
T: Michael Huglin
R: D W Stackhouse (56.5)
20/1
4m Choisir x Amo Ami Ama (IRE) (Monsun (GER))
4
3.4
40/1
T: Tetyana Furdetska
R: N Callow (58.5)
40/1
5g Skilled x Rubirest (Rubiton )
5
6.2
100/1
T: Jack Laing
R: Ethan Brown (58.5)
100/1
4g Danehill Express x Zaleba (NZ) (Zabeel (NZ))
6
6.3
Tinszel (11)
6/1
T: Henry Dwyer
R: Ben Allen (56.5)
6/1
4m Snitzel x Montwest (NZ) (Montjeu (IRE))
7
6.4
5/1
T: Rachael Cunningham
R: J Maskiell (58.5)
5/1
4g King Of Prussia x Fall In Love (Bianconi (USA))
8
8.4
9/4
T: C J Waller
R: M J Walker (58.5)
9/4
4g Iffraaj (GB) x Jufoon (GB) (Dubawi (IRE))
9
8.7
Skytain (10)
50/1
T: Mark Sues
R: Teodore Nugent (56.5)
50/1
4m Kempinsky x Umatain (Umatilla (NZ))
Race 2 - $99 Summer Membership (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 0:57.97 (34.22)
Prizemoney: $50,000
1
15/4
T: Richard Laming
R: M Aitken (56)
15/4
4g War x Magic Of Melbourne (Johannesburg (USA))
Winning siblings: Melbourne Hero,
2
1.3
Gojazz (10)
80/1
T: S S Cunningham
R: D Dunn (55)
80/1
7g Gonski x Shamrock Jazz (Almurtajaz (NZ))
3
2.8
9/2
T: Bill Papazaharoudakis
R: N Callow (58.5)
9/2
4m Oamaru Force x Two Steps Ahead (GB) (Elmaamul (USA))
4
2.9
6/1
T: Russell Osborne
R: Ethan Brown (59)
6/1
5m Redente x Lady Bureaucrat (Bureaucracy (NZ))
5
3.0
15/2
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (55)
15/2
5m Dream Ahead (USA) x Saltator (Testa Rossa )
6
3.4
3/1
T: Mitchell Beer
R: John Allen (57)
3/1
5m Nicconi x World Guide (NZ) (Defensive Play (USA))
7
4.7
60/1
T: S S Cunningham
R: Lewis German (58)
60/1
7g Gonski x Queen Of Kintyre (Mull Of Kintyre (USA))
8
5.9
11/4F
T: Symon Wilde
R: Craig Williams (59.5)
11/4F
Race 3 - Mla Holdings (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:35.63 (35.84)
Prizemoney: $50,000
1
9/10F
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (58.5)
9/10F
4m Shamus Award x Sovereign Charm (Show A Heart )
Winning siblings: Cosmic Charm,
2
0.1
4/1
T: Richard Cully
R: Lucinda Doodt (56.5)
4/1
5m Darci Brahma (NZ) x Miss Nikki (Strategic )
3
3.6
7/2
T: P G Carey
R: R Mc Leod (57.5)
7/2
5m Pierro x Moonlight Music (Redoute's Choice )
4
4.3
12/1
T: Robert Kingston
R: Jack Martin (57)
12/1
5m Excelebration (IRE) x Vereza (NZ) (Zabeel (NZ))
5
5.1
20/1
T: Jason Warren
R: Thomas Stockdale (55.5)
20/1
6m Choisir x Justine Coup (NZ) (Entrepreneur (GB))
6
5.6
16/1
T: M D Hinton
R: Teodore Nugent (53)
16/1
6m Helmet x Russky Hustler (Hussonet (USA))
7
5.8
100/1
T: D J Laws
R: A Tomita (59)
100/1
6m Artie Schiller (USA) x Tiffany's Best (Soviet Lad (USA))
8
13.8
40/1
T: David & Coral Feek
R: D Dunn (57)
40/1
5m Dash For Cash x Entice (Last Tycoon (IRE))
Race 4 - K Line Group (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:35.63 (36.79)
Prizemoney: $50,000
1
13/8F
T: Mitchell Freedman
R: B Melham (59)
13/8F
4h Artie Schiller (USA) x Dreamwinner (Fusaichi Pegasus (USA))
Winning siblings: Arties Dreamwinner,
2
4.5
9/2
T: Q J Scott
R: Jordan Childs (60.5)
9/2
5g Clangalang x Blackstone Rose (Black Hawk (GB))
3
4.7
30/1
T: Joseph Waldron
R: Patrick Moloney (56.5)
30/1
5m Bernardini (USA) x Miguelita (Danehill (USA))
4
5.1
66/1
T: D T Curran
R: Alana Kelly (55.5)
66/1
7g Stryker x Hello Hello (Prince Echo (IRE))
5
5.3
40/1
T: David & Coral Feek
R: D Dunn (57)
40/1
4g Congrats (USA) x Diamond Cove (Octagonal (NZ))
6
7.0
9/1
T: Robert Hickmott
R: Zac Spain (61)
9/1
6g O'Lonhro x Rustie Bugles (Toy Pindarri (NZ))
7
7.2
13/4
T: G A Osborne
R: Thomas Stockdale (58.5)
13/4
6g O'Reilly (NZ) x Kind Return (NZ) (Zabeel (NZ))
8
7.3
14/1
T: Peter Hardacre
R: Teodore Nugent (57.5)
14/1
9
9.1
9/2
T: M D Moroney
R: M Zahra (58.5)
9/2
4g High Chaparral (IRE) x Runaway Princess (Royal Academy (USA))
Race 5 - Ladbrokes 55sec Challenge-Bm84 (955m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(3) Time: 0:55.13 (34.02)
Prizemoney: $55,000
1
3/1
T: G V Richards
R: Craig Williams (56.5)
3/1
Winning siblings: Burma, Meteor Strike,
2
0.1
7/4F
T: Logan McGill
R: N Rawiller (56.5)
7/4F
5g Written Tycoon x Rate The Choice (Redoute's Choice )
2017 Inglis Premier Yearling Sale
$210,000
Vendor: Woodside Park Stud, Tylden
Buyer: Cameron Cooke Bloodstock / Busuttin Racing
3
1.6
5/1
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (58.5)
5/1
6g Bianconi (USA) x Caffe Francais (Latarmiss (IRE))
4
3.1
7/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: Damien Thornton (55)
7/2
4m Smart Missile x Elite Elle (Shamardal (USA))
5
4.1
Gibbon (8)
40/1
T: B J Goodwin
R: D Dunn (55)
40/1
7g Bon Hoffa x Monkey See (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
4.8
13/2
T: Richard Cully
R: John Allen (59)
13/2
5g Atomic x Mshindaji (Hemingway (IRE))
7
5.8
20/1
T: E Jusufovic
R: Liam Riordan (56.5)
20/1
9g Churchill Downs x Mellocello (Lacryma Cristi (IRE))
Race 6 - Ranvet Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:09.68 (34.73)
Prizemoney: $50,000
1
11/8F
T: T & C McEvoy
R: M Zahra (57.5)
11/8F
3f Wandjina x Patronyme (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Better Than Lego, Sort After, Vidaloca,
2
1.8
Rolls (9)
9/4
T: L Smith
R: Ms L J Meech (56.5)
9/4
3g Anacheeva x Explobo (Success Express (USA))
3
5.3
9/2
T: T Busuttin & N Young
R: N Rawiller (58)
9/2
3c More Than Ready (USA) x Pinova (Fastnet Rock )
4
5.4
40/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (57)
40/1
4m Kuroshio x Dual Spark (Spartacus )
5
6.1
12/1
T: Michelle Payne
R: Dean Holland (57)
12/1
6
8.1
Garbo (6)
20/1
T: Ms J Baker
R: D Dunn (57)
20/1
7
9.8
7/1
T: M A Kavanagh
R: Craig Williams (59)
7/1
3g Eurozone x Fast And Loose (Fastnet Rock )
8
14.6
66/1
T: Daniel Kelly
R: Alana Kelly (55)
66/1
Race 7 - Ladbrokes Odds (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:10.57 (34.53)
Prizemoney: $50,000
1
Somals (4)
2/1F
T: M Ellerton & S Zahra
R: D Dunn (59.5)
2/1F
3f Helmet x Somaly Miss (Al Maher )
Winning siblings: Riel Reward, Samiyomar,
2
0.2
7/2
T: T & C McEvoy
R: L Currie (59)
7/2
3
0.6
30/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (59)
30/1
3f Toronado (IRE) x Pontington (Delago Brom )
4
2.3
13/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (59)
13/2
3f Danerich x Kurotaka (Black Hawk (GB))
5
2.5
40/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58)
40/1
3f Zoustar x Sister Norma (Superior Sateen )
6
4.0
20/1
T: Henry Dwyer
R: Ben Allen (59)
20/1
3f Kuroshio x Latino Goss (NZ) (Captain Rio (GB))
7
4.3
150/1
T: Ms M Lawson
R: Dean Holland (59)
150/1
3f Mulaazem x Silkesong (Commands )
8
5.1
12/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (57)
12/1
9
6.3
100/1
T: J P Salanitri
R: Thomas Stockdale (56)
100/1
3f Casino Prince x Queen's Ransom (Red Ransom (USA))
10
6.8
9/4
T: John McArdle
R: Jordan Childs (59.5)
9/4
3f Canford Cliffs (IRE) x Belaura (Bel Esprit )
Race 8 - Xmas Functions At Valley-Bm78 (2040m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 2:04.95 (36.69)
Prizemoney: $50,000
1
9/4F
T: J & C Meagher
R: Craig Williams (55)
9/4F
4m Shocking x Art Beat (NZ) (Captain Rio (GB))
Winning siblings: Azabeat, Opoho Dreaming,
2
0.1
12/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (58.5)
12/1
3
0.9
Appmat (1)
66/1
T: Ms A Bennett
R: J Maskiell (60.5)
66/1
7g Matsqui x Apaiser (Dieu D'Or )
4
1.0
7/2
T: Travis Doudle
R: D Dunn (60)
7/2
4g Niagara x Guipure (NZ) (Spartacus (IRE))
5
2.8
4/1
T: Lloyd Kennewell
R: Jack Martin (55)
4/1
4g Mahisara x Miss Angelina (Bianconi (USA))
6
3.0
15/2
T: T & C McEvoy
R: L Currie (60)
15/2
7
3.1
5/1
T: T Busuttin & N Young
R: Ms L J Meech (55.5)
5/1
4g Savabeel x Impulsive Dream (Encosta De Lago )
8
3.2
20/1
T: Archie Alexander
R: Michael Poy (58)
20/1
5g Havana Gold (IRE) x Statia (FR) (Anabaa (USA))
9
3.5
30/1
T: Andrew Dale
R: Jye McNeil (56)
30/1
5g Crowded House (GB) x Falvette (Val Royal (FR))
10
5.0
25/1
T: T & K O'Sullivan
R: D W Stackhouse (56)
25/1
11
12.0
50/1
T: Mitchell Freedman
R: Ethan Brown (57)
50/1