Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, January 18

Race 1 - #theraces Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.25 (35.78)
Prizemoney: $40,000
1
6/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (58)
6/4F
3g Dalghar (FR) x Macavelli Miss (Vettori (IRE))
Winning siblings: Danish Rock, Dr Good Habit,
2
0.5
5/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (54.5)
5/1
3
1.3
7/4
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
7/4
3c Fastnet Rock x Star Satire (NZ) (Volksraad (GB))
4
2.5
50/1
T: John Thompson
R: J R Collett (56)
50/1
3g Authorized (IRE) x Never Let Go (Beautiful Crown (USA))
5
2.9
50/1
T: John Thompson
R: J Ford (53)
50/1
3f Fastnet Rock x Distinctly (IRE) (Sadler's Wells (USA))
6
3.8
Arazona (11)
50/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (53)
50/1
7
4.3
Apollo (6)
16/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55.5)
16/1
3g So You Think (NZ) x Crevette (Danehill (USA))
8
5.1
8/1
T: T J Gollan
R: B Shinn (55.5)
8/1
3g Hinchinbrook x Truly Ablaze (Statue Of Liberty (USA))
9
11.4
25/1
T: C J Waller
R: L F Roche (55)
25/1
3f Lope De Vega (IRE) x Imana (Thunder Gulch (USA))
Race 2 - Tab Rewards (Bm67) (1300m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:17.05 (34.38)
Prizemoney: $40,000
1
8/1
T: J A O'Shea
R: K McEvoy (55)
8/1
Winning siblings: Canzonet, Kennedy, Ostentatious, Regenesis,
2
1.0
10/9F
T: A J Cummings
R: B Avdulla (57.5)
10/9F
4m High Chaparral (IRE) x Beauty Watch (Belong To Me (USA))
3
1.2
6/1
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (56)
6/1
4
1.4
Tswalu (7)
4/1
T: David Pfieffer
R: Tim Clark (54.5)
4/1
5
3.6
11/1
T: G Portelli
R: Rachel King (56)
11/1
4m Bel Esprit x Cleopatra's Girl (At Talaq (USA))
6
5.0
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
20/1
4m Redoute's Choice x Diana Cazadora (CHI) (Dushyantor (USA))
7
7.5
8/1
T: C Karakatsanis
R: B McDougall (53.5)
8/1
6m War Pass (USA) x Bella Senora (Lacryma Cristi (IRE))
Race 3 - Vinery (Bm67) (1400m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:23.72 (34.51)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: K A Lees
R: Rachel King (55.5)
11/2
Winning siblings: Exitozo, Timerox,
2
1.5
12/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (53.5)
12/1
3f Sepoy x Hold To Ransom (USA) (Red Ransom (USA))
3
1.8
4/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (54)
4/1
3f Testa Rossa x Worldly (Danasinga )
4
2.1
5/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
5/1
3f Lonhro x Angelic Smile (Dehere (USA))
5
3.0
11/8F
T: G Waterhouse and A Bott
R: T Angland (58)
11/8F
3f Redoute's Choice x Avarice (NZ) (Zabeel (NZ))
6
4.8
8/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
8/1
3f Seventh Reason x Euro Chic (Dehere (USA))
7
4.9
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54)
12/1
8
5.3
20/1
T: Peter Robl
R: K McEvoy (55)
20/1
3f Snitzel x Sweet Ransom (Red Ransom (USA))
9
5.9
100/1
T: J and G Lee
R: J Penza (53)
100/1
3f Oratorio (IRE) x Lady Gulch (Thunder Gulch (USA))
10
8.3
60/1
T: C J Waller
R: L F Roche (53.5)
60/1
3f Sepoy x Hidden Wonder (Danzero )
Race 4 - Tab (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 2:17.42 (35.89)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/2
Winning siblings: Hillersden, Scorpz, She's The One,
2
0.2
3/1
T: C J Waller
R: B Shinn (58.5)
3/1
5g Pins x Rich Return (NZ) (Centaine )
3
0.7
5/2F
T: M C Conners
R: J Parr (59)
5/2F
4g Dylan Thomas (IRE) x Racing Romance (Hussonet (USA))
4
3.6
4/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59.5)
4/1
4g Tavistock (NZ) x Dastaria (NZ) (Stark South (USA))
5
3.9
7/1
T: P M Perry
R: Rachel King (53.5)
7/1
3g Zoffany (IRE) x Centaure (NZ) (Centaine )
6
5.4
Elatus (5)
7/1
T: G A Ryan
R: J Ford (58)
7/1
4g Star Witness x Chrysopelia (Rhythm (USA))
Race 5 - Hyland Race Colours (Bm67) (1000m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 0:57.48 (34.37)
Prizemoney: $40,000
1
15/4
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (56.5)
15/4
4m I Am Invincible x Chirurgo Dame (Flying Spur )
Winning siblings: Bear Chum, Dreaming Of Biscay, Hakwa,
2
0.5
20/1
T: G D Hickman
R: A Adkins (55.5)
20/1
4m Strada x Aubade (Mukaddamah (USA))
3
1.8
7/2
T: B N Molloy
R: M A Cahill (56)
7/2
4m Swiss Ace x Rosenborg (Danehill (USA))
4
2.2
2/1F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (55.5)
2/1F
3f Snitzel x I Believe (Octagonal (NZ))
5
3.4
6/1
T: J A O'Shea
R: J Doyle (59)
6/1
4g Street Cry (IRE) x Come Hither (Redoute's Choice )
6
3.9
Pallino (10)
40/1
T: G R Nickson
R: J Ford (55)
40/1
7
5.4
60/1
T: Paul Theobald
R: Rachel King (52)
60/1
8
6.4
16/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: T Angland (57)
16/1
6g Alert (ARG) x Pursuit Of Speed (Lake Coniston (IRE))
9
6.8
Gadfly (3)
8/1
T: P M Perry
R: Tim Clark (58)
8/1
3g Smart Missile x Distinctive (Falbrav (IRE))
10
10.7
25/1
T: T J Robinson
R: J Penza (53)
25/1
4m Denman x Exceed Expectation (Exceed And Excel )
11
13.3
80/1
T: Richard Litt
R: A Cavallo (57)
80/1
6g Valixir (IRE) x Miss Deal (High Rolling )
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm71) (1400m)
Class: Benchmark 71 Track: Good(3) Time: 1:24.11 (35.85)
Prizemoney: $40,000
1
6/1
T: C E Conners
R: T Angland (58)
6/1
4g Starcraft (NZ) x Dorf Command (Commands )
Winning siblings: Ruler, Secret Sauce,
2
0.5
20/1
T: M R Crockett
R: M A Cahill (59)
20/1
7g Refuse To Bend (IRE) x Aleta (NZ) (Danasinga )
3
1.0
7/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (60)
7/2
4g Snitzel x Miss Alia (NZ) (Zabeel (NZ))
4
1.1
4/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (56)
4/1
5g I Am Invincible x Impressions (Octagonal (NZ))
5
2.2
15/2
T: M, W and J Hawkes
R: J Ford (53)
15/2
3g More Than Ready (USA) x El Pauji (Flying Spur )
6
2.3
3/1F
T: Brooke Somers
R: B Shinn (59)
3/1F
6g Husson (ARG) x Dream Machine (Nothin' Leica Dane )
7
4.9
9/1
T: R L Pearse
R: Tim Clark (55)
9/1
8
6.4
8/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59.5)
8/1
Race 7 - Schweppes (Bm67) (1600m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:38.56 (35.40)
Prizemoney: $40,000
1
11/1
T: R P Northam
R: A Adkins (56.5)
11/1
6g Hussonet (USA) x Sedgewick (Favorite Trick (USA))
Winning siblings: Finnegan's Wake,
2
1.3
3/1
T: John Thompson
R: T Angland (60.5)
3/1
4g Denman x Honorjeu (NZ) (Montjeu (IRE))
3
2.6
10/9F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (58.5)
10/9F
3g Fastnet Rock x Mimi Lebrock (Show A Heart )
4
3.0
15/1
T: A J Cummings
R: J Bowman (61)
15/1
5
3.1
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (58)
20/1
4g Pentire (GB) x Bluegrass (Fasliyev (USA))
6
4.4
25/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (56)
25/1
4g Reward For Effort x Go With The Wind (Song Of Tara (IRE))
7
4.7
13/2
T: M P Byers
R: K McEvoy (56.5)
13/2
6m Youthful Legs (USA) x Evaandeva (Devaraja (NZ))
8
4.8
14/1
T: Richard Litt
R: A Cavallo (57.5)
14/1
7g Ad Valorem (USA) x Rosalba (Encosta De Lago )
9
6.8
20/1
T: C E Ritchie
R: J Innes Jnr (51)
20/1