Breednet Results

ALBANY - Sunday, January 6

Race 1 - Bremer Bay Resort Mdn Plate (1230m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.60 (36.47)
Prizemoney: $14,000
1
2/1F
T: Roy Rogers
R: D Staeck (56.5)
2/1F
3g oratorio (AUS) x petite angel (AUS) (marooned (GB))
Winning siblings: Clueless Angel, Crazy Dreams,
This nick: 18 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2019 MM Perth Yearling Sale Book 2
Vendor: Mungrup Stud Narrikup WA
Buyer: Psd $20000 Res $30000
2
0.8
Horaan (1)
11/4
T: Roy Rogers
R: J Whiting (58)
11/4
4g danehill express (AUS) x bionicle (AUS) (oratorio (AUS))
3
1.2
2/1F
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (56.5)
2/1F
3g war chant (USA) x all class (AUS) (euclase (AUS))
4
2
9/1
T: Samantha Faithfull
R: Natasha Faithfull (56)
9/1
6m fath (USA) x reackou (AUS) (kendel star (AUS))
5
4.5
150/1
T: M K Solly
R: Fiona Bell (58)
150/1
5g musket (AUS) x lively tale (AUS) (soldier's tale (USA))
6
9
11/1
T: G E Hitchcock
R: Alan Kennedy (56)
11/1
7
11
30/1
T: M L Lane
R: P Knuckey (56)
30/1
4m all american (AUS) x lady lavenham (AUS) (blackfriars (AUS))
8
11.5
20/1
T: Roy Rogers
R: Randy Tan (56.5)
20/1
3g ouqba (GB) x no cure (AUS) (fath (USA))
Race 2 - Whale Watch Wa Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:32.05 (35.89)
Prizemoney: $14,000
1
9/4F
T: S J Wolfe
R: P Knuckey (54.5)
9/4F
3f demerit (AUS) x dreamburg (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Dream Passenger, Toscana,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: M L Lane
R: Fiona Bell (54.5)
13/4
3
1.4
20/1
T: P B Hunter
R: Casey Hunter (58)
20/1
4g big brown (USA) x can time (AUS) (danetime (IRE))
4
1.5
Orasky (7)
5/1
T: Roy Rogers
R: Ms L Staples (54.5)
5/1
3f oratorio (AUS) x warshawsky (AUS) (fasliyev (USA))
5
2
7/1
T: J D Jachmann
R: D Staeck (56.5)
7/1
3g frost giant (USA) x miss vinnoire (AUS) (blackfriars (AUS))
6
3.8
30/1
T: J D Jachmann
R: J Whiting (58)
30/1
4g war chant (USA) x ebony buzz (AUS) (blackfriars (AUS))
7
5.5
40/1
T: Ms A Crump
R: Alan Kennedy (58)
40/1
8
6.8
11/4
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (56.5)
11/4
3g oratorio (AUS) x just as beautiful (AUS) (beautiful crown (USA))
9
99
50/1
T: S J Wolfe
R: Natasha Faithfull (56)
50/1
4m denman (AUS) x bengal angel (AUS) (nadeem (AUS))
Race 3 - Albany Stock Feeds Hcp (C2) (1450m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:27.51 (35.42)
Prizemoney: $15,500
1
11/4
T: M L Lane
R: W Pike (58)
11/4
4g hard spun (USA) x miss ducati (AUS) (speed week (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
10/9F
T: S J Wolfe
R: P Knuckey (59.5)
10/9F
4g war chant (USA) x zergo (AUS) (zabeel (NZ))
3
0.4
8/1
T: Roy Rogers
R: D Staeck (57)
8/1
3g frost giant (USA) x classic smile (AUS) (bletchley park (IRE))
4
0.5
9/1
T: D and B Pearce
R: Alan Kennedy (57)
9/1
5m scandal keeper (USA) x tip the angel (AUS) (tip the pro (AUS))
5
0.8
5/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (56.5)
5/1
3g dick turpin (IRE) x ambers (AUS) (blackfriars (AUS))
6
3
60/1
T: J D Jachmann
R: J Whiting (56.5)
60/1
7
8.3
12/1
T: D M Attwell
R: Natasha Faithfull (57)
12/1
Race 4 - Reptile Haven Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:37.63 (36.42)
Prizemoney: $15,500
1
5/4F
T: Roy Rogers
R: Randy Tan (54.5)
5/4F
5m medaglia d'oro (USA) x rock of ages (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Juanito Uvez, Rent A Rock,
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/1
T: S J Wolfe
R: Natasha Faithfull (56)
15/1
4g magic albert (AUS) x cleopatra's party (AUS) (golden snake (USA))
3
4.1
2/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (58.5)
2/1
4g oratorio (AUS) x jay els star (AUS) (mapperley's star (AUS))
4
5.5
9/1
T: Ms H Harding
R: D Staeck (57.5)
9/1
5
6
60/1
T: G S Hughes
R: Ms P Edwards (54)
60/1
6m hala bek (IRE) x lacie (AUS) (oratorio (AUS))
6
7.3
60/1
T: A W McNamara
R: Ms L Staples (58.5)
60/1
6g blackfriars (AUS) x von cittern (AUS) (dr johnson (USA))
7
10
9/1
T: Roy Rogers
R: J Whiting (54)
9/1
4m dick turpin (IRE) x oriel (AUS) (oratorio (AUS))
8
11
20/1
T: M L Lane
R: P Knuckey (55.5)
20/1
5g gio ponti (USA) x lady lavenham (AUS) (blackfriars (AUS))
9
12.8
Puskas (1)
10/1
T: J D Jachmann
R: W Pike (59)
10/1
5g alfred nobel (IRE) x urlay nook (AUS) (blackfriars (AUS))
Race 5 - Aqua Ice (Bm58+) (1500m)
Class: BM58+ Track: Good(4) Time: 1:31.21 (35.38)
Prizemoney: $15,500
1
7/2F
T: S J Wolfe
R: Shelby Colgate (58.5)
7/2F
7g oratorio (AUS) x lungarno (AUS) (barathea (IRE))
Winning siblings: Donna Di Mondo, Everest Bay, On Instinct,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
7/2
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (58.5)
7/2
5g war chant (USA) x colleges (AUS) (elusive quality (USA))
3
2.2
15/4
T: A W McNamara
R: Ms L Staples (57.5)
15/4
4
2.5
Babble (9)
9/2
T: J D Jachmann
R: J Whiting (54.5)
9/2
5g blackfriars (AUS) x twaddle (AUS) (fasliyev (USA))
5
2.8
12/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (57)
12/1
6
4
Rowie (4)
16/1
T: Stephen Sheehy
R: Casey Hunter (58)
16/1
9g flying spur (AUS) x tazkara (FR) (sinndar (IRE))
7
4.3
Mulga (1)
5/1
T: G E Hitchcock
R: Jade McNaught (61)
5/1
6g vital equine (IRE) x lady wild (AUS) (wild harmony (USA))
8
5.3
100/1
T: P E Roberts
R: Alan Kennedy (56)
100/1
7g kaloorup lad (AUS) x silver vixen (AUS) (lomond bay (NZ))
9
5.4
40/1
T: G S Hughes
R: Ms P Edwards (54)
40/1
6g danehill express (AUS) x datina (AUS) (le grand seigneur (CAN))
10
6.5
40/1
T: M K Solly
R: Fiona Bell (54)
40/1
8g kheleyf (USA) x endless wonder (AUS) (danehill (USA))
11
7
25/1
T: S J Wolfe
R: P Knuckey (57.5)
25/1
5g danehill express (AUS) x milihalo (AUS) (don't say halo (USA))
12
9
150/1
T: C R Green
R: Natasha Faithfull (54)
150/1
10g mossman (AUS) x mount juliet (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Dowsetts Automative Serv-Bm58+ (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.26 (36.39)
Prizemoney: $35,000
1
10/9F
T: M L Lane
R: W Pike (57)
10/9F
5m blackfriars (AUS) x ice miss (AUS) (verglas (IRE))
Winning siblings: Ice Trade,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Chhaya (3)
25/1
T: Ms H Harding
R: P Hall (59)
25/1
3
1.4
16/1
T: N R Lee
R: Jade McNaught (57)
16/1
8m blackfriars (AUS) x satin special (AUS) (warring nations (USA))
4
1.8
14/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (55.5)
14/1
5
2.5
25/1
T: Ms H Harding
R: Randy Tan (54)
25/1
7m henny hughes (USA) x music theatre (AUS) (hawk wing (USA))
6
2.8
9/4
T: Liam O'Loughlin
R: D Staeck (59.5)
9/4
5m magnus (AUS) x pure excellence (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
3
11/1
T: P B Hunter
R: J Whiting (54)
11/1
6m izmir (AUS) x kalani blue (AUS) (ashkalani (IRE))
8
3.8
14/1
T: C R Green
R: Natasha Faithfull (54)
14/1
9
8.5
25/1
T: G E Hitchcock
R: Alan Kennedy (57.5)
25/1
10
10
30/1
T: S J Wolfe
R: P Knuckey (54.5)
30/1
11
11
150/1
T: D M Attwell
R: Ms P Edwards (54)
150/1
7m oratorio (AUS) x glowing vain (AUS) (kenvain (AUS))
Race 7 - Tabtouch-Fitzpatrick (Bm68+) (1230m)
Class: BM68+ Track: Good(4) Time: 1:12.28 (35.08)
Prizemoney: $100,000
1
15/8F
T: Martin Allan
R: W Pike (56.5)
15/8F
4g gingerbread man (AUS) x first game (AUS) (soldier's tale (USA))
Winning siblings: Neurologic,
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
1.3
11/2
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (56)
11/2
4g demerit (AUS) x gold caviar (AUS) (bel esprit (AUS))
3
1.6
50/1
T: Ms J Leeson
R: Ms P Edwards (54)
50/1
6g i am invincible (AUS) x dubai fling (AUS) (dubai destination (USA))
2016 Inglis Classic Yearling Sale
$75,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: J Coyle
4
2
4/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (57)
4/1
5g demerit (AUS) x all class (AUS) (euclase (AUS))
5
2.5
25/1
T: R F Brown
R: J Whiting (57.5)
25/1
6g dane shadow (AUS) x snowflower (AUS) (general nediym (AUS))
6
3.8
12/1
T: D and B Pearce
R: Alan Kennedy (57.5)
12/1
7
4.3
50/1
T: Roy Rogers
R: Randy Tan (58)
50/1
8h secret remedy (AUS) x simmo's speedstar (AUS) (land speed record (AUS))
8
5
7/1
T: David Caruana
R: Jerry Noske (58)
7/1
9
5.3
50/1
T: C R Green
R: Natasha Faithfull (54.5)
50/1
10
6
4/1
T: Roy Rogers
R: D Staeck (57.5)
4/1
4g oratorio (AUS) x true dane (AUS) (danetime (IRE))
11
8.3
66/1
T: M K Solly
R: P Knuckey (55)
66/1
12
9
150/1
T: Samantha Faithfull
R: Ms L Staples (54)
150/1
6m heritage (AUS) x olgavich (NZ) (maroof (USA))
13
9.5
100/1
T: D M Attwell
R: Jade McNaught (54)
100/1
7g my atacanta (IRE) x soviet queen (AUS) (fasliyev (USA))
Race 8 - Bliss Nails & Beauty (Bm58+) (1100m)
Class: BM58+ Track: Good(4) Time: 1:04.95 (35.34)
Prizemoney: $15,500
1
4/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (59.5)
4/1
This nick: 16 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/2
T: D M Attwell
R: Jerry Noske (54)
11/2
5m murtajill (AUS) x racoff (AUS) (tribu (AUS))
3
0.8
3/1F
T: M L Lane
R: W Pike (58)
3/1F
4
1
10/1
T: Stephen Sheehy
R: Ms L Staples (56)
10/1
7g trade fair (GB) x ticking time (AUS) (danetime (IRE))
5
1.3
11/2
T: P B Hunter
R: J Whiting (55.5)
11/2
7g due sasso (AUS) x lizzy long legs (AUS) (steel glow (AUS))
6
1.5
30/1
T: S J Wolfe
R: P Knuckey (61)
30/1
7
2.5
8/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (63)
8/1
5g oratorio (AUS) x snuglet (AUS) (scenic (IRE))
8
2.8
7/1
T: Roy Rogers
R: D Staeck (58.5)
7/1
9
3
30/1
T: D L McAuliffe
R: Jade McNaught (55.5)
30/1
8g blackfriars (AUS) x there she be (AUS) (bletchley park (IRE))
10
3.3
20/1
T: G S Hughes
R: Ms P Edwards (57)
20/1
7g manhattan rain (AUS) x two beauties (AUS) (red ransom (USA))
11
3.4
30/1
T: Samantha Faithfull
R: Natasha Faithfull (56.5)
30/1
9g monashee mountain (USA) x miss skoozi (NZ) (stravinsky (USA))
12
5
150/1
T: M M Sheridan
R: Shelby Colgate (52.5)
150/1
5m rogano (AUS) x caldo (AUS) (trade fair (GB))
13
11.5
100/1
T: Rebecca Wallrodt
R: Randy Tan (54)
100/1
5m scandal keeper (USA) x real deal (AUS) (desert sun (GB))
* Nick figures are for Australasia.