Breednet Results

ARARAT - Friday, March 8

Race 1 - Tac Be Race Ready Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.61 (35.66)
Prizemoney: $23,000
1
15/4
T: Peter Hardacre
R: Declan Bates (56)
15/4
Winning siblings: Bethpage, Blame Rodney, Equidame,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1F
T: Symon Wilde
R: D Yendall (58)
3/1F
3g skilled (AUS) x havasinga (AUS) (danasinga (AUS))
3
1.3
11/1
T: Symon Wilde
R: Ms L J Meech (56)
11/1
3f kuroshio (AUS) x russian bond (AUS) (special bond (AUS))
4
2.2
15/1
T: Scott Cameron
R: Fred W Kersley (56)
15/1
5
2.3
16/1
T: Rowan Hamer
R: Jarrod Fry (56)
16/1
3f unencumbered (AUS) x firhill (AUS) (marauding (NZ))
6
4.1
8/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (58)
8/1
7
4.2
3/1F
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (58)
3/1F
3g poet's voice (GB) x holy opera (AUS) (oratorio (IRE))
8
4.3
25/1
T: J A McLean
R: Lucinda Doodt (56.5)
25/1
3g rip van winkle (IRE) x trujillo (USA) (saint ballado (CAN))
9
6.5
15/1
T: C Maher and D Eustace
R: H Coffey (58)
15/1
3g anacheeva (AUS) x invincible lady (AUS) (invincible spirit (IRE))
10
8.8
30/1
T: Matthew Cumani
R: F Alesci (58)
30/1
3c pins (AUS) x french (NZ) (o'reilly (NZ))
11
14.3
25/1
T: S R Fisher
R: Justin Huxtable (57)
25/1
3g written tycoon (AUS) x royal flirt (AUS) (royal academy (USA))
12
16.3
150/1
T: Gary Bridges
R: J Keating (58)
150/1
13
26.3
25/1
T: M E Templeton
R: Jacob Rule (58)
25/1
3c kuroshio (AUS) x sybarite (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 2 - Norman Ruff Longneck Mem Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.48 (36.13)
Prizemoney: $23,000
1
15/8
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (56)
15/8
3f pierro (AUS) x rock success (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Kristensen,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.3
13/8F
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (56.5)
13/8F
4m domesday (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
3
1.6
30/1
T: Stephen Lenehan
R: Jacob Rule (58.5)
30/1
4g dr doute's (AUS) x seadrift (AUS) (integra (AUS))
4
3
9/4
T: Toni Schofield
R: A Mallyon (56)
9/4
3f anacheeva (AUS) x miss ireland (AUS) (o'reilly (NZ))
5
8.8
150/1
T: B R Schrapel
R: J Benbow (56.5)
150/1
6
9.5
10/1
T: S L Muir
R: D Yendall (56)
10/1
7
10.3
100/1
T: C J Davis
R: Nathan Punch (55)
100/1
4m mutawaajid (AUS) x wadeema (AUS) (secret savings (USA))
8
10.5
66/1
T: Deanne Taylor
R: L C Williams (58.5)
66/1
4g real saga (AUS) x miss madeline (AUS) (mossman (AUS))
9
50.5
40/1
T: M Sell
R: Jessie Philpot (53)
40/1
3f all too hard (AUS) x homerette (USA) (grand slam (USA))
Race 3 - Bet365 Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.99 (36.63)
Prizemoney: $23,000
1
Iskra (9)
5/2F
T: Ms N Burke
R: D Yendall (56)
5/2F
3f epaulette (AUS) x ballykisheen (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Carmel,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (56)
5/1
3f domesday (AUS) x elite vision (AUS) (our maizcay (AUS))
3
1.7
10/1
T: Ms S Naylor
R: Declan Bates (56)
10/1
3f mulaazem (AUS) x bartonelle (AUS) (barton gate (AUS))
4
2.9
4/1
T: M and L Cerchi
R: Fred W Kersley (58.5)
4/1
4g so you think (NZ) x dixie paradise (USA) (dixie union (USA))
5
4.7
3/1
T: C Maher and D Eustace
R: H Coffey (58)
3/1
3g pierro (AUS) x messenger (AUS) (choisir (AUS))
6
5.1
6/1
T: D Binaisse
R: Lee Smith (56.5)
6/1
5m love conquers all (AUS) x bella elegante (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
10.3
66/1
T: R K Carnes
R: J Benbow (58.5)
66/1
4g keano (NZ) x on the podium (AUS) (moment of glory (AUS))
8
10.5
80/1
T: Ms S McDonald
R: Alana Kelly (53.5)
80/1
4m artie schiller (USA) x belong to peri (AUS) (belong to me (USA))
9
25.5
12/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (56)
12/1
3f fighting sun (AUS) x bombira blue (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 4 - Harvey Norman Ararat Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.40 (36.02)
Prizemoney: $23,000
1
100/1
T: Ms S Carmichael
R: Jacob Rule (58.5)
100/1
4g ustinov (AUS) x tagja (AUS) (delago brom (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4
T: Scott Cameron
R: Fred W Kersley (56.5)
11/4
4m street boss (USA) x indy rock (AUS) (bernardini (USA))
3
1
9/2
T: J Dodgson
R: Declan Bates (56.5)
9/2
4m reset (AUS) x damascus road (AUS) (rakti (GB))
4
2.2
12/1
T: Denise Wallace
R: J Benbow (58.5)
12/1
6g bushranger (IRE) x inala beauty (AUS) (special bond (AUS))
5
4.4
7/4F
T: Andrew Noblet
R: Ms L J Meech (58.5)
7/4F
4g bullbars (AUS) x orutan (NZ) (pins (AUS))
6
5.2
Cimota (9)
60/1
T: A J Dudley
R: J Lorensini (56.5)
60/1
4m atomic (AUS) x how excitement (AUS) (brummel who (AUS))
7
6.4
80/1
T: Brittany Raymond
R: Lucinda Doodt (57)
80/1
4g zariz (AUS) x zahbowe (AUS) (lacryma cristi (IRE))
8
7.7
30/1
T: Bryan Dowsett
R: Lee Smith (58.5)
30/1
6g strategic (AUS) x speedy topaze (USA) (woodman (USA))
9
9.9
5/2
T: P A Haythorpe
R: Trent Germaine (55.5)
5/2
Race 5 - Melbourne Parkview Hotel-Bm58 (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:04.15 (34.84)
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: Alexander Rae
R: Alana Kelly (58.5)
7/4F
Winning siblings: Beijing Dancer, Depardieu,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Amy and Ash Yargi
R: D Yendall (59)
8/1
3
0.4
Canelo (1)
7/1
T: M and L Cerchi
R: W Egan (63.5)
7/1
4
2.9
7/2
T: A G Sawden
R: Jarrod Fry (58)
7/2
4m moshe (AUS) x bitonto (AUS) (elvstroem (AUS))
5
3.6
9/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (59.5)
9/1
4g street cry (IRE) x clothing (AUS) (commands (AUS))
6
6.9
13/2
T: M Sell
R: Jessica Eaton (54.5)
13/2
7
9.4
6/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58)
6/1
4m bel esprit (AUS) x racy alice (AUS) (langfuhr (CAN))
8
17.4
40/1
T: R J Linnell
R: Jessie Philpot (51)
40/1
8g keeper (AUS) x lady kaapusine (AUS) (octagonal (NZ))
Race 6 - Bet365 (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:04.30 (37.35)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: N J Dyer
R: H Coffey (54)
15/2
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/2
T: D Binaisse
R: Lee Smith (55.5)
13/2
4m ad valorem (USA) x our abbey (AUS) (octagonal (NZ))
3
1
30/1
T: Stephen Field
R: J Benbow (54)
30/1
5g runs to win (AUS) x banditos (AUS) (perugino (USA))
4
2.7
16/1
T: Dan O'Sullivan
R: Fred W Kersley (55)
16/1
5g pour moi (IRE) x chickens (AUS) (danehill (USA))
5
2.9
15/2
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (59)
15/2
6g strategic (AUS) x new sensation (AUS) (dolphin street (FR))
6
3.1
2/1F
T: Peter Hardacre
R: D Yendall (57.5)
2/1F
5m canford cliffs (IRE) x wahini gold (AUS) (racer's edge (AUS))
7
3.8
6/1
T: John McArdle
R: Jack Hill (58)
6/1
4g high chaparral (IRE) x moussaieff (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
12.1
8/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jarrod Fry (59)
8/1
7g dylan thomas (IRE) x gilded asset (NZ) (gilded time (USA))
9
15.6
30/1
T: D J Walkley
R: Michael Poy (59)
30/1
4g strategic (AUS) x feesforus (AUS) (legal opinion (AUS))
10
16.8
13/2
T: Jamie Edwards
R: Ms L J Meech (57.5)
13/2
11
20.1
30/1
T: N A Blackiston
R: C A Robertson (60)
30/1
3g reset (AUS) x spaceage juliet (AUS) (kingston rule (USA))
Race 7 - Ord's Motorcycles (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:36.59 (36.58)
Prizemoney: $22,000
1
15/4
T: Dan O'Sullivan
R: J Lorensini (60.5)
15/4
4g helmet (AUS) x hughes my daddy (AUS) (henny hughes (USA))
Winning siblings: Hughes The Boss,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: Stephen Lenehan
R: H Coffey (58.5)
4/1
3
3.8
25/1
T: H J Barry
R: L C Williams (59)
25/1
7g danehill express (AUS) x princess ebonyrose (AUS) (dubai destination (USA))
4
4.6
7/2
T: P A Preusker
R: Declan Bates (59)
7/2
6g gallo di ferro (USA) x mickymoo (AUS) (racer's edge (AUS))
5
4.7
15/4
T: Wez Hunter
R: Jessica Eaton (57.5)
15/4
6
5.1
20/1
T: P A Preusker
R: Fred W Kersley (59)
20/1
4m atomic (AUS) x vintage duchess (AUS) (desert prince (IRE))
7
6.6
20/1
T: N J Dyer
R: Jacob Rule (57.5)
20/1
8
7.1
80/1
T: Brittany Raymond
R: J Benbow (55.5)
80/1
5m host (CHI) x blue nile (AUS) (testa rossa (AUS))
9
7.3
66/1
T: Cameron Templeton
R: F Alesci (58)
66/1
10g redoute's choice (AUS) x they say (USA) (thirty six red (USA))
10
9.5
100/1
T: Mick Bath
R: Jessie Philpot (51)
100/1
7g domesday (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
11
24.5
13/4F
T: D W Whitworth
R: Jarrod Fry (58)
13/4F
Race 8 - Ararat Farm Supplies (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:18.54 (36.18)
Prizemoney: $22,000
1
6/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (60.5)
6/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: R E Laing
R: Justin Huxtable (59.5)
13/4
3c zoustar (AUS) x eramor (AUS) (stratum (AUS))
3
0.3
7/1
T: P A Chow
R: Declan Bates (58)
7/1
4m bel esprit (AUS) x martina star (AUS) (bletchencore (AUS))
3
0.3
Chorus (7)
9/10F
T: Symon Wilde
R: D Yendall (60)
9/10F
4m snitzel (AUS) x cherokee echo (USA) (cherokee run (USA))
5
1
40/1
T: D Binaisse
R: Nathan Punch (54.5)
40/1
6g henny hughes (USA) x rock my halo (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
2.3
20/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (60.5)
20/1
8g spinning world (USA) x umatilly (AUS) (umatilla (NZ))
7
2.7
15/1
T: Aaron Purcell
R: H Coffey (59.5)
15/1
3f zoffany (IRE) x la primavera (IRE) (hurricane run (IRE))
8
3.9
100/1
T: Ms A Vanderfeen
R: Lucinda Doodt (61)
100/1
8g passing glance (GB) x floriana (GB) (selkirk (USA))
9
8.2
40/1
T: N F Kennedy
R: Alana Kelly (56)
40/1
4g foreplay (AUS) x fuss (AUS) (at talaq (USA))
10
9.4
Rets (14)
100/1
T: A J Dudley
R: F Alesci (54)
100/1
6m testafiable (AUS) x win zip (AUS) (sir dapper (AUS))
* Nick figures are for Australasia.