Breednet Results

BAIRNSDALE - Sunday, October 7

Race 1 - Fennings Timbers Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.49 (34.92)
Prizemoney: $23,000
1
Saorsa (2)
15/8
T: R W Harrison
R: Chris Symons (58.5)
15/8
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Ms S Trolove
R: Harry Grace (56.5)
20/1
3
1
9/10F
T: R D Griffiths
R: Craig Williams (56)
9/10F
3c snitzel (AUS) x slice of paradise (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.9
9/2
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (54)
9/2
3f i am invincible (AUS) x philocracy (AUS) (bureaucracy (NZ))
5
5.4
50/1
T: Shea Eden
R: Ms S Thornton (56)
50/1
3g rip van winkle (IRE) x trujillo (USA) (saint ballado (CAN))
6
5.9
25/1
T: D M Noonan
R: Ben Allen (56.5)
25/1
4m denman (AUS) x brilliant jewel (AUS) (danzero (AUS))
7
6
150/1
T: Glenn Cross
R: Toby Atkinson (56.5)
150/1
4m lucas cranach (GER) x gowana (AUS) (more than ready (USA))
8
6.1
150/1
T: Ms C Martindale
R: B Higgins (56.5)
150/1
5m escapism (AUS) x dotsalot (AUS) (able kane (AUS))
9
11.6
25/1
T: Glenn Cross
R: Chelsea Hall (54)
25/1
3f kuroshio (AUS) x destined to dance (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
11.7
150/1
T: Len Ablett
R: Aaron Mitchell (58.5)
150/1
6g volitant (AUS) x spiritofglory (AUS) (switch in time (IRE))
Race 2 - Bet 365 Bairnsdale Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.17 (36.46)
Prizemoney: $23,000
1
8/1
T: J P Salanitri
R: Ben Allen (58)
8/1
3g equiano (FR) x ryvnine (USA) (broad brush (USA))
Winning siblings: Fastnet Isle, Manhattan Melody,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Peter Gelagotis
R: J Benbow (58)
20/1
3g dalakhani (IRE) x witwatersrand (IRE) (unfuwain (USA))
3
0.7
3/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
3/1
3c real saga (AUS) x swish trish (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.9
4/5F
T: M G Price
R: M J Dee (58)
4/5F
3c all too hard (AUS) x marquardt (NZ) (shamardal (USA))
5
2.1
200/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56)
200/1
3f bernardini (USA) x donnidi sulina (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
2.5
150/1
T: B G Purcell
R: Toby Atkinson (58)
150/1
3g fighting sun (AUS) x il sogno (AUS) (elvstroem (AUS))
7
3.3
80/1
T: Kane Harris
R: J Bowditch (58)
80/1
3g denman (AUS) x river fairy (AUS) (perugino (USA))
8
4.3
13/2
T: R D Griffiths
R: Craig Williams (58)
13/2
3c snitzel (AUS) x royal glow (AUS) (king's best (USA))
9
4.4
100/1
T: Jackson Pallot
R: Ms S Thornton (56)
100/1
3f host (CHI) x pooties (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
4.5
30/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (56)
30/1
3f americain (USA) x running royal (AUS) (royal academy (USA))
11
19.5
40/1
T: T Busuttin and N Young
R: Damien Thornton (58)
40/1
3g reliable man (GB) x scarlet tiger (NZ) (savabeel (AUS))
Race 3 - Coopers Bus Hire Drive Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.64 (37.68)
Prizemoney: $23,000
1
5/2
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (56.5)
5/2
4m teofilo (IRE) x live and learn (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Lola Olivia,
This nick: 9 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
0.1
4/5F
T: R E Laing
R: Ben Thompson (56)
4/5F
3c fiorente (IRE) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
3
3.4
40/1
T: Alexander Rae
R: Lester Grace (56)
40/1
4
4.3
60/1
T: Ms A Bennett
R: B Park (56.5)
60/1
5
5.1
150/1
T: B G Purcell
R: Toby Atkinson (56)
150/1
3g reset (AUS) x pago miss (AUS) (dehere (USA))
6
8.3
50/1
T: A E Cooper
R: B Higgins (56.5)
50/1
7
8.7
40/1
T: Craig Blackshaw
R: J Benbow (58.5)
40/1
8
10
100/1
T: Ms A Bennett
R: Chris Symons (58.5)
100/1
4g best choice (AUS) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
9
11.5
200/1
T: Ms C Martindale
R: Ms S Thornton (56.5)
200/1
5m escapism (AUS) x blue dress (AUS) (king of roses (AUS))
10
14.7
7/2
T: J M Cleary
R: M J Walker (56)
7/2
3g fastnet rock (AUS) x belleluia (AUS) (bel esprit (AUS))
11
18.7
40/1
T: B Robinson
R: J Bowditch (56)
40/1
3g all american (AUS) x rosecutter (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
23
200/1
T: C Gafa
R: Chelsea Hall (58.5)
200/1
5g sharkbite (AUS) x queens park (AUS) (picnicker (AUS))
Race 4 - Bairnsdale Mazda (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:36.74 (34.70)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: C W McDonald
R: J Bowditch (59.5)
3/1
6g starcraft (NZ) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Everyday Lady, Good Therapy, Our Hussler,
This nick: 36 runners; 24 winners; 1 SW. Details
2
4.5
12/1
T: Ms A Bennett
R: Chris Symons (56)
12/1
7g u s ranger (USA) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
3
5
15/2
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
15/2
6m mr. nancho (ARG) x goldsmith (NZ) (montjeu (IRE))
4
8.5
5/1
T: J Leek Jnr
R: Ben Allen (58)
5/1
5g bel esprit (AUS) x razz and red (AUS) (red ransom (USA))
5
10
Alpha (2)
15/8F
T: M C Kent
R: M J Walker (59)
15/8F
4g congrats (USA) x alleged encounter (AUS) (encounter (AUS))
6
14.2
30/1
T: Greg Hayes
R: Toby Atkinson (58.5)
30/1
8g testafiable (AUS) x nancy's gold dream (USA) (valid appeal (USA))
7
14.7
10/1
T: M Farrugia
R: Ben Thompson (55)
10/1
8
15.5
100/1
T: Wayne Walters
R: Chelsea Hall (55.5)
100/1
8g hard spun (USA) x baldaque (NZ) (grosvenor (NZ))
9
17.2
60/1
T: C G Murray
R: J Benbow (57)
60/1
5g danesis (IRE) x belle tower (AUS) (archway (IRE))
10
17.4
12/1
T: Tabitha Cunningham
R: Ms J Da Rose (56)
12/1
7g el hermano (NZ) x penash (NZ) (pentire (GB))
Race 5 - Win Tv Tesbury Jack (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:11.91 (34.28)
Prizemoney: $25,000
1
11/8F
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (58)
11/8F
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: Kane Harris
R: Ben Thompson (60)
8/1
3
1
Elam (8)
25/1
T: M Farrugia
R: Ms K Walters (54)
25/1
5g moshe (AUS) x pariza (AUS) (woodman (USA))
4
1.1
11/8
T: M G Price
R: M J Walker (56)
11/8
4g hard spun (USA) x fanza (AUS) (bellotto (USA))
5
1.2
8/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55.5)
8/1
5m roman emperor (NZ) x the lot (AUS) (belong to me (USA))
6
2.4
30/1
T: G M Carson
R: Jessica Eaton (54.5)
30/1
8m purrealist (AUS) x enthrall (AUS) (flying spur (AUS))
200
0
20/1
T: T T Walsh
R: Ms S Thornton (60.5)
20/1
8g bel esprit (AUS) x space regent (AUS) (new regent (CAN))
Race 6 - Member For Gippsland (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 0:57.58 (34.22)
Prizemoney: $20,000
1
8/11F
T: M M Laurie
R: M J Dee (54.5)
8/11F
3f pierro (AUS) x free spirited (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Sausalito, Superior Boy,
This nick: 38 runners; 23 winners; 2 SW. Details
2
4
12/1
T: D J Walkley
R: Ms N Beriman (59)
12/1
7g lago delight (AUS) x annie's courage (AUS) (rory's power (AUS))
3
4.1
12/1
T: R Gillahan
R: Nathan Punch (54.5)
12/1
6m kaphero (AUS) x northeast note (NZ) (stravinsky (USA))
4
5.8
Filius (6)
10/1
T: R W Harrison
R: Chris Symons (56.5)
10/1
6g magnus (AUS) x wingasinga (AUS) (black hawk (GB))
5
6.2
20/1
T: G R Mallinson
R: B Higgins (60.5)
20/1
9g danbird (AUS) x belle zeddaan (AUS) (keltrice (AUS))
6
8.5
6/1
T: Shea Eden
R: Damien Thornton (55)
6/1
6g bel esprit (AUS) x cranachan (AUS) (desert sun (GB))
7
8.9
16/1
T: M Farrugia
R: Ben Thompson (56.5)
16/1
5m master of design (AUS) x ramiel (NZ) (fastnet rock (AUS))
8
9.6
100/1
T: Jade Darose
R: Ms J Da Rose (58.5)
100/1
10g barely a moment (AUS) x movida (AUS) (rory's jester (AUS))
9
10.4
9/1
T: Shane Stockdale
R: J Bowditch (58.5)
9/1
4g toorak toff (AUS) x play loud (AUS) (canny lad (AUS))
10
14.9
150/1
T: C G Murray
R: J Benbow (55)
150/1
Race 7 - Patties Foods Bairnsdale Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.36 (36.78)
Prizemoney: $70,000
1
15/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (55)
15/1
7g bianconi (USA) x blue booty (AUS) (personal flag (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Kelvin Southey
R: Ben Thompson (54)
8/1
5g street boss (USA) x pedigree pays (NZ) (i conquer (NZ))
3
0.7
11/1
T: John McArdle
R: J Bowditch (54)
11/1
5m so you think (NZ) x satirical lady (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.1
7/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
7/2
5h snitzel (AUS) x distant thunder (AUS) (distant music (USA))
5
1.2
10/1
T: M M Laurie
R: Aaron Mitchell (58)
10/1
7g reset (AUS) x glowing tribute (AUS) (zeditave (AUS))
5
1.2
11/4F
T: D K Weir
R: Chris Parnham (60)
11/4F
4h fastnet rock (AUS) x only words (AUS) (end sweep (USA))
7
2.4
6/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (54)
6/1
5g redwood (GB) x romantically (AUS) (foreplay (AUS))
8
2.6
8/1
T: Ms S Trolove
R: Ms N Beriman (54)
8/1
4g hinchinbrook (AUS) x new edition (USA) (stormy atlantic (USA))
9
3.4
25/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (54.5)
25/1
6g floral pegasus (AUS) x insomniac (AUS) (danehill (USA))
10
3.9
30/1
T: George Doderico
R: J Benbow (54)
30/1
11
5.1
60/1
T: Craig Blackshaw
R: Ms S Thornton (54)
60/1
7r purrealist (AUS) x teatime tattle (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
12
5.3
80/1
T: Symon Wilde
R: M J Dee (54)
80/1
6m congrats (USA) x mysteries (AUS) (rahy (USA))
Race 8 - Bet 365 (Bm64) (2000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:04.40 (37.00)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: P G Carey
R: Jack Martin (59)
2/1F
5g helenus (AUS) x starlet o'hara (AUS) (galileo (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
30/1
T: R Gillahan
R: Nathan Punch (52.5)
30/1
9g kempinsky (AUS) x oh joy (AUS) (ark regal (NZ))
3
2.2
4/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (57)
4/1
5g starcraft (NZ) x sister earth (IRE) (galileo (IRE))
4
2.4
9/2
T: Michael Trotter
R: J Bowditch (57)
9/2
6m host (CHI) x helogen (AUS) (helissio (FR))
5
4.6
15/2
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (59.5)
15/2
6g iffraaj (GB) x flinders (USA) (royal academy (USA))
6
5.4
20/1
T: N J Harnett
R: Chelsea Hall (54.5)
20/1
7
7.6
40/1
T: Ms A Bennett
R: Ms S Thornton (54)
40/1
8
7.7
11/1
T: Peter Gelagotis
R: J Benbow (58.5)
11/1
7g exceed and excel (AUS) x soda water (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
12
9/1
T: C F Butcher
R: Harry Grace (58.5)
9/1
6g host (CHI) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
13
11/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (59)
11/1
* Nick figures are for Australasia.