Breednet Results

BALAKLAVA - Sunday, March 5

Race 1 - Jock's Mdn Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:21.09 (36.32)
Prizemoney: $12,000
1
Kirona (6)
18/10
T: Ryan Balfour
R: J Bowditch (56)
18/10
4m krupt (AUS) x tiona (AUS) (blevic (AUS))
Winning siblings: Shaabam, Trupt,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
14/10F
T: Ms J Hardy
R: M F Poon (57)
14/10F
3g fastnet rock (AUS) x cassandara shadow (NZ) (johannesburg (USA))
3
1.3
5/1
T: Ms J Branford
R: Ms E Finnegan (58)
5/1
4g high chaparral (IRE) x bella princess (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.4
14/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (57)
14/1
5
9.2
8/1
T: R H Wilkinson
R: D Tourneur (58)
8/1
4g barely a moment (AUS) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
6
10.9
16/1
T: Ms J Branford
R: R J Hurdle (57)
16/1
3g jimmy choux (NZ) x formal combat (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Race 2 - McCracken Ford Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:01.55 (34.78)
Prizemoney: $12,000
1
30/1
T: Ms K Byrnes
R: P Gatt (57.5)
30/1
2g dream ahead (USA) x general chloe (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: General Artie, Watta General,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
1/1F
T: P Stokes
R: D Tourneur (57.5)
1/1F
2g all too hard (AUS) x miss rangoon (USA) (giant's causeway (USA))
2020 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$35,500
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: Lindsay Park Bloodstock
2020 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: Withdrawn
3
4.4
12/10
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (57.5)
12/10
2c exceed and excel (AUS) x equiparada (ARG) (editor's note (USA))
4
10.2
16/1
T: Philip Day
R: Jake Toeroek (57.5)
16/1
2g uncle mo (USA) x victoriana (AUS) (conatus (AUS))
5
11.1
20/1
T: David Tootell
R: Zac Spain (55.5)
20/1
2f anacheeva (AUS) x vara remarco (AUS) (devaraja (NZ))
6
20.6
25/1
T: G D Searle
R: D Tootell (55.5)
25/1
2f street boss (USA) x explosive charge (AUS) (break the vault (AUS))
7
21.5
11/1
T: Jon O'Connor
R: J Holder (57.5)
11/1
2g denman (AUS) x unfadeable (NZ) (pentire (GB))
Race 3 - Royal Hotel Balaklava Mdn (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:01.41 (34.72)
Prizemoney: $12,000
1
12/10F
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55)
12/10F
3f i am invincible (AUS) x morecora (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: My Solaki,
This nick: 17 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
2
35/10
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (57)
35/10
3g smart missile (AUS) x goldfinger (AUS) (dubai destination (USA))
3
3.3
9/1
T: G D Searle
R: Todd Pannell (57)
9/1
4
4.4
4/1
T: D J Halliday
R: Ms C Lindop (57)
4/1
5
4.7
Dorawin (10)
4/1
T: Ms J Hardy
R: Victor Wong (53)
4/1
3f danewin (AUS) x hussidora (AUS) (hussonet (USA))
6
4.8
25/1
T: Ryan Balfour
R: S Cahill (58)
25/1
4g mint lane (USA) x sabre lady (AUS) (west point (AUS))
7
7.5
12/1
T: W F Francis and G Kent
R: P Gatt (55)
12/1
3f star witness (AUS) x blessed sue (AUS) (statoblest (IRE))
8
8.2
10/1
T: T B Simounds
R: J Potter (58)
10/1
4g face value (AUS) x wyndam mama (AUS) (rory's jester (AUS))
9
9.9
20/1
T: Kirsten Mooney
R: Eran Boyd (55)
20/1
3f captain gerrard (IRE) x spring burst (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
10
12/1
T: W F Francis and G Kent
R: R J Hurdle (56)
12/1
11
30.7
100/1
T: T R Montgomerie
R: J Maund (57)
100/1
3g amadeus wolf (GB) x gilded grace (AUS) (gilded time (USA))
Race 4 - Henson Lloyd Accountants (C2) (1050m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:01.28 (34.71)
Prizemoney: $15,000
1
Mulder (1)
35/10
T: Michael Hickmott
R: M Neilson (58)
35/10
3g foxwedge (AUS) x isn't she fabulous (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Storm Signal,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1F
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (58)
3/1F
4m foreplay (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
3
3
7/1
T: G D Searle
R: D Tootell (57)
7/1
3g nicconi (AUS) x gaelic aura (AUS) (clear choice (USA))
4
3.7
35/10
T: B O Potter
R: M F Poon (54.5)
35/10
4m congrats (USA) x go lizzy (AUS) (statue of liberty (USA))
5
4.8
8/1
T: John Hyam
R: J Holder (55.5)
8/1
6
5.1
30/1
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (55.5)
30/1
5g gonski (AUS) x tee rubble (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
7
5.6
35/10
T: Alex Stra
R: Ms E Finnegan (54.5)
35/10
8
8.4
25/1
T: Ryan Balfour
R: D Caboche (53.5)
25/1
4m foreplay (AUS) x star maid (AUS) (made of gold (USA))
Race 5 - Plains Producer Newspaper-Bm64 (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:17.19 (35.80)
Prizemoney: $15,000
1
28/10
T: W F Francis and G Kent
R: Victor Wong (57.5)
28/10
4m blevic (AUS) x minnamurra girl (AUS) (thunder gulch (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
22/10F
T: T T Oxlade
R: J Potter (57.5)
22/10F
6m all bar one (AUS) x la missionaire (AUS) (military plume (NZ))
3
1.9
35/10
T: K J Matson
R: D Tourneur (57)
35/10
4
2.1
16/1
T: B D Hatch
R: J Maund (59.5)
16/1
6m written tycoon (AUS) x plaisir de gain (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
2.2
4/1
T: Ryan Balfour
R: D Caboche (57)
4/1
5m blevic (AUS) x soul queen (AUS) (danehill (USA))
6
6.4
9/1
T: Ms N Bruggemann
R: Zac Spain (57)
9/1
5m red arrow (AUS) x eurostorm (AUS) (rhythm (USA))
Race 6 - New Coopers Premium Lager (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.75 (35.34)
Prizemoney: $15,000
1
6/1
T: P Stokes
R: B Claridge (58)
6/1
3g pendragon (NZ) x wuji (AUS) (northern state (USA))
Winning siblings: Ancient Land,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
32/10
T: Jon O'Connor
R: J Holder (54)
32/10
3f snitzel (AUS) x touch too much (AUS) (dehere (USA))
3
1.6
15/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (57)
15/1
4g snippetson (AUS) x play along (NZ) (defensive play (USA))
4
2.1
12/1
T: Tony McEvoy
R: Sairyn Fawke (58.5)
12/1
3g more than ready (USA) x cobbley (AUS) (falbrav (IRE))
5
2.2
5/1
T: D E Magro
R: J Maund (57)
5/1
4g equiano (FR) x mystic moment (AUS) (barely a moment (AUS))
6
4.6
6/1
T: M S Minervini
R: M Neilson (56.5)
6/1
5g dane shadow (AUS) x brown eyed girl (AUS) (sir tristram (IRE))
7
5.2
10/1
T: D R Jolly
R: Kayla Crowther (51)
10/1
4m star witness (AUS) x more than promised (USA) (more than ready (USA))
8
6.8
100/1
T: Ryan Balfour
R: D Caboche (53.5)
100/1
5m reset (AUS) x without warning (AUS) (grand lodge (USA))
9
6.9
22/10F
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (59)
22/10F
4m street cry (IRE) x tuesday joy (NZ) (carnegie (IRE))
10
11.9
66/1
T: G D Searle
R: D Tootell (54)
66/1
3g soldier's tale (USA) x curve (AUS) (choisir (AUS))
Race 7 - Balaklava Stitch Joint (Bm56) (1600m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(4) Time: 1:36.22 (37.43)
Prizemoney: $15,000
1
35/10F
T: P Stokes
R: Justin Huxtable (58)
35/10F
3c savabeel (AUS) x mont fay (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Compelled, Kings Road, Shamani,
This nick: 25 runners; 17 winners; 4 SW. Details
2
0.1
5/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (54.5)
5/1
3
5.1
6/1
T: Anthony Webster
R: D Caboche (59.5)
6/1
6g commands (AUS) x pirate queen (AUS) (marauding (NZ))
4
6.1
Moosem (3)
8/1
T: David Tootell
R: Jake Toeroek (58.5)
8/1
6g street cry (IRE) x jumlah (NZ) (catbird (AUS))
5
11.8
14/1
T: Jordan Frew
R: Zac Spain (55)
14/1
5m myboycharlie (IRE) x lechery (AUS) (tale of the cat (USA))
6
13
50/1
T: Ms J Hardy
R: Victor Wong (56)
50/1
5g bradbury's luck (AUS) x red green (AUS) (marauding (NZ))
7
15.9
60/1
T: Grant Young
R: R J Hurdle (57)
60/1
6m darci brahma (NZ) x kings princess (NZ) (king of kings (IRE))
8
16.7
50/1
T: Gordon Carter
R: Kayla Crowther (51)
50/1
7m bellotto (USA) x madaam tori (AUS) (vettori (IRE))
9
16.9
35/10F
T: Ryan Balfour
R: M Neilson (56.5)
35/10F
7g desert sun (GB) x asper (AUS) (inflate (USA))
10
17.7
10/1
T: Gordon Carter
R: Jamie Kah (57.5)
10/1
5h all american (AUS) x custodial (AUS) (canny lad (AUS))
11
21.4
60/1
T: D J Halliday
R: Ms C Lindop (54)
60/1
6g high chaparral (IRE) x grace (NZ) (pins (AUS))
12
25.8
30/1
T: B A Murray
R: J Bowditch (58.5)
30/1
13
32.1
14/1
T: R H Wilkinson
R: Ms E Finnegan (56.5)
14/1
4g reaan (AUS) x dancing lass (AUS) (akhadan (AUS))
Race 8 - Taylors Wines Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.67 (35.23)
Prizemoney: $15,000
1
8/1
T: P Stokes
R: Ms E Finnegan (57)
8/1
3f hinchinbrook (AUS) x fortunata (AUS) (dr. grace (NZ))
Winning siblings: Fast 'N' Fortunate, Rock Of Fortune,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (57.5)
4/1
3g reaan (AUS) x cashel house (AUS) (grass wonder (USA))
3
1.6
18/10F
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (58.5)
18/10F
3f jimmy choux (NZ) x sea island (NZ) (woodman (USA))
4
2.9
9/1
T: Ryan Balfour
R: D Caboche (57.5)
9/1
5g bon hoffa (AUS) x classy amber (AUS) (rory's jester (AUS))
5
3.6
30/1
T: W F Francis and G Kent
R: P Gatt (57.5)
30/1
4g husson (ARG) x jupiter moon (AUS) (galileo (IRE))
6
4.8
9/1
T: G D Searle
R: M Neilson (58.5)
9/1
4g henrythenavigator (USA) x latin (AUS) (domesday (AUS))
7
5.9
3/1
T: Will Clarken
R: S Cahill (57)
3/1
4m stryker (AUS) x zaraya rose (AUS) (hawk wing (USA))
9
7.2
40/1
T: Gordon Carter
R: Jake Toeroek (55.5)
40/1
5g all american (AUS) x lunasong (AUS) (unbridled's song (USA))
10
7.8
100/1
T: Ms E Faust
R: J Potter (54.5)
100/1
6g reaan (AUS) x bell's spirit (AUS) (blevic (AUS))
11
8.1
30/1
T: Jon O'Connor
R: Justin Huxtable (52.5)
30/1
5m dubleo (USA) x sabre lady (AUS) (west point (AUS))
12
8.4
30/1
T: Danielle Wilson
R: Ms C Lindop (54)
30/1
4g beneteau (AUS) x twiggy summit (AUS) (dehere (USA))
13
13.7
100/1
T: T B Simounds
R: Kayla Crowther (51)
100/1
6m gallo di ferro (USA) x why hurry (AUS) (ideal planet (AUS))
* Nick figures are for Australasia.