Breednet Results

BENDIGO - Saturday, October 15

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:50.88
Prizemoney: $20,000
1
Strela (4)
12/1
T: John McArdle
R: J Mott (58)
12/1
2c smart missile (AUS) x humma mumma (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Humma Humma, Hummalong, Tycoon Humma,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Tarima (12)
2/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
2/1F
2f i am invincible (AUS) x myalla gold (AUS) (show a heart (AUS))
3
4.1
Margot (9)
12/1
T: R W Smerdon
R: D Moor (56)
12/1
4
7.2
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Mallyon (58)
11/2
2c all too hard (AUS) x chakvetadze (AUS) (taimazov (ARG))
5
9
12/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
12/1
2c delago deluxe (AUS) x graphic (AUS) (rubiton (AUS))
6
10.5
12/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (56)
12/1
2f exceed and excel (AUS) x real stolle (AUS) (elusive quality (USA))
7
12.5
60/1
T: Erin Maher
R: J Keating (56)
60/1
8
14
80/1
T: S Fliedner
R: P T Holmes (56)
80/1
2f red arrow (AUS) x miss josephine (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
16.2
11/4
T: J D Sadler
R: J Noonan (58)
11/4
2c lonhro (AUS) x star rose (AUS) (filante (NZ))
10
16.4
66/1
T: Shay Keating
R: Dean Holland (56)
66/1
2f snippetson (AUS) x i'm a lady (AUS) (lonhro (AUS))
Race 2 - Jayco Bendigo Cup 26/10 Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.43
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (58)
8/1
3c beneteau (AUS) x free friday (AUS) (helissio (FR))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
11/2
3c foxwedge (AUS) x val de loire (NZ) (montjeu (IRE))
3
1.4
9/2
T: L and T Corstens
R: Liam Riordan (53)
9/2
3f high chaparral (IRE) x divine secret (AUS) (thunder gulch (USA))
4
2.6
20/1
T: T Busuttin and N Young
R: Jake Bayliss (58)
20/1
3g redwood (GB) x diva in red (AUS) (high yield (USA))
5
5.1
12/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jordan Childs (58)
12/1
3c medaglia d'oro (USA) x mango daiquiri (NZ) (cape cross (IRE))
6
5.3
5/1
T: C W Little
R: J Mott (58)
5/1
3g shocking (AUS) x calm grove (NZ) (grosvenor (NZ))
7
6.8
20/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (58)
20/1
3g smart missile (AUS) x agony (AUS) (royal academy (USA))
8
7
100/1
T: G K Baker
R: W Egan (58)
100/1
3g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
9
7.1
Inwood (7)
30/1
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (58)
30/1
3c smart missile (AUS) x pixels (AUS) (zabeel (NZ))
10
8.6
15/8F
T: C Maher
R: Ms L J Meech (58)
15/8F
11
10.1
100/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (58)
100/1
12
11.6
30/1
T: M, W and J Hawkes
R: Dean Holland (58)
30/1
3c malibu moon (USA) x queen brianna (USA) (unbridled's song (USA))
Race 3 - Country Racing Tours Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.44
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: Richard Laming
R: J Mott (58)
7/4F
3c sepoy (AUS) x info miss (AUS) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Moon Symbol, Novita Flash,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4
T: J A O'Shea
R: A Mallyon (58)
13/4
3c lonhro (AUS) x hallucinates (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.3
11/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (58)
11/2
3c o'reilly (NZ) x ruby lass (NZ) (volksraad (GB))
4
2.7
12/1
T: S Fliedner
R: P T Holmes (58)
12/1
3g ad valorem (USA) x cap dancer (AUS) (lucky owners (NZ))
5
2.9
16/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ryan Maloney (58)
16/1
3g tavistock (NZ) x danger point (AUS) (danehill (USA))
6
6.2
100/1
T: B J McKnight
R: Ms C Puls (58)
100/1
3g moshe (AUS) x gemabaa (AUS) (anabaa (USA))
7
6.4
20/1
T: P A Banks
R: J Keating (58)
20/1
3g so you think (NZ) x professionelle (NZ) (centaine (AUS))
8
6.8
13/4
T: C C Parry
R: B Higgins (58)
13/4
3c beneteau (AUS) x banishing (AUS) (red ransom (USA))
Race 4 - No Fuss Hcp (58) (1400m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 1:24.00
Prizemoney: $16,000
1
7/4F
T: D K Weir
R: John Allen (58)
7/4F
4m starcraft (NZ) x volksini (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Just Pay Up, Rocksini, Volkhere,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (60)
4/1
4g sebring (AUS) x zarsho (AUS) (shovhog (AUS))
3
2.6
15/1
T: Joshua Julius
R: Jarrod Fry (59)
15/1
4
2.7
16/1
T: D S Archard
R: M Pegus (58.5)
16/1
5g turffontein (AUS) x test zone (AUS) (langfuhr (CAN))
5
3.9
Airfare (12)
20/1
T: Shay Keating
R: Ms L J Meech (55.5)
20/1
6m elvstroem (AUS) x costa kara (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.2
Lomi (2)
20/1
T: P A Banks
R: J R Todd (60)
20/1
5g shield (AUS) x western desire (AUS) (westbridge (USA))
7
6.9
30/1
T: C J Cassar
R: Dean Holland (59.5)
30/1
8g strategic (AUS) x villa lante (AUS) (filante (NZ))
8
7.1
40/1
T: Deanne Taylor
R: Melissa Julius (54.5)
40/1
6g real saga (AUS) x trois etoiles (IRE) (grand lodge (USA))
9
7.6
9/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (58)
9/1
4m o'reilly (NZ) x kablues (NZ) (danske (NZ))
10
8.4
Rayhan (11)
25/1
T: D J Williams
R: Beau Mertens (56)
25/1
8m god's own (AUS) x sunshine power (NZ) (fuji kiseki (JPN))
11
8.6
9/2
T: M M Laurie
R: Ryan Maloney (59)
9/2
12
15.6
15/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Jordan Childs (59)
15/1
5g churchill downs (AUS) x miss boss (AUS) (bellotto (USA))
Race 5 - Bendigo Coachlines Hcp (58) (2400m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 2:30.62
Prizemoney: $16,000
1
11/2
T: Ms A Macpherson
R: C J Parish (55)
11/2
6g danerich (AUS) x up over girl (AUS) (western symphony (USA))
Winning siblings: Down Under Boy, Down Under Gal,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: K and G Mayberry
R: Ms C Puls (59)
16/1
6g muqbil (USA) x shebettabefast (AUS) (encores (NZ))
3
2.2
12/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jordan Childs (58)
12/1
4m grey swallow (IRE) x cornsilk (NZ) (pentire (GB))
4
2.3
13/2
T: Greg Hayes
R: Liam Riordan (55.5)
13/2
6g dash for cash (AUS) x nothin' like mary (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
5
3.5
6/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (59)
6/1
6g teofilo (IRE) x madam's way (NZ) (star way (GB))
6
5.5
100/1
T: C A Balfour
R: Alan Creighton (55.5)
100/1
7
5.7
10/1
T: Allan Peterson
R: J R Todd (54.5)
10/1
6m casino prince (AUS) x douraya (FR) (sendawar (IRE))
8
5.9
100/1
T: K and G Mayberry
R: J Benbow (55)
100/1
9g al samer (AUS) x shararah (AUS) (woodman (USA))
9
6.1
14/1
T: Alexander Rae
R: D Moor (54.5)
14/1
5g mosayter (USA) x asaleeb (GB) (alhaarth (IRE))
10
7.1
Tanned (6)
25/1
T: E Jusufovic
R: W Egan (58)
25/1
5g big brown (USA) x mary of modena (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.4
7/4F
T: Darryl McNeil
R: J Mott (60)
7/4F
5g bushranger (IRE) x indian classic (AUS) (western symphony (USA))
12
8.7
12/1
T: B I Stanaway
R: Dean Holland (54)
12/1
7g pentire (GB) x clarissa (NZ) (zabeel (NZ))
Race 6 - Agvantage Uav Hcp (58) (1600m)
Class: Restricted 58 Track: Good(4) Time: 1:37.55
Prizemoney: $16,000
1
20/1
T: E W Ewert
R: C A Robertson (57)
20/1
4m duporth (AUS) x vicereine (GB) (zamindar (USA))
Winning siblings: Arguably Regal, Exceleine, Suo Jure, Viceman,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/4F
T: S Fliedner
R: J Mott (60)
5/4F
5g written tycoon (AUS) x vatana (AUS) (maldini (AUS))
3
1.6
15/2
T: B A Gentle
R: Jake Bayliss (55)
15/2
5m primus (AUS) x southern heights (AUS) (luskin star (AUS))
4
2.7
16/1
T: T D Kelly
R: John Allen (58.5)
16/1
7g high chaparral (IRE) x havitbak (NZ) (bakharoff (USA))
5
3.5
Abide (4)
40/1
T: F Creamona
R: Jordan Grob (55.5)
40/1
6
3.6
14/1
T: B J McKnight
R: Ms C Puls (59)
14/1
7
3.7
Vertigo (12)
80/1
T: Ms D Clover
R: D Moor (54.5)
80/1
8m bel danoro (AUS) x estancia (AUS) (dehere (USA))
8
5.7
9/2
T: S Fliedner
R: P T Holmes (58)
9/2
4m reward for effort (AUS) x exocet miss (AUS) (general nediym (AUS))
9
5.9
30/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (54)
30/1
4m wicked style (USA) x marmadamah (AUS) (mukaddamah (USA))
10
7.1
16/1
T: D J Williams
R: J Benbow (56.5)
16/1
7g face value (AUS) x kitty's show (AUS) (snippets (AUS))
11
7.6
11/1
T: Ms A Burke
R: Ms G Cartwright (52.5)
11/1
4m duke of marmalade (IRE) x paris tryst (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
12
17.6
15/1
T: M D Moroney
R: Ryan Maloney (59)
15/1
4g pentire (GB) x modern lady (NZ) (stravinsky (USA))
Race 7 - Schweppes Australia (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:03.11
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: V L Malady
R: Ryan Maloney (59.5)
10/1
4g o'lonhro (AUS) x samurtriark (AUS) (danetrice (AUS))
Winning siblings: Queen Of The Ark,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
7/2F
T: S P Nichols
R: Stephen Brown Jnr (58.5)
7/2F
5g i am invincible (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
3
2.8
20/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (60)
20/1
4
2.9
9/2
T: Jason Warren
R: Jack Martin (57)
9/2
5m volksraad (GB) x burlesque (NZ) (thorn park (AUS))
5
5.4
8/1
T: C W Little
R: J Mott (59.5)
8/1
4m turffontein (AUS) x philliann (AUS) (bellotto (USA))
6
5.5
5/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
5/1
4m lonhro (AUS) x camille's appeal (USA) (valid expectations (USA))
6
5.5
10/1
T: Logan McGill
R: A Mallyon (61)
10/1
4g churchill downs (AUS) x gold delta (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7
4/1
T: S A Dwyer
R: P T Holmes (61)
4/1
4h kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
9
8.8
15/1
T: Dean Krongold
R: Beau Mertens (57)
15/1
4m hard spun (USA) x alrosa (AUS) (bigstone (IRE))
10
9.8
25/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (56.5)
25/1
11
9.9
Enconti (14)
80/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (56.5)
80/1
4m econsul (NZ) x four seasons (AUS) (stravinsky (USA))
Race 8 - Jayco (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:17.03
Prizemoney: $20,000
1
7/2F
T: Henry Dwyer
R: J Mott (60)
7/2F
Winning siblings: Lisas Lago,
This nick: 11 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: G M Duryea
R: J Keating (61)
20/1
5g snitzel (AUS) x lotto rock (AUS) (bellotto (USA))
3
1
11/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (58.5)
11/1
4
1.9
15/4
T: D K Weir
R: John Allen (59)
15/4
4g street sense (USA) x mrs kravitz (AUS) (distant music (USA))
5
2.1
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (60)
8/1
6g northern meteor (AUS) x sovereign song (AUS) (palace music (USA))
6
2.3
7/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Beau Mertens (60)
7/1
7
2.5
13/2
T: T Busuttin and N Young
R: Jake Bayliss (58.5)
13/2
4g savabeel (AUS) x shaya moya (NZ) (woodbury lad (USA))
8
3
60/1
T: Jamie Edwards
R: Ms G Cartwright (58)
60/1
5g econsul (NZ) x catakate (AUS) (catbird (AUS))
9
3.2
10/1
T: M M Laurie
R: Ryan Maloney (59.5)
10/1
4g shocking (AUS) x lady of the house (NZ) (housebuster (USA))
10
3.5
15/2
T: M G Price
R: D Moor (59)
15/2
5g bel esprit (AUS) x dolphin dance (AUS) (dolphin street (FR))
11
6.5
100/1
T: A W Noonan
R: M Carson (58.5)
100/1
7m danehill dancer (IRE) x folgore (USA) (irish river (FR))
12
7
30/1
T: M Beer and M Hinton
R: Liam Riordan (54)
30/1
6m volitant (AUS) x brahms legacy (AUS) (brahms (USA))
* Nick figures are for Australasia.