Breednet Results

BENDIGO - Thursday, November 24

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.54
Prizemoney: $23,000
1
6/1
T: B M Cole
R: R N Booth (56)
6/1
3f dash for cash (AUS) x turlington (AUS) (sanction (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/1
T: D R Brideoake
R: M J Walker (56)
4/1
3f clangalang (AUS) x lake julia (AUS) (west quest (CAN))
3
1.9
4/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
4/1
4
4.8
80/1
T: D T Curran
R: P T Holmes (56)
80/1
3f anacheeva (AUS) x rained in (AUS) (god's own (AUS))
5
5.6
20/1
T: B A Gentle
R: N Callow (58)
20/1
3c bernardini (USA) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
6
6.1
5/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: S Baster (58)
5/4F
3g equiano (FR) x ponte de lima (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
12.1
40/1
T: D T Curran
R: Ms K Furness (53)
40/1
8
15.1
Sunita (8)
7/1
T: R D Griffiths
R: C Newitt (56)
7/1
3f starcraft (NZ) x shutout (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 2 - Jayco Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.19
Prizemoney: $23,000
1
11/4F
T: Lee and Anthony Freedman
R: Craig Williams (56.5)
11/4F
3f fastnet rock (AUS) x global dance (IRE) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Godunov, Hopkins,
This nick: 32 runners; 21 winners; 2 SW. Details
2
0.5
6/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58)
6/1
4m magnus (AUS) x el fayze (AUS) (el moxie (USA))
3
1
7/2
T: S Fliedner
R: H Coffey (58)
7/2
4m commands (AUS) x villa igea (AUS) (papal power (USA))
4
1.2
11/2
T: B A Gentle
R: P T Holmes (58)
11/2
4m bushranger (IRE) x rosaglow (AUS) (pricelessly (USA))
5
1.6
12/1
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (58)
12/1
4m teofilo (IRE) x i'm a showoff (AUS) (thunder gulch (USA))
6
2.6
20/1
T: Dean Krongold
R: C Newitt (58)
20/1
7
2.7
100/1
T: Ms B Dunn
R: B Higgins (58)
100/1
4m host (CHI) x tiki tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
8
2.8
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (56.5)
13/4
3f bel esprit (AUS) x zumbarina (AUS) (zabeel (NZ))
9
10.8
80/1
T: N J Allport
R: A Mallyon (58)
80/1
5m bramshaw (AUS) x riverlea realm (AUS) (al maher (AUS))
10
14.3
80/1
T: B A Gentle
R: J Keating (58)
80/1
4m domesday (AUS) x minelli (AUS) (flying spur (AUS))
11
15.3
150/1
T: Keith Rawiller
R: Ms K Furness (53.5)
150/1
3f haradasun (AUS) x bel franc (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 3 - Schweppes Australia Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.71
Prizemoney: $23,000
1
3/1F
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (58.5)
3/1F
4g makfi (GB) x farasha (NZ) (jeune (GB))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
12/1
T: K G McCartin
R: D Moor (56.5)
12/1
6m bel esprit (AUS) x encosta rules (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.3
15/4
T: S Fliedner
R: H Coffey (56.5)
15/4
4m hard spun (USA) x el spark (AUS) (elvstroem (AUS))
4
3.6
13/4
T: S R McKinnon
R: A Mallyon (58.5)
13/4
4g street boss (USA) x apple danish (AUS) (danehill (USA))
5
5.1
9/2
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (57)
9/2
6
7.1
100/1
T: R E Laing
R: N Callow (57)
100/1
7
8.4
30/1
T: S Fliedner
R: Chris Symons (57)
30/1
3g skilled (AUS) x moonlight miss (AUS) (due sasso (AUS))
8
8.6
Solgaze (10)
13/2
T: P A Banks
R: S Baster (55)
13/2
3f statue of liberty (USA) x inanna (AUS) (intergaze (AUS))
9
18.6
40/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (56.5)
40/1
4m ferocity (AUS) x ras el hanout (AUS) (honours list (IRE))
Race 4 - No Fuss Event Hire (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.08
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
4/1
4h flying spur (AUS) x broadway harmony (AUS) (statue of liberty (USA))
Winning siblings: Broadwayandfourth, Ol' Blue Eyes,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (58.5)
10/1
5g not a single doubt (AUS) x eleebana (AUS) (lake coniston (IRE))
3
1.5
9/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58.5)
9/2
4g sebring (AUS) x fly by night (AUS) (prince of birds (USA))
4
2.2
5/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (60)
5/1
4g stratum (AUS) x jacqueline rouge (AUS) (ne coupez pas (USA))
5
2.3
12/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (60.5)
12/1
5g keltrice (AUS) x truly diamonds (AUS) (true version (AUS))
6
4.3
Viotti (3)
10/1
T: R G Symons
R: A Mallyon (60)
10/1
4g amadeus wolf (GB) x sieva (AUS) (invincible spirit (IRE))
7
5.1
15/4F
T: Nick Ryan
R: Thomas Sadler (57)
15/4F
3c pluck (USA) x enemy dragline (AUS) (general nediym (AUS))
8
5.8
100/1
T: P W Burgun
R: Ms S Hunter (56)
100/1
9
7.6
10/1
T: G M Moloney
R: L Currie (57)
10/1
4m bel esprit (AUS) x lara tycoon (AUS) (last tycoon (IRE))
10
10.6
Zagaya (7)
12/1
T: Nick Ryan
R: R McLeod (58)
12/1
5g i am invincible (AUS) x tokaleya (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - Race Services Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:25.28
Prizemoney: $23,000
1
7/4F
T: Lee and Anthony Freedman
R: Craig Williams (59)
7/4F
4g beneteau (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Micheal Newton
R: C A Robertson (57.5)
8/1
4m street boss (USA) x consensus (AUS) (commands (AUS))
3
0.2
8/1
T: Grant and Peter Dalziel
R: B Higgins (55.5)
8/1
4m new approach (IRE) x danseur celebre (AUS) (peintre celebre (USA))
4
0.4
6/1
T: Saab Hasan
R: B Rawiller (58)
6/1
5g hard spun (USA) x bian seen (AUS) (bianconi (USA))
5
0.6
5/1
T: S Fliedner
R: Chris Symons (57.5)
5/1
4g al maher (AUS) x oberne rose (AUS) (ad valorem (USA))
6
1.8
40/1
T: P Gorman
R: J Keating (59)
40/1
7
2
30/1
T: E W Nichols
R: Lee Smith (57.5)
30/1
5g red arrow (AUS) x curzon dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
2.1
25/1
T: P W Burgun
R: Ms S Hunter (57.5)
25/1
4g hidden dragon (AUS) x swinburn (AUS) (sir tristram (IRE))
9
2.3
7/1
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (60)
7/1
10
4.1
Romanze (11)
100/1
T: D T Curran
R: Dean Holland (54.5)
100/1
4m host (CHI) x sparkling symphony (NZ) (stravinsky (USA))
11
4.8
14/1
T: Jamie Scott
R: John Allen (57)
14/1
4g shinzig (AUS) x bella flight (AUS) (super jet (USA))
Race 6 - Silks Function Centre (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:19.36
Prizemoney: $23,000
1
Sadia (3)
9/1
T: Andrew Payne
R: Ms Michelle Payne (59)
9/1
4g super saver (USA) x priceless diamond (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Hello My Friend, Magnarock, Rock Spur,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: Ms W Kelly
R: B Higgins (58)
11/1
4g bon hoffa (AUS) x ribollita (AUS) (kenny's best pal (AUS))
3
0.9
9/4F
T: D T O'Brien
R: D Moor (59)
9/4F
4g makfi (GB) x scent of joy (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1
40/1
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (60)
40/1
5g road to rock (AUS) x pare (NZ) (prized (USA))
5
1.2
5/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: Craig Williams (58.5)
5/1
4g onemorenomore (AUS) x drivel (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.2
5/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (55.5)
5/1
4m denman (AUS) x sparks fly (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.6
9/1
T: G M Moloney
R: L Currie (57.5)
9/1
4g street boss (USA) x oriental (AUS) (monde bleu (GB))
8
2.8
16/1
T: Byron Cozamanis
R: C A Robertson (57.5)
16/1
4g excellent art (GB) x bubona (AUS) (lion hunter (AUS))
9
2.9
9/2
T: Saab Hasan
R: N Callow (59)
9/2
4g turffontein (AUS) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
3.7
100/1
T: B J McKnight
R: Lucinda Doodt (53)
100/1
7g duelled (AUS) x mylor (NZ) (kashani (USA))
Race 7 - Mypunter (Bm64) (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:18.96
Prizemoney: $23,000
1
15/4
T: T and K O'Sullivan
R: Ms L J Meech (59)
15/4
7g perfectly ready (AUS) x who says (NZ) (shinko king (IRE))
Winning siblings: Lincoln Town,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2015 NZB Festival Yearling Sale
$2,500
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Mr A Bidlake
2
0.2
16/1
T: J F Moloney
R: C Newitt (54.5)
16/1
3
0.3
6/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (60.5)
6/1
4g beneteau (AUS) x deposition (AUS) (mr. innocent (AUS))
4
0.8
5/2F
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (60)
5/2F
5g desert king (IRE) x lost valley (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
1.8
30/1
T: B I Stanaway
R: B Higgins (55.5)
30/1
6g teofilo (IRE) x madam's way (NZ) (star way (GB))
6
3.3
200/1
T: Ms H Davies
R: Ms K Furness (51)
200/1
5m golden snake (USA) x lycadere (AUS) (lacryma cristi (IRE))
7
3.4
15/1
T: T and K O'Sullivan
R: Dean Holland (59)
15/1
6g istidaad (USA) x tids cash (NZ) (d'cash (AUS))
8
4.1
Meru (7)
11/2
T: P G Carey
R: R McLeod (55.5)
11/2
9
4.4
4/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (58.5)
4/1
5g written tycoon (AUS) x vatana (AUS) (maldini (AUS))
10
8.4
25/1
T: B A Gentle
R: I Gundogdu (54)
25/1
5m primus (AUS) x southern heights (AUS) (luskin star (AUS))
11
8.6
80/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (54)
80/1
7g pentire (GB) x clarissa (NZ) (zabeel (NZ))
12
8.7
150/1
T: Stephen Field
R: Ms J Beriman (54)
150/1
6g testafiable (AUS) x palixandre (AUS) (pine circle (USA))
Race 8 - Christmas Raceday 18 Dec-Bm70 (1500m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:31.14
Prizemoney: $30,000
1
15/2
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (59)
15/2
4g sebring (AUS) x fast learner (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 26 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
1.8
7/1
T: Daniel Bowman
R: Melissa Julius (56.5)
7/1
8g court of jewels (NZ) x blemish (AUS) (bletchencore (AUS))
3
2.3
Zadon (1)
15/2
T: R D Griffiths
R: M J Allen (62)
15/2
6g zabeel (NZ) x blagdon (USA) (gone west (USA))
4
2.4
5/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
5/2F
5g raven's pass (USA) x hazarayna (GB) (polish precedent (USA))
5
3.7
10/1
T: M G Price
R: C Newitt (59)
10/1
4g equiano (FR) x hidden energy (AUS) (dehere (USA))
6
3.9
10/1
T: C V Kelly
R: D Moor (60)
10/1
7g dylan thomas (IRE) x cannilateral (AUS) (canny lad (AUS))
7
4.9
12/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (54)
12/1
4m domesday (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
8
5
Anemoi (10)
40/1
T: Ms D Loos
R: J Duffy (57.5)
40/1
4g street cry (IRE) x anemometer (GB) (sunday silence (USA))
9
6.5
Space (9)
30/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (58.5)
30/1
10
6.6
15/1
T: T and K O'Sullivan
R: L Currie (58.5)
15/1
11
8.3
40/1
T: E W Nichols
R: Ms J Payne (55)
40/1
6g easy choice (AUS) x metallic mover (AUS) (dash for cash (AUS))
12
9.8
7/1
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Beriman (59.5)
7/1
6g o'reilly (NZ) x ungaro (NZ) (centaine (AUS))
* Nick figures are for Australasia.