Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, October 10

Race 1 - Mulqueen Funeral Directors Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:19.65 (36.02)
Prizemoney: $26,000
1
11/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
11/4F
3c street boss (USA) x my choisir (AUS) (choisir (AUS))
Winning siblings: Beau Rossa,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Scipio (10)
13/4
T: D T O'Brien
R: D Oliver (56)
13/4
3g all too hard (AUS) x savannah success (AUS) (success express (USA))
3
3.4
50/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (54)
50/1
3f anacheeva (AUS) x dozers sister (AUS) (desert sun (GB))
4
3.5
50/1
T: Archie Alexander
R: Jye McNeil (54)
50/1
3f toorak toff (AUS) x amazing (USA) (greatness (USA))
5
3.6
Dunlani (13)
9/1
T: Matthew Cumani
R: Ms L J Meech (54)
9/1
3f dundeel (NZ) x teralani (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
4.4
16/1
T: D K Weir
R: John Allen (56)
16/1
3c high chaparral (IRE) x donelmi (NZ) (stravinsky (USA))
7
4.9
40/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (58.5)
40/1
4g reliable man (GB) x animate (NZ) (zabeel (NZ))
8
5.4
11/2
T: B J Ratcliff
R: D Dunn (54)
11/2
3f dream ahead (USA) x chitraka (AUS) (tale of the cat (USA))
9
5.5
7/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58.5)
7/2
4g more than ready (USA) x danalaga (AUS) (danehill (USA))
10
7
100/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Dean Holland (58.5)
100/1
4g stratum (AUS) x discretion (AUS) (canny lad (AUS))
11
11.5
12/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
12/1
5g cape blanco (IRE) x wave to lottie (NZ) (crested wave (USA))
Race 2 - The Big Screen Company (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:06.27 (35.92)
Prizemoney: $30,000
1
Beauty (6)
11/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (55.5)
11/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
8/11F
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (59)
8/11F
3g danerich (AUS) x fine feelings (AUS) (monde bleu (GB))
3
1.4
5/1
T: Ms C Alderson
R: Beau Mertens (57)
5/1
3g so you think (NZ) x aquada (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.1
15/1
T: R D Griffiths
R: B Rawiller (59.5)
15/1
3c choisir (AUS) x party dress (AUS) (mossman (AUS))
5
3.6
25/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (55)
25/1
3f squamosa (AUS) x little adia (AUS) (alannan (USA))
6
4.1
25/1
T: John McArdle
R: J Mott (59)
25/1
3g street boss (USA) x belaura (AUS) (bel esprit (AUS))
7
4.5
16/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (55)
16/1
3f canford cliffs (IRE) x great dame (AUS) (danerich (AUS))
8
6.2
5/1
T: C Maher and D Eustace
R: M J Walker (57)
5/1
3g denman (AUS) x skidoodle (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Bendigo Eye Clinic Mdn Plate (2400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 2:35.31 (39.76)
Prizemoney: $26,000
1
9/10F
T: K M Keys
R: Jye McNeil (56.5)
9/10F
5m domesday (AUS) x vestabaa (AUS) (anabaa (USA))
Winning siblings: Moreover, Two Square,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: Andrew Payne
R: L Currie (58.5)
25/1
4g reset (AUS) x crown of caitlin (AUS) (distant music (USA))
3
3.6
Kaledi (7)
16/1
T: Rachael Cunningham
R: Clayton Douglas (56.5)
16/1
4m anacheeva (AUS) x wingz of an eagle (AUS) (racer's edge (AUS))
4
5.5
40/1
T: Kelvin Southey
R: Ben Thompson (56.5)
40/1
6m sharkbite (AUS) x steffi (NZ) (stravinsky (USA))
5
7.2
5/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
5/1
3f americain (USA) x four kisses (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
7.3
16/1
T: N A Blackiston
R: Ben Allen (56.5)
16/1
7
8.1
14/1
T: Amy McDonald
R: Ms N Beriman (56)
14/1
3g redoute's choice (AUS) x sirani (AUS) (galileo (IRE))
8
8.3
14/1
T: Nathan Dunn
R: Declan Bates (56.5)
14/1
7m street sense (USA) x love train (AUS) (carnegie (IRE))
9
10
150/1
T: P A Banks
R: Lachlan King (56.5)
150/1
10
10.1
100/1
T: Ms K Edwards
R: H Coffey (56.5)
100/1
11
13.6
Rossgo (3)
7/1
T: L A Bennewith
R: D Dunn (58.5)
7/1
12
38.6
40/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58.5)
40/1
4g canford cliffs (IRE) x unknown lady (AUS) (undoubtedly (AUS))
Race 4 - Bendigo Mazda (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:39.17 (35.34)
Prizemoney: $25,000
1
5/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (57)
5/2
4m street cry (IRE) x zarita (NZ) (pentire (GB))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
8/11F
T: D K Weir
R: John Allen (56.5)
8/11F
3c sebring (AUS) x raise (AUS) (arena (AUS))
3
3.6
Dandre (4)
9/1
T: S C Bottomley
R: Ms L J Meech (58)
9/1
5g wanted (AUS) x miss pavlova (AUS) (blevic (AUS))
4
8
80/1
T: P A Banks
R: Jye McNeil (56)
80/1
4m bianconi (USA) x adulate (AUS) (flying spur (AUS))
5
8.1
25/1
T: Jason Warren
R: Clayton Douglas (58.5)
25/1
4g domesday (AUS) x bylaw (USA) (lear fan (USA))
6
8.5
16/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (56.5)
16/1
5g all american (AUS) x prayers'n'promises (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
16
Eaton (1)
30/1
T: M and L Cerchi
R: D Oliver (60)
30/1
6g high chaparral (IRE) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
8
22
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (58)
12/1
4g starcraft (NZ) x drawbridge (IRE) (rainbow quest (USA))
Race 5 - No Fuss Event Hire (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:37.93 (36.50)
Prizemoney: $30,000
1
9/4
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (60)
9/4
4m dane shadow (AUS) x belzain (AUS) (woodman (USA))
This nick: 16 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1
5/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
5/1
3
1.1
2/1F
T: P A Preusker
R: Dean Holland (59.5)
2/1F
6m pendragon (NZ) x maie casey (GB) (singspiel (IRE))
4
1.5
5/1
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (58.5)
5/1
4m pierro (AUS) x dane ripper (AUS) (danehill (USA))
5
3.2
8/1
T: John McArdle
R: J Mott (58.5)
8/1
4m so you think (NZ) x beach model (AUS) (footstepsinthesand (GB))
6
6
200/1
T: Allan Peterson
R: Lewis German (56.5)
200/1
8m casino prince (AUS) x douraya (FR) (sendawar (IRE))
7
9.5
20/1
T: K Hann
R: Michael Poy (59.5)
20/1
5m benfica (AUS) x dansanna (FR) (anabaa (USA))
8
10.2
15/1
T: Jason Warren
R: Ms L J Meech (54)
15/1
3f unencumbered (AUS) x romantic ballerina (USA) (giant's causeway (USA))
Race 6 - Jayco (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:25.54 (35.68)
Prizemoney: $25,000
1
9/10F
T: D K Weir
R: Ben Allen (58.5)
9/10F
3c sebring (AUS) x maybe i (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: All Too Familiar, Salome,
This nick: 13 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (58.5)
8/1
4g street cry (IRE) x succeeding (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.5
30/1
T: M C Kent
R: B Rawiller (61)
30/1
4
1.2
15/2
T: M D Moroney
R: Michael Poy (59.5)
15/2
4g darci brahma (NZ) x della lobra (NZ) (stravinsky (USA))
5
4
20/1
T: M and L Cerchi
R: Damien Thornton (60)
20/1
5g foxwedge (AUS) x irish nova (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.4
3/1
T: Matthew Cumani
R: D Oliver (59.5)
3/1
5g roc de cambes (NZ) x thenaia (NZ) (st. petersburg (AUS))
7
4.9
10/1
T: J D Sadler
R: Ms L J Meech (59)
10/1
4g smart missile (AUS) x katiet (AUS) (mossman (AUS))
8
5.6
150/1
T: A O Diggins
R: J Baldock (58.5)
150/1
5g daliapour (IRE) x cappy (AUS) (arena (AUS))
9
13.1
150/1
T: Ms R Frost
R: Ms S Thornton (59.5)
150/1
Race 7 - Surgeons Race (Bm70) (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 2:33.29 (38.00)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: Andrew Payne
R: Jye McNeil (56)
4/1
4g hard spun (USA) x south street (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Southern Moon,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/2F
T: D K Weir
R: John Allen (57)
5/2F
5g high chaparral (IRE) x truly a beauty (USA) (seeking the gold (USA))
3
3.3
30/1
T: P A Banks
R: D Oliver (57)
30/1
6g dubawi (IRE) x clara bow (IRE) (sadler's wells (USA))
4
3.6
14/1
T: K M Keys
R: Ms L J Meech (59.5)
14/1
5
3.8
11/2
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (60)
11/2
5g rajsaman (FR) x princess cheri (GER) (mondrian (GER))
7
5.3
4/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59.5)
4/1
6g sir percy (GB) x calm courage (NZ) (spectacular love (USA))
8
5.5
7/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
7/1
4m reset (AUS) x palace glow (AUS) (palace music (USA))
9
17.5
150/1
T: Dane Smith
R: Jack Hill (59)
150/1
5h galileo (IRE) x mystical lady (IRE) (halling (USA))
10
18.8
100/1
T: Ms B Schreuder
R: Lachlan King (60.5)
100/1
7g arch (USA) x come touch the sun (IRE) (fusaichi pegasus (USA))
11
25.8
150/1
T: P Donnelly
R: Lewis German (54)
150/1
7g al samer (AUS) x island temptress (NZ) (island morn (AUS))
Race 8 - Bet365 (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:19.00 (36.54)
Prizemoney: $30,000
1
150/1
T: M Sell
R: Harry Grace (58.5)
150/1
7m pentire (GB) x stretto (NZ) (dance floor (USA))
Winning siblings: Black Fusion, Kincharm, Queen Of Rock,
This nick: 9 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.5
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Dunn (57.5)
12/1
4m smart missile (AUS) x expect to win (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.8
30/1
T: S A Dwyer
R: H Coffey (57.5)
30/1
5m savabeel (AUS) x madam marju (NZ) (marju (IRE))
4
2.9
13/4F
T: Mitchell Freedman
R: J Mott (60.5)
13/4F
4g congrats (USA) x pas de deux (IRE) (sadler's wells (USA))
5
3.1
30/1
T: C D Widdison
R: Beau Mertens (56.5)
30/1
5m reset (AUS) x rich ruby red (AUS) (rubiton (AUS))
6
3.9
60/1
T: Ms G Johnstone
R: Lewis German (59)
60/1
7
4.1
12/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (58.5)
12/1
4g street boss (USA) x poco gusto (AUS) (hussonet (USA))
8
4.3
Forsure (17)
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
11/2
4g magnus (AUS) x mrs bradbury (AUS) (keltrice (AUS))
9
4.5
9/2
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (56.5)
9/2
4m toorak toff (AUS) x superfly (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
4.6
50/1
T: Brent Stanley
R: Ms N Beriman (59)
50/1
5g savabeel (AUS) x jack's girl (NZ) (shovhog (AUS))
11
5.8
9/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
9/2
4g manhattan rain (AUS) x whisper bay (AUS) (royal academy (USA))
12
6.3
13/2
T: G B Andrews
R: Ben Thompson (59)
13/2
4g bel esprit (AUS) x aquada (AUS) (flying spur (AUS))
13
6.6
25/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
25/1
14
8.9
150/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (59)
150/1
6g oratorio (IRE) x chiasmus (AUS) (octagonal (NZ))
15
12.4
30/1
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
30/1
6m bel esprit (AUS) x gallant lady (AUS) (galileo (IRE))
* Nick figures are for Australasia.