Breednet Results

BIRDSVILLE - Friday, September 6

Race 1 - Rfds Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:09.93 (35.09)
Prizemoney: $14,500
1
4/1
T: D R Ballard
R: D W Ballard (59.5)
4/1
4g hinchinbrook (AUS) x roman sandals (AUS) (holy roman emperor (IRE))
Winning siblings: Global Wonder, Hinchinstyle,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: David Rewald
R: David Rewald (59.5)
20/1
5g denman (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
3
4
6/1
T: Robert Burow
R: R Mc Mahon (57.5)
6/1
4m harbour watch (IRE) x singing adelaide (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.2
9/2
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (57.5)
9/2
4m dream ahead (USA) x desert trick (GB) (green desert (USA))
5
5.7
20/1
T: G A Tipping
R: Rhiannon Payne (57.5)
20/1
4m declaration of war (USA) x tempting lady (AUS) (northern meteor (AUS))
6
9
14/1
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (59.5)
14/1
4g spirit of boom (AUS) x shara princess (AUS) (desert prince (IRE))
7
12.3
20/1
T: Bryan Dixon
R: M Milford (59.5)
20/1
6g danesis (IRE) x eurouble (AUS) (moscow ballet (IRE))
8
12.8
20/1
T: Tanya Parry
R: K Ballard (59.5)
20/1
4g collate (AUS) x farafran (IRE) (rainbow quest (USA))
9
14.6
20/1
T: John Ferguson
R: J Hoopert (59.5)
20/1
6g jet spur (AUS) x generality (AUS) (general nediym (AUS))
10
15.4
11/1
T: M A Kropp
R: S Sweedman (57.5)
11/1
11
15.9
5/2F
T: C Smith
R: Leslie Tilley (59.5)
5/2F
4g snitzel (AUS) x brandish (AUS) (elusive quality (USA))
12
20.7
Sarenda (10)
60/1
T: H C Forster
R: J Babarovich (57.5)
60/1
4m love conquers all (AUS) x maizy days (AUS) (our maizcay (AUS))
Race 2 - Outback Mates (Bm55) (800m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 0:44.66 (32.82)
Prizemoney: $14,500
1
9/2
T: Bryan Dixon
R: M Milford (60.5)
9/2
7g star witness (AUS) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 7 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (58)
5/1
8g dusty moon (AUS) x receptive (AUS) (zeditave (AUS))
3
3.2
20/1
T: G A Tipping
R: Rhiannon Payne (62.5)
20/1
4
4
5/1
T: Bevan Johnson
R: Minonette Kennedy (58.5)
5/1
7g reward for effort (AUS) x belsoeur (AUS) (royal academy (USA))
5
5.3
40/1
T: David Rewald
R: David Rewald (58)
40/1
11g danzero (AUS) x singin 'n' dancin (AUS) (unbridled's song (USA))
6
5.8
11/1
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (57)
11/1
5m man of illusion (AUS) x gamble in gold (AUS) (monashee mountain (USA))
7
6.8
10/9F
T: C Smith
R: Leslie Tilley (58.5)
10/9F
4g rothesay (AUS) x readily (AUS) (more than ready (USA))
8
7.8
20/1
T: S J Royes
R: T Brummell (62)
20/1
7g myboycharlie (IRE) x vital mist (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
13.8
Jollmac (10)
40/1
T: L S Murray
R: Ms C Eaton (56)
40/1
Race 3 - Not Just Hardware Plate (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:20.63 (33.98)
Prizemoney: $14,500
1
8/11F
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (59.5)
8/11F
Winning siblings: Class Aplenty, Derek The Viking,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
12.8
8/1
T: M A Kropp
R: S Sweedman (59)
8/1
5m animal kingdom (USA) x revidere (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
12.9
7/2
T: Bevan Johnson
R: Minonette Kennedy (58)
7/2
7g starcraft (NZ) x viennese lass (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
16.9
16/1
T: H C Forster
R: D W Ballard (59.5)
16/1
5g arlington (AUS) x thunderclap (AUS) (thunder gulch (USA))
5
17.9
30/1
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (61)
30/1
6g snippetson (AUS) x i'm a lady (AUS) (lonhro (AUS))
6
19.2
30/1
T: Kym Healy
R: Wendy Peel (56.5)
30/1
6g fastnet rock (AUS) x dance on by (IRE) (sadler's wells (USA))
7
21
80/1
T: David Rewald
R: David Rewald (59)
80/1
7m nothing to lose (USA) x winsome dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
8
22.5
15/1
T: S J Royes
R: T Brummell (61)
15/1
7g testa rossa (AUS) x miffy (AUS) (flying spur (AUS))
9
26
Kulaba (6)
14/1
T: P J Richardson
R: T Treichel (59.5)
14/1
7g zupaone (AUS) x skiwi (NZ) (prized (USA))
10
26.5
30/1
T: L S Murray
R: Rhiannon Payne (61)
30/1
7g red arrow (AUS) x makabelle (AUS) (prince of birds (USA))
11
26.6
80/1
T: Kym Healy
R: Ms C Eaton (61)
80/1
8g wanted (AUS) x jubilant spirit (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 4 - Birdsville Hotel Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:09.98 (35.94)
Prizemoney: $17,500
1
20/1
T: Jason Babarovich
R: J Babarovich (58.5)
20/1
5g al samer (AUS) x gudwill (AUS) (will dancer (FR))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (57)
20/1
7m over (AUS) x rosita's gem (AUS) (zephyr zip (NZ))
3
5.1
5/2
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (61.5)
5/2
4g supreme class (AUS) x rare subject (AUS) (red ransom (USA))
4
5.9
4/5F
T: C Smith
R: Leslie Tilley (61.5)
4/5F
4g terango (AUS) x rustic rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
5
10.4
30/1
T: D J Dolgner
R: S Galvin (59)
30/1
6
10.6
11/2
T: Bryan Dixon
R: M Milford (61)
11/2
4m your song (AUS) x segments (AUS) (mossman (AUS))
7
11
40/1
T: William Pugsley
R: T Treichel (56)
40/1
4m straight (AUS) x lusharoonie (AUS) (magic albert (AUS))
8
17
Froze (4)
20/1
T: Bevan Johnson
R: Wendy Peel (58)
20/1
6g alert (ARG) x ice cube (NZ) (rubiano (USA))
9
36.3
40/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56.5)
40/1
Race 5 - Tab Hcp (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(3) Time: 1:09.86 (34.99)
Prizemoney: $14,500
1
2/1F
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (59)
2/1F
5g wicked style (USA) x camphor (AUS) (tsuimai (AUS))
Winning siblings: Utopia Life, Wicked Ways,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/1
T: Philip Cole
R: Ms C Eaton (56)
11/1
7m foreplay (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
3
2.6
11/2
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (56)
11/2
5m starcraft (NZ) x debelle (AUS) (snitzel (AUS))
4
2.7
9/1
T: D R Ballard
R: D W Ballard (61)
9/1
6g reset (AUS) x clandon (AUS) (brief truce (USA))
5
3
11/4
T: Robert Burow
R: R Mc Mahon (61)
11/4
5g red element (AUS) x curtain (AUS) (springsteen (AUS))
6
5.3
9/1
T: C Smith
R: Leslie Tilley (56)
9/1
6g snippetson (AUS) x choice gem (AUS) (rubiton (AUS))
7
7.6
8/1
T: Ben Williams
R: Daniel Edmonds (58)
8/1
7g excellent art (GB) x fly me home (AUS) (flying spur (AUS))
8
7.7
66/1
T: L S Murray
R: David Rewald (56.5)
66/1
7g nadeem (AUS) x morecambe bay (AUS) (diatribe (AUS))
9
10.5
20/1
T: H C Forster
R: K Ballard (56)
20/1
4g snippetson (AUS) x high alt (AUS) (desert prince (IRE))
Race 6 - Road Tech Marine Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.55 (34.87)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (56)
8/1
Winning siblings: Cash Crisis, Husslin Humph, Tap 'N' Run,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2017 Inglis Premier Yearling Sale Ses 2
$52,000
Vendor: Phoenix Broodmare Farm, Euroa
Buyer: Luke Oliver Racing
2
1
Splitz (4)
9/4F
T: M A Kropp
R: T Treichel (57.5)
9/4F
5g sepoy (AUS) x snow blitz (AUS) (zabeel (NZ))
3
1.8
8/1
T: Kym Healy
R: Ms C Eaton (56)
8/1
5g i am invincible (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
4
3.1
9/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (56)
9/1
7m alert (ARG) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
5
5.9
7/2
T: H C Forster
R: D W Ballard (62)
7/2
6
7.9
15/4
T: Jay Morris
R: Anna Bakos (62.5)
15/4
7g exceed and excel (AUS) x red for lou (AUS) (testa rossa (AUS))
7
8
20/1
T: Bevan Johnson
R: Minonette Kennedy (53)
20/1
7g magic albert (AUS) x not so subtle (AUS) (agnes world (USA))
8
8.5
66/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56)
66/1
9
9
25/1
T: C Smith
R: Leslie Tilley (56)
25/1
7g stratum (AUS) x jacqueline rouge (AUS) (ne coupez pas (USA))
10
10.8
30/1
T: Jay Morris
R: R Mc Mahon (59)
30/1
8g pendragon (NZ) x redoutebelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.