Breednet Results

CANBERRA - Friday, October 20

Race 1 - Ginninderra Estate Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:58.11 (34.51)
Prizemoney: $20,500
1
3/1
T: P J Facoory
R: Ms K Nisbet (56.5)
3/1
3c wanted (AUS) x fancyfree (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Rabbit Hunter,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/8F
T: T R Martin
R: J Ford (54.5)
15/8F
3
1.9
15/1
T: D J Rolfe
R: B Spriggs (59)
15/1
6g high chaparral (IRE) x tantra (AUS) (royal academy (USA))
4
3.1
9/1
T: P J Facoory
R: Carly Frater-Hill (55)
9/1
5
4.3
16/1
T: Kathryn Cahill
R: M A Cahill (57)
16/1
6
5
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: B P Ward (54.5)
20/1
7
6.5
60/1
T: J G Sargent
R: J Penza (59)
60/1
6g bon hoffa (AUS) x absolutely you (AUS) (mr. henrysee (USA))
8
7.4
9/2
T: N J Olive
R: R Bensley (56.5)
9/2
3g stryker (AUS) x brocbel (AUS) (bel esprit (AUS))
9
7.8
Reazon (4)
15/1
T: Mark Gee
R: Rachel Hunt (57.5)
15/1
4g ready's image (USA) x zonhro (AUS) (lonhro (AUS))
10
9
25/1
T: J M Cleary
R: Brodie Loy (59)
25/1
5g battle paint (USA) x twilight affair (NZ) (green perfume (USA))
11
18
150/1
T: J W Van Duren
R: S Guymer (56.5)
150/1
3g zariz (AUS) x royal commotion (AUS) (king of kings (IRE))
Race 2 - Sellick Consulting Plate (C1) (2000m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 2:04.09 (37.68)
Prizemoney: $20,500
1
30/1
T: T J Wilson
R: S Guymer (54.5)
30/1
4m al aseel (AUS) x city liffey (AUS) (citidancer (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: M J Smith
R: Chelsea Macfarlane (55.5)
6/1
6m octagonal (NZ) x bellevent (AUS) (special bond (AUS))
3
1.2
30/1
T: David Pfieffer
R: J Ford (56.5)
30/1
4g savabeel (AUS) x sharvasti (NZ) (montjeu (IRE))
4
1.4
6/4F
T: A J Edmonds
R: J Penza (56.5)
6/4F
5g zabeel (NZ) x our joan of arc (AUS) (beautiful crown (USA))
5
5.2
Motime (2)
5/2
T: G P Vella
R: M A Cahill (59)
5/2
4g uncle mo (USA) x my thousand (AUS) (foreplay (AUS))
6
7.4
8/1
T: Greg Stephens
R: Ms N Burrells (55)
8/1
5g dreamscape (AUS) x desert choice (AUS) (desert king (IRE))
7
8.7
16/1
T: K J Parker
R: J Grisedale (54)
16/1
3f delago deluxe (AUS) x ze choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
11.5
15/1
T: G McFarlane
R: A Layt (57)
15/1
4m shrapnel (AUS) x adhocracy (AUS) (bureaucracy (NZ))
9
13.1
40/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: Ms K Adams (59)
40/1
10
16.1
30/1
T: C E Conners
R: Ms J Taylor (56.5)
30/1
11
27.4
100/1
T: T G Sutherland
R: J Pracey-Holmes (59)
100/1
5g magic albert (AUS) x berkley miss (AUS) (chief's crown (USA))
Race 3 - Skyview Windows (Bm69) (1400m)
Class: Benchmark 69 Track: Soft(6) Time: 1:23.70 (36.47)
Prizemoney: $20,500
1
20/1
T: F S Cleary
R: M A Cahill (57)
20/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/8F
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: P Scorse (53.5)
11/8F
5g strategic (AUS) x look and feel (AUS) (belong to me (USA))
3
1.1
9/1
T: T G Sutherland
R: J Pracey-Holmes (61)
9/1
6g bon hoffa (AUS) x star chiffon (AUS) (filante (NZ))
4
1.2
Ribs (10)
5/2
T: E and L Longmire
R: J Ford (55.5)
5/2
5g roadhog (AUS) x mick's chick (AUS) (snitzel (AUS))
5
1.4
20/1
T: S L O'Brien
R: J Penza (60.5)
20/1
8m honours list (IRE) x rose street (AUS) (singspiel (IRE))
6
2.9
Heysen (7)
20/1
T: W G Carroll
R: Nick Heywood (56.5)
20/1
8g excellent art (GB) x set to love (AUS) (success express (USA))
7
3.2
15/2
T: Tash Burleigh
R: Mitchell Bell (56.5)
15/2
8
4
12/1
T: Glen Thompson
R: Simon Miller (59.5)
12/1
7g casino prince (AUS) x boudi woudi (AUS) (easy rocking (AUS))
Race 4 - Home In Queanbeyan Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:18.31 (36.56)
Prizemoney: $20,500
1
15/8F
T: David Pfieffer
R: J Ford (56.5)
15/8F
3c all american (AUS) x kvarena (AUS) (arena (AUS))
Winning siblings: De Kurnell, Kalvena, Renalot, Star Shine,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Pahruli (11)
8/1
T: K Dryden and S Collings
R: J Penza (55)
8/1
3f domesday (AUS) x all trumped up (AUS) (flying spur (AUS))
3
2
5/1
T: J M Austin
R: Mitchell Bell (55.5)
5/1
3g big brown (USA) x indulgent (AUS) (stravinsky (USA))
4
2.2
80/1
T: N E Layt
R: A Layt (58)
80/1
5
2.4
8/1
T: P J Facoory
R: Simon Miller (56.5)
8/1
6
3.5
66/1
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (55)
66/1
4m per incanto (USA) x lavochkin (NZ) (o'reilly (NZ))
7
3.6
40/1
T: N J Olive
R: M Travers (56)
40/1
5g my lad (ARG) x romantic storm (AUS) (bialia (AUS))
8
4.5
Zapace (14)
14/1
T: K Dryden and S Collings
R: B P Ward (55)
14/1
4m zariz (AUS) x commands space (AUS) (commands (AUS))
9
5.8
14/1
T: Geoffrey Crothers
R: M A Cahill (55)
14/1
10
8
66/1
T: E and L Longmire
R: B Spriggs (55)
66/1
11
8.1
9/1
T: G McFarlane
R: S Guymer (55)
9/1
12
9.7
100/1
T: Ms K Kulic
R: Nick Heywood (59)
100/1
4g nothin' leica dane (AUS) x impetuance (AUS) (gilded time (USA))
13
9.9
Foroz (9)
7/1
T: N J Olive
R: R Bensley (55)
7/1
3f sebring (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
14
12.4
100/1
T: Andrew Jenkyn
R: Ms N Burrells (53.5)
100/1
5m shellscrape (AUS) x bonaire beach (AUS) (grand lodge (USA))
Race 5 - Hill & Rummery Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:11.51 (35.81)
Prizemoney: $20,500
1
5/2F
T: Kurt Goldman
R: Nick Heywood (58)
5/2F
4g dalghar (FR) x honor babe (NZ) (honor grades (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Psd, Res $40,000
2
0.8
20/1
T: Doug Vickers
R: M Travers (55.5)
20/1
4g statue of liberty (USA) x wonderville (AUS) (grass wonder (USA))
3
1
5/2F
T: Luke Pepper
R: M A Cahill (59)
5/2F
4g artie schiller (USA) x enrich (USA) (dynaformer (USA))
5
1.2
10/1
T: R Weston and J Nisbet
R: B Spriggs (54)
10/1
7g fubu (AUS) x violetter (NZ) (beau zam (NZ))
6
1.7
8/1
T: N J Osborne
R: Carly Frater-Hill (56)
8/1
5g alert (ARG) x strike time (AUS) (switch in time (IRE))
7
4.4
Sward (12)
40/1
T: R E Park
R: Ms M Kinny (54)
40/1
9g strategic (AUS) x terrain (AUS) (scenic (IRE))
8
5.2
9/1
T: G P Vella
R: Brodie Loy (57.5)
9/1
4g foreplay (AUS) x misdeeds (AUS) (marwina (AUS))
9
6.3
12/1
T: T G Sutherland
R: J Pracey-Holmes (54)
12/1
3g star witness (AUS) x cosmo gal (AUS) (danzero (AUS))
Race 6 - Oztal Architects (Bm69) (1200m)
Class: Benchmark 69 Track: Soft(6) Time: 1:10.05 (35.09)
Prizemoney: $20,500
1
9/10F
T: N F Gardner
R: M A Cahill (59.5)
9/10F
Winning siblings: Cyborg, Devil's Watch, Nights On Fire,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Rhomlo (6)
10/1
T: N J Olive
R: P Scorse (55.5)
10/1
6g dylan thomas (IRE) x glove puppet (AUS) (toy pindarri (NZ))
3
1.5
Wings (7)
9/1
T: Tash Burleigh
R: Ms J Taylor (58.5)
9/1
7m street boss (USA) x enciamo (AUS) (encounter (AUS))
4
1.8
4/1
T: G P Vella
R: Ms K Nisbet (57)
4/1
4g krupt (AUS) x bonnie view (AUS) (marcede (AUS))
5
1.9
20/1
T: Luke Pepper
R: Simon Miller (58)
20/1
5g zariz (AUS) x erins princess (AUS) (desert prince (IRE))
6
3.9
14/1
T: P J Facoory
R: Chelsea Macfarlane (55)
14/1
5m conatus (AUS) x woodwind (USA) (woodman (USA))
7
5.5
40/1
T: C Heywood
R: Nick Heywood (59.5)
40/1
8
5.7
40/1
T: T G Sutherland
R: J Pracey-Holmes (59)
40/1
6g dane shadow (AUS) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
9
7.4
20/1
T: Rob Potter
R: Carly Frater-Hill (58)
20/1
8g alert (ARG) x eyes on you (AUS) (bureaucracy (NZ))
10
9.8
40/1
T: Ms M Rae
R: Rachel Hunt (57)
40/1
7g zariz (AUS) x pluma nel bruma (AUS) (military plume (NZ))
11
9.9
50/1
T: A L McRae
R: M Heagney (55.5)
50/1
8g refuse to bend (IRE) x vin de france (AUS) (air de france (USA))
Race 7 - Canberra Contractors (Bm57) (1300m)
Class: Benchmark 57 Track: Soft(6) Time: 1:18.52 (36.94)
Prizemoney: $20,500
1
7/1
T: Z Garsztka
R: Chelsea Macfarlane (56)
7/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
16/1
T: T G Sutherland
R: J Pracey-Holmes (56.5)
16/1
5g time thief (AUS) x oh she said (AUS) (strategic (AUS))
3
2.1
5/2F
T: D A Williams
R: Nick Heywood (57.5)
5/2F
4
2.5
20/1
T: Todd Smart
R: Simon Miller (58.5)
20/1
5
3.2
10/1
T: G T Hoy
R: M Travers (55.5)
10/1
6
3.8
15/1
T: G McFarlane
R: A Layt (56.5)
15/1
7g delzao (AUS) x songcatcher (AUS) (geiger counter (USA))
7
4.2
20/1
T: N F Gardner
R: M Heagney (54)
20/1
6g spinning world (USA) x stellamac (AUS) (mull of kintyre (USA))
8
4.7
15/4
T: J E McConachy
R: B P Ward (58.5)
15/4
5g denman (AUS) x notker (AUS) (strategic (AUS))
9
4.8
13/2
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (59.5)
13/2
4g uncle mo (USA) x love one (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
5.6
Mr Fox (9)
10/1
T: Ms K Kulic
R: S Guymer (56)
10/1
10g foxhound (USA) x darwina (AUS) (marwina (AUS))
11
6.1
20/1
T: G R Wright
R: J Penza (56)
20/1
4g stratum (AUS) x mira chavali (AUS) (general nediym (AUS))
Race 8 - Rivoland Tiles (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(6) Time: 0:58.16 (33.99)
Prizemoney: $20,500
1
5/2F
T: K Dryden and S Collings
R: P Scorse (57.5)
5/2F
5m northern meteor (AUS) x luscillas choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Attila, Glock, Icebern,
This nick: 8 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1
13/2
T: Tash Burleigh
R: A Layt (57)
13/2
3g real saga (AUS) x ten eighty (NZ) (volksraad (GB))
3
1.2
7/1
T: R Weston and J Nisbet
R: Ms K Nisbet (58)
7/1
3f denman (AUS) x entrust (NZ) (danehill (USA))
4
3.8
7/2
T: B A Partelle
R: Brodie Loy (58.5)
7/2
3g rothesay (AUS) x saunterina (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.2
30/1
T: Peter Afflick
R: J Penza (55)
30/1
6g zariz (AUS) x dazzling daphne (AUS) (lion hunter (AUS))
6
6.2
Tinmine (14)
12/1
T: M C Lynch
R: M A Cahill (54)
12/1
7m shaft (AUS) x tinsley (AUS) (bellotto (USA))
7
6.3
30/1
T: Fred Skerbic
R: Carly Frater-Hill (52.5)
30/1
10g anabaa (USA) x storm fronts (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
6.7
10/1
T: John Bateman
R: R Bensley (60)
10/1
5m tickets (AUS) x four my girls (AUS) (general nediym (AUS))
9
7.5
25/1
T: T G Sutherland
R: Chelsea Macfarlane (55)
25/1
6g alert (ARG) x gold locket (AUS) (lochrae (AUS))
10
8
25/1
T: Natalie Jarvis
R: Ms M Kinny (56)
25/1
6g hard spun (USA) x miss jugah (AUS) (jugah (USA))
11
8.2
Varvo (3)
40/1
T: Geoffrey Crothers
R: Ms N Burrells (57.5)
40/1
12
8.4
16/1
T: Mervyn Bennett
R: J Grisedale (55.5)
16/1
6g bel danoro (AUS) x korvaceous (AUS) (langfuhr (CAN))
13
12.9
100/1
T: J Rolfe
R: M Heagney (57.5)
100/1
8g zariz (AUS) x bold shift (AUS) (night shift (USA))
14
14
30/1
T: T G Sutherland
R: J Pracey-Holmes (57.5)
30/1
6g redente (AUS) x lim's falcon (AUS) (fasliyev (USA))
* Nick figures are for Australasia.