Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, January 27

Race 1 - Cape Grim Beef Plate (2000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:04.34 (34.58)
Prizemoney: $120,000
1
7/2F
T: D K Weir
R: Ben Allen (54)
7/2F
4g redwood (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Excelman, Governor Landy, Night Hussler,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/2
T: M G Price
R: M J Dee (55.5)
9/2
3
0.2
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (54.5)
6/1
4
1.5
9/2
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Craig Williams (55.5)
9/2
4m rebel raider (AUS) x reliability (AUS) (kurofune (USA))
5
1.8
7/1
T: K A Lees
R: Damian Lane (58.5)
7/1
6g areion (GER) x almerita (GER) (medicean (GB))
6
2.2
12/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
12/1
7
2.4
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58)
10/1
5m shocking (AUS) x komplete klass (NZ) (groom dancer (USA))
8
2.5
15/2
T: C J Waller
R: D Oliver (57)
15/2
5g stormy atlantic (USA) x saliyna (FR) (linamix (FR))
9
2.6
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54.5)
60/1
8g zamindar (USA) x victoire finale (GB) (peintre celebre (USA))
10
3.9
100/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56)
100/1
7g medicean (GB) x alanda (GER) (lando (GER))
Race 2 - Ladbrokes B.D. Preview (C&G) (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.70 (34.22)
Prizemoney: $150,000
1
11/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (57)
11/4F
2c fastnet rock (AUS) x frustrating (AUS) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Feelings, Sacredvista,
This nick: 41 runners; 33 winners; 7 SW. Details
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$300,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains, NSW
Buyer: Lindsay Park Racing/Andrew Williams Bloodstock
2
0.5
3/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (55)
3/1
2c charge forward (AUS) x ebony wand (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.3
15/4
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (57)
15/4
2c makfi (GB) x raneen (NZ) (perfectly ready (AUS))
4
2.4
12/1
T: John McArdle
R: D Dunn (55)
12/1
2g written tycoon (AUS) x legcut (AUS) (danerich (AUS))
5
3.9
7/2
T: P and P Snowden
R: M Zahra (55.5)
7/2
6
11.9
9/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55)
9/1
2c choisir (AUS) x party dress (AUS) (mossman (AUS))
Race 3 - Ladbrokes B.D. Preview (F) (1000m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.85 (34.68)
Prizemoney: $150,000
1
9/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (55)
9/1
2f equiano (FR) x kid gloves (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Gloves Are Off, Sassy Salitage,
This nick: 6 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.3
9/2
T: Tim Hughes
R: Craig Williams (55)
9/2
2f helmet (AUS) x music in the park (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.7
Oohood (4)
13/4
T: Tony McEvoy
R: L Currie (55)
13/4
2f i am invincible (AUS) x bella sunday (AUS) (sunday silence (USA))
4
0.6
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (55.5)
20/1
2f fastnet rock (AUS) x dance mix (USA) (hennessy (USA))
5
0.8
7/4F
T: P and P Snowden
R: M J Walker (55)
7/4F
6
2.3
15/2
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (55)
15/2
2f not a single doubt (AUS) x lake mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
7
6.1
50/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (55)
50/1
2f duporth (AUS) x morwell (AUS) (royal academy (USA))
8
7.1
100/1
T: M Sell
R: Jack Hill (55)
100/1
2f all too hard (AUS) x homerette (USA) (grand slam (USA))
9
11.1
25/1
T: Aaron Purcell
R: Damian Lane (55)
25/1
2f choisir (AUS) x elldarragh (AUS) (canny lad (AUS))
10
15.6
Tatiara (11)
25/1
T: R E Laing
R: D Oliver (55)
25/1
2f snitzel (AUS) x gallant tess (AUS) (galileo (IRE))
Race 4 - Blue Diamond Gala Dinner Plate (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.29 (34.34)
Prizemoney: $120,000
1
3/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (55)
3/1
3f i am invincible (AUS) x witching ways (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Abound, Black Friday, Divine Centuri,
This nick: 34 runners; 27 winners; 3 SW. Details
2
0.1
13/8F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (55)
13/8F
3f smart missile (AUS) x coupe (AUS) (spinning world (USA))
3
1.4
10/1
T: Chris Calthorpe
R: D Oliver (55)
10/1
3f magnus (AUS) x mythical spirit (AUS) (bel esprit (AUS))
4
2.2
25/1
T: Aaron Purcell
R: M Zahra (55.5)
25/1
3f hinchinbrook (AUS) x brave soul (AUS) (more than ready (USA))
5
2.6
5/2
T: Matthew Lindsay
R: Craig Williams (56)
5/2
3f magnus (AUS) x light rose (AUS) (royal academy (USA))
6
4.4
25/1
T: M W Young
R: S Vella (55)
25/1
3f barbados (AUS) x umaline (AUS) (umatilla (NZ))
7
7.2
100/1
T: S C Bottomley
R: Jack Hill (55)
100/1
3f danerich (AUS) x lotta joy (AUS) (jeune (GB))
8
16.2
16/1
T: D K Weir
R: M J Dee (55)
16/1
Race 5 - Ladbrokes Odds Boost (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:24.14 (35.04)
Prizemoney: $60,000
1
Runson (1)
11/2
T: L and T Corstens
R: Zac Spain (61.5)
11/2
5g delzao (AUS) x runs on dreams (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Gogo Delago, Runbro, Runsis,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
5/4F
T: M G Price
R: Chris Caserta (58.5)
5/4F
4h snitzel (AUS) x song of the sun (AUS) (desert sun (GB))
3
0.6
Notio (5)
7/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59)
7/2
4g duporth (AUS) x delori (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
1.4
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (60.5)
30/1
4g all american (AUS) x latest love (AUS) (favorite trick (USA))
5
1.9
7/1
T: D K Weir
R: Ben Thompson (56)
7/1
4m magnus (AUS) x flowerdrum (USA) (mister baileys (GB))
6
2.3
13/2
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (60)
13/2
4g savabeel (AUS) x spiriting (NZ) (montjeu (IRE))
7
4.8
30/1
T: R D Griffiths
R: B Rawiller (57.5)
30/1
5g choisir (AUS) x shiny mai (AUS) (keltrice (AUS))
Race 6 - Michael McMahon (Bm84) (1400m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(3) Time: 1:22.85 (35.28)
Prizemoney: $100,000
1
9/4F
T: D N Kolpin
R: Ms C Puls (55.5)
9/4F
5m sharkbite (AUS) x delightful dale (AUS) (armidale (AUS))
Winning siblings: Fever, Halo's Quest, Screamer,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/4
T: E Jusufovic
R: Ben Allen (56.5)
15/4
6m henny hughes (USA) x athenae (AUS) (keltrice (AUS))
3
1.6
11/2
T: L and T Corstens
R: Jye McNeil (59)
11/2
5m o'lonhro (AUS) x phoenix crown (AUS) (sarason (AUS))
4
2.4
12/1
T: Symon Wilde
R: Craig Williams (54)
12/1
5
3.2
20/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (51)
20/1
7m hold that tiger (USA) x evil tricks (AUS) (favorite trick (USA))
6
3.4
11/2
T: C J Waller
R: M J Dee (54)
11/2
5m shocking (AUS) x musicanna (GB) (cape cross (IRE))
7
3.9
5/1
T: C J Waller
R: D Oliver (56.5)
5/1
4m exceed and excel (AUS) x elusive desire (AUS) (elusive quality (USA))
8
4.7
40/1
T: R D Griffiths
R: M Aitken (55)
40/1
9
5.5
60/1
T: Ms M Wells
R: Chris Symons (54.5)
60/1
6m gonski (AUS) x lila jean (AUS) (toy pindarri (NZ))
Race 7 - Ladbrokes Info Hub (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:22.89 (34.84)
Prizemoney: $120,000
1
5/2
T: M G Price
R: M Zahra (58)
5/2
3g fastnet rock (AUS) x serenada (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Mclaren, The Protagonist,
This nick: 91 runners; 64 winners; 2 SW. Details
2
1.5
8/1
T: E Jusufovic
R: Ben Thompson (52.5)
8/1
3f wanted (AUS) x rite of passage (AUS) (choisir (AUS))
3
1.6
4/1
T: James Cummings
R: Damian Lane (58)
4/1
3g helmet (AUS) x heat of the fire (AUS) (strategic (AUS))
4
2.6
12/1
T: A J Vasil
R: Chris Caserta (52)
12/1
3g easy choice (AUS) x curzon dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
7.4
8/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58.5)
8/1
3c manhattan rain (AUS) x whisper bay (AUS) (royal academy (USA))
6
7.7
7/4F
T: Henry Dwyer
R: D Oliver (60)
7/4F
3g hinchinbrook (AUS) x true emotions (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 8 - John Dillon Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.36 (34.64)
Prizemoney: $120,000
1
3/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (59)
3/1
6g clangalang (AUS) x kita ryokan (AUS) (grand lodge (USA))
Winning siblings: North Lodge, Quirribilly Lodge,
This nick: 7 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
0.8
2/1F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (58)
2/1F
5g high chaparral (IRE) x pretty penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.6
11/2
T: M C Kent
R: Craig Williams (57)
11/2
4h iffraaj (GB) x western star (NZ) (high chaparral (IRE))
4
1.7
11/2
T: Patrick Payne
R: M J Dee (55)
11/2
5g choisir (AUS) x alpine club (SAF) (model man (SAF))
5
2.5
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54)
16/1
6
2.7
40/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57.5)
40/1
8g clangalang (AUS) x florian (AUS) (aliocha (USA))
7
4
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (60)
15/1
4h sebring (AUS) x polska (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.1
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56.5)
30/1
6g fastnet rock (AUS) x romantic river (USA) (irish river (FR))
9
4.3
30/1
T: Murray Johnson
R: S Baster (54)
30/1
5m shocking (AUS) x mamasan (NZ) (shinko king (IRE))
10
5.1
15/1
T: M M Laurie
R: Ben Thompson (55)
15/1
6g reset (AUS) x glowing tribute (AUS) (zeditave (AUS))
Race 9 - Ladbrokes Hcp (1700m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:41.86 (35.96)
Prizemoney: $100,000
1
1/1F
T: James Cummings
R: Craig Williams (57.5)
1/1F
4g ad valorem (USA) x dilemmas (AUS) (lonhro (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
4.3
10/1
T: Michael Trotter
R: Dale Smith (54)
10/1
3
4.4
8/1
T: Luke Oliver
R: Ben Thompson (52.5)
8/1
7m soldier's tale (USA) x great tradition (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
5.2
20/1
T: J D Sadler
R: Ryan Maloney (59)
20/1
6g al samer (AUS) x beheshta (IRE) (brief truce (USA))
5
5.3
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (59.5)
9/2
10g galileo (IRE) x la la land (AUS) (last tycoon (IRE))
6
7.1
30/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (52)
30/1
6g champs elysees (GB) x brightest (GB) (rainbow quest (USA))
7
7.2
Sohool (10)
6/1
T: D K Weir
R: Jordan Turner (52.5)
6/1
5h street cry (IRE) x rewaaya (NZ) (singspiel (IRE))
8
10
20/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
20/1
* Nick figures are for Australasia.