Breednet Results

CESSNOCK - Monday, June 4

Race 1 - Njc Pink Race Day July 7 (C2) (1150m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:07.77 (34.01)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: B A Partelle
R: B El-Issa (55)
5/1
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (54)
12/1
5m nadeem (AUS) x jumaana (AUS) (lujain (USA))
3
2.8
Tootz (1)
4/9F
T: Benjamin Smith
R: C Lever (59)
4/9F
3f zizou (AUS) x rock and roll (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
4.4
25/1
T: Ken Tynan
R: J Penza (54)
25/1
5m zariz (AUS) x golden briar (AUS) (magic ring (IRE))
5
4.5
12/1
T: G M Brown
R: Rachel Hunt (56.5)
12/1
3f all american (AUS) x flying away (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.8
14/1
T: L J Tilley
R: Kellie Holding (52.5)
14/1
5g ad valorem (USA) x pheroz impose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
6
80/1
T: Darryl Roberts
R: Lexi McPherson (51)
80/1
8
9
25/1
T: G W Murray
R: G Buckley (54)
25/1
4m purrealist (AUS) x istimaid (NZ) (istidaad (USA))
9
11.5
20/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (55)
20/1
4g oratorio (IRE) x mrs. ledden (AUS) (ignatius (USA))
Race 2 - XXXX Gold Mdn Hcp (1150m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:09.11 (34.41)
Prizemoney: $20,000
1
9/4
T: Ms G Englebrecht
R: A Gibbons (57)
9/4
3f tickets (AUS) x rosiesingstheblues (AUS) (king of roses (AUS))
Winning siblings: Nines Enough,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
9/2
T: S J Hodge
R: B Spriggs (56.5)
9/2
3f congrats (USA) x albertical (AUS) (magic albert (AUS))
3
2.2
9/4F
T: Philip Cole
R: Chris C Williams (55)
9/4F
4
3
Sadah (12)
50/1
T: J Louizos
R: J Penza (55)
50/1
3g encosta de lago (AUS) x posta (AUS) (more than ready (USA))
5
3.3
100/1
T: Lauri Wray
R: Nicolas Barzalona (56)
100/1
3f related (AUS) x miss strangelove (AUS) (geiger counter (USA))
6
3.5
7/2
T: M J Dwyer
R: A Bullock (59)
7/2
3g dane shadow (AUS) x sonette (AUS) (hussonet (USA))
7
4.5
12/1
T: E G Snelling
R: C Lever (59)
12/1
3g bullet train (GB) x stellas delight (AUS) (nuclear freeze (USA))
8
4.7
40/1
T: John Bannister
R: Aimee Taylor (57)
40/1
3f red element (AUS) x sienna (AUS) (octagonal (NZ))
9
6.5
14/1
T: Tanya Parry
R: R Thompson (55)
14/1
3g dreamscape (AUS) x madam spank (AUS) (bellotto (USA))
Race 3 - Cessnock Advertiser Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:21.90 (35.51)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: Brett Thompson
R: A Gibbons (57)
13/8F
3f all american (AUS) x ellie boo (AUS) (elvstroem (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
13/4
T: S Farley
R: G Buckley (59)
13/4
5g iffraaj (GB) x alannah jo (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
1.2
6/1
T: G R Nickson
R: R Thompson (57)
6/1
3f choisir (AUS) x ivyrose (AUS) (strategic (AUS))
4
1.3
20/1
T: Michael Plummer
R: Kellie Holding (54)
20/1
4m tickets (AUS) x really vexing (AUS) (charge forward (AUS))
5
4.8
13/4
T: R E Ollerton
R: J Penza (57)
13/4
5m dubleo (USA) x cuddles a dollar (AUS) (secret savings (USA))
6
5.5
66/1
T: Ms A Smith
R: Ms C R Van Der Werf (59)
66/1
7
6.8
20/1
T: V C Poke
R: Lexi McPherson (54)
20/1
5m raheeb (AUS) x kaysean d'sunshine (AUS) (mister c. (USA))
8
7.1
100/1
T: Nicole Hudson
R: Jenny Duggan (59)
100/1
4g daliapour (IRE) x bella puella (AUS) (kenvain (AUS))
9
9.8
200/1
T: P R Atkins
R: L Cumberland (59)
200/1
5g recapitalize (AUS) x kanzeta (AUS) (honour and glory (USA))
10
10.2
150/1
T: R J Davies
R: Aimee Taylor (59)
150/1
4g stratum (AUS) x with my (AUS) (covetous (AUS))
11
11.6
20/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (55)
20/1
3f more than ready (USA) x zuzela (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Adam Faulkner 50th (Bm65) (2125m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:11.77 (34.79)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: Ms D Lumsden
R: Chris C Williams (56)
3/1
4g myboycharlie (IRE) x silent song (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Packen (2)
20/1
T: Gerard Jenkinson
R: A Layt (58.5)
20/1
9g untouchable (AUS) x regal sonata (AUS) (palace music (USA))
3
0.5
5/2F
T: J C Deamer
R: A Gibbons (56.5)
5/2F
4g ad valorem (USA) x luminata (NZ) (zabeel (NZ))
4
4.3
15/1
T: Ben Hill
R: S Guymer (58)
15/1
5g husson (ARG) x ready on sunday (AUS) (more than ready (USA))
5
4.4
Marman (1)
6/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (59.5)
6/1
6g duke of marmalade (IRE) x princess tyla (AUS) (royal academy (USA))
6
4.8
9/2
T: P M Perry
R: Jenny Duggan (56.5)
9/2
5g snippetson (AUS) x saggiatore (AUS) (galileo (IRE))
7
7.4
40/1
T: R J Davies
R: J Penza (55.5)
40/1
6g dansili (GB) x well spoken (IRE) (sadler's wells (USA))
8
7.7
12/1
T: S J Hodge
R: S Lisnyy (56)
12/1
9g king cugat (USA) x tegan sky (AUS) (royal academy (USA))
9
11.3
9/2
T: A J Denham
R: R Thompson (55.5)
9/2
5g bernardini (USA) x sibylline (AUS) (chief's crown (USA))
10
11.8
150/1
T: M J Dwyer
R: Qin Yong (51)
150/1
7g more than ready (USA) x holidazzle (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - Cessnock Leagues Club Hcp-C3 (1570m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:34.58 (35.28)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: J C Deamer
R: R Thompson (56.5)
15/4
4m reset (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
Winning siblings: Ladylovestogamble, Lukey, Rena's Lad,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/4F
T: K A Lees
R: A Gibbons (54)
11/4F
3f choisir (AUS) x lagerphone (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
3.2
7/1
T: E and L Longmire
R: Jenny Duggan (56.5)
7/1
3f uncle mo (USA) x red's moxie (AUS) (el moxie (USA))
4
4.4
50/1
T: G R Nickson
R: A Layt (54)
50/1
5
5.1
12/1
T: T P Croft
R: Qin Yong (51)
12/1
6g strada (AUS) x magic kingdom (AUS) (clang (AUS))
6
5.2
15/2
T: M P Byers
R: J Penza (54)
15/2
5m dubai's choice (AUS) x eyewina (AUS) (marwina (AUS))
7
5.4
13/4
T: Ms K Waugh
R: Chris C Williams (59)
13/4
6g dreamscape (AUS) x secret walk (AUS) (secret savings (USA))
8
6.9
60/1
T: John Bannister
R: Aimee Taylor (54)
60/1
4m god's own (AUS) x zarilly (AUS) (commands (AUS))
9
9.3
10/1
T: J M Austin
R: Ms J Taylor (54.5)
10/1
6g your tent or mine (USA) x journalise (AUS) (johannesburg (USA))
10
10.7
30/1
T: G W Murray
R: G Buckley (54)
30/1
3f bullet train (GB) x lovable (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 6 - Iga Liquor Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:50.71 (32.57)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: Adam Wadick
R: Ms R Freeman-Key (56)
11/4
3g ad valorem (USA) x pimpala gift (AUS) (canadian silver (CAN))
Winning siblings: Mr Snowman,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
1/1F
T: Ms C Murnane
R: C G O'Brien (59)
1/1F
3g delago deluxe (AUS) x increase (AUS) (zeditave (AUS))
3
3.6
Wanchai (14)
10/1
T: K J Lantry
R: L Cumberland (55)
10/1
4m excites (AUS) x decoree (GB) (dubawi (IRE))
4
4.5
80/1
T: K D Krogh
R: A Layt (55)
80/1
4m court command (AUS) x hollie's kingdom (AUS) (switch in time (IRE))
5
4.6
20/1
T: Mark Cross
R: S Guymer (55)
20/1
3f uncle mo (USA) x baranbali (AUS) (rory's jester (AUS))
6
7.1
8/1
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (55)
8/1
3f smart missile (AUS) x tantsima (AUS) (fasliyev (USA))
7
7.3
16/1
T: P M Perry
R: Ms L Day (53)
16/1
2g hinchinbrook (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
8
7.8
20/1
T: Darryl Roberts
R: J Penza (55)
20/1
3g snippetson (AUS) x ilringya (AUS) (honours list (IRE))
9
7.9
150/1
T: R J Davies
R: Aimee Taylor (55)
150/1
5m henny hughes (USA) x steinway lass (NZ) (stravinsky (USA))
10
8.7
50/1
T: Jeremy Smith
R: S Lisnyy (55)
50/1
3f rothesay (AUS) x belle asteri (AUS) (fasliyev (USA))
11
11.5
150/1
T: Jay Hopkins
R: B Griffiths (55)
150/1
4m foreplay (AUS) x miss columbus (AUS) (spinning world (USA))
200
0
150/1
T: John Bannister
R: Ms C R Van Der Werf (55)
150/1
7m husson (ARG) x athletic romance (AUS) (show a heart (AUS))
300
0
30/1
T: P Clare
R: Jenny Duggan (57)
30/1
4g snippetson (AUS) x grenada (AUS) (dolphin street (FR))
Race 7 - East Cessnock B.C. (Bm55) (900m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 0:50.87 (32.67)
Prizemoney: $20,000
1
15/2
T: B A Partelle
R: C Lever (59)
15/2
7g sequalo (AUS) x macintyre river (AUS) (king ivor (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Ozirose (11)
16/1
T: J A Sylvester
R: S Lisnyy (56.5)
16/1
3
0.4
Titus (3)
7/2
T: P M Perry
R: Jenny Duggan (60.5)
7/2
3g excites (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
4
0.8
13/4F
T: Andrew Robinson
R: Ms C R Van Der Werf (64.5)
13/4F
5
1.9
20/1
T: Tanya Randell
R: Ms L Day (58)
20/1
6g dane shadow (AUS) x wifi (AUS) (reenact (AUS))
6
2.9
50/1
T: A D Smith
R: R Thompson (54)
50/1
7m danbird (AUS) x snasadam (AUS) (adam (AUS))
7
3
30/1
T: Mark Schmetzer
R: S Guymer (58.5)
30/1
5m al maher (AUS) x coogee crown (NZ) (stravinsky (USA))
8
3.1
10/1
T: Donna Stoddart
R: B Spriggs (60)
10/1
5m floral dynamite (AUS) x sutton manor (AUS) (beautiful crown (USA))
9
4.2
13/4F
T: K A Lees
R: A Bullock (60.5)
13/4F
10
4.9
Justus (8)
13/2
T: Darryl Roberts
R: J Penza (58.5)
13/2
4g snippetson (AUS) x tessie girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
* Nick figures are for Australasia.