Breednet Results

CRANBOURNE - Friday, April 27

Race 1 - Obrien Real Estate Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:31.64 (37.24)
Prizemoney: $27,000
1
Denero (6)
14/1
T: Michael Huglin
R: B Park (58)
14/1
3g pierro (AUS) x hidden wonder (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Canberra, Said No One Ever,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/15F
T: C Maher and D Eustace
R: Ben Thompson (58)
8/15F
3g cape blanco (IRE) x la etoile (NZ) (thorn park (AUS))
3
3.7
11/2
T: D C Harrison
R: Ethan Brown (58)
11/2
4
4.4
100/1
T: R E Laing
R: Lester Grace (58)
100/1
3c helmet (AUS) x piece of class (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.7
7/2
T: R E Laing
R: N Callow (58)
7/2
6
6
20/1
T: A M Burns
R: Jessica Eaton (56.5)
20/1
7g decanter (CHI) x woodcut (AUS) (kingston seattle (USA))
Race 2 - Tab Multiplier Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.78 (36.60)
Prizemoney: $27,000
1
15/8F
T: D K Weir
R: John Allen (57)
15/8F
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (57)
5/2
3f magnus (AUS) x sinikka (AUS) (distant music (USA))
3
2.1
25/1
T: M D Moroney
R: Fred W Kersley (55.5)
25/1
4
2.7
9/4
T: Julius Sandhu
R: Ethan Brown (57)
9/4
5
2.9
16/1
T: Patrick Keane
R: B Higgins (57)
16/1
3f toorak toff (AUS) x melody d'amour (NZ) (centaine (AUS))
6
4.4
12/1
T: D R Jolly
R: D Moor (57)
12/1
3f rebel raider (AUS) x stormy flyer (USA) (storm bird (CAN))
7
5.2
14/1
T: Logan McGill
R: Clayton Douglas (57)
14/1
3f domesday (AUS) x my southern bell (NZ) (octagonal (NZ))
Race 3 - Debortoli Wines Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.17 (37.14)
Prizemoney: $27,000
1
15/8F
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Payne (58)
15/8F
3g trusting (AUS) x millie rose (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/2
T: Saab Hasan
R: D Moor (58)
7/2
3g hinchinbrook (AUS) x blue mink (AUS) (quest for fame (GB))
3
0.8
11/4
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (58)
11/4
3c uncle mo (USA) x chinon (NZ) (bertolini (USA))
4
2.3
12/1
T: Richard Laming
R: B Park (58)
12/1
3c hinchinbrook (AUS) x inaname (AUS) (catbird (AUS))
5
2.8
Rocco (8)
16/1
T: Saab Hasan
R: Dale Smith (58)
16/1
3g mulaazem (AUS) x fontajeune (AUS) (jeune (GB))
6
3.1
66/1
T: Mark Sues
R: A B Robertson (58)
66/1
3g savabeel (AUS) x splits (NZ) (o'reilly (NZ))
7
3.2
6/1
T: Mitchell Beer
R: Ms N Beriman (58)
6/1
8
3.6
15/1
T: Ms S Trolove
R: N Callow (58)
15/1
Race 4 - Franky D Hairstyling Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.21 (35.68)
Prizemoney: $27,000
1
Norton (4)
7/4F
T: P G Carey
R: Damian Lane (58)
7/4F
3g lonhro (AUS) x noesis (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 25 runners; 19 winners; 3 SW. Details
2
0.3
4/1
T: D K Weir
R: N Callow (58)
4/1
3g pierro (AUS) x sorority girl (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.5
20/1
T: A W Noonan
R: M Aitken (57)
20/1
4g widden valley (AUS) x classy miss (AUS) (snippets (AUS))
4
1.7
8/1
T: D K Weir
R: Ms Michelle Payne (56)
8/1
3f makfi (GB) x potions (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.7
10/1
T: R D Griffiths
R: Ben Thompson (56)
10/1
3f street boss (USA) x kiss me again (AUS) (brief truce (USA))
6
6
13/4
T: R E Laing
R: Lester Grace (58)
13/4
3c fastnet rock (AUS) x valadon (AUS) (woodman (USA))
7
8.2
9/1
T: Marcus Fahler
R: B Higgins (58.5)
9/1
5g magnus (AUS) x corshay (NZ) (omnicorp (NZ))
8
16.2
150/1
T: Ms C Boyd
R: Clayton Douglas (58.5)
150/1
6g kaphero (AUS) x night's upon us (AUS) (military plume (NZ))
Race 5 - Mypunter.Com (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:25.78 (37.18)
Prizemoney: $27,000
1
6/1
T: Garry Worsnop
R: B Park (59)
6/1
6g snitzel (AUS) x blaze em (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Clever Blaze, Lamichi, Mr Andre, Mr Gogarty,
This nick: 42 runners; 28 winners; 5 SW. Details
2
0.2
11/2
T: Saab Hasan
R: Lucinda Doodt (58.5)
11/2
5g turffontein (AUS) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1
10/9F
T: G Clarke
R: N Callow (59)
10/9F
4
1.7
20/1
T: S B Laming
R: Ms J Payne (59)
20/1
5
1.8
Ajuda (8)
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (54)
4/1
4m astronomer royal (USA) x lady lisbon (AUS) (favorite trick (USA))
6
5
7/1
T: Mitchell Beer
R: R McLeod (59)
7/1
4g magnus (AUS) x montamigo (AUS) (kenny's best pal (AUS))
7
6
20/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Clayton Douglas (58)
20/1
5g kaphero (AUS) x transparent lover (AUS) (clear choice (USA))
Race 6 - Merc-Benz Mornington Mile-Bm64 (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:40.00 (37.06)
Prizemoney: $27,000
1
2/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (56.5)
2/1
5m speed 'n' power (NZ) x madamesta (AUS) (estambul (ARG))
Winning siblings: Bullpit, She Will Rise, Zephora,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/1
T: D R Brideoake
R: Rose Pearson (59)
9/1
3
0.9
15/8F
T: J E McConachy
R: Ben Thompson (59)
15/8F
5g magnus (AUS) x hop (AUS) (snippets (AUS))
4
1.6
3/1
T: R D Griffiths
R: N Callow (59.5)
3/1
5g street boss (USA) x zachelle (NZ) (zabeel (NZ))
5
3.6
25/1
T: D R Brideoake
R: Mikaela Lawrence (60)
25/1
6
4.3
10/1
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (57)
10/1
7g zed (NZ) x dont kick my float (NZ) (paris opera (AUS))
7
26.3
100/1
T: S McCusker
R: Ms Yoko Ota (55)
100/1
5m floral pegasus (AUS) x chicayne (AUS) (invincible spirit (IRE))
Race 7 - Browns Sawdust/Shavings (Bm64) (2600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:49.42 (37.26)
Prizemoney: $27,000
1
Benall (3)
11/8F
T: G A Cousins
R: N Callow (59)
11/8F
6g blackfriars (AUS) x miss megari (AUS) (toy pindarri (NZ))
Winning siblings: Blackfriars Bridge,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/2
T: B I Stanaway
R: John Allen (61)
9/2
10g good journey (USA) x sly one (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2.1
16/1
T: Andrew Payne
R: M Aitken (55.5)
16/1
5g danzero (AUS) x broadway ellie (USA) (street cry (IRE))
4
3.2
11/2
T: Ms B Simpson
R: Fred W Kersley (57.5)
11/2
5
5.5
80/1
T: Darryl Horner
R: A B Robertson (55)
80/1
4g danerich (AUS) x costi (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.6
10/1
T: G G Kirkup
R: B Park (55)
10/1
7
5.8
16/1
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (57)
16/1
10g song of tara (IRE) x deep time (NZ) (kinjite (NZ))
8
6.3
11/2
T: Robert Kingston
R: Jessica Eaton (53)
11/2
10g shirocco (GER) x salonblue (IRE) (bluebird (USA))
9
8.5
80/1
T: Ms M Cid
R: Ms S Wynne (55)
80/1
10
11.8
25/1
T: C G Murray
R: Harry Grace (52.5)
25/1
5g statue of liberty (USA) x export lady (AUS) (export price (FR))
Race 8 - Zaparas Lawyers (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:11.95 (36.78)
Prizemoney: $27,000
1
7/1
T: Ms Allison Sheehan
R: M Aitken (58)
7/1
6g sharkbite (AUS) x lady zena (NZ) (state of kings (USA))
Winning siblings: Mister Zao,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: Nick Ryan
R: Fred W Kersley (58)
11/4
3
1.3
12/1
T: J W Price
R: Harry Grace (57.5)
12/1
6g written tycoon (AUS) x position ex (AUS) (canny lad (AUS))
4
1.4
9/2
T: Greg Hayes
R: Ms N Beriman (58.5)
9/2
5g dash for cash (AUS) x shebrew (AUS) (noalcoholic (FR))
5
1.6
9/1
T: B J McCarthy
R: Jessica Eaton (57)
9/1
6
1.8
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (57.5)
5/2F
3f wanted (AUS) x rock diva (AUS) (woodman (USA))
7
2.6
14/1
T: Ms R Kelly
R: Ben Thompson (57)
14/1
4m bel esprit (AUS) x queen trice (AUS) (keltrice (AUS))
8
8.1
12/1
T: Anthony Cosgriff
R: Tahlia Hope (58.5)
12/1
6m hard spun (USA) x sandton (AUS) (johannesburg (USA))
9
23.1
150/1
T: Mark C Webb
R: Ms J Da Rose (55)
150/1
7m sharkbite (AUS) x rich silk (USA) (rizzi (CAN))
* Nick figures are for Australasia.