Breednet Results

CRANBOURNE - Friday, April 3

Race 1 - Obrien Real Estate Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:58.06 (34.50)
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: M & L Cerchi
R: Jordan Childs (58)
9/2
Winning siblings: Diggity,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
13/4F
T: M, W & J Hawkes
R: J Winks (58)
13/4F
3g brazen beau (AUS) x written dash (AUS) (written tycoon (AUS))
3
4
13/4F
T: T Busuttin & N Young
R: B Melham (56)
13/4F
3f shamoline warrior (AUS) x desire (NZ) (danehill dancer (IRE))
4
4.2
8/1
T: Byron Cozamanis
R: L Nolen (58)
8/1
5
4.4
7/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: Chris Symons (58)
7/2
3g fighting sun (AUS) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
6
7.9
60/1
T: Mark Stephenson
R: John Robertson (58)
60/1
3g warhorse (NZ) x mukda moonlight (AUS) (mukddaam (USA))
7
8.5
30/1
T: Charlotte Littlefield
R: Jamie Kah (56)
30/1
3f kuroshio (AUS) x someday somehow (AUS) (statue of liberty (USA))
8
8.7
16/1
T: P G Carey
R: Jye McNeil (58)
16/1
3g magnus (AUS) x go ruby go (AUS) (baryshnikov (AUS))
9
11.5
20/1
T: B J McCarthy
R: J Bowditch (56)
20/1
10
14
20/1
T: Charlotte Littlefield
R: Carleen Hefel (54)
20/1
3f unencumbered (AUS) x bella dolce (AUS) (bel esprit (AUS))
11
22
40/1
T: Ms D Clover
R: Ben Thompson (58)
40/1
3g ustinov (AUS) x elle le pommes (AUS) (statue of liberty (USA))
Race 2 - Tab Long May We Play Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:59.85 (35.36)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: T J Andrews
R: L Nolen (58.5)
6/4F
4g kaphero (AUS) x fantastic voyage (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Hammerfall Song, Not Really,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
25/1
T: Ms E Haworth
R: Jordan Childs (58.5)
25/1
3
1.6
6/1
T: G A Osborne
R: John Allen (58.5)
6/1
4g moshe (AUS) x cherilyn (AUS) (bianconi (USA))
4
4.1
20/1
T: James Wardeiner
R: Lewis German (56.5)
20/1
5m floral pegasus (AUS) x ever special (AUS) (palace music (USA))
5
5.8
7/2
T: Sarah Zschoke
R: B Park (58.5)
7/2
4g strada (AUS) x weekend bounty (AUS) (any given saturday (USA))
6
5.9
Sarulie (10)
20/1
T: D J Cannon
R: Ben Thompson (56.5)
20/1
7
6.9
50/1
T: Tammy Birnie
R: Carleen Hefel (54.5)
50/1
6m o'lonhro (AUS) x angel's walk (NZ) (entrepreneur (GB))
8
7
16/1
T: Erin Maher
R: J Bowditch (56.5)
16/1
4m anacheeva (AUS) x julinsky (AUS) (kempinsky (AUS))
9
8
11/1
T: K J Evans
R: Jamie Kah (56.5)
11/1
4m reward for effort (AUS) x palace de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
8.1
150/1
T: D J Cannon
R: Damien Thornton (56.5)
150/1
5m ustinov (AUS) x okilly dokilly (AUS) (distorted humor (USA))
11
10.4
6/1
T: Jamie Edwards
R: Dylan Dunn (58.5)
6/1
5g street cry (IRE) x sistine angel (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 3 - Highview Accounting Serv. Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:18.66 (36.16)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: Shea Eden
R: M J Dee (57)
5/1
3f zebedee (GB) x via laurentina (AUS) (stratum (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1F
T: D R Brideoake
R: Jamie Kah (57)
3/1F
3f ocean park (NZ) x pretty (NZ) (pins (AUS))
3
1.7
8/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Jordan Childs (57)
8/1
3f brazen beau (AUS) x balalaika (AUS) (king of kings (IRE))
4
1.8
8/1
T: G M Begg
R: Clayton Douglas (57)
8/1
3f zoustar (AUS) x locket (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
2
7/2
T: J D Sadler
R: Jye McNeil (57)
7/2
3f darci brahma (NZ) x coronado's pride (JPN) (coronado's quest (USA))
6
3.7
13/4
T: James Cummings
R: B Melham (57)
13/4
3f exceed and excel (AUS) x copy (AUS) (street cry (IRE))
7
6.5
20/1
T: Brent Stanley
R: John Allen (57)
20/1
3f fiorente (IRE) x libertas (AUS) (statue of liberty (USA))
8
7.5
30/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Chris Symons (57)
30/1
9
7.6
30/1
T: Charlotte Littlefield
R: Carleen Hefel (55)
30/1
3f animal kingdom (USA) x white amber (AUS) (shamardal (USA))
Race 4 - Designer Coolrooms Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:12.94 (36.14)
Prizemoney: $35,000
1
Leshem (3)
7/1
T: D J Williams
R: B Higgins (58.5)
7/1
4g canford cliffs (IRE) x cloudcatcher (AUS) (catcher in the rye (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis VOBIS Gold Yearling Sale
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: Passed in - $ 30,000
2018 Inglis Ready 2 Race Sale
$80,000
Vendor: Nolen Racing, Benalla, Vic
Buyer: Macau Jockey Club
2
0.5
16/1
T: Michael Trotter
R: Beau Mertens (56)
16/1
3f moshe (AUS) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
3
0.6
40/1
T: B J McCarthy
R: Ben Thompson (58.5)
40/1
4g danesis (IRE) x eurouble (AUS) (moscow ballet (IRE))
4
1.3
13/8F
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (56)
13/8F
5
2.3
Ostara (11)
11/2
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (56)
11/2
3f rubick (AUS) x chalk ridge (AUS) (dehere (USA))
6
3.1
80/1
T: Russell W J Clarke
R: A B Robertson (58.5)
80/1
5g keano (NZ) x boogie (AUS) (procol harum (NZ))
7
3.8
7/4
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
7/4
3g showcasing (GB) x bonaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
3.9
150/1
T: John R Allen
R: M J Allen (58.5)
150/1
4g equiano (FR) x miss valley road (AUS) (elusive quality (USA))
9
6.7
15/1
T: Jackson Pallot
R: Jordan Childs (58)
15/1
3g magnus (AUS) x montoux (AUS) (montjeu (IRE))
Race 5 - Mexican House Berwick Hcp (C1) (1500m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:32.60 (35.96)
Prizemoney: $35,000
1
Kusari (2)
5/2
T: Anthony Freedman
R: Damien Thornton (61)
5/2
3g epaulette (AUS) x latona (GB) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Lycia, Paximadia, Phaistos,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/4
T: Saab Hasan
R: M J Dee (56.5)
9/4
4m turffontein (AUS) x danish princess (AUS) (dolphin street (FR))
3
0.6
2/1F
T: S B Laming
R: B Park (59)
2/1F
5m darci brahma (NZ) x blooming (NZ) (stravinsky (USA))
4
6.6
14/1
T: D P Dwyer
R: B E Grylls (56)
14/1
7g spinning world (USA) x annie (NZ) (ustinov (AUS))
5
6.8
11/2
T: R D Griffiths
R: M J Allen (61.5)
11/2
5g maxios (GB) x la reine noir (GER) (rainbow quest (USA))
6
7.5
66/1
T: G R Mallinson
R: Ms J Da Rose (56)
66/1
Race 6 - Eastern Plant Hire (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:18.30 (35.96)
Prizemoney: $35,000
1
Sealed (11)
9/2
T: G M Begg
R: Clayton Douglas (56.5)
9/2
4m dundeel (NZ) x petworth house (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Atonement, Lady Percy,
This nick: 15 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$135,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: O'Brien Thoroughbreds Pty Ltd
2
0.2
25/1
T: Richard Laming
R: B Higgins (59.5)
25/1
5g skilled (AUS) x our princess mir (AUS) (testa rossa (AUS))
3
0.3
11/1
T: Henry Dwyer
R: Jordan Childs (58)
11/1
3g dundeel (NZ) x manhattan mam (AUS) (dehere (USA))
4
2
Marcada (12)
13/2
T: Gavin Bedggood
R: B Melham (56)
13/2
5
2.1
15/8F
T: Shawn Mathrick
R: Matthew Cartwright (58.5)
15/8F
6g moshe (AUS) x zoeanos (AUS) (tuscanos (AUS))
6
8.1
2/1
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (58.5)
2/1
3g adelaide (IRE) x coyote miss (AUS) (commands (AUS))
7
9.6
20/1
T: Ms D Clover
R: Ben Thompson (58)
20/1
8
15.6
20/1
T: Amy & Ash Yargi
R: M J Dee (59)
20/1
5m all american (AUS) x miss savabeel (NZ) (savabeel (AUS))
Race 7 - Mercedes-Benz Mornington-Bm70 (2060m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 2:08.12 (36.78)
Prizemoney: $35,000
1
5/2F
T: Andrew Noblet
R: B Melham (60)
5/2F
5g so you think (NZ) x tendue (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/1
T: G Eurell
R: Ethan Brown (60.5)
5/1
5g strategic (AUS) x pensation (NZ) (pentire (GB))
3
1.9
9/1
T: Shea Eden
R: Zac Spain (56)
9/1
5m teofilo (IRE) x live and learn (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2
11/2
T: T Busuttin & N Young
R: Beau Mertens (59)
11/2
3g savabeel (AUS) x legs (NZ) (pins (AUS))
5
2.3
4/1
T: Matthew Cumani
R: John Allen (59.5)
4/1
5m strada (AUS) x valse des fleurs (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.7
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (60)
20/1
5g casino prince (AUS) x thundarosa (AUS) (thunder gulch (USA))
7
4
20/1
T: Mitchell Freedman
R: Jordan Childs (60)
20/1
5m americain (USA) x gals (AUS) (galileo (IRE))
8
6.2
25/1
T: Byron Cozamanis
R: J Bowditch (58.5)
25/1
9
8.5
11/1
T: C J Waller
R: Jye McNeil (57.5)
11/1
4m cape cross (IRE) x salhooda (IRE) (nayef (USA))
10
10
25/1
T: A & J Williams
R: Carleen Hefel (61)
25/1
5g snitzel (AUS) x pegasus queen (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
11
14
Lucente (13)
40/1
T: M T Binney
R: Jack Martin (56.5)
40/1
9g golden snake (USA) x miss glitter (AUS) (lion hunter (AUS))
12
19
Akhurst (14)
100/1
T: K J Fythe
R: Ben Thompson (56)
100/1
6g sea battle (AUS) x swiss storm (AUS) (kenvain (AUS))
Race 8 - De Bortoli Rose Rose (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 0:58.45 (34.46)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Richard Laming
R: Jye McNeil (56.5)
7/2
3c charm spirit (IRE) x roxon (NZ) (postponed (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
15/4
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (59.5)
15/4
4m equiano (FR) x dream chaser (AUS) (charge forward (AUS))
3
3.5
15/1
T: Ms R Frost
R: M J Dee (61)
15/1
4
3.7
9/4F
T: G Eurell
R: Damien Thornton (59.5)
9/4F
5g nicconi (AUS) x not that innocent (AUS) (foxhound (USA))
5
4.4
9/2
T: C Maher & D Eustace
R: Matthew Cartwright (59.5)
9/2
3f sebring (AUS) x sistonic (AUS) (bel esprit (AUS))
6
5.2
12/1
T: D R Brideoake
R: Beau Mertens (57.5)
12/1
4m pierro (AUS) x blonde humor (USA) (distorted humor (USA))
7
6.7
14/1
T: G A Osborne
R: Jamie Kah (60.5)
14/1
8g good journey (USA) x reine sauvage (AUS) (indian danehill (IRE))
8
7.4
30/1
T: Grant & Peter Dalziel
R: B Higgins (59.5)
30/1
9
7.7
60/1
T: K J Evans
R: B Park (62)
60/1
5g o'reilly (NZ) x martini red (AUS) (red ransom (USA))
* Nick figures are for Australasia.