Breednet Results

DONALD - Friday, April 7

Race 1 - Johno's Diner Mdn Plate (1620m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:40.78 (35.72)
Prizemoney: $20,000
1
4/6F
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
4/6F
4m lope de vega (IRE) x linky dink (NZ) (keeper (AUS))
Winning siblings: Line Dancer,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (56)
8/1
3g snitzel (AUS) x ready to live (USA) (more than ready (USA))
3
2.3
Option (2)
13/2
T: Ms J Baker
R: Chris Caserta (56.5)
13/2
4
3.8
20/1
T: C V Kelly
R: C A Robertson (58.5)
20/1
4g redente (AUS) x anglayse (NZ) (beau zam (NZ))
5
4.5
11/1
T: D K Weir
R: Liam Riordan (54)
11/1
3f anacheeva (AUS) x nothin' leica win (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
6
4.6
60/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (58)
60/1
3c bernardini (USA) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
7
4.8
11/2
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (58.5)
11/2
6g southern image (USA) x inner secrets (AUS) (magic ring (IRE))
Race 2 - Michaels Of Donald Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.57 (34.30)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: S P Nichols
R: C A Robertson (58)
12/1
3g helmet (AUS) x meru hill (AUS) (favorite trick (USA))
Winning siblings: Esprit Hero,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
1/1F
T: Brent Stanley
R: Ms L J Meech (58)
1/1F
3c moshe (AUS) x libertas (AUS) (statue of liberty (USA))
3
4.6
11/2
T: Patrick Payne
R: W Egan (58)
11/2
3g magic albert (AUS) x djinda (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
7.3
11/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
11/2
3f canford cliffs (IRE) x racy alice (AUS) (langfuhr (CAN))
5
8.3
9/1
T: Ms M Ballantine
R: Jordan Childs (58.5)
9/1
4g king cugat (USA) x sun moon lake (AUS) (barathea (IRE))
6
9.3
25/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (56.5)
25/1
4m ferocity (AUS) x ras el hanout (AUS) (honours list (IRE))
7
11.3
10/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (56)
10/1
3f canford cliffs (IRE) x wahini gold (AUS) (racer's edge (AUS))
8
11.7
30/1
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (56.5)
30/1
6m god's own (AUS) x blushing gem (NZ) (bigstone (IRE))
9
31.7
40/1
T: Ted Grogan
R: Chris Caserta (56.5)
40/1
4g wanted (AUS) x overclock (AUS) (xaar (GB))
Race 3 - Mackays Leading Edge Jewel Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:04.78 (36.92)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: C J Waller
R: Ms L J Meech (58.5)
5/2F
4g redoute's choice (AUS) x ready to lift (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 24 runners; 18 winners; 5 SW. Details
2
3.3
9/1
T: B A Gentle
R: P T Holmes (56)
9/1
3f dr doute's (AUS) x simurgh (AUS) (catbird (AUS))
3
3.6
10/1
T: S R Fisher
R: John Allen (58.5)
10/1
4
3.9
3/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (56.5)
3/1
5
4.7
11/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (56)
11/1
3f high chaparral (IRE) x miss concorde (IRE) (encosta de lago (AUS))
6
5.4
60/1
T: Colette Cooper
R: J Benbow (56.5)
60/1
5m red arrow (AUS) x rozelle (NZ) (casual lies (USA))
7
5.9
66/1
T: A J Dudley
R: J Keating (56.5)
66/1
5m high chaparral (IRE) x oriana (AUS) (rubiton (AUS))
8
7.2
7/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
7/2
3f reset (AUS) x cellar dweller (AUS) (luskin star (AUS))
9
7.3
150/1
T: Dane Smith
R: Jarrod Fry (58.5)
150/1
5g golden lake (AUS) x flippalusion (AUS) (dolphin street (FR))
10
11.3
200/1
T: Charles Quick
R: W Egan (58.5)
200/1
11
13
16/1
T: Kevin Adcock
R: Liam Riordan (56.5)
16/1
5h clangalang (AUS) x lassino (AUS) (perugino (USA))
12
14.3
16/1
T: G T Murphy
R: C A Robertson (58)
16/1
3g amadeus wolf (GB) x kiss me again (AUS) (brief truce (USA))
Race 4 - Weir's Iga Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.12 (34.36)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: R K Challis
R: D Yendall (56.5)
8/1
4m denman (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: I Am The General, Mesclun,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
30/1
T: B and G James
R: Lucinda Doodt (55.5)
30/1
4g ad valorem (USA) x brilliantes (AUS) (falvelon (AUS))
3
2.8
13/4
T: Patrick Payne
R: W Egan (58)
13/4
3g hussonet (USA) x princess delight (AUS) (agnes world (USA))
4
4
60/1
T: Kelvin Smith
R: S Tsaikos (56)
60/1
3f elvstroem (AUS) x blazing glory (AUS) (bianconi (USA))
5
4.5
16/1
T: S A Dwyer
R: C A Robertson (56)
16/1
3f street boss (USA) x nadya (AUS) (king of kings (IRE))
6
4.6
14/1
T: Kevin Adcock
R: Liam Riordan (56.5)
14/1
5g written tycoon (AUS) x queen goldie (AUS) (distant music (USA))
7
5.6
9/4F
T: Symon Wilde
R: Ms L J Meech (58)
9/4F
3g star witness (AUS) x hollywell (AUS) (refuse to bend (IRE))
8
5.8
50/1
T: Mark Ashby
R: J Keating (56)
50/1
9
5.9
10/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (56)
10/1
3f kaphero (AUS) x preietta (AUS) (prego (IRE))
10
6.1
11/2
T: Matthew Cumani
R: John Allen (58.5)
11/2
4g real saga (AUS) x cherry inn (AUS) (beautiful crown (USA))
11
7.6
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (58)
20/1
3g host (CHI) x sea conquest (AUS) (el moxie (USA))
12
10.1
60/1
T: C J Cassar
R: Jordan Childs (56.5)
60/1
4m viking ruler (AUS) x golden aurora (AUS) (rancho ruler (AUS))
13
12.3
100/1
T: Keith Rawiller
R: J R Todd (56)
100/1
3f haradasun (AUS) x bel franc (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 5 - Swan Hill Bus Lines (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:10.58 (34.92)
Prizemoney: $16,000
1
Haski (2)
9/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (60.5)
9/4F
4g magnus (AUS) x master belle (NZ) (masterpiece (AUS))
Winning siblings: Can'tforgetyou, Karlesha, Your Honour,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
5
7/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (60)
7/1
5g bianconi (USA) x slick action (AUS) (bite the bullet (USA))
3
5.4
25/1
T: H J Barry
R: J R Todd (54)
25/1
6m musee d'orsay (AUS) x ruleville (AUS) (kingston rule (USA))
4
5.7
Finno (5)
13/2
T: B J Goodwin
R: Jack Hill (58.5)
13/2
6g danzero (AUS) x sol mere (AUS) (royal academy (USA))
5
6.4
4/1
T: Dane Smith
R: John Allen (57)
4/1
4m sharkbite (AUS) x catch the magic (AUS) (strategic (AUS))
6
9.4
7/1
T: Mitchell Freedman
R: Jordan Childs (58)
7/1
4m artie schiller (USA) x chelseas best (AUS) (king's best (USA))
7
10.2
13/4
T: Michael Roebuck
R: Jordan Grob (58.5)
13/4
3g oamaru force (AUS) x lady way (AUS) (hemingway (IRE))
Race 6 - Knoobek Investments Ltd (Bm58) (1350m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:20.38 (35.54)
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: Daniel Bowman
R: Jarrod Fry (59.5)
7/2
6g danewin (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
30/1
T: J Rowe
R: Ms C Puls (57.5)
30/1
5m time thief (AUS) x angalia (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4.1
5/1
T: Dean Krongold
R: Ms L J Meech (58.5)
5/1
4g showcasing (GB) x tantara (NZ) (soviet star (USA))
4
4.2
11/8F
T: V L Malady
R: Jordan Childs (61)
11/8F
4g duke of marmalade (IRE) x weekend in manila (AUS) (giant's causeway (USA))
5
5.4
9/1
T: Archie Alexander
R: Jack Hill (60.5)
9/1
3g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
6
5.5
15/2
T: B and G James
R: Lucinda Doodt (58)
15/2
5g choisir (AUS) x homeland sheila (AUS) (keltrice (AUS))
7
7.8
8/1
T: Dane Smith
R: John Allen (59.5)
8/1
4g court of jewels (NZ) x jeublanc (NZ) (montjeu (IRE))
8
9
150/1
T: Bryan Dowsett
R: Ms K Furness (53)
150/1
7g o'reilly (NZ) x rationable (NZ) (housebuster (USA))
9
11.8
30/1
T: Sean Mott
R: C A Robertson (59.5)
30/1
4g shinzig (AUS) x tulssami (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 7 - Classicbet In App Store (Bm58) (1620m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:39.69 (36.08)
Prizemoney: $16,000
1
2/1F
T: Ms J Baker
R: D Yendall (59)
2/1F
4m casino prince (AUS) x gold dove (AUS) (made of gold (USA))
Winning siblings: Casino Gold, Miss Saturn,
This nick: 18 runners; 16 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: Symon Wilde
R: Melissa Julius (57.5)
13/2
4g captain sonador (AUS) x mardi's classic (AUS) (kenny's best pal (AUS))
3
2.3
Halcyon (10)
9/2
T: Dane Smith
R: Jarrod Fry (56.5)
9/2
6m show a heart (AUS) x belzain (AUS) (woodman (USA))
4
3.2
Foyle (1)
8/1
T: B and A McKnight
R: Lucinda Doodt (57)
8/1
5
3.3
30/1
T: G T Murphy
R: J Keating (56)
30/1
6g de beers (NZ) x look jonathan (AUS) (armidale (AUS))
6
4.1
7/2
T: D K Weir
R: John Allen (60)
7/2
5g gallant guru (AUS) x party player (NZ) (defensive play (USA))
7
4.2
100/1
T: Ted Grogan
R: Chris Caserta (52)
100/1
5m shaft (AUS) x jokini (AUS) (johannesburg (USA))
8
5.4
80/1
T: Ted Grogan
R: J R Todd (58)
80/1
9
6.2
10/1
T: Luke Oliver
R: W Egan (60)
10/1
4m sebring (AUS) x buymore (NZ) (zabeel (NZ))
10
6.4
16/1
T: Michael Roebuck
R: Ms L J Meech (59)
16/1
3f foxwedge (AUS) x trissie (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 8 - Polvin Fencing Systems (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:58.48 (34.34)
Prizemoney: $16,000
1
11/2
T: M Sell
R: C A Robertson (58)
11/2
Winning siblings: Mamtricol,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: Symon Wilde
R: Ms L J Meech (59.5)
1/1F
3
0.7
9/1
T: B J Goodwin
R: Jarrod Fry (59)
9/1
6g king of roses (AUS) x d'amico (AUS) (dangerous (AUS))
4
2.9
12/1
T: Gregory Daffey
R: Ms C Puls (57)
12/1
6m musee d'orsay (AUS) x horsham challenge (AUS) (the challenge (AUS))
5
3.4
14/1
T: R K Challis
R: John Allen (58)
14/1
7g written tycoon (AUS) x morning session (AUS) (rory's jester (AUS))
6
4.9
10/1
T: C J Cassar
R: Jordan Childs (57)
10/1
5m onemorenomore (AUS) x penny opera (NZ) (danasinga (AUS))
7
5.1
80/1
T: Patrick Starr
R: Jessica Eaton (53.5)
80/1
8m shags (AUS) x masam kuda (AUS) (masterclass (USA))
8
5.3
20/1
T: Justin W Stanley
R: J Benbow (58)
20/1
3g master of design (AUS) x cos snip (AUS) (snippets (AUS))
9
5.8
100/1
T: L E Robertson
R: Jessie Philpot (51)
100/1
9g ne coupez pas (USA) x mippets (AUS) (snippets (AUS))
10
6.6
8/1
T: Mitchell Freedman
R: Liam Riordan (59.5)
8/1
4g danerich (AUS) x filigree (AUS) (gilded time (USA))
* Nick figures are for Australasia.