Breednet Results

DOOMBEN - Monday, January 2

Race 1 - Sky Thoroughbred Central Mdn (1640m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:39.56 (35.20)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: T J Gollan
R: R Fradd (59)
11/4F
This nick: 12 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.8
Lujac (7)
6/1
T: B W Brown
R: A Spinks (55)
6/1
4g rothesay (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
3
3.1
5/1
T: B J Smith
R: P Hammersley (58)
5/1
4
4.9
13/4
T: B J Smith
R: L V Cassidy (57)
13/4
3c helmet (AUS) x miss aryan (NZ) (masterclass (USA))
5
6.9
Kitty (8)
5/1
T: Mark Hatch
R: J Lloyd (54)
5/1
3f murtajill (AUS) x postponement (AUS) (more than ready (USA))
6
7.1
8/1
T: L F Birchley
R: James Orman (57.5)
8/1
3g dane shadow (AUS) x she can again (AUS) (canny lad (AUS))
7
8.4
40/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: R Wiggins (56)
40/1
3g choisir (AUS) x swinging babe (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
11.7
20/1
T: B J Smith
R: Tiffani Brooker (55)
20/1
5g encosta de lago (AUS) x rapida (NZ) (senor pete (USA))
Race 2 - Www.Brc.Com.Au Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:00.60 (33.08)
Prizemoney: $20,000
1
Chappo (1)
4/11F
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
4/11F
2g fastnet rock (AUS) x cherishing (USA) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Cool Chap,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.8
40/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (55)
40/1
3
3.6
13/2
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (55)
13/2
2f bradbury's luck (AUS) x wild and windswept (AUS) (honour and glory (USA))
4
6.9
50/1
T: W J Phelan
R: A Spinks (55)
50/1
2f falvelon (AUS) x miss jinx (AUS) (flying spur (AUS))
5
10.2
9/2
T: L F Birchley
R: J Lloyd (55)
9/2
6
12.2
9/1
T: K M Schweida
R: G Colless (55)
9/1
2f rothesay (AUS) x little mccall (USA) (lightnin n thunder (USA))
Race 3 - Hamilton Hotel Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:08.92 (33.58)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56.5)
7/4F
4m northern meteor (AUS) x cyclone annie (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Casino Kid, Nicconi Storm, Ontrust,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/2
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (51)
9/2
4m encosta de lago (AUS) x who's lucky (AUS) (flying spur (AUS))
4
3.1
11/1
T: Kurt Goldman
R: Alannah Fancourt (52)
11/1
5
5.4
40/1
T: J A Sylvester
R: Ms T Harrison (54.5)
40/1
6g holy roman emperor (IRE) x year of the cat (NZ) (tale of the cat (USA))
6
5.6
5/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (57.5)
5/1
4g more than ready (USA) x how funny (AUS) (rory's jester (AUS))
7
9.6
8/1
T: J and C Meagher
R: L R Dittman (59.5)
8/1
6g dane shadow (AUS) x tayrhiana (AUS) (carnegie (IRE))
Race 4 - Ga Season Pass Plate (C3) (1640m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:39.04 (34.55)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: J P Morrisey
R: R Fradd (57)
9/2
4m magic albert (AUS) x zigalong (NZ) (danzighill (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
14/1
T: B S Baldwin
R: V D Johnston (55.5)
14/1
6m duke of marmalade (IRE) x mayaguana (AUS) (royal academy (USA))
3
1.7
3/1
T: M J Lakey
R: James Orman (57.5)
3/1
4g ad valorem (USA) x skill (AUS) (scenic (IRE))
4
2.5
Adhere (7)
4/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (55.5)
4/1
4m teofilo (IRE) x constance (IRE) (machiavellian (USA))
5
5.3
11/4F
T: Ms L Lefoe
R: Emma Ljung (54.5)
11/4F
4g artie schiller (USA) x la signorina (AUS) (distorted humor (USA))
6
7.6
60/1
T: G R Schwenke
R: Anthony Allen (59)
60/1
6g easy rocking (AUS) x asflora (AUS) (lake coniston (IRE))
7
9.4
Bocage (8)
9/2
T: R L Heathcote
R: N Day (55.5)
9/2
4m show a heart (AUS) x homesick (AUS) (octagonal (NZ))
8
10.4
50/1
T: Ms T Timbery
R: P Timbery (57.5)
50/1
5g road to rock (AUS) x millvstroem (NZ) (elvstroem (AUS))
9
13.9
50/1
T: B J Snelling
R: B Appo (59)
50/1
6g starcraft (NZ) x catherine mary (NZ) (famous star (GB))
Race 5 - Gallopers Sports Club (Bm65) (1050m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:00.19 (33.27)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: R L Heathcote
R: Tiffani Brooker (57)
4/1
4m hinchinbrook (AUS) x maltese (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Ancestry, Anonymous, Diamond Tathagata, Mario,
This nick: 16 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
1.3
5/4F
T: T J Sears
R: Emma Ljung (55)
5/4F
4m hidden dragon (AUS) x royal drink (AUS) (pride of kellina (AUS))
3
2.1
4/1
T: G R Schwenke
R: Ms R Williams (58)
4/1
5m tycoon ruler (AUS) x miss monash (AUS) (general monash (USA))
4
2.2
2/1
T: Jon Walk
R: Alannah Fancourt (58.5)
2/1
Race 6 - Doreen Bird (Bm65) (1050m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 0:59.78 (33.79)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (58)
3/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/4F
T: T J Gollan
R: R Fradd (56)
9/4F
3g love conquers all (AUS) x sale eve (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.4
5/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54)
5/1
6g statue of liberty (USA) x coinage (AUS) (show a heart (AUS))
4
2.9
9/2
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (58)
9/2
5
4.4
20/1
T: Gregory Cornish
R: Alannah Fancourt (57.5)
20/1
7g sequalo (AUS) x pleasure seeker (AUS) (nine carat (USA))
6
4.6
16/1
T: David Murphy
R: James Orman (59.5)
16/1
6g starcraft (NZ) x alborada (AUS) (zeditave (AUS))
7
5.9
12/1
T: Ms L Garrett
R: G Colless (60)
12/1
5g excellent art (GB) x lady hanna (AUS) (iglesia (AUS))
8
6.1
40/1
T: Glenn Richardson
R: M Cahill (62)
40/1
5g snitzel (AUS) x morrego (AUS) (more than ready (USA))
9
6.3
20/1
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (59)
20/1
4g conatus (AUS) x my halo broke (AUS) (don't say halo (USA))
10
8.1
25/1
T: P J Balzen
R: Tiffani Brooker (57)
25/1
6g all bar one (AUS) x croft (AUS) (octagonal (NZ))
11
16.1
40/1
T: Ms K Stabe
R: A Merritt (56.5)
40/1
6g magic albert (AUS) x orange marmalade (NZ) (stravinsky (USA))
Race 7 - Brc Memberships Hcp (60) (2040m)
Class: Restricted 60 Track: Good(3) Time: 2:07.31 (34.84)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: D J Graham
R: M Hellyer (58)
16/1
6g god's own (AUS) x woodwina (AUS) (woodman (USA))
Winning siblings: Belwina, Reena, Schillina,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: P R Overell
R: Tiffani Brooker (54.5)
11/1
3
1.5
9/1
T: Darlene Duryea
R: Luke Tarrant (55)
9/1
4
2.8
16/1
T: Ms O Cairns
R: James Orman (56)
16/1
5
3
13/8F
T: John Thompson
R: D J Browne (57.5)
13/8F
4m more than ready (USA) x rose of sharon (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.4
Watched (10)
20/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (55.5)
20/1
4m teofilo (IRE) x sagre (AUS) (clang (AUS))
7
4.7
4/1
T: Chris Anderson
R: Anthony Allen (55.5)
4/1
4g authorized (IRE) x trading (AUS) (springsteen (AUS))
8
8
60/1
T: Price Hill
R: A Spinks (54.5)
60/1
7g pure theatre (AUS) x movie theatre (AUS) (king's theatre (IRE))
9
8.2
5/1
T: S B Laming
R: J Lloyd (55)
5/1
11
18.5
16/1
T: B S Baldwin
R: Ms T Harrison (57)
16/1
7g no excuse needed (GB) x magic time (NZ) (volksraad (GB))
12
21
50/1
T: Tony Haydon
R: J Mallyon (57)
50/1
6g econsul (NZ) x lady girona (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 8 - Weddings At Brc Hcp (C2) (1350m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:19.29 (33.94)
Prizemoney: $20,000
1
11/8F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (56)
11/8F
3f star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 10 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.5
8/1
T: D T Kelly
R: Noriyuki Masuda (56)
8/1
4g ferocity (AUS) x frilly (AUS) (tsuimai (AUS))
3
2.3
13/2
T: G B Boyd
R: R Plumb (58)
13/2
4g iffraaj (GB) x true star (NZ) (ishiguru (USA))
4
4.1
8/1
T: G F Burns
R: Anthony Allen (56.5)
8/1
4g excellent art (GB) x fly me home (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.2
7/2
T: T J Gollan
R: R Fradd (57)
7/2
4m rothesay (AUS) x sheeza drama (AUS) (pure theatre (AUS))
6
4.5
50/1
T: Ms K Monckton
R: Alannah Fancourt (52)
50/1
6m murtajill (AUS) x tie me up (AUS) (royal academy (USA))
7
5.8
15/1
T: L F Birchley
R: B E Grylls (54)
15/1
4m rip van winkle (IRE) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
9
9.1
16/1
T: B J Smith
R: Tiffani Brooker (53.5)
16/1
10
13.6
40/1
T: J and C Meagher
R: Ron Stewart (55)
40/1
5g churchill downs (AUS) x fantasy gal (USA) (in excessive bull (USA))
* Nick figures are for Australasia.