Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, April 22

Race 1 - Mandate Hcp (2200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:17.44 (35.72)
Prizemoney: $60,000
1
5/1
T: A J Edmonds
R: J Byrne (54)
5/1
5g more than ready (USA) x mimi lebrock (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: David Vandyke
R: M Cahill (59)
11/2
6g bernardini (USA) x a fairy's kiss (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.6
15/4
T: M J Dunn
R: P Hammersley (54)
15/4
7g montjeu (IRE) x catherine linton (IRE) (machiavellian (USA))
4
2.9
8/1
T: L D Kelly
R: R Plumb (58)
8/1
7g reset (AUS) x teneales pearl (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3
20/1
T: J G Symons and S Laxon
R: J Lloyd (54)
20/1
6
5.3
13/2
T: K Hickmott
R: L V Cassidy (54)
13/2
6g fastnet rock (AUS) x arborea (AUS) (imperial prince (IRE))
7
5.7
11/4F
T: J F Meagher
R: Ron Stewart (54)
11/4F
6g dane shadow (AUS) x tayrhiana (AUS) (carnegie (IRE))
8
7.2
20/1
T: B and D Healey
R: James Orman (55)
20/1
Race 2 - Mandate Plate (1050m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:01.61 (34.93)
Prizemoney: $75,000
1
25/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ms T Harrison (55)
25/1
2f sidereus (AUS) x feline flyer (AUS) (catbird (AUS))
Winning siblings: Euro Belle, Phoenix Shadow, Tailgating,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2021 MM Gold Coast March Yearling Sale
$16,000
Vendor: Atkin Lodge, Lockyer Waters, Qld
Buyer: Helen Page
2
0.4
2/1
T: P and W Hulbert
R: M Hellyer (55)
2/1
3
2.2
100/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (55)
100/1
2f helmet (AUS) x burndiniburn (AUS) (bernardini (USA))
4
2.7
12/1
T: K Wood and P Gesler
R: L R Dittman (57)
12/1
2c snitzel (AUS) x estatuilla (ARG) (southern halo (USA))
5
3.1
Eptimum (15)
13/8F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
13/8F
2g snitzel (AUS) x paramount (AUS) (monashee mountain (USA))
6
3.2
30/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: D J Browne (57)
30/1
2g golden archer (AUS) x triquetra (AUS) (elusive quality (USA))
7
6
8/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
8/1
2f foxwedge (AUS) x miffy (AUS) (flying spur (AUS))
8
7.3
50/1
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (55)
50/1
2f real saga (AUS) x in her shoes (AUS) (sequalo (AUS))
9
8.1
12/1
T: L D Kelly
R: R Plumb (57)
12/1
2c written tycoon (AUS) x summery (AUS) (scenic (IRE))
10
19.1
25/1
T: L G Ross
R: B N Stewart (55)
25/1
2f hidden dragon (AUS) x royal yangtze (AUS) (royal academy (USA))
Race 3 - Mandate Princess Stakes (1600m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:37.48 (34.20)
Prizemoney: $100,000
1
9/10F
T: Steven O'Dea
R: D J Browne (56.5)
9/10F
3f sebring (AUS) x divya (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: More Than A Samba,
This nick: 18 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$560,000
Vendor: Kia Ora Stud, Scone, NSW
Buyer: James Harron Bloodstock
2
3.3
30/1
T: Stirling Osland
R: B Looker (56.5)
30/1
3
3.5
5/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
5/1
3f myboycharlie (IRE) x de chorus (AUS) (unbridled's song (USA))
3
3.5
25/1
T: Ms K Doughty
R: J Lloyd (56.5)
25/1
3f benfica (AUS) x made of dreams (AUS) (made of gold (USA))
5
5.8
13/4
T: R G Lipp
R: M Cahill (56.5)
13/4
6
6.6
16/1
T: S J Morrisey
R: James Orman (56.5)
16/1
3f love conquers all (AUS) x perri lou (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
10.1
150/1
T: Darlene Duryea
R: B N Stewart (56.5)
150/1
3f real saga (AUS) x kilspindie (AUS) (danehill (USA))
8
12.9
30/1
T: B S Baldwin
R: L V Cassidy (56.5)
30/1
9
15.2
Lyra (10)
100/1
T: Marcus Wilson
R: Ron Stewart (56.5)
100/1
10
15.4
50/1
T: B C Baker
R: P Hammersley (56.5)
50/1
3f publishing (AUS) x bravisa (AUS) (brave warrior (AUS))
Race 4 - Mandate Hcp (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:10.51 (35.22)
Prizemoney: $60,000
1
16/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
16/1
Winning siblings: Banshee Jet, Scottish Mist, Tiana,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: S P Ryan
R: L V Cassidy (54)
5/4F
5g ukok warrior (AUS) x born bright (AUS) (mighty avalanche (AUS))
3
0.4
50/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ms T Harrison (54)
50/1
7g choisir (AUS) x diva in red (AUS) (high yield (USA))
4
0.8
10/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (54)
10/1
3f i am invincible (AUS) x danrese (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
1.6
30/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (52)
30/1
4m nicconi (AUS) x presley purple (AUS) (elvstroem (AUS))
6
1.8
9/2
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (52.5)
9/2
5g falvelon (AUS) x plachutta (AUS) (kbenjar (AUS))
7
3.3
16/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (54)
16/1
5m bel esprit (AUS) x monaco princess (AUS) (king's best (USA))
8
4.8
8/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56)
8/1
5g dane shadow (AUS) x tor's dancer (AUS) (thunder gulch (USA))
9
6.6
Oh Boy (16)
30/1
T: B S Baldwin
R: Ms R Williams (52)
30/1
3g haradasun (AUS) x oh susie darlin' (AUS) (easy rocking (AUS))
10
7.4
8/1
T: B Herne
R: J Lloyd (60)
8/1
7g zaha (CAN) x royal covet (AUS) (st. covet (AUS))
Race 5 - Mandate Ascot Qlty (1200m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:10.45 (34.44)
Prizemoney: $100,000
1
4/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (54)
4/1
6g excites (AUS) x sweet rory (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Our Corey, Tricory,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1
2/1F
T: J G Symons and S Laxon
R: J Lloyd (54)
2/1F
8g flying spur (AUS) x irish truce (AUS) (brief truce (USA))
3
2
20/1
T: Donald Baker
R: Luke Tarrant (54)
20/1
8g falvelon (AUS) x miss glamour puss (AUS) (lion hunter (AUS))
4
2.2
100/1
T: Philip Kimmet
R: A Spinks (54)
100/1
5m delzao (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
5
2.3
15/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
15/2
5g sequalo (AUS) x cindest (AUS) (best western (AUS))
6
2.5
5/1
T: R G Lipp
R: Tiffani Brooker (54)
5/1
4g rothesay (AUS) x in her shoes (AUS) (sequalo (AUS))
7
3.3
9/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (54)
9/1
4m i am invincible (AUS) x witching ways (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.6
25/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58)
25/1
7g choisir (AUS) x lackadaisical (AUS) (star pyramul (AUS))
9
4.1
12/1
T: W P Nugent
R: M Cahill (54)
12/1
10
4.3
11/1
T: K Wood and P Gesler
R: L R Dittman (59)
11/1
Race 6 - Mandate Mick Dittman Plate (1050m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:00.94 (34.09)
Prizemoney: $100,000
1
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
12/1
3f captain sonador (AUS) x tiyatro (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/2
T: L G Ross
R: J Lloyd (55)
13/2
3f hidden dragon (AUS) x royal yangtze (AUS) (royal academy (USA))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$22,500
Vendor: Lyndhurst Stud Farm, Warwick, Qld
Buyer: Lason Lorenz
3
0.4
10/1
T: N P Stephens
R: M Gray (57)
10/1
3g drumbeats (AUS) x cradle rock (AUS) (sequalo (AUS))
4
2.9
50/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (57)
50/1
3g falvelon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
5
3
7/2
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (55)
7/2
6
3.2
25/1
T: T J Gollan
R: G Colless (57)
25/1
3g love conquers all (AUS) x sale eve (AUS) (general nediym (AUS))
7
3.7
3/1F
T: K A Lees
R: L V Cassidy (57)
3/1F
3c northern meteor (AUS) x victory cry (AUS) (general nediym (AUS))
8
4
Chalk (5)
30/1
T: Ms W Roche
R: Ms T Harrison (57)
30/1
3c canford cliffs (IRE) x tempest tost (AUS) (statue of liberty (USA))
9
5.3
20/1
T: Darlene Duryea
R: B N Stewart (55)
20/1
3f dr green (NZ) x lady sophia (AUS) (with class (CAN))
10
6.3
5/1
T: K Wood and P Gesler
R: L R Dittman (55)
5/1
3f i am invincible (AUS) x greta's yarn (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
7.3
30/1
T: K R Kemp
R: M Cahill (55)
30/1
12
13.6
100/1
T: Bruce Hill
R: Ron Stewart (55)
100/1
3f hidden dragon (AUS) x lambent (AUS) (way of light (USA))
13
13.7
Moshki (7)
40/1
T: Colt Prosser
R: James Orman (55)
40/1
3f moshe (AUS) x zedski (AUS) (zeditave (AUS))
14
22
Lipsync (12)
100/1
T: S W Kendrick
R: P Hammersley (55)
100/1
3f snitzel (AUS) x watch my lips (AUS) (royal academy (USA))
Race 7 - Mandate Tails Qlty (1600m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:35.96 (34.45)
Prizemoney: $100,000
1
6/1
T: N J Olive
R: Ms K O'Hara (58)
6/1
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
12/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (54.5)
12/1
5m bradbury's luck (AUS) x jyler (AUS) (street cry (IRE))
3
0.7
20/1
T: Ben Currie
R: J Lloyd (54)
20/1
4
1.2
9/1
T: M G Nolan
R: Luke Tarrant (57.5)
9/1
5
1.4
12/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (54)
12/1
6m haradasun (AUS) x hippy (AUS) (king of kings (IRE))
6
2.2
7/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (54)
7/1
5m bernardini (USA) x cry baby (AUS) (street cry (IRE))
7
2.3
9/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
9/1
5g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
8
3.8
5/1F
T: Desleigh Forster
R: Ron Stewart (55)
5/1F
4h rothesay (AUS) x alyssa jean (AUS) (dodge (AUS))
9
5.1
7/1
T: P Courtney
R: M Cahill (54)
7/1
5m onemorenomore (AUS) x mary d'or (FR) (verglas (IRE))
10
5.3
80/1
T: Bruce Hill
R: L V Cassidy (54)
80/1
6m commands (AUS) x luanda (USA) (mr. prospector (USA))
11
6.8
30/1
T: D T Kelly
R: L R Dittman (57.5)
30/1
6g sakhee's secret (GB) x surreptitiously (GB) (machiavellian (USA))
12
9.3
6/1
T: Steven O'Dea
R: D J Browne (60.5)
6/1
Race 8 - Mandate (Bm80) (1350m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(5) Time: 1:20.49 (35.41)
Prizemoney: $60,000
1
15/2
T: T J Sears
R: James Orman (56)
15/2
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: Ben Currie
R: J Lloyd (55.5)
2/1F
3
0.6
20/1
T: B S Baldwin
R: Ms C Schmidt (56)
20/1
5g court command (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
1.9
80/1
T: Ms J Crompton
R: Brooke Ainsworth (57.5)
80/1
8g mossman (AUS) x cornish moss (AUS) (barathea (IRE))
5
2
12/1
T: Paul Butterworth
R: Adam Sewell (53.5)
12/1
4g publishing (AUS) x mine counter (AUS) (zeditave (AUS))
6
2.2
20/1
T: T J Sears
R: Luke Tarrant (54)
20/1
5m sebring (AUS) x sleeplessinseattle (AUS) (end sweep (USA))
7
2.4
14/1
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (52)
14/1
4g real saga (AUS) x seconde (AUS) (sequalo (AUS))
8
2.6
100/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (54)
100/1
5g starcraft (NZ) x calveen (NZ) (canny lad (AUS))
9
2.8
4/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
4/1
10
2.9
30/1
T: K Hickmott
R: Tiffani Brooker (52)
30/1
5m warhead (AUS) x kelana miss (AUS) (special bond (AUS))
11
3.7
15/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (57)
15/1
6g choisir (AUS) x umoya (GB) (nashwan (USA))
12
3.8
30/1
T: T Button
R: Alannah Fancourt (52.5)
30/1
13
4.1
12/1
T: Krystle Johnston
R: B Pengelly (58)
12/1
4g warhead (AUS) x craiglea symphony (AUS) (waterford road (AUS))
14
29.1
20/1
T: D J Roberts
R: G Colless (59)
20/1
6g commands (AUS) x raheights (AUS) (rahy (USA))
* Nick figures are for Australasia.