Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, April 28

Race 1 - #bneraces (Bm85) (2030m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 2:05.01 (34.43)
Prizemoney: $70,000
1
13/2
T: Glen Baker
R: Michael Murphy (52.5)
13/2
8g oratorio (IRE) x airlie bird (AUS) (zoffany (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/1
T: C J Waller
R: R Fradd (58)
4/1
6g dansili (GB) x shimah (USA) (storm cat (USA))
3
2.5
7/1
T: B and D Guy
R: J Byrne (56)
7/1
5m not a single doubt (AUS) x she's warrego (AUS) (giant's causeway (USA))
4
5.4
Mobile (9)
15/4
T: B J Lockwood
R: S Cormack (54)
15/4
4g uncle mo (USA) x amaranda (IRE) (fasliyev (USA))
5
5.6
4/1
T: Ms J Graham
R: James Orman (56.5)
4/1
5g hinchinbrook (AUS) x dictatorial (USA) (thunder gulch (USA))
6
6.6
5/2F
T: Michael Costa
R: S Galloway (56)
5/2F
4g stratum (AUS) x el ashb (IRE) (fasliyev (USA))
Race 2 - Brent Kielly Memorial Hcp (C6) (1050m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:01.01 (34.15)
Prizemoney: $70,000
1
20/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (56)
20/1
6g fastnet rock (AUS) x tan tat de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 91 runners; 64 winners; 2 SW. Details
2
1.8
11/2
T: N J Rogers
R: L V Cassidy (54)
11/2
5m god's own (AUS) x no fable (AUS) (hemingway (IRE))
3
2.1
14/1
T: D R Ward
R: James Orman (57.5)
14/1
6g all bar one (AUS) x woodwind (USA) (woodman (USA))
4
2.2
12/1
T: D J Bougoure
R: Alannah Fancourt (52.5)
12/1
5m snitzel (AUS) x rainbow joy (AUS) (spectrum (IRE))
5
2.5
Bonsho (4)
5/2F
T: T J Sears
R: M McGillivray (54.5)
5/2F
4m hidden dragon (AUS) x nepean belle (AUS) (forest glow (USA))
6
2.7
12/1
T: B W Brown
R: J Byrne (54)
12/1
6m hotel grand (AUS) x emmas folly (AUS) (twining (USA))
7
2.9
25/1
T: R L Heathcote
R: S Cormack (54)
25/1
5m testa rossa (AUS) x butterfield (NZ) (fasliyev (USA))
8
3.2
7/2
T: Matthew Smith
R: M Cahill (56)
7/2
4g i am invincible (AUS) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
9
3.4
20/1
T: T J Sears
R: Ron Stewart (54)
20/1
5m stratum (AUS) x royal snip (AUS) (royal academy (USA))
10
4.2
6/1
T: T J Gollan
R: Taylor Marshall (52)
6/1
4m exceed and excel (AUS) x china jester (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 3 - Ascot Green Plate (C6) (1630m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:38.68 (34.75)
Prizemoney: $70,000
1
8/1
T: R L Heathcote
R: S Cormack (59)
8/1
6g tale of the cat (USA) x widgee (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Casque,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/2
T: J A Gilmore
R: D J Browne (57.5)
13/2
4g pluck (USA) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
3
1.4
20/1
T: Daniel Bowen
R: L V Cassidy (57)
20/1
4m foxwedge (AUS) x sleepy hollow (AUS) (carnegie (IRE))
4
1.5
13/4F
T: M J Dunn
R: J Lloyd (55.5)
13/4F
5
1.9
20/1
T: S A Mackinnon
R: Tiffani Brooker (54)
20/1
6
2.7
11/2
T: M P Quinn
R: R Fradd (57.5)
11/2
4g pluck (USA) x final star (AUS) (delago brom (AUS))
7
3.2
20/1
T: Diane Murphy
R: L P Rolls (56)
20/1
5g zenyawin (AUS) x lets get on it (AUS) (distinctly north (USA))
8
3.4
8/1
T: Chris Meagher
R: Ron Stewart (57.5)
8/1
6g medaglia d'oro (USA) x kylikwong (AUS) (red ransom (USA))
9
4.6
12/1
T: John Holcombe
R: Luke Tarrant (54.5)
12/1
6g hidden dragon (AUS) x wind of bersatu (AUS) (dust in the wind (NZ))
10
5.1
4/1
T: T J Sears
R: Taylor Marshall (55.5)
4/1
4h red dazzler (AUS) x more than sharp (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Powering The Happy (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:10.12 (34.58)
Prizemoney: $70,000
1
40/1
T: D J Hansen
R: B El-Issa (54.5)
40/1
4m equiano (FR) x miss panama (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
13/2
T: Chris Meagher
R: B N Stewart (56.5)
13/2
3
2.8
25/1
T: G R Duncan
R: R Fradd (56.5)
25/1
5g kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
4
2.9
8/1
T: Stephen Kirkwood
R: Jag Guthmann-Chester (56)
8/1
5g jet spur (AUS) x rattletattat (AUS) (bellotto (USA))
5
3
Scorcha (16)
5/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (53)
5/1
4m hidden dragon (AUS) x cindest (AUS) (best western (AUS))
6
3.2
Manaya (1)
5/1
T: Michael Costa
R: S Galloway (59)
5/1
7
4
15/2
T: D Leech
R: James Orman (56.5)
15/2
5g not a single doubt (AUS) x patronage (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
4.4
50/1
T: Daniel Bowen
R: L V Cassidy (55)
50/1
5m bernardini (USA) x polar (AUS) (elusive quality (USA))
9
4.5
5/2F
T: Samantha Molino
R: J Lloyd (57)
5/2F
6g magnus (AUS) x priceless diamond (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
5.7
60/1
T: G R Schwenke
R: M R Du Plessis (55.5)
60/1
11
8
40/1
T: D J Bougoure
R: Boris Thornton (56)
40/1
7g astronomer royal (USA) x throne inn (AUS) (king of kings (IRE))
12
11.7
12/1
T: Chris Anderson
R: J Byrne (56.5)
12/1
4g hinchinbrook (AUS) x opportune (AUS) (clay hero (AUS))
Race 5 - Dalrello Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.40 (34.93)
Prizemoney: $100,000
1
3/1
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (57)
3/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Shamurt (11)
5/4F
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
5/4F
2f murtajill (AUS) x sheza shamardal (AUS) (shamardal (USA))
3
1
12/1
T: Mark F Webb
R: M Cahill (55)
12/1
4
1.1
13/2
T: K A Lees
R: D J Browne (57)
13/2
2g your song (AUS) x sweet hollow (GB) (beat hollow (GB))
5
2.4
20/1
T: Anthony Freedman
R: Regan Bayliss (57)
20/1
2g zoustar (AUS) x lady la douce (AUS) (foreplay (AUS))
6
2.9
40/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
40/1
2g domesday (AUS) x premeditated (AUS) (commands (AUS))
7
3.1
16/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
16/1
2g show a heart (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
8
4.3
8/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
8/1
9
4.4
30/1
T: J W Zielke
R: Ms T Harrison (57)
30/1
2g dream ahead (USA) x just one time (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 6 - Makers Mark Plate (1350m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.97 (34.77)
Prizemoney: $75,000
1
13/8F
T: James Cummings
R: J Byrne (57)
13/8F
3g street cry (IRE) x koala bear (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Gumnuts, Karbors, Street Cry Success,
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
0.5
12/1
T: M T Eggleston
R: M McGillivray (57)
12/1
3g onemorenomore (AUS) x cleo's raine (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.7
Snitz (1)
4/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (57)
4/1
3g snitzel (AUS) x tickle my (AUS) (perugino (USA))
4
0.9
12/1
T: R L Heathcote
R: D J Browne (55)
12/1
3f pierro (AUS) x subtitle (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
1.2
6/1
T: Chris Anderson
R: J Lloyd (57)
6/1
3c show a heart (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
6
1.9
30/1
T: R L Heathcote
R: Daniel Griffin (57)
30/1
3g love conquers all (AUS) x sahifa (AUS) (lion hunter (AUS))
7
2.2
Cruze (9)
14/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (57)
14/1
3g pierro (AUS) x alessandra (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
2.5
11/1
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (55)
11/1
3f ad valorem (USA) x mishani ladyhawke (AUS) (show a heart (AUS))
9
2.7
60/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (55)
60/1
3f foxwedge (AUS) x vera's pride (AUS) (youthful legs (USA))
10
2.8
66/1
T: Gary Doughty
R: L P Rolls (57)
66/1
3g snitzel (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
11
3.6
40/1
T: G K Taylor
R: Tiffani Brooker (57)
40/1
3g seidnazar (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
12
3.7
100/1
T: B F Cavanough
R: S Cormack (55)
100/1
3f star witness (AUS) x bullion bay (AUS) (hussonet (USA))
13
3.9
100/1
T: B J Costello
R: S Galloway (57)
100/1
3g casino prince (AUS) x kraal (AUS) (viscount (AUS))
14
5.6
20/1
T: G K Taylor
R: James Orman (55)
20/1
3f top echelon (AUS) x starana (AUS) (kanoot (AUS))
15
7.9
100/1
T: M G Nolan
R: Ron Stewart (57)
100/1
3g nicconi (AUS) x pink pepper (AUS) (reset (AUS))
Race 7 - Gold Coast Bracelet (1630m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:38.02 (35.52)
Prizemoney: $125,000
1
7/2F
T: C E Conners
R: James Orman (56.5)
7/2F
Winning siblings: Bolero King, Cut A Rug,
This nick: 6 runners; 4 winners; 3 SW. Details
2
1.3
13/2
T: C J Waller
R: J Lloyd (56.5)
13/2
3
2.6
9/1
T: C J Waller
R: D J Browne (56.5)
9/1
3f hinchinbrook (AUS) x karalee (AUS) (o'reilly (NZ))
4
2.7
13/2
T: M D Moroney
R: M Cahill (56.5)
13/2
5
3.8
10/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (56.5)
10/1
3f bradbury's luck (AUS) x paris blu (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
6
3.9
20/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (56.5)
20/1
7
4
11/1
T: Anthony Freedman
R: Regan Bayliss (56.5)
11/1
3f so you think (NZ) x dorabella (NZ) (postponed (USA))
8
4.2
9/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (56.5)
9/1
3f show a heart (AUS) x amalfi dreams (AUS) (testa rossa (AUS))
9
4.5
16/1
T: C J Waller
R: R Fradd (56.5)
16/1
3f so you think (NZ) x procrastinate (AUS) (jade hunter (USA))
10
6
20/1
T: C Maher and D Eustace
R: P Hammersley (56.5)
20/1
3f all too hard (AUS) x annamarie (AUS) (elusive quality (USA))
11
7.5
40/1
T: Desleigh Forster
R: Daniel Griffin (56.5)
40/1
3f show a heart (AUS) x red spot special (NZ) (red ransom (USA))
12
7.7
15/1
T: Chris Anderson
R: M McGillivray (56.5)
15/1
3f sebring (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
13
8
150/1
T: M A Kropp
R: J L Taylor (56.5)
150/1
3f drumbeats (AUS) x beach lady (NZ) (scaredee cat (NZ))
14
17
100/1
T: L F Birchley
R: B N Stewart (56.5)
100/1
15
21.5
30/1
T: Bjorn Baker
R: S Galloway (56.5)
30/1
3f savabeel (AUS) x sitting pretty (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 8 - Victory Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.06 (33.97)
Prizemoney: $200,000
1
6/4F
T: James Cummings
R: D J Browne (58.5)
6/4F
4h lonhro (AUS) x mnemosyne (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Eleuther, Epidemic, Forget, Memorial,
This nick: 34 runners; 29 winners; 2 SW. Details
2
0.4
15/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (58.5)
15/2
3
1.2
5/1
T: David Pfieffer
R: M Cahill (54.5)
5/1
3f snitzel (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.9
20/1
T: D J Hansen
R: Tiffani Brooker (58.5)
20/1
5g al maher (AUS) x saigon moonlight (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.6
60/1
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (58.5)
60/1
5g mossman (AUS) x endearment (AUS) (danehill (USA))
6
2.8
Supido (5)
5/2
T: M C Kent
R: J Lloyd (58.5)
5/2
6h sebring (AUS) x lady succeed (JPN) (brian's time (USA))
7
3.8
20/1
T: A J Edmonds
R: B N Stewart (58.5)
20/1
5g rothesay (AUS) x showhama (AUS) (show a heart (AUS))
8
4
12/1
T: M A Bell
R: K Forrester (58.5)
12/1
7g dubawi (IRE) x jungle girl (NZ) (carnegie (IRE))
Race 9 - Gunsynd Classic (1630m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.58 (34.32)
Prizemoney: $125,000
1
5/2F
T: C Maher and D Eustace
R: D J Browne (57)
5/2F
3c all too hard (AUS) x bollinger (AUS) (dehere (USA))
Winning siblings: Bollinger Rose, Madame Lily,
This nick: 8 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/4
T: K J Parker
R: L V Cassidy (57)
11/4
3g all american (AUS) x buchanan girl (AUS) (lion hunter (AUS))
3
5.6
8/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (57)
8/1
3g makfi (GB) x skeena (AUS) (commands (AUS))
4
5.8
Hang (4)
8/1
T: M G Nolan
R: J Byrne (57)
8/1
3g clang (AUS) x godsana (AUS) (god's own (AUS))
5
6.5
11/1
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (57)
11/1
3g zoffany (IRE) x goddess of wisdom (USA) (sadler's wells (USA))
6
6.6
11/2
T: P and P Snowden
R: R Fradd (57)
11/2
3g fastnet rock (AUS) x celebria (AUS) (peintre celebre (USA))
7
7.9
50/1
T: B J Dodson
R: B N Stewart (57)
50/1
8
8.6
Naked (11)
100/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (57)
100/1
3g arlington (AUS) x lady godiva (AUS) (quest for fame (GB))
9
10.6
30/1
T: Michael Costa
R: M Cahill (57)
30/1
3g snitzel (AUS) x air's precious (AUS) (air express (IRE))
10
10.8
12/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (57)
12/1
3g ad valorem (USA) x zuzao (AUS) (delzao (AUS))
11
10.9
150/1
T: S J Morrisey
R: M R Du Plessis (57)
150/1
3g savabeel (AUS) x fabaz (NZ) (o'reilly (NZ))
12
12.4
Mr Plow (12)
100/1
T: T J Bartley
R: James Orman (57)
100/1
13
14.7
150/1
T: Bruce Hill
R: P Hammersley (57)
150/1
3g bullet train (GB) x faille (AUS) (cape cross (IRE))
14
14.8
100/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
100/1
3g casino prince (AUS) x purple vein (AUS) (fastnet rock (AUS))
* Nick figures are for Australasia.