Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, May 19

Race 1 - Pullman Bris. Airport Htl-Bm85 (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:09.66 (34.90)
Prizemoney: $70,000
1
12/1
T: D J Hansen
R: B El-Issa (54)
12/1
4m equiano (FR) x miss panama (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
6/1
T: Bruce Hill
R: M McGillivray (55)
6/1
5g haradasun (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
3
2.2
15/1
T: B J Smith
R: Boris Thornton (57)
15/1
7g hard spun (USA) x lasers (AUS) (peintre celebre (USA))
4
2.9
20/1
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (57)
20/1
5g street sense (USA) x fidelias dance (GB) (danehill dancer (IRE))
5
3.2
12/1
T: G R Duncan
R: C W Brown (54.5)
12/1
6
4.5
11/2
T: L G Ross
R: B N Stewart (56)
11/2
7m california dane (AUS) x enforce (AUS) (zeditave (AUS))
7
4.7
11/1
T: T J Gollan
R: J Lloyd (56.5)
11/1
8
4.8
5/1F
T: Steven O'Dea
R: Jag Guthmann-Chester (58)
5/1F
6g fastnet rock (AUS) x tan tat de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
5.1
15/1
T: Mark Newnham
R: R Wiggins (58)
15/1
6g street cry (IRE) x viennese (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
7.6
16/1
T: B W Brown
R: J Byrne (54)
16/1
6m hotel grand (AUS) x emmas folly (AUS) (twining (USA))
11
7.8
25/1
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (56.5)
25/1
7g stratum (AUS) x annamarie (AUS) (elusive quality (USA))
12
7.9
6/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (55.5)
6/1
5g tycoon ruler (AUS) x meg's ace (AUS) (buck's pride (AUS))
13
8.6
Saipan (6)
14/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (56)
14/1
5g saint thomas (AUS) x church on sunday (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
Race 2 - Led Superscreens Hcp (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:36.01 (34.95)
Prizemoney: $70,000
1
20/1
T: Steven O'Dea
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
20/1
7g reset (AUS) x sabkha (USA) (green desert (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/4
T: David Vandyke
R: J Lloyd (55)
11/4
4g savabeel (AUS) x aninspiration (AUS) (anabaa (USA))
3
1.1
5/2F
T: M J Dunn
R: G Schofield (54)
5/2F
4g lope de vega (IRE) x inchberry (GB) (barathea (IRE))
4
1.2
7/2
T: S J Morrisey
R: P Hammersley (54)
7/2
5
2.4
11/1
T: B J Smith
R: Boris Thornton (56)
11/1
6
3.4
16/1
T: P and W Hulbert
R: Taylor Marshall (53.5)
16/1
6g duporth (AUS) x baby corn (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
4.1
30/1
T: S A Mackinnon
R: Ms T Harrison (54)
30/1
8
4.3
66/1
T: Chris Meagher
R: Ron Stewart (56.5)
66/1
6g medaglia d'oro (USA) x kylikwong (AUS) (red ransom (USA))
9
4.4
100/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (54)
100/1
7g ekraar (USA) x sahayb (NZ) (zabeel (NZ))
10
4.5
30/1
T: Ben Ahrens
R: M Cahill (56)
30/1
6g dylan thomas (IRE) x venassas jig (USA) (street cry (IRE))
11
5.3
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
12/1
12
5.5
20/1
T: T J Sears
R: M McGillivray (54)
20/1
4h red dazzler (AUS) x more than sharp (AUS) (more than ready (USA))
13
5.8
100/1
T: J C Smerdon
R: B El-Issa (54)
100/1
7g pentire (GB) x kincaple lass (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 3 - Canadian Club (Bm75) (1350m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:18.74 (34.37)
Prizemoney: $70,000
1
6/1
T: R L Heathcote
R: Boris Thornton (57.5)
6/1
4g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Brazen Moss, Reneged,
This nick: 7 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Cadogan (19)
8/1
T: A J Edmonds
R: James Orman (56)
8/1
4g smart missile (AUS) x cadazzle (USA) (malibu moon (USA))
3
2.1
2/1F
T: John Thompson
R: J Lloyd (57)
2/1F
3g duporth (AUS) x mollycat (AUS) (catbird (AUS))
2020 Inglis Classic Yearling Sale
$50,000
Vendor: Goodwood Farm, Murrurundi
Buyer: Blake Ryan Racing Pty Ltd
2020 Inglis Ready 2 Race Sale
$35,000
Vendor: Blake Ryan Racing, Sydney
Buyer: David Raphael / Gerald Ryan
4
2.2
8/1
T: David Vandyke
R: Ron Stewart (54)
8/1
5
4.1
Zamex (10)
16/1
T: M J Dunn
R: J Parr (58)
16/1
6
4.5
20/1
T: T J Gollan
R: Taylor Marshall (57.5)
20/1
5g myboycharlie (IRE) x elvish (AUS) (elusive quality (USA))
7
5.8
30/1
T: Samantha Molino
R: R Wiggins (56.5)
30/1
6g magnus (AUS) x priceless diamond (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
7.5
7/1
T: L J Gough
R: D J Browne (59)
7/1
4g uncle mo (USA) x secret donna (AUS) (secret savings (USA))
9
7.9
60/1
T: M J Lakey
R: B N Stewart (57.5)
60/1
4m strategic (AUS) x zero colour (AUS) (danzero (AUS))
10
8
30/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (58.5)
30/1
4g real saga (AUS) x ever after (NZ) (volksraad (GB))
11
8.3
80/1
T: Darlene Duryea
R: B El-Issa (57.5)
80/1
6m time thief (AUS) x goanna (AUS) (general nediym (AUS))
12
8.6
Manaya (6)
10/1
T: Michael Costa
R: S Galloway (58.5)
10/1
13
8.8
25/1
T: Troy Pascoe
R: M Cahill (57.5)
25/1
14
10.8
100/1
T: Damien Batters
R: Craig Williams (55)
100/1
5g krupt (AUS) x aqua modern (AUS) (tiger hill (IRE))
15
11.1
30/1
T: Stephen Kirkwood
R: Jag Guthmann-Chester (56)
30/1
5g jet spur (AUS) x rattletattat (AUS) (bellotto (USA))
16
11.4
150/1
T: G R Duncan
R: C W Brown (56.5)
150/1
7g rock hard ten (USA) x to the brim (CAN) (ascot knight (CAN))
Race 4 - Bill Carter Stks (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.26 (34.58)
Prizemoney: $100,000
1
Eawase (6)
9/2
T: P and P Snowden
R: M Zahra (56.5)
9/2
2f sebring (AUS) x karuta queen (AUS) (not a single doubt (AUS))
Winning siblings: Oh Please Dianna,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.5
8/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56.5)
8/1
2f not a single doubt (AUS) x shoboard (AUS) (show a heart (AUS))
2021 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$480,000
Vendor: Cressfield, Scone
Buyer: Ravenswood Bloodstock / Freedman Racing
3
1.7
11/4F
T: N J Olive
R: M J Walker (56.5)
11/4F
2f sizzling (AUS) x greenmount belle (AUS) (magic albert (AUS))
2021 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Showcase
$35,000
Vendor: Merricks Station, Merricks
Buyer: Boomer Bloodstock (FBAA)
4
2.4
12/1
T: Mark F Webb
R: M Cahill (56.5)
12/1
5
2.6
7/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (56.5)
7/2
2f murtajill (AUS) x sheza shamardal (AUS) (shamardal (USA))
6
2.7
Green (16)
14/1
T: T R Martin
R: L G Innes (56.5)
14/1
2f denman (AUS) x gullible (AUS) (shamardal (USA))
7
2.8
Axella (12)
30/1
T: M J Dunn
R: G Schofield (56.5)
30/1
2f stratum (AUS) x swiss current (USA) (swiss yodeler (USA))
8
3.6
20/1
T: M J Dunn
R: J Parr (56.5)
20/1
2f delago deluxe (AUS) x alezan thunder (AUS) (written tycoon (AUS))
9
4.8
30/1
T: L G Ross
R: B N Stewart (56.5)
30/1
10
6.1
20/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (56.5)
20/1
11
8.6
25/1
T: P and W Hulbert
R: R Wiggins (56.5)
25/1
2f wanted (AUS) x river blues (AUS) (street sense (USA))
12
9.8
25/1
T: David Murphy
R: B El-Issa (56.5)
25/1
2f golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
13
10.6
150/1
T: R C Ludwig
R: N Thomas (56.5)
150/1
2f sidereus (AUS) x discord (AUS) (gilded time (USA))
Race 5 - Chief De Beers (1050m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:59.68 (33.73)
Prizemoney: $100,000
1
8/1
T: David Vandyke
R: J Lloyd (54)
8/1
6h conatus (AUS) x cindy kate (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Ten Goal Polo,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: C J White
R: Leslie Tilley (54)
11/4F
4g jet spur (AUS) x carnivale queen (AUS) (starcraft (NZ))
3
1.5
4/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
4/1
4m captain sonador (AUS) x tiyatro (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.2
20/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (55.5)
20/1
9g flying spur (AUS) x irish truce (AUS) (brief truce (USA))
5
2.4
Nieta (4)
15/2
T: John Thompson
R: C W Brown (56)
15/2
5m nicconi (AUS) x brookton flash (AUS) (spartacus (AUS))
6
2.5
10/1
T: Chris Meagher
R: Ron Stewart (58)
10/1
7
3.2
10/1
T: R G Lipp
R: James Orman (56)
10/1
5g rothesay (AUS) x in her shoes (AUS) (sequalo (AUS))
8
3.3
50/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (54)
50/1
3f foxwedge (AUS) x take charge (AUS) (dehere (USA))
9
3.8
10/1
T: S P Nichols
R: Craig Williams (54)
10/1
5m starspangledbanner (AUS) x sevruga (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.1
13/2
T: T J Gollan
R: G Schofield (54.5)
13/2
6g sequalo (AUS) x cindest (AUS) (best western (AUS))
11
12.1
150/1
T: David Murphy
R: B El-Issa (54)
150/1
7g starcraft (NZ) x alborada (AUS) (zeditave (AUS))
Race 6 - Japan Racing Association Plate (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.12 (34.22)
Prizemoney: $75,000
1
11/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
11/1
Winning siblings: Arellano, Oakfield Arrow, Sogno D'oro,
This nick: 5 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
2.3
7/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: Craig Williams (55)
7/1
3f super easy (NZ) x finishing school (AUS) (royal academy (USA))
3
2.4
7/2
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
7/2
3g snitzel (AUS) x rose of mulan (AUS) (more than ready (USA))
4
2.6
40/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
40/1
3g star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.1
30/1
T: T J Gollan
R: B El-Issa (55)
30/1
6
4.2
14/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (55)
14/1
3f choisir (AUS) x champalou (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.5
7/1
T: Kurt Goldman
R: C W Brown (57)
7/1
3g hinchinbrook (AUS) x equivalence (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6
50/1
T: T J Sears
R: M McGillivray (57)
50/1
3g red dazzler (AUS) x more than sharp (AUS) (more than ready (USA))
9
6.5
30/1
T: Ms K Doughty
R: M R Du Plessis (55)
30/1
3f bradbury's luck (AUS) x moppett (AUS) (iglesia (AUS))
10
7.7
7/1
T: J A O'Shea
R: M Cahill (55)
7/1
3f foxwedge (AUS) x runway runaway (AUS) (starcraft (NZ))
11
7.9
16/1
T: B and D Guy
R: J Byrne (55)
16/1
3f sepoy (AUS) x absolute dream (AUS) (canny lad (AUS))
12
8.7
11/4F
T: Brad Widdup
R: J Parr (57)
11/4F
3c snitzel (AUS) x mirror mirror (AUS) (dehere (USA))
Race 7 - Brc Sprint (1350m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.98 (34.73)
Prizemoney: $125,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: J Lloyd (54)
6/1
4g love conquers all (AUS) x derippa (AUS) (seidnazar (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: R L Heathcote
R: Craig Williams (54)
8/1
5g mossman (AUS) x endearment (AUS) (danehill (USA))
3
0.4
5/1
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (57)
5/1
4g high chaparral (IRE) x danesty (AUS) (danehill (USA))
4
1.1
Ulmann (1)
20/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
20/1
6g sebring (AUS) x darsini (AUS) (danehill (USA))
5
1.2
16/1
T: M G Price
R: M R Du Plessis (55.5)
16/1
5g savabeel (AUS) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
6
1.3
4/1F
T: Bjorn Baker
R: C W Brown (54)
4/1F
4m testa rossa (AUS) x worldly (AUS) (danasinga (AUS))
7
1.5
8/1
T: P and P Snowden
R: J Byrne (55.5)
8/1
7g snippetson (AUS) x seduction line (AUS) (testa rossa (AUS))
8
2.3
80/1
T: K M Schweida
R: M McGillivray (54)
80/1
5g tavistock (NZ) x magravine (AUS) (last tycoon (IRE))
9
2.5
40/1
T: Ben Currie
R: James Orman (55)
40/1
10
2.7
20/1
T: Ms S Hale
R: Jake Bayliss (54)
20/1
6g danroad (AUS) x witches britches (NZ) (exploding prospect (USA))
11
2.8
100/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (54)
100/1
6g choisir (AUS) x saigon moonlight (NZ) (stravinsky (USA))
12
3.1
50/1
T: Richard Laming
R: B El-Issa (54)
50/1
6g duporth (AUS) x be inspired (AUS) (zabeel (NZ))
13
3.2
Moher (4)
25/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
25/1
5g lonhro (AUS) x an chlais (AUS) (viscount (AUS))
14
3.3
9/1
T: C J Waller
R: M J Walker (55.5)
9/1
15
4.5
12/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57.5)
12/1
7g myboycharlie (IRE) x maritime (AUS) (falbrav (IRE))
Race 8 - Doomben Cup (2000m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:01.43 (36.22)
Prizemoney: $650,000
1
8/1
T: C J Waller
R: M J Walker (59)
8/1
4g fastnet rock (AUS) x mica's pride (AUS) (bite the bullet (USA))
This nick: 9 runners; 9 winners; 4 SW. Details
2
0.2
14/1
T: C J Waller
R: L G Innes (57)
14/1
4m sebring (AUS) x mrs windsor (AUS) (king's best (USA))
3
1.5
8/1
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (59)
8/1
6h deep impact (JPN) x carnival song (JPN) (el condor pasa (USA))
4
1.8
11/1
T: M C Kent
R: M McGillivray (57)
11/1
5
2
11/4F
T: M G Price
R: J Byrne (57)
11/4F
4m domesday (AUS) x oregon seal (NZ) (oregon (USA))
6
3.5
10/1
T: C J Waller
R: O P Bosson (59)
10/1
6g thewayyouare (USA) x dont cross tina (IRE) (cape cross (IRE))
7
6.3
11/2
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
11/2
6h deep impact (JPN) x toupie (GB) (intikhab (USA))
8
9.5
8/1
T: C J Waller
R: C W Brown (59)
8/1
7g dylan thomas (IRE) x roshanak (IRE) (spinning world (USA))
9
10.3
8/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
8/1
6g trade fair (GB) x virelay (AUS) (laranto (AUS))
10
12.5
20/1
T: Dean Krongold
R: B N Stewart (59)
20/1
5g lope de vega (IRE) x mandalina (AUS) (fasliyev (USA))
11
26.5
150/1
T: Brent Stanley
R: M R Du Plessis (59)
150/1
4g sebring (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 9 - Amgrow Bright Shadow Qlty (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.30 (34.42)
Prizemoney: $100,000
1
16/1
T: P and P Snowden
R: Ron Stewart (55.5)
16/1
5m denman (AUS) x trail of secrets (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
10/1
T: Anthony Freedman
R: J Byrne (55)
10/1
4m stravinsky (USA) x pride of tralee (NZ) (redoute's choice (AUS))
3
1.5
11/2
T: A J Edmonds
R: G Schofield (54)
11/2
4m northern meteor (AUS) x guessed (AUS) (snippetson (AUS))
4
2.2
40/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (59)
40/1
5m denman (AUS) x magic zefta (AUS) (viscount (AUS))
5
2.4
7/1
T: L G Ross
R: B El-Issa (55)
7/1
4m hidden dragon (AUS) x royal yangtze (AUS) (royal academy (USA))
6
3.1
Pomelo (8)
14/1
T: Ms G Markwell
R: Craig Williams (56)
14/1
5m lope de vega (IRE) x tennessee mischief (AUS) (desert prince (IRE))
7
3.9
30/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
30/1
6m sebring (AUS) x defiant (AUS) (danehill (USA))
8
4.6
12/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (54)
12/1
9
6.4
15/1
T: Henry Dwyer
R: M Zahra (58.5)
15/1
4m redwood (GB) x marsh harbour (NZ) (volksraad (GB))
10
6.6
100/1
T: Matthew Dale
R: M McGillivray (54)
100/1
7m magnus (AUS) x pier (USA) (riverman (USA))
11
8.1
13/8F
T: Mark Newnham
R: J Parr (58.5)
13/8F
5m more than ready (USA) x wager (AUS) (flying spur (AUS))
12
10.3
20/1
T: M J Dunn
R: Ms T Harrison (57.5)
20/1
5m reset (AUS) x lectures (AUS) (arena (AUS))
13
10.6
30/1
T: S B Marsh
R: D J Browne (57.5)
30/1
* Nick figures are for Australasia.