Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, July 21

Race 1 - Des Lambart Memorial (Bm80) (2200m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 2:15.21 (35.97)
Prizemoney: $70,000
1
7/1
T: Bradley Smith
R: Jackson Murphy (56.5)
7/1
7g authorized (IRE) x spire (AUS) (danehill (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.8
10/1
T: David Murphy
R: J Lloyd (54)
10/1
5g rothesay (AUS) x reshoot (AUS) (mossman (AUS))
3
3.1
14/1
T: Chris Meagher
R: Ron Stewart (58.5)
14/1
6g medaglia d'oro (USA) x kylikwong (AUS) (red ransom (USA))
4
3.2
12/1
T: M J Dunn
R: Ms T Harrison (54)
12/1
6m onemorenomore (AUS) x dyna myta (AUS) (keltrice (AUS))
5
5
15/4
T: C J Waller
R: L V Cassidy (54)
15/4
6
5.5
100/1
T: Ms K Loy
R: M R Du Plessis (54)
100/1
5m stravinsky (USA) x shall we dance (NZ) (dance floor (USA))
7
7.2
3/1
T: Rochelle Smith
R: Joshua Oliver (54)
3/1
8
7.7
5/2F
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (56)
5/2F
9
8.7
20/1
T: N R Stewart
R: J Byrne (54)
20/1
Race 2 - Functions @ Tattersall's Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.17 (35.68)
Prizemoney: $70,000
1
6/4F
T: David Vandyke
R: J Lloyd (54.5)
6/4F
2f more than ready (USA) x quaintly (USA) (giant's causeway (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
20/1
T: S J Morrisey
R: Ron Stewart (54)
20/1
2g jimmy choux (NZ) x musigny (AUS) (reset (AUS))
3
1.7
9/2
T: R G Lipp
R: M McGillivray (54)
9/2
2f red dazzler (AUS) x kristina (AUS) (sequalo (AUS))
4
1.8
Doss (2)
5/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (52)
5/1
2g sebring (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
5
1.9
8/1
T: P Duff
R: B N Stewart (59)
8/1
2g show a heart (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
6
2.1
Serlina (11)
15/1
T: Billy Healey
R: James Orman (54)
15/1
2f sebring (AUS) x starlevie (AUS) (fasliyev (USA))
7
3.1
Tatcee (13)
8/1
T: C J Waller
R: J Byrne (54)
8/1
2f foxwedge (AUS) x hides (AUS) (giant's causeway (USA))
8
3.6
100/1
T: M J Lakey
R: L V Cassidy (54)
100/1
2c pluck (USA) x our jill (AUS) (semipalatinsk (USA))
9
4.4
Shijin (12)
50/1
T: S J Morrisey
R: M Cahill (54)
50/1
2f poet's voice (GB) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
10
4.5
40/1
T: M A Palmer
R: Dale Smith (54)
40/1
2f red dazzler (AUS) x fashion opera (AUS) (librettist (USA))
11
4.8
30/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (52)
30/1
12
10.8
30/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (51)
30/1
2g spirit of boom (AUS) x count the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
Race 3 - Triple M's Rich Uncle Mal Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.78 (33.25)
Prizemoney: $70,000
1
3/1
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (56.5)
3/1
4g per incanto (USA) x mazij (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Kharir, Tamazoj,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
5/4F
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (52.5)
5/4F
6m time thief (AUS) x brookton flash (AUS) (spartacus (AUS))
2016 Inglis Scone Select Yearling Sale
$52,000
Vendor: Crowningstone, Scone
Buyer: B Lockwood
3
0.9
13/2
T: S P Tregea
R: James Orman (57)
13/2
4g nicconi (AUS) x dananova (AUS) (snippetson (AUS))
4
1.1
6/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
6/1
6g northern meteor (AUS) x kondari (NZ) (o'reilly (NZ))
5
1.3
12/1
T: Ben Currie
R: Jackson Murphy (51)
12/1
5g kaphero (AUS) x apologies (AUS) (giant's causeway (USA))
6
2.5
9/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (55)
9/1
5g dane shadow (AUS) x sweet as (AUS) (monashee mountain (USA))
Race 4 - Lazy Yak (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:35.74 (34.59)
Prizemoney: $70,000
1
7/2F
T: Steven O'Dea
R: Jackson Murphy (51.5)
7/2F
4g pressday (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: C J Waller
R: G Colless (56)
9/2
3g your song (AUS) x ceol na sraide (IRE) (king's theatre (IRE))
3
2.3
14/1
T: P and W Hulbert
R: R Wiggins (58.5)
14/1
5g stravinsky (USA) x the glitter (NZ) (centaine (AUS))
4
2.5
10/1
T: T J Gollan
R: Boris Thornton (58)
10/1
7g encosta de lago (AUS) x maslins beach (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.9
20/1
T: B J Lockwood
R: James Orman (54)
20/1
6m god's own (AUS) x mirrant (NZ) (new trumps (IRE))
6
3.1
7/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (53)
7/1
7
3.3
14/1
T: D J Bougoure
R: J Lloyd (54.5)
14/1
8
4.1
6/1
T: S B Laming
R: Ms T Harrison (54)
6/1
4m bel esprit (AUS) x blaze em (AUS) (zabeel (NZ))
9
5.3
Arazona (14)
16/1
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (54)
16/1
10
5.5
20/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (56.5)
20/1
11
5.7
16/1
T: Chris Anderson
R: P Hammersley (58.5)
16/1
5g jet spur (AUS) x talk to the heart (AUS) (show a heart (AUS))
12
6
Snapper (16)
50/1
T: S J Morrisey
R: M R Du Plessis (54.5)
50/1
5g shocking (AUS) x asshewaqua (AUS) (black hawk (GB))
13
11
20/1
T: D J Wilcock
R: M Cahill (57)
20/1
Race 5 - Stella Artois (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:09.94 (33.95)
Prizemoney: $40,000
1
4/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (58.5)
4/1
3g your song (AUS) x tabulated (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Dataset, Tally Mo,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Sornja (18)
12/1
T: Steven O'Dea
R: Jackson Murphy (52)
12/1
3
1.3
9/4F
T: T J Gollan
R: Corey Bayliss (56)
9/4F
4g hinchinbrook (AUS) x truly ablaze (AUS) (statue of liberty (USA))
4
2
11/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (57)
11/1
5
2.7
30/1
T: B W Brown
R: Taylor Marshall (56.5)
30/1
6m hotel grand (AUS) x emmas folly (AUS) (twining (USA))
6
2.9
9/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (56)
9/1
5m curlin (USA) x bootsey (USA) (cat thief (USA))
7
3.1
12/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (58)
12/1
8
4.6
20/1
T: H C Forster
R: M R Du Plessis (59.5)
20/1
9
5
6/1
T: B J Dodson
R: J Lloyd (56)
6/1
5m casino prince (AUS) x ausmaid (AUS) (elusive quality (USA))
10
5.8
16/1
T: D J Hansen
R: B N Stewart (59)
16/1
4g hayil (USA) x desert desire (AUS) (desert sun (GB))
11
6.5
20/1
T: G R Duncan
R: Ms S Lacy (56.5)
20/1
6g tavistock (NZ) x wahaha (NZ) (stravinsky (USA))
12
6.7
100/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (57.5)
100/1
6g dusty moon (AUS) x miss buttercup (AUS) (rebelgaze (AUS))
Race 6 - Ubet Hcp (C6) (1350m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:18.78 (34.46)
Prizemoney: $70,000
1
6/4F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56)
6/4F
Winning siblings: Richwest, Select Gathering,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
6/1
T: S P Tregea
R: Boris Thornton (57)
6/1
4g drumbeats (AUS) x miss argyle (AUS) (iglesia (AUS))
3
2.5
30/1
T: C J Waller
R: G Colless (57)
30/1
6g dansili (GB) x shimah (USA) (storm cat (USA))
4
2.6
5/2
T: G D Neale
R: M McGillivray (56.5)
5/2
4g hussonet (USA) x loose caboose (AUS) (success express (USA))
5
2.7
9/1
T: S P Tregea
R: Jackson Murphy (54)
9/1
4g rothesay (AUS) x kimash (AUS) (jeune (GB))
6
4.2
50/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (55.5)
50/1
5g domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
7
5.5
30/1
T: S J Morrisey
R: M Cahill (57.5)
30/1
5g mossman (AUS) x why're you waiting (AUS) (more than ready (USA))
8
5.7
20/1
T: Glenn Richardson
R: James Orman (56.5)
20/1
5g teofilo (IRE) x elusivity (AUS) (elusive quality (USA))
9
6
50/1
T: B S Baldwin
R: Ron Stewart (54)
50/1
5m raheeb (AUS) x consciousness (GB) (pivotal (GB))
10
7.5
11/1
T: David Murphy
R: J Lloyd (58.5)
11/1
5g bel esprit (AUS) x rose of dana (NZ) (volksraad (GB))
Race 7 - G.H. Mumm Plate (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:09.51 (34.33)
Prizemoney: $70,000
1
10/9F
T: A J Edmonds
R: James Orman (55.5)
10/9F
Winning siblings: Arellano, Oakfield Arrow, Sogno D'oro,
This nick: 5 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
2.8
30/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (52.5)
30/1
3
2.9
11/2
T: T J Gollan
R: M McGillivray (52.5)
11/2
3f star witness (AUS) x bleveeka (AUS) (blevic (AUS))
4
3
15/8
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
15/8
3f your song (AUS) x search for fame (AUS) (quest for fame (GB))
5
4.3
100/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (54.5)
100/1
3g denman (AUS) x valentine rose (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
4.8
100/1
T: K M Schweida
R: J L Taylor (52.5)
100/1
3f jet spur (AUS) x valerio (AUS) (strategic (AUS))
7
7
Meikas (14)
50/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (50.5)
50/1
3f show a heart (AUS) x tiger cat (GB) (tiger hill (IRE))
8
7.4
100/1
T: B J Dais
R: Jackson Murphy (51.5)
100/1
3c rothesay (AUS) x dawnie dancer (AUS) (fasliyev (USA))
9
11.2
80/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (51.5)
80/1
3g conatus (AUS) x bentley babe (AUS) (distant music (USA))
10
20.2
11/1
T: Richard Laming
R: Ms T Harrison (56)
11/1
3g super easy (NZ) x shanpanichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 8 - Winning Edge Presentations-C3 (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:19.98 (34.14)
Prizemoney: $40,000
1
9/4
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (55)
9/4
3f fastnet rock (AUS) x pear tart (AUS) (dehere (USA))
Winning siblings: Great Smart, Hey Mighty, The Founder,
This nick: 29 runners; 21 winners; 2 SW. Details
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Passed in - $ 300,000
2
1.8
7/1
T: B J Dais
R: James Orman (57)
7/1
3g all american (AUS) x savalook (NZ) (savabeel (AUS))
3
1.9
Rhyming (11)
20/1
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (55)
20/1
4m poet's voice (GB) x answer me (AUS) (belong to me (USA))
4
3.1
12/1
T: W P Nugent
R: J Lloyd (57.5)
12/1
4g foxwedge (AUS) x dynamic love (AUS) (brave warrior (AUS))
5
3.4
Kubis (4)
8/1
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (57.5)
8/1
4g love conquers all (AUS) x aperto (NZ) (grosvenor (NZ))
6
3.8
30/1
T: W A Baker
R: Boris Thornton (57)
30/1
6g dane shadow (AUS) x reiby rose (AUS) (testa rossa (AUS))
7
5
50/1
T: J Dann
R: G Colless (55.5)
50/1
8
5.4
7/4F
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (58.5)
7/4F
3g snitzel (AUS) x rose of mulan (AUS) (more than ready (USA))
9
5.5
30/1
T: S B Lee
R: Dale Smith (55.5)
30/1
3c turffontein (AUS) x media academy (AUS) (royal academy (USA))
10
5.9
150/1
T: P Duff
R: Ms S Lacy (54)
150/1
4m clang (AUS) x my girl (AUS) (iglesia (AUS))
11
6.2
40/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57.5)
40/1
5g lope de vega (IRE) x senorita de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
7
20/1
T: L F Birchley
R: M Cahill (55.5)
20/1
4m bradbury's luck (AUS) x glennie west (AUS) (western red (NZ))
Race 9 - Sky Racing Tattersall's Mile (1600m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.18 (34.65)
Prizemoney: $100,000
1
11/1
T: L F Birchley
R: Dale Smith (54)
11/1
4g show a heart (AUS) x gag order (AUS) (conatus (AUS))
Winning siblings: Milli Vanilli, Yeahnah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (54)
7/4F
4g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
3
1.4
Lordag (10)
50/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (54)
50/1
4
1.5
9/1
T: C J Waller
R: M J McNab (61)
9/1
7g choisir (AUS) x sacred witness (AUS) (el moxie (USA))
5
1.7
10/1
T: T J Gollan
R: J Lloyd (54)
10/1
6m bernardini (USA) x cry baby (AUS) (street cry (IRE))
6
2.5
11/4
T: K A Lees
R: M Cahill (54)
11/4
7
3.7
14/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (54)
14/1
6g medaglia d'oro (USA) x makarova (AUS) (thunder gulch (USA))
8
4.5
60/1
T: Krystle Johnston
R: J L Taylor (54)
60/1
5g longhorn (AUS) x courtly tess (AUS) (testa rossa (AUS))
9
4.7
80/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (54)
80/1
10
6.9
50/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (55)
50/1
9g falvelon (AUS) x miss ivy (NZ) (gold brose (AUS))
11
7
60/1
T: B S Baldwin
R: Ms T Harrison (54)
60/1
12
7.8
20/1
T: Ben Currie
R: B Pengelly (55)
20/1
13
9.8
200/1
T: C J Waller
R: G Colless (56)
200/1
6g dansili (GB) x vituisa (GB) (bering (GB))
14
32.8
20/1
T: Andrew Noblet
R: James Orman (54)
20/1
4m foxwedge (AUS) x de lago mist (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.