Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, February 9

Race 1 - Mount Franklin 2yo Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:10.26 (35.57)
Prizemoney: $75,000
1
15/2
T: K A Lees
R: J Lloyd (54.5)
15/2
2f dream ahead (USA) x hilldale (AUS) (beautiful crown (USA))
Winning siblings: Parraay, Potent View, Raay Of Time,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/7F
T: C J Waller
R: R Fradd (56.5)
4/7F
2c dissident (AUS) x follonica (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.7
25/1
T: M J Dunn
R: Ryan Maloney (55.5)
25/1
2c rubick (AUS) x fine cuban (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.2
12/1
T: N O Saunders
R: Leslie Tilley (55)
12/1
2f sizzling (AUS) x dareel (AUS) (charge forward (AUS))
5
4.9
30/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (54)
30/1
6
5.4
7/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (58)
7/2
2g rothesay (AUS) x cantantes (AUS) (just awesome (AUS))
7
7.4
20/1
T: L G Ross
R: Clayton Gallagher (52.5)
20/1
2f rothesay (AUS) x disputed bid (AUS) (show a heart (AUS))
8
14.4
60/1
T: Ms A Willick
R: L V Cassidy (54)
60/1
2f canford cliffs (IRE) x party talk (AUS) (hard spun (USA))
Race 2 - Coca Cola Plate (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:37.44 (34.25)
Prizemoney: $45,000
1
7/4
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59)
7/4
4g choisir (AUS) x alacer (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.5
Tatcee (11)
4/1
T: C J Waller
R: R Fradd (54.5)
4/1
3f foxwedge (AUS) x hides (AUS) (giant's causeway (USA))
3
2.8
16/1
T: B S Baldwin
R: M R Du Plessis (57.5)
16/1
5g rothesay (AUS) x art gallery (AUS) (marju (IRE))
4
3.1
14/1
T: Gary Doughty
R: M Cahill (56.5)
14/1
3g spirit of boom (AUS) x veralini (AUS) (bernardini (USA))
5
4.8
7/4F
T: M J Dunn
R: Ryan Maloney (59)
7/4F
4g snitzel (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
4.9
15/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Taylor Marshall (55.5)
15/1
4m dane shadow (AUS) x ruffino (AUS) (bianconi (USA))
7
5.9
25/1
T: M A Currie
R: B Pengelly (59)
25/1
5g northern meteor (AUS) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
8
6.1
80/1
T: Courtney Rabjones-Tyrell
R: Clayton Gallagher (55.5)
80/1
5g rothesay (AUS) x valuabelle (AUS) (face value (AUS))
9
8.9
Chavo (4)
40/1
T: S B Lee
R: James Orman (57.5)
40/1
Race 3 - Canadian Club (Bm75) (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(5) Time: 2:17.10 (36.44)
Prizemoney: $75,000
1
15/4
T: L G Ross
R: Clayton Gallagher (52.5)
15/4
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: T J Gollan
R: M McGillivray (54)
11/2
4g star witness (AUS) x flawless (NZ) (zabeel (NZ))
3
0.4
12/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (54.5)
12/1
4g redoute's choice (AUS) x phantom queen (AUS) (charge forward (AUS))
4
1.1
Evolo (2)
11/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (58)
11/4F
4g all too hard (AUS) x asset rain (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.3
4/1
T: C J Waller
R: R Fradd (59.5)
4/1
6g dubawi (IRE) x shaarfa (USA) (dynaformer (USA))
6
1.4
8/1
T: R J Wilson
R: L V Cassidy (55)
8/1
4g helmet (AUS) x more haste (AUS) (brief truce (USA))
7
2.7
100/1
T: E R Singh
R: M Cahill (54)
100/1
5g zoffany (IRE) x stayinthegame (AUS) (galileo (IRE))
8
5.2
Naked (4)
11/2
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (53.5)
11/2
4g arlington (AUS) x lady godiva (AUS) (quest for fame (GB))
Race 4 - Jim Beam Hcp (1050m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:00.24 (33.88)
Prizemoney: $75,000
1
6/4F
T: L G Ross
R: Corey Bayliss (58)
6/4F
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
20/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (54)
20/1
3f hinchinbrook (AUS) x mezmar (AUS) (marwina (AUS))
3
1.5
13/2
T: David Murphy
R: Michael Murphy (53.5)
13/2
3f golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Raheen Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Psd $6000 Res $12000
4
3.7
12/1
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (54)
12/1
3f smart missile (AUS) x estatuilla (ARG) (southern halo (USA))
5
3.9
9/1
T: L G Ross
R: Clayton Gallagher (58)
9/1
3g love conquers all (AUS) x zekeza (AUS) (civic hope (AUS))
6
4
100/1
T: H J Norman
R: J L Taylor (54)
100/1
3f your song (AUS) x tattyam (NZ) (yamanin vital (NZ))
7
5.5
15/2
T: T J Gollan
R: M McGillivray (54)
15/2
3f bel esprit (AUS) x kahala dreams (AUS) (more than ready (USA))
8
5.6
5/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
5/2
3g albrecht (AUS) x more haste (AUS) (brief truce (USA))
9
7.3
150/1
T: B C Baker
R: M Cahill (54)
150/1
3g testa rossa (AUS) x dreamerino (NZ) (st. petersburg (AUS))
Race 5 - Cascade (Bm70) (1050m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:00.40 (34.06)
Prizemoney: $45,000
1
30/1
T: Lauren Herne
R: Justin P Stanley (57.5)
30/1
5g stryker (AUS) x pintle (AUS) (pivotal (GB))
Winning siblings: Fortune Master, Leveraged, Pinstryke,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: Mitchell Beer
R: Clayton Gallagher (58)
5/2F
6g magnus (AUS) x jacara (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1
Scorcha (10)
20/1
T: Tim Cook
R: M McGillivray (57.5)
20/1
5m hidden dragon (AUS) x cindest (AUS) (best western (AUS))
4
1.3
66/1
T: Darlene Duryea
R: Leslie Tilley (57.5)
66/1
7m time thief (AUS) x goanna (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.1
10/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (60.5)
10/1
6g jet spur (AUS) x showy little miss (AUS) (show a heart (AUS))
6
3.3
6/1
T: Edward Cummings
R: B N Stewart (57)
6/1
4m smart missile (AUS) x eureka moment (AUS) (general nediym (AUS))
7
3.4
20/1
T: Ms J Williams
R: Corey Bayliss (57.5)
20/1
7m red dazzler (AUS) x love first (AUS) (lonhro (AUS))
8
3.7
40/1
T: Bradley Smith
R: Anthony Allen (54.5)
40/1
5m real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
9
4.9
16/1
T: T P Rowe
R: Michael Murphy (57)
16/1
5g hayil (USA) x desert desire (AUS) (desert sun (GB))
10
5.7
7/2
T: P H Duncan
R: B Pengelly (56)
7/2
11
6.9
4/1
T: A J Edmonds
R: Jag Guthmann-Chester (57)
4/1
4g shrapnel (AUS) x langfibian (AUS) (langfuhr (CAN))
12
8.2
Warface (17)
30/1
T: L D Kelly
R: J Lloyd (57.5)
30/1
4g warhead (AUS) x sacred mountain (AUS) (flying spur (AUS))
Race 6 - Canadian Club Hcp (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:09.51 (34.96)
Prizemoney: $75,000
1
9/4
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (55.5)
9/4
4g all too hard (AUS) x custard (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Brulee, Panna Cotta, Serene Majesty,
This nick: 9 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Langhro (10)
6/4F
T: Steven O'Dea
R: M Cahill (54)
6/4F
6g lonhro (AUS) x stolen beauty (AUS) (mossman (AUS))
3
1
16/1
T: L F Birchley
R: Jag Guthmann-Chester (53.5)
16/1
5g high chaparral (IRE) x rubinacci (AUS) (johannesburg (USA))
4
2.9
7/1
T: David Vandyke
R: J Lloyd (55)
7/1
4g elzaam (AUS) x high express (AUS) (success express (USA))
5
3.1
8/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (56)
8/1
6m bradbury's luck (AUS) x my girl (AUS) (iglesia (AUS))
6
3.3
15/2
T: L J Gough
R: Michael Murphy (52)
15/2
7
3.5
60/1
T: Tom Bourke
R: M McGillivray (54)
60/1
6g drumbeats (AUS) x priced (AUS) (alannon (AUS))
8
3.7
30/1
T: Stephen Kirkwood
R: Corey Bayliss (51)
30/1
6g jet spur (AUS) x rattletattat (AUS) (bellotto (USA))
9
5.2
100/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (54)
100/1
7g darci brahma (NZ) x della lobra (NZ) (stravinsky (USA))
Race 7 - Coca Cola Hcp (1350m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.61 (34.07)
Prizemoney: $75,000
1
7/4F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ron Stewart (54)
7/4F
3f spirit of boom (AUS) x boomalicious (AUS) (red dazzler (AUS))
Winning siblings: Tick Tock Boom,
This nick: 26 runners; 19 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Fat Max (11)
50/1
T: K R Kemp
R: Clayton Gallagher (52.5)
50/1
3g denman (AUS) x taya (AUS) (al maher (AUS))
3
0.3
13/4
T: Damien Batters
R: J Lloyd (54)
13/4
3g love conquers all (AUS) x tres rosa (AUS) (show a heart (AUS))
4
0.8
8/1
T: S J Morrisey
R: R Fradd (54)
8/1
5
2
12/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (54)
12/1
3g top echelon (AUS) x lonzotto (AUS) (lonhro (AUS))
6
3.5
20/1
T: H J Norman
R: J L Taylor (54)
20/1
3f instinction (AUS) x mindblower (AUS) (quest for fame (GB))
7
3.7
8/1
T: R G Lipp
R: M R Du Plessis (54)
8/1
3f red dazzler (AUS) x kristina (AUS) (sequalo (AUS))
8
5.2
8/1
T: M J Lakey
R: James Orman (54)
8/1
3c rothesay (AUS) x our sweet moss (AUS) (mossman (AUS))
9
5.4
20/1
T: D J Hansen
R: M Cahill (54)
20/1
3f golden archer (AUS) x titanius (NZ) (thorn park (AUS))
10
8.4
14/1
T: P A Nolan Jnr
R: Jag Guthmann-Chester (53.5)
14/1
3g jet spur (AUS) x kiss and covert (AUS) (st. covet (AUS))
Race 8 - Cascade Hcp (1350m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.58 (34.55)
Prizemoney: $75,000
1
12/1
T: M A Currie
R: Corey Bayliss (51)
12/1
6g medaglia d'oro (USA) x joyeuse (AUS) (king's best (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2
11/2
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (58.5)
11/2
5g dream ahead (USA) x tipsy moment (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.2
Oink (9)
5/2
T: K M Schweida
R: James Orman (54)
5/2
5g sebring (AUS) x coogee coozifa (AUS) (danzero (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$50,000
Vendor: Lyndhurst Stud Farm Warwick Qld
Buyer: Kendrick Racing Pty Ltd
4
2.3
40/1
T: Michael Hickmott
R: L V Cassidy (56.5)
40/1
7g mizzen mast (USA) x xinji (IRE) (xaar (GB))
5
3
13/8F
T: K A Lees
R: J Lloyd (54.5)
13/8F
6m time thief (AUS) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
6
5.3
30/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (54.5)
30/1
6g dane shadow (AUS) x sweet as (AUS) (monashee mountain (USA))
7
5.5
30/1
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (54)
30/1
8
5.7
50/1
T: M G Nolan
R: Clayton Gallagher (52.5)
50/1
9
6.7
40/1
T: T J Gollan
R: M Cahill (54)
40/1
10
6.9
50/1
T: Diane Murphy
R: Michael Murphy (54.5)
50/1
5g lonhro (AUS) x iridescente (AUS) (commands (AUS))
11
7.1
50/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: M McGillivray (54)
50/1
8g flying spur (AUS) x primal motion (AUS) (end sweep (USA))
12
7.4
20/1
T: C J Waller
R: R Fradd (59)
20/1
6g sebring (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
8.1
12/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54)
12/1
5g street boss (USA) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
14
11.4
Bushy (8)
30/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (54)
30/1
9g denon (USA) x qahira girl (AUS) (jugah (USA))
Race 9 - Tab Hcp (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:35.79 (35.31)
Prizemoney: $75,000
1
2/1F
T: C J Waller
R: R Fradd (55.5)
2/1F
6g dansili (GB) x mambo light (USA) (kingmambo (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/2
T: Leon Phillips
R: B N Stewart (58)
5/2
4h show a heart (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
3
3.4
5/1
T: C J Waller
R: M Cahill (54)
5/1
4g shamardal (USA) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
4
4.6
11/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (54)
11/1
5
4.7
30/1
T: T N Miller
R: Corey Bayliss (51)
30/1
5g rothesay (AUS) x vydonna (NZ) (don eduardo (NZ))
6
5.2
16/1
T: Donald Baker
R: James Orman (54)
16/1
4m denman (AUS) x magic star (AUS) (danzero (AUS))
7
5.4
Kubis (2)
15/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (55.5)
15/1
5g love conquers all (AUS) x aperto (NZ) (grosvenor (NZ))
8
7.6
7/1
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (52.5)
7/1
9
11.9
50/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (54)
50/1
7g magic albert (AUS) x torrini (AUS) (danzero (AUS))
* Nick figures are for Australasia.