Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, February 29

Race 1 - 4 Pines Pacific Ale Plate (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:36.25 (35.16)
Prizemoney: $50,000
1
6/4F
T: S W Kendrick
R: James Orman (56.5)
6/4F
3g olympic glory (IRE) x modave (NZ) (montjeu (IRE))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
8/1
T: M J Dunn
R: Ms S Thornton (56)
8/1
4g smart missile (AUS) x zefta (AUS) (zeditave (AUS))
3
2.3
3/1
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (59)
3/1
5g galileo (IRE) x half queen (USA) (deputy minister (CAN))
4
3
25/1
T: P A Smith
R: R Wiggins (55.5)
25/1
4m so you think (NZ) x opening ceremony (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.3
11/1
T: B J Dodson
R: B N Stewart (59)
11/1
6
4.5
7/1
T: K M Schweida
R: M Mc Gillivray (57.5)
7/1
4g hinchinbrook (AUS) x ultimate rock (AUS) (tale of the cat (USA))
7
6.7
30/1
T: R L Cameron
R: M Hellyer (57)
30/1
6m time thief (AUS) x celti lass (AUS) (greenlander (GB))
8
6.8
50/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (54.5)
50/1
4g show a heart (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
9
7.3
13/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (59)
13/2
5g nicconi (AUS) x wickham (AUS) (elusive quality (USA))
10
8.3
100/1
T: Sean Hendry
R: Luke Tarrant (59)
100/1
8g dane shadow (AUS) x brown eyed girl (AUS) (sir tristram (IRE))
Race 2 - Hit105 Rnb Friday's (Bm90) (2000m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(5) Time: 2:03.88 (35.17)
Prizemoney: $75,000
1
13/8F
T: K A Lees
R: A Mallyon (55.5)
13/8F
6g pluck (USA) x oomaroo (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Teoflyte, Wowsers,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/4
T: C J Waller
R: M Mc Gillivray (55)
7/4
6g champs elysees (GB) x sailors path (GB) (new approach (IRE))
3
1.4
9/2
T: M G Nolan
R: Baylee Nothdurft (54)
9/2
6m gallant guru (AUS) x on the make (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.8
20/1
T: Diane Murphy
R: M R Du Plessis (54)
20/1
7g zenyawin (AUS) x lets get on it (AUS) (distinctly north (USA))
5
2.9
9/2
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (54)
9/2
5g instinction (AUS) x remembering (NZ) (don eduardo (NZ))
6
10.9
50/1
T: Ms W Bannerot
R: R Wiggins (56)
50/1
8g high chaparral (IRE) x mingshan (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Ipg Marketing Jewel Prelude (1110m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:04.31 (34.27)
Prizemoney: $125,000
1
1/6F
T: R L Heathcote
R: R Fradd (56.5)
1/6F
2g rothesay (AUS) x huss on fire (NZ) (hussonet (USA))
Winning siblings: Rylee's Saga, Smokin' Hussay,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
4.5
50/1
T: L G Ross
R: Luke Tarrant (56.5)
50/1
2g jet spur (AUS) x mishani sinner (AUS) (falvelon (AUS))
2020 MM Gold Coast National Yearling Sale
$7,000
Vendor: KBL Thoroughbreds, Beaudesert, Qld
Buyer: Mishani Enterprises
3
7.5
50/1
T: S J Morrisey
R: M R Du Plessis (56.5)
50/1
2g spirit of boom (AUS) x ossie's secret (AUS) (red dazzler (AUS))
4
8
11/1
T: C Maher & D Eustace
R: Brodie Loy (56.5)
11/1
2c time for war (AUS) x hard to hold (NZ) (elusive city (USA))
5
9.2
11/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (56.5)
11/1
2c spirit of boom (AUS) x kinka rhode (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
12
60/1
T: K M Schweida
R: B N Stewart (56.5)
60/1
2c love conquers all (AUS) x plain magic (AUS) (magic albert (AUS))
7
16.2
Igor (7)
40/1
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (56.5)
40/1
8
18.2
16/1
T: David Vandyke
R: M Hellyer (56.5)
16/1
Race 4 - Winning Edge Presentations 2yo (1110m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:05.19 (35.02)
Prizemoney: $125,000
1
7/2
T: M G Nolan
R: M R Du Plessis (56.5)
7/2
2f bel esprit (AUS) x kiss for gran (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.3
5/2
T: K A Lees
R: A Mallyon (56.5)
5/2
2f redoute's choice (AUS) x tracy's image (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
5.1
Hembrow (11)
16/1
T: Michael Costa
R: B N Stewart (56.5)
16/1
2f smart missile (AUS) x ajaweed (AUS) (hennessy (USA))
4
5.4
2/1F
T: Tony & Maddysen Sears
R: Luke Tarrant (56.5)
2/1F
2f spirit of boom (AUS) x high ace (AUS) (red dazzler (AUS))
5
7.1
8/1
T: L G Ross
R: M Mc Gillivray (56.5)
8/1
2f deep field (AUS) x hancora (FR) (septieme ciel (USA))
6
8.9
Poupee (6)
30/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (56.5)
30/1
7
9.6
Petunia (10)
60/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
60/1
2f sebring (AUS) x coogee coozifa (AUS) (danzero (AUS))
8
11.4
15/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (56.5)
15/1
2f spirit of boom (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
9
14.1
Judder (13)
40/1
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (56.5)
40/1
2f medaglia d'oro (USA) x tremor (AUS) (commands (AUS))
Race 5 - Members At Tattersall's Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.90 (34.01)
Prizemoney: $75,000
1
Manaya (4)
12/1
T: Michael Costa
R: M Mc Gillivray (54)
12/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (54)
5/1
5g red element (AUS) x days of innocence (AUS) (lion hunter (AUS))
3
2.4
Macewen (10)
11/1
T: T J Gollan
R: S Cormack (54)
11/1
4g rothesay (AUS) x gogoreilly (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.5
1/1F
T: L D Kelly
R: Leah Kilner (53.5)
1/1F
5g foxwedge (AUS) x tamieka (AUS) (viscount (AUS))
5
3.7
15/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (54)
15/2
6g i am invincible (AUS) x miss alberta (AUS) (magic albert (AUS))
6
4.9
66/1
T: S J Morrisey
R: M R Du Plessis (54)
66/1
7g northern meteor (AUS) x piquette (AUS) (grand lodge (USA))
7
5.2
4/1
T: Troy Pascoe
R: Adin Thompson (52)
4/1
6g commands (AUS) x my cara mia (AUS) (king's best (USA))
8
8.7
40/1
T: Gary Doughty
R: M Hellyer (54)
40/1
5m jet spur (AUS) x eminence grise (AUS) (sea road (AUS))
9
9.5
50/1
T: B J Smith
R: Boris Thornton (54)
50/1
9g hard spun (USA) x lasers (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 6 - G.H. Mumm Jewel Prelude Plate (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.11 (34.64)
Prizemoney: $125,000
1
2/1
T: K M Schweida
R: Ms S Thornton (57)
2/1
Winning siblings: Kanbeki Molly, The Knight,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (57)
9/1
3g spirit of boom (AUS) x angel girl (AUS) (rory's jester (AUS))
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$80,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Bennett Racing/Anthony Freedman Racing/Blue Sky Bloodstock P/L (FBAA)
3
2.9
Stampe (2)
20/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (57)
20/1
3g whittington (AUS) x envelope (AUS) (monashee mountain (USA))
4
3
9/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
9/1
5
3.7
15/2
T: K A Lees
R: A Mallyon (57)
15/2
3g snitzel (AUS) x snowdrift (FR) (polish precedent (USA))
6
4.4
100/1
T: M G Nolan
R: Dale Smith (55)
100/1
3f nicconi (AUS) x soaring angel (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.6
7/4F
T: Tony & Maddysen Sears
R: Luke Tarrant (55)
7/4F
8
5.4
9/1
T: S W Kendrick
R: B N Stewart (57)
9/1
9
6.1
80/1
T: Robert G Smith
R: M R Du Plessis (55)
80/1
3f carlton house (USA) x magic of success (AUS) (success express (USA))
Race 7 - Stav, Abby & Matt (Bm75) (1110m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:04.64 (34.95)
Prizemoney: $75,000
1
3/1F
T: K A Lees
R: A Mallyon (55)
3/1F
3f wandjina (AUS) x mabkhara (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/2
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (59.5)
15/2
5m time thief (AUS) x inscription (AUS) (distorted humor (USA))
3
0.5
Shamurt (16)
16/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (54)
16/1
4m murtajill (AUS) x sheza shamardal (AUS) (shamardal (USA))
4
0.6
50/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Luke Tarrant (56.5)
50/1
6m beneteau (AUS) x last waltz (AUS) (last tycoon (IRE))
5
0.7
8/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (58)
8/1
6m red element (AUS) x garden of eden (AUS) (blackfriars (AUS))
6
1.4
11/2
T: C A Cousins
R: S Cormack (55)
11/2
4m spirit of boom (AUS) x swing and miss (NZ) (celtic swing (GB))
7
1.7
6/1
T: T J Gollan
R: Justin Huxtable (58)
6/1
4m zoustar (AUS) x petty cury (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
2.5
25/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Zoe White (57)
25/1
5g red dazzler (AUS) x more than sharp (AUS) (more than ready (USA))
9
2.7
11/2
T: K M Schweida
R: Ms S Thornton (59)
11/2
10
2.8
20/1
T: D J Hansen
R: Adin Thompson (57.5)
20/1
11
3.3
20/1
T: B J Dais
R: Boris Thornton (57)
20/1
6g snippetson (AUS) x time alone (AUS) (danehill (USA))
12
4.8
16/1
T: G C Kilner
R: Leah Kilner (57)
16/1
4m choisir (AUS) x loch leven (AUS) (general nediym (AUS))
13
8
150/1
T: Joe Gleeson
R: M Hellyer (54)
150/1
Race 8 - Sky Tattersall's Member's Cup (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.48 (35.15)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
9/2
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1
14/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (54.5)
14/1
5g magnus (AUS) x le bel away (AUS) (bel esprit (AUS))
3
1.2
Impasse (10)
3/1F
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
3/1F
5g sepoy (AUS) x amelia's dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.9
9/2
T: S P Tregea
R: R Wiggins (54.5)
9/2
6g rothesay (AUS) x kimash (AUS) (jeune (GB))
5
2.9
9/1
T: C J Waller
R: B N Stewart (57.5)
9/1
6g darci brahma (NZ) x shalaka (AUS) (lonhro (AUS))
6
3.3
25/1
T: D J Hansen
R: James Orman (56.5)
25/1
7g al maher (AUS) x saigon moonlight (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.4
9/1
T: Natalie McCall
R: Ms S Thornton (58)
9/1
7g medaglia d'oro (USA) x diamondrella (GB) (rock of gibraltar (IRE))
8
7.2
7/2
T: K A Lees
R: L V Cassidy (54.5)
7/2
5g snitzel (AUS) x dyna slam (USA) (grand slam (USA))
9
11.7
16/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (59)
16/1
7g tosen phantom (JPN) x tosen minerva (JPN) (king kamehameha (JPN))
Race 9 - Stella Artois Hcp (C6) (1350m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:19.91 (35.34)
Prizemoney: $75,000
1
9/2
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (53)
9/2
5m pierro (AUS) x subtitle (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Hyperlink, Rock, Waikato,
This nick: 42 runners; 27 winners; 2 SW. Details
2
0.8
12/1
T: A J & T Edmonds
R: Ron Stewart (54)
12/1
6g o'lonhro (AUS) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
3
2.3
12/1
T: Gary Doughty
R: M Hellyer (54.5)
12/1
4g spirit of boom (AUS) x veralini (AUS) (bernardini (USA))
4
2.4
40/1
T: Bruce Hill
R: R Wiggins (54.5)
40/1
7g haradasun (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
5
2.5
20/1
T: K T Webb
R: N Evans (54.5)
20/1
6
2.6
12/1
T: C J Waller
R: B N Stewart (59)
12/1
6g denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
7
2.8
10/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (57)
10/1
8
2.9
8/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (55.5)
8/1
4m i am invincible (AUS) x liatris (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
4.4
3/1F
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (54)
3/1F
4g red element (AUS) x not to share (AUS) (al maher (AUS))
10
4.5
12/1
T: L G Ross
R: Luke Tarrant (54)
12/1
11
5
16/1
T: R L Heathcote
R: Justin Huxtable (57)
16/1
6g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
12
5.1
30/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (54)
30/1
5g drumbeats (AUS) x chenar (AUS) (just awesome (AUS))
13
6.4
9/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (59)
9/1
* Nick figures are for Australasia.