Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, April 18

Race 1 - Help A Neighbour Mdn Plate (1640m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:39.86 (35.70)
Prizemoney: $27,500
1
7/4F
T: R L Heathcote
R: Jake Bayliss (57.5)
7/4F
3g smart missile (AUS) x forest city girl (USA) (deputy minister (CAN))
Winning siblings: Akasawa, Jumpin Jack, Kasharn, Laughing,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: I A Livingstone
R: Michael Murphy (58.5)
12/1
4g snitzel (AUS) x modonna (AUS) (more than ready (USA))
3
0.7
13/4
T: B J Smith
R: L V Cassidy (57.5)
13/4
3g poet's voice (GB) x yonderstar (AUS) (galileo (IRE))
4
3
11/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
11/1
3g toronado (IRE) x pasadera (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.7
40/1
T: Damien Batters
R: Adam Sewell (56.5)
40/1
6
4.8
4/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58.5)
4/1
7
5.8
8/1
T: John Holcombe
R: Leslie Tilley (56.5)
8/1
5m husson (ARG) x even (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.6
60/1
T: M J Mair
R: M Hellyer (58.5)
60/1
9
7.8
10/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (55.5)
10/1
3f show a heart (AUS) x earla margaret (AUS) (grand lodge (USA))
10
8.3
200/1
T: Ms J Aitkenhead
R: M Schrapel (58.5)
200/1
6g nicconi (AUS) x by her smile (NZ) (defensive play (USA))
Race 2 - Millers Swim School (Bm90) (2220m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(5) Time: 2:21.55 (34.72)
Prizemoney: $65,000
1
7/2
T: Chris Anderson
R: Madeleine Wishart (54)
7/2
5m sebring (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Epic Girl, Forty Nil Manly, Saluter,
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/10F
T: G R Duncan
R: Corey Bayliss (53)
9/10F
4g not a single doubt (AUS) x senator beck (USA) (artie schiller (USA))
3
1.8
20/1
T: Rob Davidson
R: Adam Sewell (55)
20/1
6m time thief (AUS) x may expire (AUS) (twining (USA))
4
2.2
3/1
T: M J Lakey
R: Adin Thompson (53)
3/1
8g telesto (NZ) x saucy broc (AUS) (brocco (USA))
5
3.2
12/1
T: T B Thomas
R: S Cormack (55)
12/1
6g street cry (IRE) x gayika (AUS) (galileo (IRE))
Race 3 - Healthcare Workers Hcp (1350m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:20.70 (34.81)
Prizemoney: $65,000
1
11/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
11/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/10F
T: Steven O'Dea
R: Justin Huxtable (59.5)
9/10F
3
4.9
5/4
T: N R Stewart
R: B N Stewart (58)
5/4
2021 MM Gold Coast National Yearling Sale
Vendor: Lyndhurst Stud Farm, Warwick, Qld
Buyer: Psd $28000 Res $35000
4
6.4
10/1
T: L G Ross
R: Adin Thompson (56)
10/1
2g real saga (AUS) x monicelli (AUS) (flying spur (AUS))
5
7.1
50/1
T: K M Schweida
R: James Orman (55)
50/1
2f more than ready (USA) x golden falls (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
15.1
60/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (55)
60/1
2f headwater (AUS) x prerequisite (AUS) (charge forward (AUS))
Race 4 - Tab Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:20.79 (33.63)
Prizemoney: $27,500
1
4/6F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58)
4/6F
3g rothesay (AUS) x gogoreilly (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Macewen,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
5.3
5/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (56)
5/1
3g show a heart (AUS) x athena fire (AUS) (god's own (AUS))
3
5.6
66/1
T: Miki Nakao
R: A Spinks (58)
66/1
3g top echelon (AUS) x lion force (AUS) (lion cavern (USA))
4
7.6
9/1
T: B J Lockwood
R: S Cormack (58)
9/1
3g tycoon ruler (AUS) x mariachi (NZ) (kreisler (IRE))
5
7.7
9/1
T: L J Gough
R: Michael Murphy (56)
9/1
3f manhattan rain (AUS) x gala affair (AUS) (pure theatre (AUS))
6
7.8
150/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (56)
150/1
3c shinzig (AUS) x little uma (AUS) (umatilla (NZ))
7
8
50/1
T: P & W Hulbert
R: M Hellyer (56)
50/1
3f real saga (AUS) x love of liberty (AUS) (general nediym (AUS))
8
9.2
100/1
T: P Duff
R: Jake Bayliss (58)
100/1
3g top echelon (AUS) x mock me not (AUS) (jet spur (AUS))
9
9.6
30/1
T: M J Mair
R: Taylor Marshall (58)
30/1
3g chosen to fly (AUS) x evening vision (AUS) (ombra della sera (AUS))
10
9.8
30/1
T: B J Lockwood
R: Anthony Allen (58)
30/1
3g fiorente (IRE) x diamond angel (AUS) (northern meteor (AUS))
11
10.8
40/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (58)
40/1
3g pluck (USA) x commitment (AUS) (testa rossa (AUS))
12
11.8
11/1
T: B J Dais
R: Luke Tarrant (56)
11/1
Race 5 - Bernborough Ascot Hcp (1640m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:38.83 (34.56)
Prizemoney: $65,000
1
20/1
T: Steven O'Dea
R: Justin Huxtable (55.5)
20/1
9g reset (AUS) x sabkha (USA) (green desert (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: G R Duncan
R: Corey Bayliss (56.5)
13/4
5g magnus (AUS) x le bel away (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.2
4/6F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58.5)
4/6F
5g lucas cranach (GER) x fast impulse (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
3.5
30/1
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (55)
30/1
4g real saga (AUS) x noosa princess (AUS) (monashee mountain (USA))
5
3.7
9/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (53)
9/1
4g mossman (AUS) x endearment (AUS) (danehill (USA))
6
3.8
6/1
T: K M Schweida
R: Ms S Thornton (53.5)
6/1
5g written tycoon (AUS) x lady somers (AUS) (belong to me (USA))
7
6
80/1
T: Tony Haydon
R: Dale Smith (55)
80/1
8g shirocco (GER) x missy dancer (GB) (shareef dancer (USA))
Race 6 - Lexus Plate (C3) (1110m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:05.01 (34.05)
Prizemoney: $35,000
1
Niedorp (14)
4/13F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55.5)
4/13F
Winning siblings: Ventisette,
This nick: 12 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
1.8
13/2
T: T J Gollan
R: Anthony Allen (56)
13/2
3c i am invincible (AUS) x sonnenblume (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
3.1
9/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (56.5)
9/1
5g snitzel (AUS) x estatuilla (ARG) (southern halo (USA))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$325,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Harras Syndicate/Mulcaster Bloodstock
2021 Inglis May (Late) Online Sale
$8,000
4
3.8
66/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (58)
66/1
5
4
12/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
12/1
5m i am invincible (AUS) x lis nediym (AUS) (general nediym (AUS))
6
4.1
100/1
T: John Holcombe
R: S Cormack (58.5)
100/1
7
8.1
20/1
T: B J Smith
R: Boris Thornton (56.5)
20/1
8
11.8
150/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (58.5)
150/1
4g sizzling (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
9
14.8
150/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Adam Spinks (55)
150/1
5m mulaazem (AUS) x monaco princess (AUS) (king's best (USA))
Race 7 - Roku Gin Hcp (1110m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:05.21 (35.35)
Prizemoney: $65,000
1
13/2
T: G K Taylor
R: M R Du Plessis (57.5)
13/2
3g whittington (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Bold Endeavour, Bold Executive,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
5/4F
3c hinchinbrook (AUS) x sweet talkin woman (AUS) (more than ready (USA))
3
0.4
20/1
T: D J Hansen
R: B N Stewart (58)
20/1
3g deep field (AUS) x que cee (AUS) (choisir (AUS))
4
1.2
20/1
T: M J Dunn
R: James Orman (55)
20/1
3g jet spur (AUS) x sister emma (AUS) (falvelon (AUS))
5
1.4
7/4
T: T J Gollan
R: Ms S Thornton (58)
7/4
6
1.6
9/1
T: S W Kendrick
R: Justin Huxtable (58)
9/1
7
3.6
50/1
T: L G Ross
R: Adin Thompson (53)
50/1
3g poet's voice (GB) x allawara (AUS) (von costa de hero (AUS))
Race 8 - XXXX Dry (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Soft(5) Time: 1:10.41 (35.01)
Prizemoney: $50,000
1
5/2F
T: K M Schweida
R: James Orman (55)
5/2F
4g show a heart (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/2
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (55)
7/2
4g zoustar (AUS) x lady la douce (AUS) (foreplay (AUS))
3
1
15/1
T: B J Dais
R: Luke Tarrant (55)
15/1
6g snippetson (AUS) x time alone (AUS) (danehill (USA))
4
3
9/2
T: M J Lakey
R: B N Stewart (58)
9/2
4h rothesay (AUS) x our sweet moss (AUS) (mossman (AUS))
5
3.2
40/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (55)
40/1
6g pressday (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
6
3.4
7/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (56)
7/2
4m zoustar (AUS) x petty cury (AUS) (not a single doubt (AUS))
7
4.1
25/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (57.5)
25/1
5g seidnazar (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
8
4.3
66/1
T: Corey & Kylie Geran
R: G Geran (57.5)
66/1
6g savabeel (AUS) x eloa (NZ) (volksraad (GB))
9
4.4
8/1
T: T J Gollan
R: Ms S Thornton (59.5)
8/1
6g i am invincible (AUS) x miss alberta (AUS) (magic albert (AUS))
10
4.6
66/1
T: P & W Hulbert
R: M Hellyer (56.5)
66/1
6g dane shadow (AUS) x endless maize (AUS) (end sweep (USA))
Race 9 - Racecourse Village (Bm72) (1350m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(5) Time: 1:21.20 (34.64)
Prizemoney: $35,000
1
11/8F
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (55.5)
11/8F
3g trusting (AUS) x critical angel (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
9/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (59.5)
9/1
4m so you think (NZ) x aliberani (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.1
15/2
T: B J Lockwood
R: S Cormack (57)
15/2
4m fruehling (IRE) x tafeer (AUS) (shamardal (USA))
4
2.9
14/1
T: T J Gollan
R: Anthony Allen (58.5)
14/1
5
3
14/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
14/1
4m shamus award (AUS) x badabing badaboom (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.1
4/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (57)
4/1
4g foxwedge (AUS) x plain magic (AUS) (magic albert (AUS))
7
3.2
12/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (55.5)
12/1
3f written tycoon (AUS) x at ease (AUS) (canny lad (AUS))
8
3.7
40/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (55.5)
40/1
9
4.4
66/1
T: L G Ross
R: N Day (55)
66/1
4m lope de vega (IRE) x thermopylae (AUS) (mukaddamah (USA))
10
5.9
15/1
T: M J Dunn
R: B N Stewart (56.5)
15/1
4g all american (AUS) x unhappy (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
8.2
30/1
T: David Vandyke
R: M Hellyer (59)
30/1
5g snitzel (AUS) x family breakup (AUS) (octagonal (NZ))
* Nick figures are for Australasia.