Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, October 17

Race 1 - Cole Diesel (Bm72) (1050m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 0:59.92 (33.39)
Prizemoney: $50,000
1
10/9F
T: T J Gollan
R: Ms G Cartwright (59.5)
10/9F
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
Skins (7)
11/2
T: David Vandyke
R: James Orman (56.5)
11/2
5g sepoy (AUS) x ininthree (NZ) (generous (IRE))
3
3.8
7/2
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (60.5)
7/2
4g shooting to win (AUS) x she's a fox (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
5
10/1
T: L D Wanless
R: Adin Thompson (53.5)
10/1
4g sebring (AUS) x revise (USA) (first defence (USA))
5
6.5
25/1
T: Glenn Stockdale
R: Shannon Doyle (59)
25/1
8g written tycoon (AUS) x kilikanoon (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
9
5/1
T: Lauren Abbott
R: A Mallyon (58.5)
5/1
5g denman (AUS) x in my sights (AUS) (lion hunter (AUS))
7
12.2
100/1
T: M G Nolan
R: M Cahill (58.5)
100/1
5g golden archer (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
Race 2 - Bore Head Qlty (1350m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.04 (34.86)
Prizemoney: $125,000
1
9/4
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (59)
9/4
3g spirit of boom (AUS) x kinka rhode (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Kinky Boom, Tanita,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Psd $120000 Res $150000
2
2.5
20/1
T: L G Ross
R: James Orman (57.5)
20/1
3g real saga (AUS) x monicelli (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.6
7/4
T: B & D Guy
R: Ben Thompson (58)
7/4
3g hinchinbrook (AUS) x romance writer (NZ) (one cool cat (USA))
4
3.8
40/1
T: J & C Meagher
R: M R Du Plessis (54)
40/1
3f spill the beans (AUS) x costa complete (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.6
Poupee (5)
13/8F
T: S W Kendrick
R: J Byrne (54)
13/8F
Race 3 - Madison Cleaning Services (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:19.01 (35.13)
Prizemoney: $50,000
1
Lubuk (5)
13/2
T: C J Waller
R: M Cahill (56)
13/2
Winning siblings: Samiam Seussie,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Toomai (7)
13/2
T: C J Waller
R: L V Cassidy (55.5)
13/2
4m shooting to win (AUS) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.3
9/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (57)
9/1
4g the wow signal (IRE) x oomaroo (AUS) (tale of the cat (USA))
4
2.3
7/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (55)
7/1
4g stratum (AUS) x dysfunction (AUS) (more than ready (USA))
5
2.6
Montez (6)
2/1F
T: Ms M Brosnan
R: R Fradd (56)
2/1F
6
2.8
25/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (54.5)
25/1
5g rothesay (AUS) x toorak show (AUS) (show a heart (AUS))
7
4.5
7/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (57.5)
7/1
4g per incanto (USA) x one love (NZ) (danasinga (AUS))
8
4.7
16/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (54)
16/1
5m red dazzler (AUS) x fashion opera (AUS) (librettist (USA))
9
6.7
Kasita (12)
11/1
T: K T Webb
R: N Evans (54)
11/1
4m denman (AUS) x hidden treasure (AUS) (iglesia (AUS))
10
8
66/1
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (55)
66/1
4g shamus award (AUS) x sassy gal (AUS) (valixir (IRE))
11
12.2
30/1
T: J Wehlow
R: James Orman (56.5)
30/1
Race 4 - Specialised Plan M'ment (Bm80) (2200m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 2:16.91 (34.31)
Prizemoney: $75,000
1
2/1F
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (55.5)
2/1F
8g heliostatic (IRE) x heaven to sally (ARG) (honour and glory (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (54)
7/1
5g galileo (IRE) x honour bright (IRE) (danehill (USA))
3
4.1
11/4
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (60.5)
11/4
8g fastnet rock (AUS) x chenchikova (IRE) (sadler's wells (USA))
4
4.2
30/1
T: Angela Plumb
R: James Orman (58)
30/1
8g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
5
6.3
20/1
T: Ethan Ensby
R: B Pengelly (56.5)
20/1
6
8.6
3/1
T: C J Waller
R: M Cahill (54)
3/1
4g savabeel (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
7
10.3
9/1
T: R L Heathcote
R: M Mc Gillivray (57)
9/1
5g top echelon (AUS) x lonzotto (AUS) (lonhro (AUS))
8
10.5
60/1
T: Ethan Ensby
R: Ms G Cartwright (52.5)
60/1
5g tavistock (NZ) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
9
11
200/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (54)
200/1
10
11.2
200/1
T: T B Thomas
R: Taylor Marshall (54)
200/1
7g street cry (IRE) x gayika (AUS) (galileo (IRE))
Race 5 - Harcourts Ascot R/Estate (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:09.48 (33.86)
Prizemoney: $75,000
1
9/1
T: L J Gough
R: Justin Huxtable (57.5)
9/1
Winning siblings: Gala Affair, Heza Bobby Dazzler,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
13/8F
T: P & W Hulbert
R: Adin Thompson (55.5)
13/8F
3
2.8
4/1
T: Ms G Heinrich
R: M Cahill (54)
4/1
4m shooting to win (AUS) x witless (AUS) (stratum (AUS))
4
4
16/1
T: K T Webb
R: N Evans (58)
16/1
5
4.2
4/1
T: T J Gollan
R: Ben Thompson (54)
4/1
4m spirit of boom (AUS) x air's precious (AUS) (air express (IRE))
6
4.9
30/1
T: J G Symons & S Laxon
R: L V Cassidy (54)
30/1
7m strategic maneuver (AUS) x the dash (AUS) (more than ready (USA))
7
5.9
9/2
T: C A Cousins
R: Ms S Thornton (56.5)
9/2
5m spirit of boom (AUS) x swing and miss (NZ) (celtic swing (GB))
Race 6 - Clear To Work (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:36.10 (35.25)
Prizemoney: $75,000
1
11/2
T: T J Gollan
R: Ms G Cartwright (59)
11/2
6g sebring (AUS) x dream 'n' believe (AUS) (shamardal (USA))
This nick: 11 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/1F
T: C J Waller
R: L R Dittman (58)
3/1F
4g excelebration (IRE) x canossa (AUS) (haradasun (AUS))
3
0.5
8/1
T: J Wehlow
R: R Wiggins (58)
8/1
6g starcraft (NZ) x willow (AUS) (woodman (USA))
4
0.7
20/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (55.5)
20/1
4g smart missile (AUS) x forest city girl (USA) (deputy minister (CAN))
5
0.8
12/1
T: B J Smith
R: Justin Huxtable (58)
12/1
6g nom du jeu (NZ) x glass half full (NZ) (van nistelrooy (USA))
6
1.1
5/1
T: T J Gollan
R: Ben Thompson (54)
5/1
4g al maher (AUS) x shirra nui (AUS) (viscount (AUS))
7
2.3
11/2
T: M A Kropp
R: L V Cassidy (56.5)
11/2
8
2.4
7/1
T: P A Nolan Jnr
R: M Cahill (54)
7/1
4g mahisara (AUS) x girls aloud (AUS) (general nediym (AUS))
9
5.2
66/1
T: S J Morrisey
R: S Cormack (55.5)
66/1
5g tavistock (NZ) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
10
6.4
12/1
T: Paul Butterworth
R: Sheriden Tomlinson (56)
12/1
5g casino prince (AUS) x sliena (AUS) (dust in the wind (NZ))
Race 7 - Liquor Legends Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.93 (34.88)
Prizemoney: $75,000
1
9/4F
T: K A Lees
R: S Cormack (55)
9/4F
7g swiss ace (AUS) x princess carolina (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Blackcrown, Charlestown, Little Giant,
This nick: 18 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.5
8/1
T: G Portelli
R: Ms S Thornton (54)
8/1
9g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.7
11/1
T: Steven O'Dea
R: Justin Huxtable (55)
11/1
10g reset (AUS) x sabkha (USA) (green desert (USA))
4
1
9/1
T: R L Heathcote
R: Ben Thompson (54)
9/1
5g mossman (AUS) x endearment (AUS) (danehill (USA))
5
1.1
8/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (58.5)
8/1
6g savabeel (AUS) x fast love (NZ) (fastnet rock (AUS))
6
2.1
5/2
T: K M Schweida
R: J Byrne (59)
5/2
7g redoute's choice (AUS) x our quivira (NZ) (spinning world (USA))
7
2.6
14/1
T: S J Morrisey
R: R Fradd (54)
14/1
8g northern meteor (AUS) x piquette (AUS) (grand lodge (USA))
8
4.3
11/1
T: K A Lees
R: M Cahill (54)
11/1
9g areion (GER) x almerita (GER) (medicean (GB))
9
4.4
40/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (55)
40/1
6g instinction (AUS) x remembering (NZ) (don eduardo (NZ))
Race 8 - Tab Create Your Calendar-Rs0mw (1350m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:19.21 (34.03)
Prizemoney: $75,000
1
3/1F
T: T J Gollan
R: Ms G Cartwright (53.5)
3/1F
5g snitzel (AUS) x twilight royale (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Royal Banquet,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$130,000
Vendor: Kia Ora Stud Scone NSW
Buyer: Horse Ventures Pty Ltd
2
0.3
7/2
T: A J & T Edmonds
R: J Byrne (54.5)
7/2
5g hinchinbrook (AUS) x butterfly club (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.6
7/2
T: R L Heathcote
R: Ben Thompson (56.5)
7/2
5g zoustar (AUS) x lady la douce (AUS) (foreplay (AUS))
4
2.3
13/2
T: Ms P Barron
R: M R Du Plessis (54.5)
13/2
6m drumbeats (AUS) x carry to fortune (AUS) (carry the flag (GB))
5
2.5
15/1
T: L D Kelly
R: M Cahill (55)
15/1
5g zoffany (IRE) x ab fav di (AUS) (falvelon (AUS))
6
2.6
11/1
T: L J Roche
R: Taylor Marshall (54.5)
11/1
6g drumbeats (AUS) x anigma (GB) (machiavellian (USA))
7
4.8
20/1
T: L J Gough
R: Justin Huxtable (58.5)
20/1
8g red element (AUS) x greenmount belle (AUS) (magic albert (AUS))
8
5.1
20/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (58.5)
20/1
8g lonhro (AUS) x talus (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
5.2
25/1
T: B S Baldwin
R: R Fradd (54.5)
25/1
99
20/1
T: Gary Doughty
R: M Mc Gillivray (54)
20/1
6g longhorn (AUS) x natural glamour (NZ) (the commander (NZ))
Race 9 - Lexus Hcp (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:09.23 (34.19)
Prizemoney: $75,000
1
11/2
T: Grant Allard
R: L R Dittman (58.5)
11/2
6g shamardal (USA) x mannington (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Roheryn, Romneya,
This nick: 13 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (56.5)
6/1
4g love conquers all (AUS) x stutter (AUS) (night shift (USA))
3
1.6
Stampe (3)
11/2
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (56.5)
11/2
4g whittington (AUS) x envelope (AUS) (monashee mountain (USA))
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Grandview Peak Crossing Qld
Buyer: Psd $16000 Res $20000
4
1.7
Metson (13)
15/2
T: G R Duncan
R: Taylor Marshall (54)
15/2
6g canford cliffs (IRE) x allegrini (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.3
8/1
T: Leanne McCormick
R: R Wiggins (55.5)
8/1
5g manhattan rain (AUS) x morton (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.1
Fasano (9)
6/1
T: R L Heathcote
R: Baylee Nothdurft (56)
6/1
4g lonhro (AUS) x florentina (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
3.3
8/1
T: Desleigh Forster
R: Ben Thompson (59.5)
8/1
6g pluck (USA) x shackelite (AUS) (mossman (AUS))
8
4.3
13/4F
T: A J & T Edmonds
R: M Cahill (56)
13/4F
7g dream ahead (USA) x excellent lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
* Nick figures are for Australasia.