Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, August 6

Race 1 - Cargo Transport Systems Hcp (1500m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:32.79 (37.78)
Prizemoney: $60,000
1
Beloso (3)
7/2
T: Ms K Craft
R: G Colless (54)
7/2
3g rothesay (AUS) x galanteada (CHI) (hussonet (USA))
Winning siblings: Galantiam, Mosef,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
16/1
T: Paul Butterworth
R: Ms T Harrison (54)
16/1
3
0.3
9/4F
T: J W Zielke
R: Joshua Oliver (57)
9/4F
3f show a heart (AUS) x slice of royalty (AUS) (johannesburg (USA))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$160,000
Vendor: Newgate Farm Scone NSW
Buyer: Robert Roulston Bloodstock
4
0.5
11/2
T: Ben Currie
R: Sairyn Fawke (52)
11/2
3g nothing to lose (USA) x peal of thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
5
1.3
20/1
T: S J Morrisey
R: R Fradd (54)
20/1
3f love conquers all (AUS) x perri lou (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
1.5
5/1
T: L D Wanless
R: N Day (54)
5/1
3f zoffany (IRE) x green mirage (AUS) (green desert (USA))
7
2.8
8/1
T: S B Laming
R: Sarah Eilbeck (51)
8/1
3g red element (AUS) x hasty girl (AUS) (rapid man (AUS))
8
5.1
16/1
T: P Duff
R: M Cahill (54)
16/1
3g over (AUS) x novatrice (AUS) (danetrice (AUS))
9
5.4
8/1
T: B R Guy
R: J Byrne (57)
8/1
3g dream ahead (USA) x indy game (USA) (a.p. indy (USA))
10
6.7
100/1
T: Joe Gleeson
R: James Orman (54)
100/1
3f real saga (AUS) x the crow flies (NZ) (chief bearhart (CAN))
Race 2 - Wilpak Wholesale Meats Hcp (1800m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:54.55 (36.13)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (54)
8/1
6g savabeel (AUS) x ambitious (NZ) (last tycoon (IRE))
This nick: 12 runners; 12 winners; 2 SW. Details5 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
1.5
5/2
T: B J Smith
R: Joshua Oliver (55.5)
5/2
9g elusive city (USA) x jetset lass (NZ) (jetball (AUS))
3
1.7
7/1
T: Bruce Hill
R: James Orman (55)
7/1
6g testa rossa (AUS) x nassi doll (AUS) (nassipour (USA))
4
2.5
15/4
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
15/4
5g mossman (AUS) x shine on anna (AUS) (anabaa (USA))
5
2.6
9/4F
T: C Maher
R: M Cahill (59.5)
9/4F
6
2.7
5/1
T: Marcus Wilson
R: J P Morris (54)
5/1
Race 3 - Tim Bell Memorial (Bm85) (1000m)
Class: Benchmark 85 Track: Soft(5) Time: 0:58.68 (34.50)
Prizemoney: $60,000
1
7/4F
T: B J Lockwood
R: B E Grylls (57)
7/4F
6m hidden dragon (AUS) x panama (AUS) (beautiful crown (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
4.5
Pienkna (10)
4/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
4/1
5m more than ready (USA) x vignor (AUS) (flying spur (AUS))
3
5.5
14/1
T: B J Squair
R: C Dell (55)
14/1
9g sequalo (AUS) x rolling along (AUS) (runyon (IRE))
4
5.7
9/1
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (54)
9/1
6g written tycoon (AUS) x sonic animation (AUS) (miesque's son (USA))
5
5.9
12/1
T: T J Sears
R: Ms R Williams (54.5)
12/1
6
6.3
Tukiyo (1)
12/1
T: J Dann
R: Emma Ljung (57)
12/1
7
7.1
9/1
T: K R Kemp
R: Joshua Oliver (52)
9/1
8
7.9
15/2
T: S B Lee
R: Ms C Schmidt (55)
15/2
6m danasinga (AUS) x quipu (AUS) (geiger counter (USA))
9
8.1
25/1
T: L F Birchley
R: James Orman (54)
25/1
5g nicconi (AUS) x queen of the falls (AUS) (general nediym (AUS))
10
8.3
30/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Sarah Eilbeck (51)
30/1
8m bel esprit (AUS) x the dash (AUS) (more than ready (USA))
11
12.3
11/2
T: R L Heathcote
R: M Cahill (54)
11/2
6m real saga (AUS) x chicitee (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 4 - Qld Thoroughbred Breeders-Bm75 (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(5) Time: 2:22.68 (36.41)
Prizemoney: $60,000
1
16/1
T: S B Lee
R: R Wiggins (56.5)
16/1
7g dubawi (IRE) x critical miss (AUS) (desert prince (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
13/4F
T: Ms K Doughty
R: Joshua Oliver (56.5)
13/4F
6g testa rossa (AUS) x belleza (NZ) (zabeel (NZ))
3
1.7
8/1
T: D J Graham
R: M Cahill (55.5)
8/1
4g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
4
1.9
Allzin (6)
10/1
T: G M Hoy
R: P Graham (54)
10/1
5g al maher (AUS) x zinzin (AUS) (celtic swing (GB))
5
2.4
5/1
T: K C Wood
R: R Fradd (54.5)
5/1
4g snitzel (AUS) x pheebles (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.2
12/1
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (55.5)
12/1
7
5
12/1
T: Louise White
R: Sarah Eilbeck (51)
12/1
8g hurricane run (IRE) x mountain chain (USA) (royal academy (USA))
8
5.2
7/2
T: Kurt Goldman
R: J Byrne (54)
7/2
5g mastercraftsman (IRE) x casual chick (NZ) (casual lies (USA))
9
7.7
Iberia (12)
15/1
T: David Joice
R: M Hellyer (54)
15/1
6g new approach (IRE) x albaicin (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
7.8
Qabla (10)
30/1
T: E R Singh
R: P Hammersley (54)
30/1
7g al samer (AUS) x dal cuore (IRE) (dalakhani (IRE))
11
8.8
20/1
T: Gregory Cornish
R: A Spinks (54)
20/1
6g god's own (AUS) x woodwina (AUS) (woodman (USA))
12
15.3
40/1
T: L F Birchley
R: James Orman (54)
40/1
5m alamosa (NZ) x cinder bella (NZ) (victory dance (IRE))
13
19.8
40/1
T: J D Shelton
R: J L Taylor (54)
40/1
7g towkay (AUS) x ashley downs (NZ) (grosvenor (NZ))
14
23.6
10/1
T: B J Smith
R: R McMahon (54)
10/1
5m nothing to lose (USA) x my counsel (AUS) (legal opinion (AUS))
Race 5 - Green Options Racing Ltd (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:27.22 (36.22)
Prizemoney: $40,000
1
16/1
T: G R Duncan
R: A E Denby (54.5)
16/1
5g easy rocking (AUS) x zenobia (AUS) (snaadee (USA))
Winning siblings: La Boadicea, Silverzen, Uridashi,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: A J Edmonds
R: R Fradd (55.5)
8/1
5m domesday (AUS) x broadway belle (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.8
30/1
T: B J Lockwood
R: M Cahill (59)
30/1
4
4
40/1
T: L Richardson
R: Tiffani Brooker (56)
40/1
7g frisco view (USA) x hoofer (AUS) (shedad (AUS))
5
4.8
9/1
T: K M Schweida
R: J L Taylor (57.5)
9/1
5g starcraft (NZ) x calveen (NZ) (canny lad (AUS))
6
5
Kayenta (12)
30/1
T: K R Kemp
R: Sarah Eilbeck (54)
30/1
5m hidden dragon (AUS) x chattel (AUS) (grand lodge (USA))
7
5.2
20/1
T: S B Lee
R: R Wiggins (57.5)
20/1
6g ready's image (USA) x daloot (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
5.4
12/1
T: D T Kelly
R: P Hammersley (59)
12/1
4g magic albert (AUS) x ambers waltz (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
5.7
5/1
T: T J Sears
R: J P Morris (55.5)
5/1
5m northern meteor (AUS) x lekhani (IRE) (imperial ballet (IRE))
10
7
100/1
T: N Nicolson
R: N Thomas (57.5)
100/1
5g so secret (AUS) x promiscuity (AUS) (filante (NZ))
12
8.7
2/1F
T: J and C Meagher
R: James Orman (57)
2/1F
4m savabeel (AUS) x vanilla sky (NZ) (o'reilly (NZ))
13
8.8
16/1
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (57.5)
16/1
4g sequalo (AUS) x admiral's affair (AUS) (admiralty (USA))
Race 6 - Natl. Jockeys Celebration Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:12.81 (35.79)
Prizemoney: $60,000
1
3/1F
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
3/1F
This nick: 6 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
3.5
15/4
T: K C Wood
R: Joshua Oliver (57.5)
15/4
3
3.7
8/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (55.5)
8/1
8g redoute's choice (AUS) x patou (AUS) (covetous (AUS))
4
4
Jopa (3)
8/1
T: R L Heathcote
R: Sarah Eilbeck (53)
8/1
9g tycoon ruler (AUS) x safety pins (AUS) (youthful legs (USA))
5
4.1
9/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (54)
9/1
6
4.2
30/1
T: M Caltabiano
R: C Dell (52.5)
30/1
7g valixir (IRE) x under the lantern (AUS) (commands (AUS))
7
7.7
5/1
T: L F Birchley
R: M Cahill (55)
5/1
8g elusive city (USA) x vying (NZ) (vyner's orb (AUS))
8
8.7
25/1
T: Marcus Wilson
R: James Orman (54)
25/1
7g flying spur (AUS) x isurava (AUS) (general nediym (AUS))
Race 7 - Stanton Mienert C.A. (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(5) Time: 1:39.23 (36.84)
Prizemoney: $60,000
1
11/1
T: Bradley Smith
R: M Hellyer (55.5)
11/1
6g authorized (IRE) x spire (AUS) (danehill (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
12/1
T: A J Edmonds
R: J Byrne (57.5)
12/1
5g al maher (AUS) x saporito (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
2.6
11/2F
T: J and C Meagher
R: R Fradd (58)
11/2F
8g bel esprit (AUS) x dane belltar (AUS) (danewin (AUS))
4
2.7
7/1
T: G R Duncan
R: A E Denby (55)
7/1
7g magnus (AUS) x rhythm in the skye (AUS) (arctic rhythm (AUS))
5
3.5
Retune (17)
60/1
T: D T Kelly
R: R Wiggins (55.5)
60/1
8g reset (AUS) x pixel (AUS) (eagle eyed (USA))
6
3.6
7/1
T: Natalie McCall
R: Joshua Oliver (56)
7/1
7
6.1
9/1
T: T J Sears
R: B E Grylls (57.5)
9/1
6g choisir (AUS) x umoya (GB) (nashwan (USA))
8
6.3
15/2
T: Krystle Johnston
R: B Pengelly (59)
15/2
4g longhorn (AUS) x courtly tess (AUS) (testa rossa (AUS))
9
7.8
6/1
T: L F Birchley
R: Sairyn Fawke (56.5)
6/1
6g mossman (AUS) x astinella (USA) (aldebaran (USA))
10
8
Fuerza (2)
7/1
T: P H Duncan
R: Tiffani Brooker (57)
7/1
6g snippetson (AUS) x lady min (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
11
11.3
20/1
T: Glen Thompson
R: B N Stewart (60.5)
20/1
12
14.1
8/1
T: Ben Hull
R: Sarah Eilbeck (55)
8/1
5g domesday (AUS) x tonicity (AUS) (blazing sword (AUS))
13
14.9
25/1
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (55.5)
25/1
14
15.1
100/1
T: L J Gough
R: C Dell (54.5)
100/1
15
15.3
16/1
T: Ms G Heinrich
R: James Orman (58)
16/1
7g flying spur (AUS) x sally magic (AUS) (keltrice (AUS))
16
15.5
Pradnya (18)
100/1
T: D J Hansen
R: A Spinks (54)
100/1
7m excellent art (GB) x pranayama (AUS) (commands (AUS))
Race 8 - Qantac Pty Ltd (Rs0mw) (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Soft(5) Time: 1:13.25 (36.52)
Prizemoney: $60,000
1
5/2F
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (54.5)
5/2F
5h flying spur (AUS) x bahia (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Longreach, Marishka, Overreach, Standout,
This nick: 15 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.2
4/1
T: A J Edmonds
R: J Byrne (54)
4/1
4m northern meteor (AUS) x cyclone annie (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
0.3
11/1
T: G A Grainger
R: Sarah Eilbeck (51)
11/1
5g hidden dragon (AUS) x shalaal (AUS) (scenic (IRE))
4
1.6
15/2
T: M J Mair
R: M Cahill (54)
15/2
5
1.8
20/1
T: S B Lee
R: R Fradd (54)
20/1
5g not a single doubt (AUS) x navy blues (NZ) (blue eyed boy (IRE))
6
2.6
16/1
T: M J Dunn
R: Joshua Oliver (54.5)
16/1
5g show a heart (AUS) x tender truce (AUS) (brief truce (USA))
7
3.6
20/1
T: R L Heathcote
R: M Hellyer (54)
20/1
6g mossman (AUS) x magical love (AUS) (conatus (AUS))
8
3.7
20/1
T: K R Kemp
R: C Dell (52.5)
20/1
5g red dazzler (AUS) x brave bride (AUS) (brave warrior (AUS))
9
5
15/1
T: M J Dunn
R: James Orman (54)
15/1
6g guillotine (NZ) x leeu (NZ) (volksraad (GB))
10
5.3
Nakanai (17)
20/1
T: M T Eggleston
R: A E Denby (51)
20/1
8g mister kwila (AUS) x shinko fortune (AUS) (shinko forest (IRE))
11
6.6
40/1
T: Sheree McEwan
R: Tiffani Brooker (51)
40/1
7g za-im (GB) x sly rhythm (AUS) (marauding (NZ))
12
7.6
16/1
T: Raymond West
R: J L Taylor (56)
16/1
6g bon hoffa (AUS) x tamora (AUS) (danehill (USA))
13
8.6
30/1
T: Tim Cook
R: B E Grylls (54)
30/1
8g chateau istana (GB) x midas lass (AUS) (knowledge (AUS))
14
9.4
13/2
T: B F Cavanough
R: Emma Ljung (56)
13/2
6g danerich (AUS) x formline (AUS) (keltrice (AUS))
15
9.8
11/1
T: G R Duncan
R: N Thomas (54)
11/1
16
12.1
16/1
T: B Herne
R: R McMahon (54)
16/1
5g snitzel (AUS) x molly dot com (NZ) (slavic (USA))
* Nick figures are for Australasia.