Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, September 21

Race 1 - Tab (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:11.22 (34.54)
Prizemoney: $75,000
1
6/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (58.5)
6/1
5m show a heart (AUS) x amalfi dreams (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 8 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.2
2/1
T: Michael Costa
R: Jake Bayliss (54.5)
2/1
5m sebring (AUS) x elegant jewel (AUS) (mister c. (USA))
3
0.5
7/4F
T: C J Waller
R: M Cahill (55)
7/4F
4m pins (AUS) x somethymesoon (NZ) (postponed (USA))
4
0.6
13/2
T: K A Lees
R: R Wiggins (54)
13/2
5
0.7
16/1
T: M A Kropp
R: Ms S Thornton (57)
16/1
7m top echelon (AUS) x monaleah (AUS) (monashee mountain (USA))
7
4.7
20/1
T: Ms G Heinrich
R: Ron Stewart (54)
20/1
5m hinchinbrook (AUS) x move to the groove (NZ) (one cool cat (USA))
Race 2 - Cascade (Bm75) (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 2:21.38 (36.97)
Prizemoney: $75,000
1
10/9F
T: A J & T Edmonds
R: M Cahill (54.5)
10/9F
5m ocean park (NZ) x lashings (NZ) (pins (AUS))
This nick: 28 runners; 20 winners; 3 SW. Details
2
0.8
100/1
T: Krystle Johnston
R: Taylor Williams (52)
100/1
5m warhead (AUS) x craiglea tina (AUS) (top echelon (AUS))
3
0.9
3/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Nicholas Keal (58.5)
3/1
5m sebring (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
4
2.1
Vihari (6)
11/1
T: David Vandyke
R: Jake Bayliss (54)
11/1
5
6.3
Cormac (2)
13/2
T: C J Waller
R: R Fradd (59.5)
13/2
6
8.1
30/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (54)
30/1
5m mail train (AUS) x pass the red (AUS) (jet spur (AUS))
7
9.8
9/2
T: C J Waller
R: B N Stewart (58)
9/2
7g makfi (GB) x priorities (NZ) (zabeel (NZ))
Race 3 - Dave Hickey Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:38.32 (34.13)
Prizemoney: $75,000
1
2/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Nicholas Keal (55.5)
2/1
3g rothesay (AUS) x cantantes (AUS) (just awesome (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Profit (1)
4/5F
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (59)
4/5F
3g dundeel (NZ) x opportunity (NZ) (redoute's choice (AUS))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$160,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Paul Perry Racing
3
2.5
16/1
T: S W Kendrick
R: R Fradd (57.5)
16/1
4
3.2
10/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (54)
10/1
5
4.2
15/1
T: Louise White
R: Dale Smith (54)
15/1
6
4.9
14/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (54)
14/1
3f red dazzler (AUS) x rose queen (AUS) (holy roman emperor (IRE))
7
5.9
60/1
T: K R Kemp
R: Ron Stewart (55)
60/1
3g red dazzler (AUS) x araluen star (AUS) (spinning world (USA))
Race 4 - Mount Franklin Plate (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:36.53 (35.56)
Prizemoney: $50,000
1
Tatcee (9)
6/1
T: C J Waller
R: R Fradd (57)
6/1
4m foxwedge (AUS) x hides (AUS) (giant's causeway (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms S Thornton (57)
5/1
4g top echelon (AUS) x lonzotto (AUS) (lonhro (AUS))
3
1.2
11/4
T: K A Lees
R: Ryan Maloney (59)
11/4
4g domesday (AUS) x sexy siren (AUS) (excites (AUS))
4
2.9
7/4F
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (55.5)
7/4F
5g dreamscape (AUS) x tied up (AUS) (woodman (USA))
5
3.6
30/1
T: G R Duncan
R: Corey Bayliss (55)
30/1
6m uncle mo (USA) x stolen thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
6
4.1
15/2
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (55.5)
15/2
4m fruehling (IRE) x tafeer (AUS) (shamardal (USA))
7
5.4
11/1
T: L F Birchley
R: Michael Murphy (57)
11/1
4g rothesay (AUS) x cee eight lav (AUS) (show a heart (AUS))
8
8.6
30/1
T: Jon Walk
R: M Cahill (59)
30/1
5g not a single doubt (AUS) x zanus (AUS) (hussonet (USA))
Race 5 - Jim Beam (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:58.05 (34.04)
Prizemoney: $50,000
1
30/1
T: Bradley Smith
R: Jackson Murphy (54)
30/1
6m real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 14 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57.5)
2/1F
4g eurozone (AUS) x pilgrim (AUS) (danehill (USA))
3
0.9
8/1
T: B J Smith
R: Jake Bayliss (56)
8/1
4m tycoon ruler (AUS) x moonan kathleen (AUS) (afleetaffair (CAN))
4
1.6
2/1F
T: S W Kendrick
R: James Orman (58)
2/1F
5
1.8
8/1
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (58)
8/1
5g street cry (IRE) x deer valley (AUS) (lonhro (AUS))
6
2.3
20/1
T: Gregory Cornish
R: Michael Murphy (57)
20/1
7
2.4
Ooshe (15)
66/1
T: D J Bougoure
R: Ms T Harrison (54)
66/1
5m time thief (AUS) x monkey business (AUS) (key business (AUS))
8
2.5
40/1
T: G R Duncan
R: Ms S Thornton (58)
40/1
7g kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
9
4.7
Wirnpa (5)
9/2
T: P & W Hulbert
R: R Fradd (59)
9/2
10
4.9
200/1
T: Des Trindall
R: Mikiko Nakao (56.5)
200/1
6m dream ahead (USA) x al hanoof (AUS) (saint ballado (CAN))
11
5.7
80/1
T: A G Sawden
R: Taylor Williams (53)
80/1
5g moshe (AUS) x todi (AUS) (elvstroem (AUS))
Race 6 - Canadian Club Hcp (75) (1835m)
Class: Restricted 75 Track: Good(4) Time: 1:54.19 (34.98)
Prizemoney: $75,000
1
10/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (57.5)
10/1
6g street cry (IRE) x disputes (AUS) (manton (AUS))
Winning siblings: Asiago, Sedgemoor,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: J & C Meagher
R: Ms S Thornton (57)
10/9F
4g pierro (AUS) x dandesha (FR) (dansili (GB))
3
0.7
Akage (6)
20/1
T: B V Crowley
R: Ryan Maloney (57)
20/1
6m haradasun (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
4
1.4
Picaro (4)
7/1
T: G Portelli
R: M Cahill (58)
7/1
4g pierro (AUS) x sookie (AUS) (casino prince (AUS))
5
1.6
25/1
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (55)
25/1
5g ocean park (NZ) x zigalong (NZ) (danzighill (AUS))
6
1.8
13/2
T: Michael Costa
R: B N Stewart (57)
13/2
7
3.6
12/1
T: Desleigh Forster
R: James Orman (59)
12/1
6g real saga (AUS) x ever after (NZ) (volksraad (GB))
8
4.3
8/1
T: C J Waller
R: R Fradd (56.5)
8/1
5m pierro (AUS) x courting destiny (IRE) (noverre (USA))
9
6.1
60/1
T: S Strazzieri
R: M Hellyer (54)
60/1
6g dream ahead (USA) x porcelain (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
7.1
Rossmay (12)
14/1
T: B J Dais
R: M R Du Plessis (54)
14/1
6m real saga (AUS) x gibraltar pearl (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
8.8
30/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (57)
30/1
Race 7 - Coca Cola (Rs0mw) (1400m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:23.31 (35.02)
Prizemoney: $75,000
1
9/4F
T: M J Lakey
R: B N Stewart (55.5)
9/4F
4h rothesay (AUS) x our sweet moss (AUS) (mossman (AUS))
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Elixir (10)
7/1
T: L D Kelly
R: M R Du Plessis (54)
7/1
3
2.6
5/1
T: B J Smith
R: Jake Bayliss (54.5)
5/1
6g bradbury's luck (AUS) x chick gold (AUS) (testa rossa (AUS))
4
3.2
8/1
T: Gregory Booth
R: Corey Bayliss (52)
8/1
5g hinchinbrook (AUS) x follow that cat (AUS) (tale of the cat (USA))
5
3.6
Exdream (11)
10/1
T: K A Lees
R: R Wiggins (54)
10/1
4g dream ahead (USA) x sboog (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.8
15/2
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (55)
15/2
7
4.3
200/1
T: R L Cameron
R: Ms S Thornton (52)
200/1
6m time thief (AUS) x celti lass (AUS) (greenlander (GB))
8
4.5
9/2
T: K M Schweida
R: S Cormack (54.5)
9/2
6g dutch harry (AUS) x rue facile (AUS) (easy rocking (AUS))
9
6.8
25/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
25/1
6g lonhro (AUS) x tivoli dancer (NZ) (pins (AUS))
10
6.9
Kahuna (14)
300/1
T: A J Seymour
R: Taylor Williams (52)
300/1
7g written tycoon (AUS) x lady somers (AUS) (belong to me (USA))
11
7.4
12/1
T: A J & T Edmonds
R: Jackson Murphy (52)
12/1
5m snitzel (AUS) x acqua de parma (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Makers Mark Hcp (1835m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:53.24 (33.96)
Prizemoney: $105,000
1
11/8F
T: B J Dais
R: Nicholas Keal (55.5)
11/8F
5g all american (AUS) x savalook (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: American Diva, Ammoudi Bay,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (52)
13/4
5g choisir (AUS) x alacer (AUS) (more than ready (USA))
3
1.8
9/1
T: Richard Litt
R: J Byrne (57.5)
9/1
6g ad valorem (USA) x dilemmas (AUS) (lonhro (AUS))
4
1.9
16/1
T: G R Newham
R: M Mc Gillivray (58)
16/1
5
2.1
12/1
T: G R Duncan
R: S Cormack (55)
12/1
5g magnus (AUS) x le bel away (AUS) (bel esprit (AUS))
6
3.8
40/1
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (56)
40/1
7g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
7
4
Kubis (2)
7/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Corey Bayliss (56)
7/2
6g love conquers all (AUS) x aperto (NZ) (grosvenor (NZ))
8
4.8
40/1
T: D J Graham
R: M Cahill (54)
40/1
7g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
9
5
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ron Stewart (54)
20/1
5g zoffany (IRE) x goddess of wisdom (USA) (sadler's wells (USA))
10
9.5
100/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (54)
100/1
7g domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
Race 9 - Cascade (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:10.34 (34.01)
Prizemoney: $75,000
1
11/4F
T: Anderson Heathcote Racing
R: R Fradd (54.5)
11/4F
6g testa rossa (AUS) x starwish (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 16 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/2
T: A J & T Edmonds
R: Jackson Murphy (57.5)
15/2
6g smart missile (AUS) x cadazzle (USA) (malibu moon (USA))
3
2.3
Snitz (10)
15/2
T: M J Dunn
R: J Byrne (56.5)
15/2
5g snitzel (AUS) x tickle my (AUS) (perugino (USA))
4
2.4
7/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56)
7/2
5g star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
2.5
60/1
T: J T Wigginton
R: M Cahill (55)
60/1
6g manhattan rain (AUS) x beam (AUS) (scenic (IRE))
6
2.6
9/1
T: L J Hatch
R: Corey Bayliss (58)
9/1
7g lope de vega (IRE) x festinate (AUS) (testa rossa (AUS))
7
3.4
5/1
T: Donald Baker
R: Michael Murphy (54.5)
5/1
5g snippetson (AUS) x star chamber (AUS) (zeditave (AUS))
8
3.5
40/1
T: Tom Bourke
R: Ms S Thornton (53)
40/1
7g drumbeats (AUS) x priced (AUS) (alannon (AUS))
9
5
15/2
T: Gary Doughty
R: M Mc Gillivray (56.5)
15/2
5g snitzel (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
10
5.4
30/1
T: G K Taylor
R: Ron Stewart (55)
30/1
5g seidnazar (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
* Nick figures are for Australasia.