Breednet Results

FANNIE BAY - Saturday, July 8

Race 1 - Toxfree Hcp (76) (1300m)
Class: Restricted 76 Track: Good(3) Time: 1:16.76 (35.65)
Prizemoney: $20,000
1
8/11F
T: N J Dyer
R: R Vigar (58.5)
8/11F
6g northern meteor (AUS) x sovereign song (AUS) (palace music (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
11/1
T: Carl Spry
R: C Spry (58)
11/1
5g dream ballad (AUS) x no problema (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4.3
5/1
T: Ms L Lefoe
R: J R Todd (59.5)
5/1
4
5.3
20/1
T: George Cooke
R: S Ridler (56.5)
20/1
5
6.6
7/2
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (58.5)
7/2
6
8.6
14/1
T: Danny Penna
R: R Oakford (59.5)
14/1
7g casino prince (AUS) x trewornan (GB) (midyan (USA))
7
9.4
15/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: P Shiers (61.5)
15/1
7g halling (USA) x society rose (GB) (saddlers' hall (IRE))
Race 2 - Roger Booth Memorial Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:03.50 (34.98)
Prizemoney: $30,000
1
6/4F
T: G Clarke
R: Brendon Davis (57.5)
6/4F
5g captain gerrard (IRE) x punchline (AUS) (distorted humor (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/1
T: Ben Currie
R: J Lyon (55.5)
2/1
5g mutawaajid (AUS) x boom boom baby (AUS) (true hero (USA))
4
7.6
14/1
T: George Cooke
R: S Ridler (55.5)
14/1
6g reset (AUS) x gal express (AUS) (success express (USA))
5
8.4
5/1
T: S V Brown
R: P Denton (57.5)
5/1
6g niello (AUS) x typhoon billie (AUS) (rory's jester (AUS))
6
15.9
9/1
T: D Leech
R: Ms K Cross (55)
9/1
6g stratum (AUS) x keytocache (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 3 - Easy Loans Hcp (66) (1100m)
Class: Restricted 66 Track: Good(3) Time: 1:03.96 (35.39)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: G D Searle
R: P Shiers (58.5)
11/1
4g nicconi (AUS) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 26 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
3
4/1
T: K J Lamprecht
R: R Vigar (61)
4/1
6g bel esprit (AUS) x norway (AUS) (danzero (AUS))
3
3.5
Kilim (7)
16/1
T: Ms K Petrick
R: R Oakford (58)
16/1
4
4.8
8/1
T: P A Gardner
R: P Denton (57.5)
8/1
4m kaphero (AUS) x not quite (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
6.8
11/8F
T: Greg Connor
R: J R Todd (59.5)
11/8F
4g excites (AUS) x run bella run (AUS) (more than ready (USA))
6
6.9
11/1
T: D Leech
R: S Ridler (59.5)
11/1
6g exceed and excel (AUS) x belcentra (AUS) (bel esprit (AUS))
7
10.3
20/1
T: Carl Spry
R: C Spry (58.5)
20/1
4g hinchinbrook (AUS) x believe 'n achieve (AUS) (beautiful crown (USA))
8
11.2
4/1
T: G Clarke
R: Brendon Davis (60)
4/1
4g all bar one (AUS) x line of credit (AUS) (loup sauvage (USA))
Race 4 - Mrs Mac's Hcp (70) (1600m)
Class: Restricted 70 Track: Good(3) Time: 1:37.00 (36.43)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: Ms S Arnold
R: Brendon Davis (60)
11/4F
5g fastnet rock (AUS) x unusual choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: B and A McKnight
R: Ms F Bergstrand (55)
20/1
3
5
6/1
T: Angela Forster
R: W R Davis (58)
6/1
4g sebring (AUS) x scenes (AUS) (scenic (IRE))
4
5.5
9/2
T: Richard Laming
R: J Lyon (55)
9/2
4g all american (AUS) x inertia (NZ) (danasinga (AUS))
5
5.6
9/2
T: J W Peacock
R: J R Todd (56)
9/2
6g hussonet (USA) x legal engagement (AUS) (thunder gulch (USA))
6
5.8
8/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Ms K Cross (59.5)
8/1
7g danbird (AUS) x mellocello (AUS) (lacryma cristi (IRE))
7
6.1
3/1
T: N J Dyer
R: R Vigar (58.5)
3/1
9g bel esprit (AUS) x mrs. bently (AUS) (euclase (AUS))
8
10.1
40/1
T: Ms N Bruggemann
R: L J Miller (60)
40/1
Race 5 - Sprout Trobis Hcp (64) (1600m)
Class: Restricted 64 Track: Good(3) Time: 1:37.18 (37.47)
Prizemoney: $20,000
1
30/1
T: Danny Penna
R: J R Todd (55.5)
30/1
Winning siblings: Aussie Bob, Muffla, Silly Buddies,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4.8
8/1
T: Garry Lefoe
R: B Huppatz (57)
8/1
3g duporth (AUS) x doubtful choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
7.1
16/1
T: K N Rogerson
R: Ms F Bergstrand (55)
16/1
3f myboycharlie (IRE) x klochkova (AUS) (fuji kiseki (JPN))
4
7.3
10/9F
T: G Clarke
R: Brendon Davis (59.5)
10/9F
3g husson (ARG) x allowable (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
8.8
7/2
T: D G Bates
R: Ms K Cross (58.5)
7/2
6
9
4/1
T: G Clarke
R: R Oakford (59)
4/1
3g helmet (AUS) x star on high (USA) (fusaichi pegasus (USA))
7
13.3
12/1
T: Garry Lefoe
R: P Shiers (56.5)
12/1
8
14.2
40/1
T: D Leech
R: J Lyon (55)
40/1
3g casino prince (AUS) x the palace cat (AUS) (tale of the cat (USA))
9
26
30/1
T: Ms N Bruggemann
R: L J Miller (55)
30/1
Race 6 - Mix 104.9 Hcp (58) (1300m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:17.21 (37.69)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: Danny Penna
R: J Lyon (58)
11/1
5g publishing (AUS) x tubbarubba miss (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/1
T: Lynette Hutchins
R: J R Todd (58)
9/1
6g legal opinion (AUS) x la noria (AUS) (last tycoon (IRE))
3
2.5
30/1
T: Kym Healy
R: P Shiers (59.5)
30/1
7g zariz (AUS) x faraway heart (AUS) (yonder (USA))
4
3.3
15/2
T: K J Lamprecht
R: W R Davis (59.5)
15/2
6g kheleyf (USA) x artina (AUS) (street cry (IRE))
5
3.6
11/4
T: G Clarke
R: Brendon Davis (57.5)
11/4
4m hard spun (USA) x expediency (AUS) (success express (USA))
6
3.8
25/1
T: Ms T Halter
R: S Ridler (57.5)
25/1
7
6.1
20/1
T: Garry Lefoe
R: B Huppatz (58)
20/1
6g legion (AUS) x compactus (AUS) (spartacus (AUS))
8
7.3
12/1
T: J W Peacock
R: R Vigar (57)
12/1
7m mossman (AUS) x happy play (AUS) (barathea (IRE))
9
9.3
Rye (3)
40/1
T: Ms K Petrick
R: R Oakford (60)
40/1
5g street cry (IRE) x stormy miss (AUS) (more than ready (USA))
10
9.5
16/1
T: Ms N Bruggemann
R: L J Miller (58)
16/1
6g high chaparral (IRE) x d'accord (NZ) (straight strike (USA))
11
18.2
11/4F
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (60)
11/4F
4g floral pegasus (AUS) x forbidden (AUS) (general nediym (AUS))
800
16/1
T: D Leech
R: C Spry (60)
16/1
6g high chaparral (IRE) x summer daze (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 7 - 92.3fm Top Country Hcp (62) (1200m)
Class: Restricted 62 Track: Good(3) Time: 1:09.49 (35.65)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: D G Bates
R: Ms K Cross (60.5)
2/1F
4g widden valley (AUS) x lajourn (AUS) (good journey (USA))
Winning siblings: Fekitoa, Miocic, Rue De La Vie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
15/2
T: Greg Connor
R: S Ridler (59.5)
15/2
4g big brown (USA) x ashenti (AUS) (ashkalani (IRE))
3
6.5
11/2
T: Carly Cook
R: J R Todd (60)
11/2
4
7.8
Gamora (11)
20/1
T: M D Nyhan
R: W Kerford (58)
20/1
5m magnus (AUS) x docalady (USA) (stravinsky (USA))
5
8.1
Exert (7)
11/2
T: Jason Manning
R: Ms V Arnott (59)
11/2
5g lonhro (AUS) x pure energy (AUS) (mossman (AUS))
6
8.2
11/1
T: Bob Richard
R: R Oakford (57)
11/1
5m nicconi (AUS) x queen rosso (AUS) (red ransom (USA))
7
8.3
16/1
T: D Leech
R: Zack Gibbs (59.5)
16/1
5g magnus (AUS) x cymaron (AUS) (filante (NZ))
8
9.2
25/1
T: Ms T Halter
R: P Shiers (60.5)
25/1
6g hard spun (USA) x popolaccio (USA) (nureyev (USA))
9
12.5
20/1
T: N J Dyer
R: J Lyon (58.5)
20/1
7m consolidator (USA) x march to glory (AUS) (honour and glory (USA))
10
13.3
10/1
T: Ms T Halter
R: R Vigar (60)
10/1
4g mossman (AUS) x love attack (AUS) (commands (AUS))
11
14.1
Viotti (13)
16/1
T: Philip Cole
R: Ms F Bergstrand (56.5)
16/1
4g amadeus wolf (GB) x sieva (AUS) (invincible spirit (IRE))
12
26.4
25/1
T: Carl Spry
R: C Spry (58.5)
25/1
Race 8 - Hot 100 Darwin Guineas (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.95 (37.51)
Prizemoney: $70,000
1
Krusty (9)
11/4
T: S V Brown
R: P Denton (58)
11/4
3g sebring (AUS) x upper crust (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Flitter Bye, Jesellix, Nevada Blue,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/2
T: Richard Laming
R: J Lyon (58)
15/2
3g sepoy (AUS) x info miss (AUS) (carnegie (IRE))
3
0.4
Inwood (8)
12/1
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (58)
12/1
3g smart missile (AUS) x pixels (AUS) (zabeel (NZ))
4
0.5
2/1F
T: G V Richards
R: P Shiers (58)
2/1F
3g al maher (AUS) x note d'amour (IRE) (rainbow quest (USA))
5
2.8
40/1
T: Michael Hickmott
R: S Ridler (58)
40/1
3g red arrow (AUS) x bags of wheat (AUS) (mugharreb (USA))
6
3.3
30/1
T: Garry Lefoe
R: R Vigar (56)
30/1
3f von costa de hero (AUS) x strath creek (AUS) (distant music (USA))
7
6.6
16/1
T: G Clarke
R: R Oakford (58)
16/1
3g sebring (AUS) x idalia belle (AUS) (hard spun (USA))
8
7.6
50/1
T: M D Nyhan
R: W Kerford (58)
50/1
3g sebring (AUS) x flawless gem (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
9.4
5/1
T: Ms M Smith
R: Brendon Davis (58)
5/1
3g equiano (FR) x lanesborough (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
10.7
20/1
T: Leslie Gordy
R: C Spry (58)
20/1
3g stratum (AUS) x bullion mansion (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
15.5
11/1
T: Patrick Johnston
R: J R Todd (58)
11/1
3g master of design (AUS) x gold delta (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
22.3
30/1
T: S A Clarke
R: W R Davis (58)
30/1
Race 9 - Ben & Sarah For Breakfast-Bm75 (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:35.94 (36.80)
Prizemoney: $24,000
1
5/2
T: Richard Laming
R: J Lyon (55)
5/2
4g stravinsky (USA) x zablonde (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Madam Charm, Penzance,
This nick: 44 runners; 34 winners; 4 SW. Details
2
4.5
12/1
T: Bob Richard
R: Ms K Cross (55)
12/1
3
5.5
20/1
T: Angela Forster
R: P Denton (58.5)
20/1
8g king cugat (USA) x classy babe (NZ) (masterclass (USA))
4
7
30/1
T: D Leech
R: S Ridler (58.5)
30/1
7g bernardini (USA) x cinnadream (AUS) (king of kings (IRE))
5
8
Lieder (7)
6/4F
T: Michael Hickmott
R: Brendon Davis (57)
6/4F
4g street cry (IRE) x sung (AUS) (anabaa (USA))
6
8.1
8/1
T: Jason Manning
R: Ms V Arnott (60)
8/1
7
8.9
30/1
T: J W Peacock
R: W R Davis (55.5)
30/1
5m shaft (AUS) x pinnacle (GB) (shirley heights (GB))
8
11.2
80/1
T: T Button
R: C Spry (60)
80/1
6g savabeel (AUS) x ambitious (NZ) (last tycoon (IRE))
9
11.3
20/1
T: K J Lamprecht
R: R Vigar (58)
20/1
8g grandera (IRE) x jenwren (AUS) (bluebird (USA))
10
17.7
Kayno (8)
20/1
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (56.5)
20/1
6g more than ready (USA) x kepola (AUS) (dr fong (USA))
11
28.7
6/1
T: Carly Cook
R: J R Todd (61.5)
6/1
* Nick figures are for Australasia.